up
ara

Yolun Sonundaki Ev

Yolun Sonundaki Ev Konusu ve Özeti

Yolun Sonundaki Ev
Umutsuz yaşanmışlıkların umut kırıntıları ile yolları kesişen üç aile... Geçmiş, geri dönüp yüzleşmediğimiz her an peşimizdedir ve bırakmaz yakamızı. Ya yüzleşmeli ya da korkumuz kadar taşımalıyız yaramızı... Yüzleşmekten korkulacak bir çok yarayı açan, anlatan, yaşatan ve kapatan hüzünlü bir ev mor salkımlı ev; hüzünlü bir roman yolun sonundaki ev.
Yazar:
ISBN: 978-975-07-3695-7
Sayfa: 272 sayfa Basım Tarihi: 2018
"Morsalkım bütün cepheyi sarmış, üç katı aşıp çatıya kadar tırmanmış, salkım salkım çiçekli dallar damdan aşağı sarkıyor. Ardındaki boydan boya balkonları, o balkonlara açılan geniş pencereleri düşünüyor. Kimler var içerde? Gidenler, kalanlar… Çocuklar büyümüştür, gençler çoluk çocuğa karışmıştır, kim bilir nerelerdeler. Umut? Hatırlanması yasak bölge. Her hatırladığında yasak bölgenin dikenli tellerinin içini kanattığı, acıyı bastırabilmek için hemen uzaklaştığı suç ve günah coğrafyası.”

Bir ülke, bir şehir, bir semt ve bir ev: Yolun sonundaki mor salkımlı ev. Ülkenin yüz yıllık tarihinin kader zincirini kırmak mümkün mü? Yıllarca tüm sakinlerinin birer birer deneyip de başaramadığını uzaklardan gelen çocuk başarabilecek mi? Yoksa bu aile apartmanından çıkan diğer tüm kurbanlar gibi o da zincire eklenecek bir halka mı olacak?

Oya Baydar, 1913’te bir suikastla başlayıp 1960’lı yıllarda aynı apartmanda kesişen çizgilerle ülkenin son yüz yılının haritasını çiziyor. Yolun Sonundaki Ev, okuyan herkesin kendinden bir şeyler bulacağı bir Türkiye panoraması.

Yolun Sonundaki Ev - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Perizan

Perizan

@perizan

Gaddar bir ana gibidir ülkemiz, çocuklarını ya kovar ya da boğar, demişti bir gün babam Hamparsum Amca'yla konuşurken. Ne demek istediğini anlamamıştım. Bizim, yavrularını daha gözleri açılmadan boğan o kötü anne kedimiz gibi mi, diye sormuştum da, Evet, tam öyle, demişti Hamparsum Amca. (sf. 182)
ataç ikon Yolun Sonundaki Ev
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum