up
ara

O Muydu? Kitap İncelemeleri

Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

Stefan Zweig çok defa insanın duygu analizini yapmıştır ama ilk defa bir hayvanın duygu analizini incelemiş olduğunu gördüm. Kibrin, kıskançlığın, arzulanmanın, sevilmenin... yaş, din, ırk, cinsiyet hatta türler arasında bile farkı olmadığını bize etkili ve çarpıcı şekilde aktarmış.
Kitabın içinde birbirinden farklı insanların da olduğunu görüyoruz. Birbirlerine zıt karakterlerin varlığı kitaba değer katmış diye düşünüyorum.
Son olarak şunu ekleyeyim: Genellikle toplum tarafından kabul gören sonlar "neşeli, kavuşmalı, aşk dolu..." şekilde biten sonlardır. Negatif bir duygu yaratan sonlar toplum tarafından pek kabul görmez, okuyucu bunu okumak istemez. Stefan Zweig'in en sevdiğim yanı da bu. Bu algıya karşı çıkması ve sonunda sizi büyük bir hüzne boğmasıdır.
ataç ikon O Muydu?
8.2 (17 oy)
3 yorum
Pınar (@dreamerr)
Çok sevdiğim ve beğendiğim bir yazar. En yakın zamnada okumakıyım bu kitabını :)
13.05.19 beğen 1 cevap
PİP!

PİP!

@nusretk

Stefan Zweig öykücülüğün bambaşka ve harikulade eserlerinden bir tanesi daha, okuduğum 3. kitabı oluyor yazarın ve okuduklarım arasında 1. ve en iyi olarak adlandırabileceğim bir öyküdür, “kısa ve öz” ne ise bu öyküde o...

Kitap bir komşunun diğer komşusunun hayatına kattıkları hayatında olanları be hayatından çıkanları gözlemleriyle anlatan bir öykü, 53 sayfa lakin bitmesini istemediğim bir kitaptı, şiddeti sevmiyorum lakin şiddetle öneriyorum bu ve diğer öykülerini, yazarın.

İyi okumalar, kitapla kalın...
ataç ikon O Muydu?
8.2 (17 oy)
0 yorum
Cansu Doğan

Cansu Doğan

@cansudogan7146

Stefan Zweig öykülerindeki karakter analizleri ve kahramanların gözünden kendi iç bakışlarını bize yansıtması, adeta onların hislerini içimizde uyandırması açısından çok başarılı bir hikayeci. Bu öyküde de daha çok tek bir olay üzerinden yola çıkılarak durum analizi yapılmış olup okuduğum diğer öykülerinden farklı olarak ana karakter insan değildir :))
ataç ikon O Muydu?
8.2 (17 oy)
0 yorum
Lilith's

Lilith's

@halimesimsek

Okuduğum beşinci Stefan Zweig kitabı. Sanırım bu biraz diğerlerinden farklıydı. Klasik polisiye katil kim? Ama burada işleniş farklı. Zweig zekasını yine konuşturmayı unutmamış.

Huzurlu bir İngiliz taşrasında yaşayan yaşlı bir çift ve onun gözlemci eşi Betsy ve yeni tanışan komşuları. Evlat edinilen bir köpek ve sonrası. Ama ben olsam sanırım kitabın adını "Suçlu kim?" diye değiştirirdim. Zweig ince ince yine tüm mesajlarını satır aralarına iliştirivermiş tabii ki de almak isteyenlere :)

Herkese keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon O Muydu?
8.2 (17 oy)
2 yorum
Batuuu (@batuuu)
okumadigim bir zweig kitabi varmış#)daha çok biyografiler kalmıştı saniyordm:)
14.10.18 beğen 1 cevap