up
ara

Büyük Komutanlar: TİMUR

Büyük Komutanlar: TİMUR Konusu ve Özeti

Büyük Komutanlar: TİMUR
Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil Timur'u tarif ederken “17 büyük savaşı kazanan, 27 ülkeye boyun eğdiren, hiç yenilmeyen bir strateji dehası… Semerkant merkezli Buhara, Şehrisebz ve Maveraünnehir'de yaptırdığı ölümsüz eserlerle bir devre 'Timur Rönesans'ı damgası vuran devlet adamı... Hocası Mir Seyyid Bereke’nin ayakucuna defnedilmek isteyecek kadar âlimlere saygı duyan, tevazu sahibi bir insan." ifadelerini kullanır.

İngiliz tarihçi, gazeteci ve yazar Justin Marozzi ise, "Timur'un uzlaşmacı bir tarafı yoktu. O düşmanlarından hep yapamayacağı şeyleri isterdi. Çünkü sadece savaşmak için bahaneler arıyordu." sözleri ile farklı kişiliğe vurgu yapar.
Yayınevi: Papyon Kitabevi
ISBN: 9786052940327
Sayfa: 135 sayfa Basım Tarihi: 2017
Thranduil

Thranduil

@thranduil

Yayınevinin Büyük Komutanlar Dizisinin Timur kitabı, elbette bu dizide olmayı hakkeden büyük komutan Timur'u, okuyup onu bir parça daha tanımak açısından yararlıydı. Sıkmadan, her daim ilgi çekici bilgilerle merakı taze tutan, akıcı bir kitaptı.
Hanedancılığı sevmem. Ankara savaşında Timur camileri ahıra çevirmiş de, Bayezid küfür etmiş, Timur Moğolmuş, Osmanlı Türk değilmiş... Herkes hangi tarafı tutuyorsa bunu abartıyor ve gerçeklerden saparak tarafcılık yapıyor. Bu yüzden tarafsız bir kitap okumak benim için böyle tartışmalı kişiler için en önemli noktadır.

Kitap, tarihçilerin Timur hakkında dediği sözlerin alıntıları ile başlıyor ve Timur'un doğumundan, yükselişine hayatının anlatıldığı küçük bir bölüm ardından seferleri ve savaşlar ile devam ediyor.
Ankara Savaşı öncesi mektuplaşmalara da yer verilmiş ardından da Ankara Savaşı gerçekten tarafsız şekilde ele alınmış. Timur kitabında endişem buydu, Bayezid'den nasıl bahsedilir acaba diye, ama kesinlikle birini tutarak karşı tarafa yüklenme yoktu. Pek çok konunun aydınlatılması açısından da faydalıydı. Yani, Timur, Yıldırım Bayezid'i kafese koydu mu? Bayezid yüzüğündeki zehiri içerek mi öldü? gibi sorulara da cevap veriyor.
Ankara Savaşından sonra Timur'un Ölümü başlığıyla büyük komutanın ölümü ele alınmış. Dönemin şahıslarının ve tarihçilerin söylediklerine de yer verilmiş. İbni Arabşah'ın Timur'a olan kin ve nefretini, kitabında Timur'un öldüğü bölümün başlığını, "O Mağrur Zorbanın Burnu Nasıl Yere Sürtüldü ve Cehennemin En Karanlık Kuyusuna Atıldı" olarak adlandırmasından anlayabiliyoruz. Kitabın iyi yönlerinden biri de sadece Timur İmparatorluğu tarihçisi Yezdi'ye değil, kendisinden her fırsatta nefretle bahseden Arap tarihçilerine de yer vermesiydi.
Timur'un Torunları Çaycılık Yapıyor başlığıyla, günümüzde Timur'un torunlarının hallerinden bahsediliyor. Bu kısım beni bayağı hüzünlendirdi.
Kitap Timur Kronolojisi ile sonlanıyor.

Timur üzerine fazla karalama var ve hakkında çok fazla iddia ve iftiralar mevcut. Onu yanlışıyla doğrusuyla öğrenmeli ve olduğu gibi kabul etmeli, bunun için de onu tarafsız kaynaklarla tanımalı.
0 yorum

Büyük Komutanlar: TİMUR - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle