up
ara

Kırlangıç Çığlığı Kitap İncelemeleri

Saadet

Saadet

@saadet646

Kırlangıç Çığlığı
Ahmet Ümit’in birçok eserini okumuş biri olarak kitap tam da beklenileni verdi.Akıcı üslubu,yalın Türkçesiyle her kesimin çık rahat okuyabileceği bir kitap.Çağımızın en büyük sorunu haline gelen taciz,istismar konusunu merak unsurlarıyla süsleyerek beni kendi dünyasına çekti.Herkese tavsiye ederim,iyi okumalar :)
ataç ikon Kırlangıç Çığlığı
kitaba puan vermedi
2 yorum
Merve (@mervekambur)
Bir Ahmet Ümit severi daha bulmak ne güzel 🌸 Eylülde çıkacak yeni kitabını sabırsızlıkla bekliyorum. ⭐️
21.07.19 beğen cevap
thebookthief

thebookthief

@tcbasakgurel

''Göç sırasında yüzlerce kırlangıç fırtınaya yakalanıp ölürmüş. Göçü başarıyla tamamlayan kırlangıçlar, geldikleri ülkenin sıcak gökyüzünde uçarken, yollarda kaybettikleri arkadaşlarını anımsar acıyla, öfkeyle böyle çığlıklar atarlarmış.''
Ahmet Ümit'im okuduğum ilk eseri. Mükemmel bir polisiye, sürükleyici. Kırlangıç Çığlığı, çocuktur anlamaz unutur diye onların duygularını düşünmeden yaptıklarımız çocuklarda nasıl derin yaralar bırakıyor gözler önüne seriyor. Dönemin en önemli sorunlarından biri olan cinsel istismarı ele alması güzel olmuş. Sadece, eserde Suriyeliler hakkında yazılanları -Türkiye de hapishanede olmaktan farksız oldukları gibi- biraz abartı buldum. Yazarın diğer kitaplarını okumaya devam. Tavsiye ederim.
ataç ikon Kırlangıç Çığlığı
kitaba 10 verdi
1 yorum
umutsuz vaka (@umutsuzvakaa)
ben bütün kitaplarını okudum. kiymeti pek bilinmeyen bir yazarımız.
17.06.19 beğen cevap
ece yayalar

ece yayalar

@eceyayalar

Kırlangıç Çığlığı
İyininde kötününde gözünden bize dünyanın acımasız yüzünü gösteren mükemmel bir şaheser.
ataç ikon Kırlangıç Çığlığı
kitaba 10 verdi
0 yorum
Lina

Lina

@hila

Ahmet Ümit yine başarısını göstermiş.Asla okumaktan vazgeçmeyeceğim yazar.Anlatım,kurgu,karakterler...Keşke içinde olabilsem dediğim bir dünya.
0 yorum
Cansu Doğan

Cansu Doğan

@cansudogan7146

Diğerlerinden hassas bir konuyu ele alması yönüyle ayrılan bir Ahmet Ümit polisiye romanı. İstismar ve yan konu olarak da organ kaçakçılığını seçen Ahmet Ümit gayet faydalı ve toplumsal mesajlar vermiş. Seri katili belli etmemek adına yine birçok kişi üzerine dikkat çekmiş fazlaca karakter kullanmış ve son sayfalarda apar topar bir şekilde katilin kim olduğuna dair bir son yazmış. Evet kitabın genel itibariyle gereğinden fazla uzatıldığını ve sonuç kısmının bu gereğinden fazla yayılmış romana göre sığ kaldığını düşünüyorum. Ahmet Ümit'in birçok romanını okudum ve bu kitaptan bağımsız, genel olarak bir eleştiride bulunmak istiyorum ; ard arda gelen cümlelerde konu ile ilgisi dahi olmayan anlatımlara veya anlatımı süslemek üzere kullanılan basit detaylara tekrar tekrar maruz kalmamız... Belki de bu şekilde dikkatimizi dağıtarak olay örgüsü veya katili tahminle ilgili doğru bağdașımlar kurmamızın önüne geçiyordur. :) Kimbilir, sonuçta o bir Baskomiser Nevzat.
1 yorum
Özgür (@ozgur324)
Ahmet Ümit'in anlatımı sevmiyorum
27.01.19 beğen cevap
Fatolina

Fatolina

@fatolina

Ahmet Baba
Ahmet Ümit herkese hitap eden diliyle yine döktürmüş.. Ahmet Ümit'in tüm kitapları okunmalı Sayın Savcım..
ataç ikon Kırlangıç Çığlığı
kitaba 10 verdi
0 yorum
Eray Erdoğan

Eray Erdoğan

@erayerdogan

Ahmet Ümit - Kırlangıç Çığlığı
Çok özlemişim Nevzat Komiserimi gerçekten.. Kitabın karakterleri, Ahmet Ümit okuyanların Beyoğlunun En Güzel Abisi'nden bileceği üzere aynı kişiler. Benim de o kitaptan sonra okuduğum ikinci Ahmet Ümit kitabıydı. Yine sürükleyici, merak uyandıran bir kitaptı ama bu sefer konusu gereği acı doluydu, her zamankinden daha farklı şekilde. Konusu hakkında kısaca bilgi verirsek; bir seri katili yakalamaya çalışıyor bu kitapta Nevzat Komiser ve ekibi, 12 çocuk tacizcisini geçmişte öldüren bir katil.. Ve günümüzde tekrar ortaya çıktığı görülüyor... Ayrıca bir yan konu olarak da Suriye'de olan savaşlardan dolayı Türkiye'ye gelmek zorunda kalan insanların sefilliğini, çaresizliğini ve onlardan yararlanmaya çalışan fırsatçı insanları da konu edinen bu kitap, gerçekten okurunu derinden etkiliyor. En azından kendi adıma bunu söyleyebilirim. Hem o taciz olayları, hem de çaresiz insanların başına gelenler sizi etkilerken, bir yandan da olayları takip edip sonucu merak ediyorsunuz, herkese tavsiye ederim.
ataç ikon Kırlangıç Çığlığı
kitaba 10 verdi
0 yorum
Barış Altınbıçak

Barış Altınbıçak

@barisaltinbicak

İlk defa bir kitabı hayal kırıklığı oldu.
Ahmet Ümit'in iki kitabı hariç tüm kitaplarını okumuş biri olarak ilk defa kötü eleştiri yapacağım. Bunun birkaç sebebi var tabi: En önemli sebebi betimlemelerinde tekrara düşmesi. Bu durum kitap boyunca sürüyor ve okurken çok sıkılmama sebep oldu. Diğer sebepleri: olay örgüsü, karakter fazlalığı ve final bölümü. Kitapta o kadar çok karaktere yer vermiş ki bir süre sonra sıkılıp katili bulmayı bıraktım. Olay sıralaması bakımından bir karışıklık da söz konusu. Geçişler seri biçimde oluyor. Ve final bölümü hiç beklediğim gibi olmadı. Başından beri tam olarak haz alamadığım kitap zorlama finaliyle de hayal kırıklığı yarattı. Genel itibariyle düşüncem, biraz aceleye gelmiş bir kitap olduğu.

Polisiyenin baba ismi umarım yeni kitaplarında eski performansını yakalar. Ahmet Ümit hatrına 7 puan verdim. Verdiği sosyal mesajlar yine çok başarılı olduğu için tavsiye ediyorum. Olumsuz yönlerinin yanında bu güncel yönüyle ufkunuzu genişleteceğinden şüphem yok.
0 yorum
M.K

M.K

@mervekoras

~Dinlence yazarı Ahmet Ümit~

Bilgi bankasından bilgi toplar zihnimiz...
"Bu bankada para yerine kullanılan şey kitaplardır." Yine bu bankada binlerce farklı insan çalışır. Bazen bir Kafka çıkar karşımıza ve acı satın alırız. İnsan olduğumuzu hatırlatır bize. Bazen bir Dostoyevski 'ye denk geliriz ve bize Vicdan' ı öğretir. Öyle değil mi önemi ne büyüktür bizler için. Bir bakarsınız Turganyev ağzında sarma sigarası ve size hiçkimse olmanın keyfini anlatır. Dinlersiniz, öyle güzel konudur ki, aslında konunun güzel olduğunu siz onun hitabetinden kaynaklandığını anladığınızda aradan günler geçmiştir...

Tabi bu binlerce çalışandan biri de Kari' lerdir, yani okuyucular. Bu okuyucular tüm bu bilgi edinimlerinden sonra yorulurlar. Öyle ya onlar da insanlar. Bu insanlar dinlenecek ki diğer çalışanların öğrettiklerinden bir şeyler anlasınlar... Yorulan insanlar altından gümüş sular akan nehirler üzerinde, tüm sinir sistemlerini gevşeten müzikler eşliğinde, tatları hiç tadılmamış meyve ağaçları, envayi çeşit zevkler üzerine dizayn edilmiş dinlence diyarlarına gidip dinlenmek ihtiyacı hissederler... Bu dinlence diyarının başında da Ahmet Ümit bulunur...

Ahmet Ümit ve alegorisi...
İşte benim için bütün mesele bu...

Anlamsal olarak yoğun kitaplar okuyacak ruh halinde değil misiniz?

Sinirleriniz mi bozuk?

Ciltli kitaplar gözünüzü mü korkutuyor?

İlacımız Ahmet Ümit...

(Polisiye roman önyargısı diye bir tabir vardır. Bu önyargıyı beslemeyeler için... İçerikle ilgili en ufak bir inceleme yapamam. Spoiler en çok canımı sıkan durumlardan bir tanesi. Yazarın üslubu, yeteneği, şuyu buyunu daha önceki incelemelerde dile getirmiştim. Yerli Agatha olduğunu duyduğunuzu farz ediyorum.)

~~~Keyifli okumalar~~~

Ha bu arada, her defasında bu sefer tahmin edicem diyip bir türlü bulamıyorum katili. Ne sinir bozucu güzellik.
ataç ikon Kırlangıç Çığlığı
kitaba 10 verdi
0 yorum
Tûlây sârî

Tûlây sârî

@letha6

Harika
Başkomiser nevzat=)) Ahmet ümit daha önce okuduğumdan mı yoksa algımın iyi olmasından mı bilemiyorum ben körebeyi ilk sayfalarda anladım=) yazar sürükleyici ve merak uyandırıcı olduğu için olayın nasıl gelişeceğini merak ettiğim için güzeldi.Çocukların bu tarz vahşetlerle karşılaşması sinirlerimi çok bozuyor ve maalesef bunlar roman için kurgulanmış değil,gerçekte var.
ataç ikon Kırlangıç Çığlığı
kitaba 10 verdi
0 yorum
Mehmet Tekinbaş

Mehmet Tekinbaş

@mehmettekinbas

Başkomiser Nevzat geri döndü. Ekibi Komiser Ali, Kriminolog Zeynep ile birlikte çocuk tacizcilerini öldüren ve Körebe ismini verdikleri bir seri katilin peşine düşüyorlar. 12 cinayet işleyen Körebe uzun süre sonra tekrar ortaya çıkınca bu cinayetleri çözme görevi Başkomiser Nevzat ve ekibine düşüyor. Konunun içine serpiştirilmiş ve toplumsal farkındalık yaratmayı amaçlayan Suriyeli mültecilerin durumları ile onlara dair organ kaçakçılığı ve organ satışı konusuna de değinilmiş. Fazla tekrarlara düşülen bölümleri ve kurgunun basitliğini saymazsak akıcı bir kitap olduğu söylenebilir. Ancak bazı bölümleri gereksizce uzatması konuyu dağıtmış. Bazı mantık hataları da göze çarpmıyor değil. Okuduğumuz Amerikan polisiye kitapları ve dizilerindeki kurgusal tadı vermese de güzel bir konu işlenmiş. Bizim polis teşkilatının bu ekip gibi çalışıp çalışmadığını bilemiyorum ama böyle çalışılıyorsa faili meçhul cinayet kalmaması lazım. Polisiye romanların özetini yada ayrıntılı konusunu yazmanın okuma zevkini kaçırdığını düşünüyorum. Bu yüzden kitabın sonuna dair ister istemez ipucu vermek istemiyorum. Çünkü yazarın yönlendirmeleriyle tam "katil bu mu acaba?" derken ters köşeye yatabilirsiniz. Başkomiser Nevzat ve Ahmet Ümit sevenlerin bu kitabı okumasını tavsiye ediyorum.
0 yorum
NEJLA GÜNEŞ MUCIK

NEJLA GÜNEŞ MUCIK

@nejlagunesmucik

Ahmet Ümit yine yaptı yapacağını, yine muhteşem ötesi (benim için öyle ) bir romanla harika bir okuma keyfi sunuyor. Başkomser Nevzat ve acar ekibi Zeynep ve Ali yine birbirinden aksiyonlu olay akışı ile her zaman ki gibi merakla okuduğum bir kitaptı. Son zamanlarda güncel olan pedofili konusunu profesyonel ve kendine özgü üslubu ile anlatan yazar, öyle farklı karakterleri ve farklı olayları birbirine ustaca bağlıyor ki aslında gerçek hayattan kesitler sunuyor okurlarına. Okurken bu ve benzer olayların yaşanmış veya halen maalesef yaşanıyor olduğunu bilmek acı verici bir gerçek. Kitap okumayı bekletilmeyecek kadar güzel ve okunası. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Her daim olduğu gibi kitabın sonuna gelince her ne kadar yüksek oranlı katili bulduğunuzu düşünseniz de yazar yine de okurunu ters köşe yapabilir. Benden söylemesi .
ataç ikon Kırlangıç Çığlığı
kitaba 10 verdi
0 yorum
BurcuA.

BurcuA.

@brca

Kitabın ortalarına kadar büyük bir beklenti içine girdiğimi ve sonrasında aynı derecede bir hayal kırıklığı yaşadığımı itiraf ederek ve biraz da çekinerek yazıyorum bu incelemeyi. Amerikan polisiye dizilerindeki yüzeysel ve hızlı gelişen olay örgüsüne o kadar alışmış ki bünyem, "Olay hemen çözülür ve çarpıcı bir sonla biter umarım" diye düşünerek geçtim sayfaları. Baktım ki her sayfadan sonra azalıyor hevesim ve merakı, kitabı bırakıp düşünmeye başladım. Ahmet Ümit; sonuçtan çok, süreçteki betimlemeleriyle, ruh tahlilleriyle, gündemdeki olaylar hakkındaki küçük-büyük göndermeleriyle taht kurmuştu kalbimize Nevzat Başkomiser aracılığıyla. Belki aradan geçen zaman, belki de araya giren diziler/filmler sebebiyle unutmuşum bu güzellikleri. Ve özlemişim ince düşünen, mülayim ve dikkatli başkomiserimizi. Cinsel istismar ve organ kaçakçılığı üzerinden "çocuk" konusunu ele alması; üstelik din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin her çocuğun kutsal ve dokunulmaz olduğuna dikkat çekmesi, günümüzde yaşadığımız yürek yangınlarını düşününce o kadar yerinde bir konu olmuş ki... İyi ki Ahmet Ümit var.
0 yorum
çağın çalatlı

çağın çalatlı

@cagincalatli

kaçış
Uzun yolda ntv radyo uygulamasının arşivini karıştırırken tanışmıştım “Başkomiser Nevzat” la. Nuri Gökaşan’ın davudi sesiyle canlandırdığı dertli, yaralı,unutmaya çalışan amirin son macerası. Sağa sola “ben polisiye sevmem” derdim hep. Ahmet Ümit sayesinde artık zevkle okuyorum. Katilin kim olduğunu bulmaya çalışırken yağ gibi akıp gidiyor kitap. Düşüncelerinden kaçmaya çalışanla r için birebir. Kaybolup gidebilirsiniz içinde kitabın.
3 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Beyoğlu'nun En güzel Abisini de tavsiye ederim o zaman Sn. Çağın
29.07.18 beğen cevap
Anna_Karenina

Anna_Karenina

@annakarenina

Kanayan yaralarımız
Yazar ülkemizin kanayan yaralarını o kadar içten ele almış ki insan vicdan azabı çekiyor. Suriyeli kardeşlerimizin çaresizliği, organ kaçakçılığı,istismar ve daha bir sürü şey... Toplumsal konulara dokunuşu insanda farkındalık uyandırıyor. İnsanı sarsıp kendine getiriyor. Bir öğretmen olarak kitapta vurgu yapıldığı üzere kotu insanları cezalandırmak yerine nasıl kotu insan olunmaz anafikri ile öğrencilerime iyiliği aşılama azmi verdi. Oldukça başarılı bir kitap olan Ahmet Ümit'in bu kitabını okumanızı tavsiye ederim.
0 yorum
/ 2