up
ara
‹ Antika Titanik

Antika Titanik Kitap İncelemeleri

Lethe

Lethe

@thelethe

Risk, R.
Murat Menteş le ilk tanışmam Dublörün Dilemması ile başlamıştı. O kadar beğenmiştim ki hemen diğer kitaplarını alıp okudum. Bu kitapta Ruhi Mücerret kitabından bazı karakterlere atıflar var o kitabı okumasam bu adam ne diyor diye düşünebilirdim. Murat Menteş iyi hoş fakat aforizmalar benzetmeler gittikçe abartılı bir hal alıyor ve okuyucuyu boğuyor. Şahane bir zekası var takdir etmemek elde değil ama biraz yalınlaşlamaya ihtiyacı var gibi. Kitaba gelecek olursak, absürt tarzda bir roman. Karakterlerin hepsi yerli yerinde kurgu güzel ama tam olarak adlandıramadığım ‘ hadi bitsin artık’ duygusu ile sonlandırdım kitabı. Vasat değil ama eski bir okuyucusu olarak daha iyilerini bekliyordum sanırım. Murat Menteş ile bu kitapta tanışacak herkese keyifli okumalar.
ataç ikon Antika Titanik
kitaba 7 verdi
7 beğen · 2 yorum
BUKALEMUN (@karacurin)
Okumadıysanız Ali Teoman'ı deneyiniz,, sizin kitap hakkındaki görüşünüzü gayet iyi anladım! Zaman , zaman bende düştüm bu duruma lakin Gürsel Korat , Tahsin Yücel , İhsan O.Anar ve Sait Faik Abasıyanık gibi yazarları okuyunca bu duygulardan arındım yani peş_peşe okusanız dahi sıkmıyor (ki özellikle Gürsel Korat)
03.01.19 beğen 1 cevap
Lethe (@thelethe)
İhsan Anar ı çok severim gerçekten, hele puslu kıtalar atlası ☺️☺️ Tavsiyenize uyup deneyeceğim mutlaka, teşekkür ederim.
03.01.19 beğen 1 cevap
Erkan Erdoğan

Erkan Erdoğan

@erkanerd

Murat menteş kitaplarını, yazılarını severek okuyorum. Bence son dönemlerin en önemli yazarlarından birsi ancak romanlarında hep aynı kurguyu kullanıyor. Farklı karakterlerin dilinden kitabın olay örgüsü tamamlanıyor. Başta anlamsız bulduğumuz olayların perde arkasını öğrenmek heyecanlı ve diri tutuyor romanı. Sanırım artık bu kurgu bana sıkıcı gelmeye başladı. Sorun gerçekten bu muydu bilmiyorum ama ilk defa bir Murat Menteş romanını bitirmek için çok uğraştım .
ataç ikon Antika Titanik
kitaba 7 verdi
3 beğen · 0 yorum
Aylak Hatun

Aylak Hatun

@aylakhatun

Rahatsızlık verecek derecede yoğun
Yazarın kendine özgü bir tarzı var ama açıkca ben beğenmedim. Kitabı tamamlamak için baya çaba sarfettim. Kelime oyunları, benzetmeler, tasvirler , absürtlükler arasında boğuldum. Sanki twitter da çok tutacak aforizma ve ansiklopedik bilgilerin arasına hikaye serpiştirilmiş . O kadar yoruldum ki kitabı okurken , konunun içine bir türlü dahil olamadım. Yazar çok kafa karışıklığı, çok hareket yapacağım derken başınızı döndürüyor ve zevk almak yerine rahatsız oluyorsunuz.
ataç ikon Antika Titanik
kitaba 2 verdi
7 beğen · 0 yorum
Naime Baştürk

Naime Baştürk

@nbstrk

Bir Okurun İlk Yorumu
Yine harikulade bir roman ve yine Murat Menteş imzası. Bilenler bilir kendine has üslubu ve konularıyla edebiyata yeni bir soluk getirmiştir Murat Menteş. Burda kitabın içeriğinden bahsetmek yerine Menteş’in kaleminden bahsetmek istiyorum. Kelime oyunları ve roman karakterlerine verdiği farklı isimlerle diğer yazarlara hiç mi hiç benzemez. Oldukça akıcı ve sürükleyicidir romanları. Yoğun hayat temposundan uzaklaşmak ve biraz olsun gülmek istiyorsanız okuyun derim.
ataç ikon Antika Titanik
kitaba 9 verdi
6 beğen · 1 yorum
CyranoDeBergerac (@alikarakose)
Klasik bir Murat Menteş kitabı. Daha önce kendisini hiç okumamış olsaydım muhtemelen hayran kalırdım Antika Titanik’e. Zekasını ve kelimelerle oyununu her zaman takdir ettiğim bir yazar. Ancak, sanırım kendisinin yeni denizlere yelken açması gerekmekte. İlginç kelime oyunları, kısa tarihi bilgileri, her kısımda başka yazarlardan alıntı yapması hoş ama sürekli kendini tekrarlaması sadık okuyucularını artık heyecanlandırmamakta. Antika Titanik çok akıcı, komik ve bol aforizmalı. Bu kadar fazla aforizmaya gerek var mı ? Bence yok. Murat Menteş’e ait kitaplar arasında herkesin favorisi olan vardır muhtemelen, benimki de Korkma Ben Varım. Müntekim Gıcırbey karakterini kadar iyi tasarlanmışı diğer kitaplarda yok zira. Kendisi yine yazsın, hep yazsın ama bize o keskin zekasının diğer hünerlerini de göstersin. Biz yine seve seve takip ederiz.
09.10.18 beğen 3 cevap