up
ara

Kırlangıç Çığlığı

Kırlangıç Çığlığı Konusu ve Özeti

Kırlangıç Çığlığı
Başkomser Nevzat: Tapınak Fahişeleri: Gülgeç kitabının da yazarı Ahmet Ümit tarafından kaleme alınan Kırlangıç Çığlığı kitabı Polisiye, türünde okuyucusu ile buluşuyor. yayınevinden 0 yılında 9786051852478 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Kırlangıç Çığlığı isimli kitap 398 sayfadan oluşuyor. Kitap Mutlaka Okunması Gereken En İyi 2018 Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Kırlangıç Çığlığı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
ISBN: 9786051852478
Sayfa: 398 sayfa
Acıyı gördüm. Gözlerinin ortasında bir çiçek gibi büyüyen irisin önce ağır ağır büzülmesini, ardından çığlık gibi ansızın patlamasını gördüm. Titreyen dudaklar, bal mumuna dönüşen yüzleri, çöken yanakları, irileşen elmacık kemiklerini, birer mağara gibi derinleşen göz çukurlarını, kurumuş ağızların içinde pelteleşen dilleri gördüm.
Anladım ki benliğimizin farkına vardığımız an, acının pençesinde kıvrandığımız andır.
Çığlık değil, ürperiş değil, evet, nereden geldiğini bilmediğim o vahşi iniltiyi kalbimin derinliklerinde duydum. Soluksuz kaldım, boğazım kupkuru, alnım ateşler içinde, tuhaf bir hülyaya kapılmışım gibi sürüklendim o dipsiz boşlukta. Hayatın en karanlık sırrıyla yüzleştim.
Karanlığın her aşamasından geçtim, akan kanın sesini duydum, ölümün serinliğini damarlarımda hissettim.
Geçmişin kamburunu çoktan söküp attım sırtımdan.
İnsanın insanı öldürdüğü o ilk ânı gördüm, katilin zafer haykırışını, kurbanın korku çığlığını işittim.
Her an uyanmaya hazır o muhteşem dürtüyü bastırmak, insanlığın en masum haline, en saf doğasına dönmemek için yıllarca ihanet ettim kendime. Kendimle birlikte bütün dünyayı da kandırdım. Neredeyse başaracaktım ama bırakmadılar, benim adıma onlar öldürmeye başladılar.
İşte bu yüzden geri döndüm...
Bir kitap delisi

Bir kitap delisi

@neda77 - Ankara

Uzun süre görmediğim bir dostla beraberdim bu gece.. Hangi ara sımsıcak kollarını saldı güneş odama, ne ara uyudum.. Hayal miydi gördüklerim, bir kabusun içinde miydim yoksa..

Yıllar öncesinde Bab-ı Esrar ile tanıştım Ahmet Ümit'le.. Sonrasında bir arkadaşım Patasana'yı verdi bir de bunu oku diye.. Bambaşka bir deneyim oldu benim için çünkü polisiye roman deneyimlerimi de ilk o zaman yaşadım.. sonrası geldi elbette: Sultanı Öldürmek, Bir İstanbul Hatırası ve diğerleri... Her bir kitap soluksuz bir macera, geçmişe açılan bir pencere, merakla peşinden sürüklendiğim cümleler ,sayfalar, hikayeler yüklüydü.. sonra ne oldu , nasıl oldu bir dönem mesafe girdi aramıza o çok sevdiğim kitaplarla ve tabi Ahmet Ümit'le de..
Ve şimdi kendime izah edemediğim bir hisle yorumlamak farklı bir haz veriyor elimdeki kitabı, garip bir şekilde..

Hiç kırlangıçların çığlığını dinlediniz mi? Mevsim değişirken sıcak ülkelere göçen kırlangıçların bir kısmı karşılaştığı fırtınalara kapılır, hayatlarını kaybedermiş. Hayatta kalmayı başarabilenler geldikleri sıcak iklimlerde kaybettiklerini hatırlar acıyla haykırırlarmış.. Benim en zor zamanlarımda yitirdiklerime haykıramayışlarım gibi..

Kitap Bab-ı Esrar'ın "taşta kan vardı" cümlesinde olduğu gibi belki de yıllarca hafızamdan silinmeyecek bir cümleyle başlıyor. Aslında çok şey barındırıyor bu cümle içinde. Başta çocuk tacizlerinin bıraktığı izleri, mültecilerin çaresizliğini, organ kaçakçılarını, sonu gelmeyen cinayetleri, insanın insanlığına hapsettiği her ne kadar kötülük varsa gün yüzüne çıkan ya da çıkmayan.. Ve çığlıkları vardı kırlangıçların... Kısa bir cümlenin içindeydi hepsi: "Acıyı gördüm."

Artık aileden biri gibi hissettiğim Başkomiser Nevzat vardı içinde kitabın, Ermeni sevgili Evgenia, kapıdaki dost Bahtiyar, Komiser Ali vardı ve Kriminolog Zeynep vardı elbette.. Yıllarca süren polisiye dizilerinden biri gibi izledim sayfa sayfa.. Oysa bu aşinalık bu kez hiç rahatsız etmedi. Aradığım çok şey vardı kitapta Ahmet Ümit'e dair. Bulamadıklarım da oldu. Geçmişe dair izler aradım mesela yakın ya da uzak tarihten.. resim çerçevelerinde saklı ipuçları aradım.. kendini tekrar etmemişti yazar.. Son olarak kaçan uykumu aradım gece geç saatlerde biraz uykum gelir uyurum umuduyla.. yanıldım yine.. Bunun yerine elimde kalem satırların altını çizerken buldum kendimi.. ve uykusuz bir gün kar kaldı yanıma.. işte çizdiklerimden bir kaç satır:

"İnsanlığın en masum haline, en saf doğasına dönmemek için yıllarca ihanet ettim kendime. Kendimle birlikte bütün dünyayı da kandırdım. Neredeyse başaracaktım ama bırakmadılar, benim adıma onlar öldürmeye başladılar."

"Her zaman kapılmıyordum bu duyguya elbette, acı ne kadar büyük olursa olsun, insan bir şekilde kanıksıyor, unutuyor. Kendime şaşarak ben de yaptım bunu. Hiç unutmam, unutamam dememe rağmen ağır ağır silindi bazı hatıralar, renkler soldu, sesler sönükleşti, kokular kaybolmaya başladı."

"Biz niye bulaşık bu Suriye davasına Başkomserim? İnsani yardım tamam, ama sanki savaşın tarafıymış gibi davrandık. Niye? Ne işimiz vardı Suriye'de? "

"Alçaklıkların en rezili siyasi alçaklıktır Münircim, dedim kendimi tutmaya çalışarak. Buna bir de mezhep ve dini karıştırırsan , bildiğin şerefsizlik çıkar ortaya.. işte şu anda onu yaşıyoruz. Üstelik bunun bedelini, bütün millet ödüyor."

"Sanırım , olduğumdan daha iyi biri zannediyor beni, daha olgun, daha güçlü. Ama değildim, herkes gibiydim, belki herkesten daha zayıftım, çünkü herkesten fazla yaralanmıştım."
0 yorum
M.K

M.K

@mervekoras - Isparta

~Dinlence yazarı Ahmet Ümit~

Bilgi bankasından bilgi toplar zihnimiz...
"Bu bankada para yerine kullanılan şey kitaplardır." Yine bu bankada binlerce farklı insan çalışır. Bazen bir Kafka çıkar karşımıza ve acı satın alırız. İnsan olduğumuzu hatırlatır bize. Bazen bir Dostoyevski 'ye denk geliriz ve bize Vicdan' ı öğretir. Öyle değil mi önemi ne büyüktür bizler için. Bir bakarsınız Turganyev ağzında sarma sigarası ve size hiçkimse olmanın keyfini anlatır. Dinlersiniz, öyle güzel konudur ki, aslında konunun güzel olduğunu siz onun hitabetinden kaynaklandığını anladığınızda aradan günler geçmiştir...

Tabi bu binlerce çalışandan biri de Kari' lerdir, yani okuyucular. Bu okuyucular tüm bu bilgi edinimlerinden sonra yorulurlar. Öyle ya onlar da insanlar. Bu insanlar dinlenecek ki diğer çalışanların öğrettiklerinden bir şeyler anlasınlar... Yorulan insanlar altından gümüş sular akan nehirler üzerinde, tüm sinir sistemlerini gevşeten müzikler eşliğinde, tatları hiç tadılmamış meyve ağaçları, envayi çeşit zevkler üzerine dizayn edilmiş dinlence diyarlarına gidip dinlenmek ihtiyacı hissederler... Bu dinlence diyarının başında da Ahmet Ümit bulunur...

Ahmet Ümit ve alegorisi...
İşte benim için bütün mesele bu...

Anlamsal olarak yoğun kitaplar okuyacak ruh halinde değil misiniz?

Sinirleriniz mi bozuk?

Ciltli kitaplar gözünüzü mü korkutuyor?

İlacımız Ahmet Ümit...

(Polisiye roman önyargısı diye bir tabir vardır. Bu önyargıyı beslemeyeler için... İçerikle ilgili en ufak bir inceleme yapamam. Spoiler en çok canımı sıkan durumlardan bir tanesi. Yazarın üslubu, yeteneği, şuyu buyunu daha önceki incelemelerde dile getirmiştim. Yerli Agatha olduğunu duyduğunuzu farz ediyorum.)

~~~Keyifli okumalar~~~

Ha bu arada, her defasında bu sefer tahmin edicem diyip bir türlü bulamıyorum katili. Ne sinir bozucu güzellik.
ataç ikon Kırlangıç Çığlığı
kitaba 10 verdi
0 yorum
Mehmet Tekinbaş

Mehmet Tekinbaş

@mehmettekinbas - Aydın

Başkomiser Nevzat geri döndü. Ekibi Komiser Ali, Kriminolog Zeynep ile birlikte çocuk tacizcilerini öldüren ve Körebe ismini verdikleri bir seri katilin peşine düşüyorlar. 12 cinayet işleyen Körebe uzun süre sonra tekrar ortaya çıkınca bu cinayetleri çözme görevi Başkomiser Nevzat ve ekibine düşüyor. Konunun içine serpiştirilmiş ve toplumsal farkındalık yaratmayı amaçlayan Suriyeli mültecilerin durumları ile onlara dair organ kaçakçılığı ve organ satışı konusuna de değinilmiş. Fazla tekrarlara düşülen bölümleri ve kurgunun basitliğini saymazsak akıcı bir kitap olduğu söylenebilir. Ancak bazı bölümleri gereksizce uzatması konuyu dağıtmış. Bazı mantık hataları da göze çarpmıyor değil. Okuduğumuz Amerikan polisiye kitapları ve dizilerindeki kurgusal tadı vermese de güzel bir konu işlenmiş. Bizim polis teşkilatının bu ekip gibi çalışıp çalışmadığını bilemiyorum ama böyle çalışılıyorsa faili meçhul cinayet kalmaması lazım. Polisiye romanların özetini yada ayrıntılı konusunu yazmanın okuma zevkini kaçırdığını düşünüyorum. Bu yüzden kitabın sonuna dair ister istemez ipucu vermek istemiyorum. Çünkü yazarın yönlendirmeleriyle tam "katil bu mu acaba?" derken ters köşeye yatabilirsiniz. Başkomiser Nevzat ve Ahmet Ümit sevenlerin bu kitabı okumasını tavsiye ediyorum.
0 yorum
BurcuA.

BurcuA.

@brca

Kitabın ortalarına kadar büyük bir beklenti içine girdiğimi ve sonrasında aynı derecede bir hayal kırıklığı yaşadığımı itiraf ederek ve biraz da çekinerek yazıyorum bu incelemeyi. Amerikan polisiye dizilerindeki yüzeysel ve hızlı gelişen olay örgüsüne o kadar alışmış ki bünyem, "Olay hemen çözülür ve çarpıcı bir sonla biter umarım" diye düşünerek geçtim sayfaları. Baktım ki her sayfadan sonra azalıyor hevesim ve merakı, kitabı bırakıp düşünmeye başladım. Ahmet Ümit; sonuçtan çok, süreçteki betimlemeleriyle, ruh tahlilleriyle, gündemdeki olaylar hakkındaki küçük-büyük göndermeleriyle taht kurmuştu kalbimize Nevzat Başkomiser aracılığıyla. Belki aradan geçen zaman, belki de araya giren diziler/filmler sebebiyle unutmuşum bu güzellikleri. Ve özlemişim ince düşünen, mülayim ve dikkatli başkomiserimizi. Cinsel istismar ve organ kaçakçılığı üzerinden "çocuk" konusunu ele alması; üstelik din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin her çocuğun kutsal ve dokunulmaz olduğuna dikkat çekmesi, günümüzde yaşadığımız yürek yangınlarını düşününce o kadar yerinde bir konu olmuş ki... İyi ki Ahmet Ümit var.
0 yorum
Eray Erdoğan

Eray Erdoğan

@erayerdogan - İzmir

Ahmet Ümit - Kırlangıç Çığlığı
Çok özlemişim Nevzat Komiserimi gerçekten.. Kitabın karakterleri, Ahmet Ümit okuyanların Beyoğlunun En Güzel Abisi'nden bileceği üzere aynı kişiler. Benim de o kitaptan sonra okuduğum ikinci Ahmet Ümit kitabıydı. Yine sürükleyici, merak uyandıran bir kitaptı ama bu sefer konusu gereği acı doluydu, her zamankinden daha farklı şekilde. Konusu hakkında kısaca bilgi verirsek; bir seri katili yakalamaya çalışıyor bu kitapta Nevzat Komiser ve ekibi, 12 çocuk tacizcisini geçmişte öldüren bir katil.. Ve günümüzde tekrar ortaya çıktığı görülüyor... Ayrıca bir yan konu olarak da Suriye'de olan savaşlardan dolayı Türkiye'ye gelmek zorunda kalan insanların sefilliğini, çaresizliğini ve onlardan yararlanmaya çalışan fırsatçı insanları da konu edinen bu kitap, gerçekten okurunu derinden etkiliyor. En azından kendi adıma bunu söyleyebilirim. Hem o taciz olayları, hem de çaresiz insanların başına gelenler sizi etkilerken, bir yandan da olayları takip edip sonucu merak ediyorsunuz, herkese tavsiye ederim.
ataç ikon Kırlangıç Çığlığı
kitaba 10 verdi
0 yorum

Kırlangıç Çığlığı - S41

Körebe tam bir profesyonel. Açık konuşmak gerekirse, polis olmasından bile kuşkulandım. Çünkü hiçbir ipucu bırakmıyordu. Ne bir ayak izi, ne bir parmak izi, ne saç teli, ne tükürük, ne ter, ne de bir görgü tanığı... üstelik kurbanlarını halka açık yerlerde öldürmesine rağmen.
1919 MAVİ tarafından eklenmiştir.
Cansu Doğan

Cansu Doğan

@cansudogan7146 - Mersin

Ruhları filan yok bunların, hepsi arzularının peşinde koşan aşağılık herifler...
ataç ikon Kırlangıç Çığlığı
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
1 yorum
Orhan Şahin 🇹🇷 (@orhansahin)
- Üstüme alınmadım 😊 ama hiç mi iyi tarafı yok bu çobanların ya hu 😂
15.01.19 beğen 1 cevap
Cansu Doğan

Cansu Doğan

@cansudogan7146 - Mersin

Büyük felaketlere uğrayan insanların büyük acıları kanıksadıklarını okumuştum.
ataç ikon Kırlangıç Çığlığı
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
1919 MAVİ

1919 MAVİ

@1919mavi - Thessaloniki

Yeniden ağlamaya başladı. Üzülme diyemedim,bütün bunlar geçer,bu acı biter de diyemedim. Hiç teselli etmeye kalkışmadım. Yapamadım,içimden gelmedi,bu yası,hiç kapanmayacak bir yara gibi ömrümün sonuna kadar yüreğinde taşıyacak bu cesur kadına yalan söyleyemedim.
ataç ikon Kırlangıç Çığlığı
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Cansu Doğan

Cansu Doğan

@cansudogan7146 - Mersin

Çocuk tacizcilerini öldüren birinin, geçmişinde utanç verici sırlar vardır, derin yaralar. Bunları başkalarıyla paylaşması kolay değil.
ataç ikon Kırlangıç Çığlığı
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
1919 MAVİ

1919 MAVİ

@1919mavi - Thessaloniki

Çocuk tacizcilerinin özel bir mesleği olduğunu sanmıyorum zeynepcim. Bu sapkınlık her meslekten insanı ele geçirebilir. Ekonomik durumu,eğitim seviyesi ne olursa olsun herkesi.
ataç ikon Kırlangıç Çığlığı
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
11
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken En İyi 2018 Kitapları
İlk baskısını 2018'de yapmış olan yerli ve yabancı kitapları bu listede paylaşıyoruz. Tür sınırlaması yoktur....
182
KİTAP
En İyi Polisiye Romanlar
Seri katil, cinayet, gizem, dedektif, kovalamaca, aksiyon, intikam ve daha fazlası en iyi polisiye romanlar listesinde. Sen d...
albatros56

albatros56

@albatro56

'Cok empati kuruyorsunuz başkomserim' dedi samimi bir tavırla. 'Ne dünya bu kadar hassasiyeti kaldırır,ne insanlar bu kadar inceligi...
ataç ikon Kırlangıç Çığlığı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Kayra veysel

Kayra veysel

@veysel95 - Batman

 paylaşım fotoğrafı
Yine bir Başkomiser Nevzat serüveni tavsiye ederim
ataç ikon Kırlangıç Çığlığı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Betül Karataş

Betül Karataş

@betulkaratass - İstanbul

 paylaşım fotoğrafı
"Çok empati kuruyorsunuz Başkomserim, dedi samimi bir tavırla. Ne dünya bu kadar hassasiyeti kaldırır, ne de insanlar bu kadar inceliği...". -Kırlangıç Çığlığı
ataç ikon Kırlangıç Çığlığı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Tûlây sârî

Tûlây sârî

@letha6 - Trabzon

 paylaşım fotoğrafı
///...Vicdanını yitirmiş bir dünyadan başka nedir ki cehennem?.....
ataç ikon Kırlangıç Çığlığı
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Havva

Havva

@havvasn - Trabzon

 paylaşım fotoğrafı
Daha 100 sayfa okumuş olmama rağmen çok çok beğendim. Şans eseri almış olduğum kitap ne yazarı Ahmet Ümit hakkında ne de kitap hakkında bi fikrim vardı. Bir polisiye romanı. Çok güzel bir olay örgüsü akışı var sanki olay yerlerinde bende bulunuyordum.Öyle içinde hissettiren bir kitap. Daha kitabı yarılamamış olduğum halde bu fikrilerim değişeceğini sanmıyorum. O yüzden kesinlikle alınız. Kesinlikle kütüphanenizde yer edinmeli sayın okuyucu.
ataç ikon Kırlangıç Çığlığı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum