up
ara

Nefesi Tutku Olan Kadın - Afife Jale Kitap İncelemeleri

RETA

RETA

@duyguuu

Afife..
Doğarken daha, başımıza ne geleceğini ne yaşayacağımızı bilsek yine de dünyaya gelmek ister miydik? Şu başkalarının belirlediği, başkalarının kurallarıyla şekillenen yaşamdan bahsediyorum. Yani hepimizinkinden.
Toplum denen sosyolojik kavramın 'aynı değerlere sahip aynı kültürden gelen insanların bir araya gelerek oluşturduğu' cümlesindeki iyi anlamlar zımbırtısından çok her zaman kötü anlam ifade ettiğini düşünürüm hep.
Çok etkilendim evet. Afife Jale'yi sadece ilk müslüman kadın tiyatro sanatçımız olarak biliyordum. Bu yaşıma kadar hayatıyla ilgili hiçbirşey okumamış araştırmamış olmak eksiklerin en büyüğü bence. Bizim ülkenin suyundan midir bilinmez, insanların öldükten sonra kıymetleri biliniyor, koskocaman bir hayat yitip gitmiş son bulmuş artık, bu saatten sonra kıymet bilsek ne bilmesek ne?
Ha derseniz ki ne demek bu, ismi yaşıyor işte, hayatı okunuyor okutuluyor ibret olsun bi daha böyle şeyler yaşanmasın diye! O zaman tamam derim haklısınız böyle şeyler hiç yaşanmıyor artık. Günümüzde kıymet biliniyor, ihanet edilmiyor, emeğe ve emekçiye her zaman saygı duyuluyor. Aynı Afife Jale'ye toplumun her daim sahip çıkması gibi. (Öldükten sonra!)
Okusam mı diye fikir almak için buradaysanız okumalısınız bence Afife'yi, Medhiye Hanımı, Sofia'yı, Ziyayı, Doktor Sait Paşa'yı..
3 yorum
RETA (@duyguuu)
[silindi]
03.03.19 beğen cevap
RETA (@duyguuu)
[silindi]
03.03.19 beğen cevap
RETA (@duyguuu)
[silindi]
03.03.19 beğen cevap