up
ara

Nefesi Tutku Olan Kadın - Afife Jale

Nefesi Tutku Olan Kadın - Afife Jale Konusu ve Özeti

Nefesi Tutku Olan Kadın - Afife Jale
Nefesi Tutku Olan Kadın - Afife Jale kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Destek Yayınları
ISBN: 9786053114673
Sayfa: 488 sayfa Basım Tarihi: 2018
Osmanlı’nın ilk Müslüman kadın oyuncusuydu Afife Jale.
Babasından Şeyhülislam’a, Dahiliye Nazırı’ndan Şehremini’ne kadar kimler uğraşmadı ki onunla, yılmadı.
Teyzesinin oğlu çok âşıktı güzel kıza. O da seviyordu dünya yakışıklısı delikanlıyı. Aralarına önce sahne, sonra Afife’nin “beyninde taşıdığı hançer” girdi.
“Bir Bahar Akşamı” ikinci aşkı Selahattin’e (Pınar) rastladı Afife. Büyük bir aşkla sarıldı ünlü sanatçı güzel Afife’ye.
Paşa dedesinin de tutkusu olan tiyatroya beşikten mezara ve ölümüne bağlı kaldı Afife.
Son nefesini Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde verirken, “gözlere yıldız tozu serpmeyi” sürdürüyordu kuşkusuz.
RETA

RETA

@duyguuu

Afife..
Doğarken daha, başımıza ne geleceğini ne yaşayacağımızı bilsek yine de dünyaya gelmek ister miydik? Şu başkalarının belirlediği, başkalarının kurallarıyla şekillenen yaşamdan bahsediyorum. Yani hepimizinkinden.
Toplum denen sosyolojik kavramın 'aynı değerlere sahip aynı kültürden gelen insanların bir araya gelerek oluşturduğu' cümlesindeki iyi anlamlar zımbırtısından çok her zaman kötü anlam ifade ettiğini düşünürüm hep.
Çok etkilendim evet. Afife Jale'yi sadece ilk müslüman kadın tiyatro sanatçımız olarak biliyordum. Bu yaşıma kadar hayatıyla ilgili hiçbirşey okumamış araştırmamış olmak eksiklerin en büyüğü bence. Bizim ülkenin suyundan midir bilinmez, insanların öldükten sonra kıymetleri biliniyor, koskocaman bir hayat yitip gitmiş son bulmuş artık, bu saatten sonra kıymet bilsek ne bilmesek ne?
Ha derseniz ki ne demek bu, ismi yaşıyor işte, hayatı okunuyor okutuluyor ibret olsun bi daha böyle şeyler yaşanmasın diye! O zaman tamam derim haklısınız böyle şeyler hiç yaşanmıyor artık. Günümüzde kıymet biliniyor, ihanet edilmiyor, emeğe ve emekçiye her zaman saygı duyuluyor. Aynı Afife Jale'ye toplumun her daim sahip çıkması gibi. (Öldükten sonra!)
Okusam mı diye fikir almak için buradaysanız okumalısınız bence Afife'yi, Medhiye Hanımı, Sofia'yı, Ziyayı, Doktor Sait Paşa'yı..
3 yorum
RETA (@duyguuu)
[silindi]
03.03.19 beğen cevap
RETA (@duyguuu)
[silindi]
03.03.19 beğen cevap
RETA (@duyguuu)
[silindi]
03.03.19 beğen cevap
Mehmet Tekinbaş

Mehmet Tekinbaş

@mehmettekinbas

Osman Balcıgil yine mükemmel bir biyografik romanla karşımızda. "Nefesi Tutku Olan Kadın Afife Jale"

Osmanlı'nın ilk kadın tiyatro oyuncusuydu Afife Jale. Küçüklüğünden beri tiyatro aşığı olan Afife Jale'nin tiyatro uğruna yaşadığı mücadeleler, babasından, şeyhülislama, Dahiliye Nazırından Şehreminine kadar kendisiyle uğraşanlara karşı yaptıkları roman tadında anlatılmış.

Tiyatro aşkı teyzesinin oğluna olan aşkına galip gelmişti. Ayrıca ikinci aşkı da besteci Selahattin Pınar olmuştu. Fakat bir baş ağrısı belasına bulaştığı morfin belası onun hayatını alt üst etti. Zorda kalınca morfine sarıldı. İstemeden de olsa bir morfinman olup çıkmıştı.

Son nefesini Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde verdi. Geride Türk tiyatrosu adına güzel bir isim bırakarak.

Biraz fazla uzun tutulması ve tekrarlara çok fazla kaçılması dışında klasik ve öğretici bir Osman Balcıgil kitabı. Sıkılmadan okunabilir.

"Bir ömür ve sonunda gökyüzünde kaybolup giden alkışlardan başka hiçbir şey!"
0 yorum
Nazlı

Nazlı

@selamalbatros

Bitti..
Cümleleri nasıl toparlarım, kitabın bana hissettirdiklerini sizlere aktarabilir miyim bilmiyorum..
Ama şunu biliyorum ki biyografiyi sayesinde sevdim ve bu adam kimi yazsa okurum😍
Tarihin tozlu sayfalarında kalan değerli insanları onun sayesinde tanıyorum çünkü..
Afife Jale...
Çocukluğundan ölümüne kadar gönlünü tiyatroya adamış, sahneye çıkan ilk müslüman kadın tiyatrocu olmuş ama sonrasında şansı yaver gitmemiş kocaman bir yürek...
Müslüman kadınların sanat yolunu açmış ama kendisi o yolda kurban olmuş..
Kah kızdım, kah üzüldüm ama en çok ta gurur duydum böyle insanların torunu olduğum için..
Kaleminiz daim olsun Osman Balcıgil
0 yorum
SweetHexe

SweetHexe

@glbn

Aslında yaşarken unutulmaya yüz tutmuş bir karakter Afife Jale. Çocukluğundan itibaren tiyatroya olan aşkını büyüyünce de icinde olarak sürdürmek istedi, Müslüman kadinlarin sahneye çıkması yasak olduğu halde. Bu mücadeleyi sonsuza kadar sürdürmek isterdi eğer vaad edenler sözlerinde dursaydı. Cefasını kendisinin çekip kendisinden sonrakilerin sefasını surdurmus olmasi ruhsal olarak bitirdi Afife'yi. Unutulmuş olmayı kabullenemedi, baş ağrılarıyla bile mücadele edemedi morfinman oldu. Nasıl da güzel seviyordu eşi Sabahattin Afife'yi. Ah morfinman olmasına sebep olan Doktor Suat ( Allah kahretsin seni!)
0 yorum
Poetry.wmn

Poetry.wmn

@menelt

kelime bulamıyorum.
@birgulaksu'nun önerdiği ve sevgili @noname13' ün hediye etmiş olduğu Nefesi tutku olan kadın Afife Jale kitabını hıçkırıklarla bitirdim. Osmanlı'nın ilk müslüman kadın oyuncusu! sahne aşkıyla yanıp tutuşmuş, kendini tiyatroya adamış bir kadın. Böyle büyük bir ismin çok çabuk unutulması ve sonunun bu şekilde olması beni o kadar üzdü ki.. Kitabın son sayfalarından itibaren başladı gözyaşlarım akmaya ve saatlerce tavana bakıp Afife'yi düşünerek ağladım. Çok yazık diyebiliyorum yalnız.
1 yorum
Birgül (@birgulaksu)
İlk okumaya başladığımda bir sayfa daha bir sayfa daha diyerek bitirdiğim nadir kitaplardan biri. Afife Jale ne muazzam kadın. Fakat çektiği acılar ne kadar da derin...
09.02.19 beğen 1 cevap

Nefesi Tutku Olan Kadın - Afife Jale - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Hanımcı Beyza ོde

Hanımcı Beyza ོde

@koraycem

https://youtu.be/lL6Iqtq02-o

gecenin matemini
aşkıma örtüp sarayım
gittin artık
seni ben nerde bulup
yalvarayım

şimdi ben tıpkı şifasız
kanayan bir yarayım

gittin artık seni ben
nerde bulup yalvarayım

bu hüzzam şarkıyı bestekârın, babası ile tartıştıktan sonra eve geldiğinde onun vefat haberini almasının tesiri ile yaptığı rivayet olunur.

Selahattin Pınar'ın tiyatro sanatçısı Afife Jale ile evlenmesine başta babası olmak üzere tüm ailesi karşı çıkıyor. Babası; "vazgeç bu kadından!" diyor. O da vazgeçemiyor. Bir gece baba oğul kavga ediyorlar. Saat on, on bir civarı, Selahattin Pınar babasına kızıyor, kapıyı vurup çıkıyor. Sabaha karşı üç sularında eve geliyor ki... evin bütün ışıkları yanıyor. Sadece evin değil, bütün binanın ışıkları yanıyor. "Allah Allah, herkes uyuyor olmalıydı." diyor Selahattin Pınar. Meğer kendisi evden ayrıldıktan sonra babası vefat etmiş adamcağızın. Selahattin Pınar, Mustafa Nafiz Irmak'a gidiyor "vicdanen çok rahatsızım. Bana öyle bir güfte yaz ki, ben de ona hüzzam bir beste yapayım, rahatlayayım biraz. Çok üzülüyorum" diyor. İşte bu şarkı 1934 yılında curcuna usulünde hüzzam makamının hüznünü en iyi yansitan şarkılardan biri olarak ortaya çıkıyor.
ataç ikon Nefesi Tutku Olan Kadın - Afife Jale
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 yorum
Hanımcı Beyza ོde (@koraycem)
Babasıyla küsken babası ölen evlatlar için yakılmış ağıt gibi mübarek güfte...
01.01.19 beğen 1 cevap
Ayfer (@kelebek2312)
Üzücü bir hikaye ancak yaşamın gerçekleri içinde neler var teadüfen duyup öğrendiğimiz..
02.01.19 beğen 1 cevap
bisgenblogspot

bisgenblogspot

@bisgenblogspot

Namık Kemal oyununu, Sirac isimli gazetenin editörüne gönderirken, isim olarak "Vatan" yahut "Silistre" yazdı. İki isimden birinin seçilmesini kastetmişti. Editör oyunu Vatan yahut Siliste olarak tefrika etti. Oyun ilk kez 1 Nisan 1873 gecesi Güllü Agop'un Gedikpaşa'da bulunan tiyatrosunda sahnelendi. Halkı coşturdu, olaylar çıkmasına yol
açtı. Namık Kemal Mağusa'ya sürgüne gönderildi.
ataç ikon Nefesi Tutku Olan Kadın - Afife Jale
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
RETA

RETA

@duyguuu

 paylaşım fotoğrafı
Selahattin'in, annesinin, dadısının, ağabeyinin, yani bütün ötekilerin yaptıkları hata işte tam da buydu: Onun Afife olarak da yaşayabileceğini zannetmek!
Oysa rahmetli dedesinin hayatta olduğu günlerden bu yana, adı henüz Afife Jale konulmamışken bile, Afife Jale'ydi o.
Bir oyuncu!
Sadece sahnede nefes alabilen, geri kalan zamanlarını sahne için hazırlanarak geçiren, yaşam kaynağı olarak alkışları gören bir tiyatrocu...
ataç ikon Nefesi Tutku Olan Kadın - Afife Jale
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum
duygu albayrak

duygu albayrak

@duygualbayrak

osman balcıgile ait 10 kitap paylaşım fotoğrafı
osman balcıgile ait 10 kitap
osman balcıgil'in 10 kitabını birden ekledim. benim çok severek okuduğum bir yazar. roman tarzı ve biyografi tarzı yazıyor. içlerinden en beğendiğim 2012 yılında ilk okuduğum bilginin efendisi kitabı. dan brownm tarzı mükemmel bir kitap.
yeşil mürekkep, celile ve afife jale de en beğendiğim biyografik kitapları.
bu yazarı okumayan çok leziz bir tat kaçırıyor.😊
ataç ikon Nefesi Tutku Olan Kadın - Afife Jale
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum