up
ara

Mustafa Kemal

Mustafa Kemal Konusu ve Özeti

Mustafa Kemal
Mustafa Kemal kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Kırmızı Kedi
ISBN:
Sayfa: 520 sayfa Basım Tarihi: 2018
beğendim
Bir sürü tartışma dönmesine rağmen keyifle okudum. Kitapta Mustafa Kemal ATATÜRK'ün insani yönleri işlenmiş. Yazılan eleştirilerin birçoğunu da okudum ama ben verdiğim paranın karşılığını aldım. Okumadan sallayangillerden olmadım hiç. Herkes çok biliyor ama bu çok bilenler ortaya çıkıp da bir eser veremiyor. Atatürk'le ilgili yazılanları okumaya devam edeceğim. Eleştirenler de eleştirilerini yazsınlar, kitap olarak yayımlasınlar, biz de alıp okuyalım. Kitabın fiyatı düştü zaten. İlerleyen dönemlerde daha da uygun fiyata bulunabilecektir. Kısa sürede okunacak bir kitap. Tavsiye ederim.
ataç ikon Mustafa Kemal
kitaba 8 verdi
0 yorum
Kısa ve öz; gençlerin parasını nasıl alırız mantığıyla yazılmış. Öğrencimden alıp bir bölümü okudum.
Geri kalan bölümü de karıştırdım sayfa sayfa.
Reklamı yapılırken 1000 küsur kaynak tarandı, onlarca belgesel izlendi deniyordu ama hiçbiri kitapta kaynak olarak gösterilmemiş. Zaten okurken kaynak olmadığını çok fazla hissettirdi. Zira herhangi bir hikaye gibi yazılmış. Şaşırtan, acaba doğru mu diye araştırmaya iten bir şeyle karşılaştırmadı. . Fiyatı da fahiş.
ataç ikon Mustafa Kemal
kitaba puan vermedi
16 yorum
Nilüfer (@ninu)
[silindi]
28.10.18 beğen cevap
Nilüfer (@ninu)
[silindi]
28.10.18 beğen cevap
Nilüfer (@ninu)
Kısa ve öz; para vermeden aldınız tamamını bile okumadınız hemen bir inceleme yazayım da gençler okumasın mı dediniz? Hocam demek ki 302.Sayfaya hiç gelemediniz Atatürk'ūn orta son sınıf öğrencilerine sorduğu o muazzam soruları göremediniz yada gördünüz tüm cevapları siz biliyorsunuz ve de tüm öğrencilerinizin o kadar donanımlı olduğunu düşünüyorsunuz.
28.10.18 beğen 6 cevap
Hüseyin Başaran (@hb)
@ninu hanımefendi lütfen incelemenin ana konusuna odaklanın. Bahsettiğiniz o sorular ve diğer her şey gerçek mi? Yazar Gazi'nin yanındaymış gibi anlatıyor her şeyi. Bildiğimiz "hikaye" yani. Daha açık ifade etmemi isterseniz, konu Atatürk ise ne yazsam bunlar yer anlayışı var. Ben okuduğum bölümlerde ve kitabın sonunda herhangi bir kaynak görmedim. Eğer vardıysa da benim dikkatimden kaçmışsa siz düzeltin lütfen. Yoksa sadece Mustafa Kemal'i yazmış diye bana muhalefet yapmayın.
28.10.18 beğen 1 cevap
Nilüfer (@ninu)
Hocam benim sizi eleştirdiğim kısım ,kitabı doğru dürüst okumadan yorum yazmanızdı birde para verip vermediğinizi de özellikle belirtmeniz benim açımdan çok gereksizdi. Madem ana konuya odaklanın demissiniz odaklanalım o zaman kaynakçası ve dipnotu bol Ş.Sureyya Aydemirin 3 ciltlik Tek Adamı var ,muhteşem bir eserdir Atatürk'ün siyasi ve askeri dehasını anlatır onu nutuk hariç hiç bir eserle mukayese dahi edemem göz bebeğimdir. Bu öyle değil tam dediginiz gibi atatürk yanında gibi yazmış, evet hikaye gibi, evet kaynak yok ama Atatürk'ün daha çok insanı özellikleri ile ilgili yazılanlar ,kitap sevgisi, doğa çevre ve hayvan sevgisi, anne ve öğretmene saygısı, sanata ve sanatçıya verdiği değer, devlet malına olan dikkatli tutumu ve daha sayamayacağım kadar çok güzel ahlak ve karakteri var bu kitapta. Bunlarda doğru mu yanlış mı kaynakçası nerde diye dusunulecek konular degil sadece hepimizin ornek almasi gereken konular. M.kemalle ile ayrım yapmaksızın ne yazılsa okurum sizinde tavsiye edeceğiniz kitap olursa lütfen yazın onu da seve seve okurum.
29.10.18 beğen 6 cevap
Hüseyin Başaran (@hb)
genel bir fikir oluşturması için okuduğum bölümler yeterli oldu. Açıkçası para verip alsam dahi daha fazlasını okumazdım. Evet, belki Atatürk hayvanları seven, doğayı, kitabı seven birisidir. Ama bütün bunları pekala siz de yazabilirsiniz. nasılsa gerçeğe ihtiyacımız yok. Ama binlerce kaynak taraması yapıldı deyip hiçbir kaynağa yer verilmemiş olması açıkça niyeti ortaya koyuyor. Kitabı okuduğunuz zaman, yahu adam harbiden araştırmış, sormuş öğrenmiş, gitmiş görmüş diyemiyoruz. Diyebilsek "ya bu kadar uğraşılmış, bu fiyata almaya değer" de diyebilirdik. Ama siz de dahil, Atatürk'le ilgili az bir şey bilen insan böyle bir kitabı yazabilir. ......Velhasıl bakış açınıza saygı duyarak bunu alacağınıza İlber Ortaylı'nın "Atatürk" kitabını almanızı önerir iyi günler dilerim.
29.10.18 beğen 2 cevap
Nilüfer (@ninu)
Yılmaz Özdil 'in kitabı bitsin ilk iş tavsiyenizi okuyacagim, ilber hocamın kitabı elbette değerlidir. Zaten ne bulursak okuyalım ki ; doğru yu kendimiz bulalım di mi? Ben kaynakçası dipnotu bol insan ve hayvan sevgisini anlatan bir kitap yazacağım tabi siz beleşten ve yarım yamalak okumayacaginiza sõz verirseniz.:))
30.10.18 beğen 4 cevap
REYHAN GÜL (@reyhanguduker)
fahiş olan sarayın parası
30.10.18 beğen 6 cevap
Tuncay Kerim (@bukalpseniunuturmu)
Allah insana düşmanın bile akıllısını, azcık doğru düzgün düşünebilenini nasip etsin.Ne diyor hoca?Kaynakça yok.Hemen arkasından pahalı diyor.Zaten yarım yamalak okumuş.Buradan düzgün bir eleştiri çıkmaz ama, kitaba kaynak da eklenirse kitabın kalınlaşacağı ve fiyatının daha da artacağı düşünülsün.Düzgün eleştiri yapılamıyorsa bile bu kadar basit bir düşünülebilsin.Allah insana düşmanın bile akıllısını versin.
13.11.18 beğen 1 cevap
Nizam-ı Âlemci (@poli)
Yıl olmuş 2018/9 hâlâ y.ozdil bu kendini sekülerler sananların üzerinden para kaldırıyor ya, helal olsun adama. Halbuki Nilüfer hanımın bahsettiği kitap örnekleri gibi nice ele gelir kitap varken. Yalnız bir şerh düşeyim. Ulu önderin insani yönü adı altında zamanında Fetöcü hainin neler yaptığını unutmayalım. Gerçekten acınası halde şu gardırop Atatürkçüleri.
13.11.18 beğen 1 cevap
Hüseyin Başaran (@hb)
@bukalpseniunuturmu sen şimdi doğru düzgün düşünebildiğini ima etmişsin ama daha yazılanı anlamamışsın. Anlayabileceğin şekilde özet yapıyorum. 1- Kitabın reklamı yapılırken binlerce kaynak tarandığı, yüzlerce belgesel izlendiği söylendi. yani"biz güzel çalışma yaptık, tamamen doğru bilgilerle dolu bir kitap bu" denildi. 2-Kitabın bir bölümünü okudum, herhangi bir kaynağa denk gelmedim. sonunda da bir kaynakça yoktu. Herhangi birinin yazabileceği hikayelerden oluşuyor. 3-Hikaye kitapları bizde en çok 10-15 lira civarında. Buna rağmen bu kitabın liste fiyatı 35 lira. eleştirdiğimiz nokta bu. He siz içi boş bir kitaba o parayı verebilirsiniz. Yazar oturduğu yerden paranızı yer, ona karışamam.
14.11.18 beğen cevap
Tuncay Kerim (@bukalpseniunuturmu)
Beşyüz sayfanın üzerinde olup onbeş liraya satılan bir kitap var mı?Allah akıl fikir versin hepimize.Bir ülke kurmuş büyük bir devlet adamının hayat hikayesine herhangi bir hikaye gözüyle bakmanız zaten her şeyi açıklıyor zaten.Başka söze gerek yok.Başka sorum yok hakim bey.Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü küçümseme, önemsizleştirme çalışmalarınızda başarılar dilerim!
14.11.18 beğen 1 cevap
Hüseyin Başaran (@hb)
Bütün bu yorumlardan Mustafa Kemal'i küçümsediğimi çıkarmak çok başka bir kafa. Geniş bir pencereden bak bakalım, kim küçümsüyor daha net görülecektir. İyi akşamlar.
14.11.18 beğen cevap
Emre Şen (@senemre)
Ben böyle kitapları ne alırım, ne okurum Atatürk hakkında okumak istiyorsam, Ulu Önder'in yanında bulunmuş kişilerin, silah arkadaşlarının anılarını okurum hem de daha uygun ve İş Bankası Kültür Yayınları'nın basmış olduğu çok değerli anı kitapları var herkese öneririm.
14.11.18 beğen 1 cevap
Emre Şen (@senemre)
İlber Ortaylı'nın kitabı bile maalesef beni tatmin etmedi. Hep bildiğimiz şeyler ve meşhur İlber Ortaylı'nın sorulan soruya alakasız cevaplar vermesi durumu var kitapta. Yahu kitap bu canlı yayında da değilsin ne sorduysak tam cevap ver işte ya da Cumhuriyet Dönemi ile ilgili sorulan soruda bana Roma dönemine gidip Roma heykeltraşını anlatma :)
14.11.18 beğen 1 cevap
Nilüfer (@ninu)
Yilmaz Özdil, bu kitabının gelirinden 1milyon lirasını darüşafakaya bağışlamış helal olsun diyorum.
23.11.18 beğen 1 cevap
ruh-u revan.🦋

ruh-u revan.🦋

@the

Hişt.
Dünyanın en güzel kitabı olabilir.
Normalde tarih kitaplarını çok seven ve sıkılarak okuyan biriyim.Ama bu kitabı okurken hiç sıkılmadım.Çok garip ve faydalı bilgiler öğrendim.Birçoğunu bir Türk olarak araştırarak öğrenmiştim ama olsun yine bilgilendim.
Ve kitabın rekor kırması ve bu kadar fazla okunması beni çok mutlu etti.Çok duygulandım açıkçası.
Herkes okumalı ve okutmalı.

Bir yıl sonra tekrar inceleme eklerim artık...

Kitapla kalın.
ataç ikon Mustafa Kemal
kitaba 10 verdi
0 yorum
Mert Mercimekci

Mert Mercimekci

@mertmercimekci798

hiç bitmesin istenen beş yüz küsür sayfa, her sayfa da insanı daha da gururlandıran, göğsünü kabartan yep yeni detaylı bilgiler.. kesinlikle okunması gereken, adeta herkesin anlayıp gururlanması adına akıcı bir dille yazılmış harika bir eser. okurken zaman zaman Atatürk ile sohbet ettiğinizi aynı ortamda bulunduğunuzu hissediyorsunuz, arkadaşlarıyla sofrada ki sohbetlerine katılıyorsunuz, Mustafa Kemal gülümsedi diyor kitap, siz de gülümsüyorsunuz..
ataç ikon Mustafa Kemal
kitaba 10 verdi
0 yorum
Helmia

Helmia

@helmia

Açık ara farkla şimdiye kadar okuduğum Atatürk biyografileri içinde en iyisiydi.Bir kere herkesin okuyabileceği sadelikte,akıcı anlatılmış.Ders kitabı gibi değil de hikayeleştirilerek...İkincisi, okurken muazzam bir araştırma yapıldığını anlayabiliyorsunuz.Oldukça keyifliydi okuması. Atatürk hakkında yanlış bilinenleri de anlatmış.Kitap hakkındaki tek eleştirim kaynakları keşke belirtseydi de eleştirmeye yer arayan insanlara fırsat vermeseydi...
ataç ikon Mustafa Kemal
kitaba 10 verdi
0 yorum

Mustafa Kemal - S41

1941 yılında röportaj yapılan Frere Rodriguez, Mustafa Kemal'i o günlerden son derece net hatırlıyordu.
"Elinde daima kitaplar bulunurdu.
Gayet ciddi bir gençti.
Hafızamda iz bıraktı" diyordu.
Mustafa Kemal'in Askeri tarafından eklenmiştir.
Gizem Dindaroğlu

Gizem Dindaroğlu

@gizemdindaroglu

“Kuvayı Milliye, namuslu bir insanın yastığının altındaki tabancaya benzer, namusunu kurtarması için hiçbir ümit kalmadığı anda, hiç olmazsa intihar etmeye yarar.”
ataç ikon Mustafa Kemal
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Destina

Destina

@destina21

Kitap okumak hususi bir sanattır.
ataç ikon Mustafa Kemal
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gizem Dindaroğlu

Gizem Dindaroğlu

@gizemdindaroglu

Okul çevresindeki komşu esnafa kitap ve gazete dağıtırdı, ahali okuma alışkanlığı kazansın diye kendi cebinden satın alır, karşılıksız, ücretsiz verirdi.
ataç ikon Mustafa Kemal
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
aylin doğanç

aylin doğanç

@aylindogancaysan

Beni görmek demek
mutlaka yüzümü görmek değildir.
Benim fikirlerimi,
benim duygularımı anlıyorsanız
ve hissediyorsanız,
bu kafidir.

M.Kemal
ataç ikon Mustafa Kemal
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Mustafa Kemal’de “uçak korkusu vardı” diyenlere bakarsanız… 1930’lu yıllarda Türkiye’de Boeing’lerle Airbus’larla falan uçulduğunu zannedebilirsiniz!
Mustafa Kemal’le aynı dönemde yaşamış yabancı liderlerin biyografilerini inceleyin… Uçağa binip binmediklerine dair bilgi bulamazsınız. Çünkü yoktur.
Dünyanın öbür liderlerinin o günün yetersiz şartlarında uçağa binmemesi gayet normal kabul edilirken, Mustafa Kemal’in binmemesi anormalmiş gibi anlatılır.
Mustafa Kemal’le alakalı kitapların temel sorunlarından biri maalesef budur. Bir kısım iyi niyetle yüceltmek isterken abartılı mucizevi hikayelere sarılır, bir kesim kasıtla karalamak isterken zaman, mekân ve algı kaydırmaları uydurur.
ataç ikon Mustafa Kemal
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
39
KİTAP
Herkesin Kitaplığında Bulunması Gereken En İyi Atatürk Kitapları
Listenin amacı, Mustafa Kemal Atatürk hakkında doğru kaynaklardan bilgi edinmek isteyen okurlara ve öğrencilere yol göstermek...
Huriye Aldemir

Huriye Aldemir

@huriyealdemir

 paylaşım fotoğrafı
Mustafa Kemal ilelebet payidardır.
ataç ikon Mustafa Kemal
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ümran

ümran

@umoss

 paylaşım fotoğrafı
Kurtuluş Savaşı boyunca gülümsediği tek kare 🖤
24 nöbetinde en güzel okunan kitaplardan 👏
ataç ikon Mustafa Kemal
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ümran

ümran

@umoss

 paylaşım fotoğrafı
Başlayacak yoğun bir ayda eşlik edecekler 🤓 okumaya geç bile kaldığım kitaplar
Yılmaz Özdil ~ Mustafa Kemal
George Orwell ~ Hayvan Çiftliği
ataç ikon Mustafa Kemal
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Fethi Uzun

Fethi Uzun

@fethiuzun

 paylaşım fotoğrafı
Mustafa Kemal - Yılmaz Özdil kitabını okuyup içinde bahsedilen kitapları not alan var mı ?

Ben okudum fakat not almadım sonradan aklıma geldi, bahsedilen kitapları okumak istiyorum :)
ataç ikon Mustafa Kemal
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
2 yorum
Hanımcı Beyza ོde (@koraycem)
Okudum. Sabiha Gökçen hakkında yazdıkları hala aklımda. Dersim'i bombalamaya giden uçaklardan birini kullanma istegi ve bunu Mustafa Kemal'in onaylaması. Ardından Sabiha hanıma silah hediye etmesi.
21.01.19 beğen 3 cevap