up
ara

Sanma Ki Yalnızsın

Sanma Ki Yalnızsın Konusu ve Özeti

Sanma Ki Yalnızsın
Sanma Ki Yalnızsın kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9786050951462
Sayfa: 220 sayfa Basım Tarihi: 2018
Arka Kapak YazısıSana kelimelerden kaleler yaptım. Hendekli, balkonlu, eflatun bayraklı, girişi saklı kocaman kaleler. Bir odasında bıraktım yüreğimi. Merasimsiz, habersiz, tantanasız ve beklentisiz usulca düşürüverdim elimden, olur da bulursan belki sevinirsin diye, öylesine.
Sana harflerden sarmaşıklar ördüm; geceleri gözlerini kapadığında, uyku ile uyanıklık arası o tekinsiz aralıkta durduğunda, cinlerin meşveret alanında yapayalnız kaldığında koklarsın belki, hatırlarsın diye.
Sana alfabeden kaftan diktim; azametle giyesin ve hiç üşümeyesin diye, kalın kadifeden, sırma ipliklerle. İşledim üzerine isminin baş harflerini, sessiz ve derinden, kimse bilmeden, sadece Yaradan’ın duyduğu bir yemin gibi.
Sana noktalardan güller, virgüllerden bülbüller, ünlemlerden yaylalar, noktalı virgüllerden dağlar ve ovalar yaptım. Her bir imla işaretini özenle ekledim isminin büyüsüne. Çünkü sevmek, yeni bir dil inşa etmek demek. İki kişilik bir dil. Çünkü aşkın olduğu yerde muhakkak kelam vardır, sessizlik değil.
Mehmet Tekinbaş

Mehmet Tekinbaş

@mehmettekinbas

Elif Şafak bu kez denemelerle çıkıyor karşımıza. Diğer kitaplarına benzemiyor. Yaşanmışlıklardan anlatılar. Sık kitap çıkaran yazarları okumayı sevmiyorum aslında. Son zamanlarda edebi kişiliğinin ötesinde siyasi yanıyla öne çıkan Elif Şafak' ı önceden sevmeme rağmen ön yargıyla yaklaşmaya başlamıştım açıkçası. Ne derece doğrudur bilemiyorum açıkçası. Bu kitabı da okumayı düşünmüyordum. Ancak okuduğuma da pişman değilim. Sıkmayan, kısa denemeler var kitapta. Güzel kitaplara yönlendiren edebiyat yazıları var. Güzel kitaplara yapılan atıflar var. Sayesinde kütüphaneme bir kaç kitap daha katıldı.
0 yorum
"İnsanlar kötüdür ama hiç-bir düşünce kötü değildir!"

Elif Şafak,kendi hayatından ve gözlemleri sonucunda ilmek ilmek işlendiği bir kitap.Kitaplara puan vermeyi sevmem ama bu kitap,bu deneme kitabı öyle dokunuyor ki sana,10 vermek elde değil.Her bölümde işlenmiş konular,gerçekliğin simgesini temsil ediyor.Önyargı ile bu kitabı okuyacaksanız,bu kitabı okumayın.Gerçekleri söylemek kötü değildir.Ne Amerika da,Ne Türkiye de,Ne de İngiltere de...

Keyifle okuyun!
0 yorum

Sanma Ki Yalnızsın - S41

Diyeceksiniz ki: "Babalar çocuklarından konuşmuyorlar mı?" Evet, konuşuyorlar ama iki şekilde: Ya masada hatunlar varken yapıyorlar bunu. Yahut da konuşsalar bile en fazla on beş dakika sürüyor çoluk çocuk, yuva, ev sohbeti. Sonra afiyetle ve hevesle başka konulara geçiyorlar. Siyaset, ekonomi, futbol, ne olacak Türkiye'nin hali, hükümet, Kürt açılımı... Veya "hafif ve seksi" konular, etrafta dinleyen bir hatun yok ise ve ortam müsaitse şayet.
Emine Nur tarafından eklenmiştir.
Emine Nur

Emine Nur

@eminenur

"Seni uzaktan seviyorum..." diye geçirdi kadın içinden ve başını çevirdi. Bakmadı bile ondan yana. Bakması gerekmedi.
0 yorum
Sana kelimelerden kaleler yaptım.
0 yorum
Edebiyat dersleri edebiyattan soğutuyor.
184
0 yorum
Emine Nur

Emine Nur

@eminenur

Yaralı ve önyargılı bir nazardır kadın bakış açısı. İster kendimizi, ister hemcinslerimizi inceleyelim, "kabahatler"i görürüz evvela ve ekseriya. Güzellikler ertelene ertelene kalır gene bir başka sonbahara.
0 yorum
Emine Nur

Emine Nur

@eminenur

"Seni uzaktan seviyorum..." diye düşündü erkek içinden. "Yaklaşmadan, anlatmadan, anlaşılmadan... Ben seni beklentisiz seviyorum. Hiçbir şey ummadan, talepte bulunmadan, hayal bile kurmadan. Kendi içimde taşıdığım, sessiz sedasız bir sır bu. Ben belki de senden çok bu sırrı seviyorum."
0 yorum
Elsa Rose

Elsa Rose

@elsarose

 paylaşım fotoğrafı
Terliklerimi 😂😂😂😂 kitabımın önüne geçmez umarım 😂
0 yorum
dilek özdemir

dilek özdemir

@dilekozdemir928

 paylaşım fotoğrafı
Elif Şafak yine kelimelerle dans etmiş😇😇muhteşem bir 📚kitap
0 yorum
Emine Nur

Emine Nur

@eminenur

 paylaşım fotoğrafı
Bugün bitenler...
0 yorum
BlackWhite

BlackWhite

@isilll

 paylaşım fotoğrafı
'Sana noktalardan güller, virgüllerden bülbüller, ünlemlerden yaylalar, noktalı virgüllerden dağlar ve ovalar yaptım.Her bir imla işaretini özenle ekledim isminin büyüsüne.Çünkü sevmek, yeni bir dil inşa etmek demek..İki kişilik bir dil..Çünkü aşkın olduğu yerde muhakkak kalem vardır, sessizlik değil..'💕
4 yorum
cemil aslan (@cemilaslan)
Iste bukadar guzel anlam yuklenecek askları yasayan kalplerınde kırıldıgı gercegı var :)
24.07.18 beğen 1 cevap
Gökçe (@kirmizitilkiyollarda)
Anlatıldıkça anlamını yitirir aşk, derler. Elif şafak yaşamaktan çok anlatmayı seçmiş. Kitapçıda denk gelirsem kesinlikle alıp okuyacağım.
24.07.18 beğen 1 cevap
fatih ozan (@fatihozan)
Belki de aşkı hep böyle abarttığımızdan ayrıldığımızda acımız büyük oluyor, hatta aşka olması gerekenden fazla anlam yüklediğimiz içindir belki de o büyük hayal kırıklarımız. O masalsı filmlerde görerek büyük aşkları , gerçeklerde de arıyoruz doğal olarak . Falanca yaşamış ben de bulurum diyerek kanatlarımizi hep kaf dağına yönlendirdik. Halbuki basitti aşk , gerçekten basit . Hep abartıp , imkansıza yaklaştırdik. İspat mi ,büyükler söylesin , gençken mi çok sevdik , sonraki yaşlarda mi ? Gençken hayal sadece sevmekti, halbuki sonradan sevmeye hayallerimizi giydirdik.
24.07.18 beğen 2 cevap
salih özçelik

salih özçelik

@salihozcelik

 paylaşım fotoğrafı
Sabah ve günün ilk okumaları
0 yorum