up
ara

Deniz Duası

Deniz Duası Konusu ve Özeti

Deniz Duası
Kıyıya vuran minicik bir beden... Tek amacı güvenli bir yere gitmek iken denizin soğuk suları arasında kaybolan bedenler... Yazarın, Aylan Kurdi'nin hikayesinden etkilenerek ortaya çıkardığı ve hem kitabı hem de gelirini mültecilere adadığı bir ağıt.
ISBN: 9786051853109
Sayfa: 48 sayfa Basım Tarihi: 2018
Uçurtma Avcısı, Bin Muhteşem Güneş, Ve Dağlar Yankılandı romanları ile tüm dünyada milyonlar tarafından okunmayı sürdüren Khaled Hosseini’den olağanüstü bir ağıt!

"Ah nasıl yakarıyorum denize bunu bilmesi için.”

Uçurtma Avcısı, Bin Muhteşem Güneş, Ve Dağlar Yankılandı romanları ile tüm dünyada milyonlar tarafından okunmayı sürdüren Khaled Hosseini’den olağanüstü bir ağıt!

Hosseini’nin, 2015 yılının Eylül ayında, Avrupa’da güvenli bir yere ulaşmaya çalışırken Akdeniz’de boğulan ve cansız cesedi kıyıya vuran üç yaşındaki Suriyeli mülteci Aylan Kurdi’nin hikâyesinden esinlenerek kaleme aldığı Deniz Duası, mülteci sorununa son derece çarpıcı bir bakış getiriyor.

Suriyeli bir babanın, sonu belirsiz bir yolculuğa çıkmadan önce, oğluna yazdığı bir mektup şeklinde tasarlanmış olan metin, savaştan ve zulümden kaçarken denizlerde kaybolan binlerce mülteciye adanmış.

Deniz Duası’nın tüm gelirini, iyi niyet elçisi olarak görev aldığı Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve Khaled Hosseini Foundation’a aktaran Hosseini, (UNHCR) mülteci kamplarını ziyaret etmeye, çeşitli platformlarda bu sorunu dile getirmeye ve bağış toplamaya devam ediyor.

"Ama o hayat, o dönem şimdi bana bile sahte geliyor, unutulup gitmiş bir söylenti gibi."(Tanıtım Bülteninden)
Günay ilgar

Günay ilgar

@gunayilgar

kahrolsun kahrolması gereken kahrolasıca şeyler...
Khaled Hosseini için söylenecek bir şey yok ama kitabı alınca kısa süreli bir şok yaşamadım değil. İsterdim ki daha uzun olsun, çünkü Khaled Hosseini'yi okumak, anlamak, hissetmek tarifsiz bir duygu. Gerçi kısacık olmasına rağmen bu kadar yoğun duygular verebilmesi, insanın içini yakması nasıl büyük bi başarı? Gerçekler acıdır sözünün gerçekliğinin ispatı mı? Dünyada olanlar eğer görmek ve duymak isterseniz bize bunu gösteriyor zaten. Acıyı, hüznü tüm duyguları anlatanla birlikte aynı yerden anlayabilmek, yaşayanla birlikte yaşayıp aynı yerden hissedebilmek... ve insanın tüm bu yaşanan acılar karşısında, insanlık suçu karşısında kötülere, savaşa, Allaha isyan etmemesi mümkün değil... Yıl 2018 ama halâ savaş hala hırs halâ kavga, halâ ilkellik... elimizdeki imkânlar güzellik yaratmak uğruna olsa keşke, mutlu etmek uğruna... ama herşey başkasına ait şeyleri yok edip kendine var etmek uğruna... Kitapta yazdığı 20-30 cümle sizin düşüncelerinizle daha da çoğalıyor ama keşke diyorum keşke daha uzun olsaydı... Huzursuzluk kitabını hatırladım...Dünyadaki en kötü şeyin çaresizlik olduğunu bir kez daha doğruladım kendime ve bir babanın çaresizliği... Bir kez daha diyorum ki; kahrolsun kahrolması gereken kahrolasıca şeyler...
ataç ikon Deniz Duası
kitaba puan vermedi
3 beğen · 0 yorum
Elvan

Elvan

@elvanazraelfida

bu dünyada hepimiz mülteciyiz...
bazen resimler anlatır size hayatın zorluğunu mülteci olmayı. bir babanın duasını. gelirin mülteciler için olması hem insanı sevindiriyor hemde hüzünlendiriyor... aslında bu hayatta hepimiz mülteci isek ülkeler arası insanlar neden mülteci oluyor...
ataç ikon Deniz Duası
kitaba 2 verdi
1 beğen · 0 yorum

Deniz Duası - S41

Dua ediyorum Tanrı,ya, tekneyi doğru yönde ilerletsin diye, kıyılar gözden kaybolup da bizler kabaran sularda, bir anda yutulacakmışçasına, bir çöp gibi yalpalayıp sallanırken. Çünkü sen Mervan, sen değerli bir yüksün, gelmiş geçmiş en değerli yük. Sen babanın gözlerinin ışıl ışıl nurusun. Hırpalanmış kalbinin sultanısın. Bunu bilmesi için denize yakarıyorum. İnşallah
Elvan tarafından eklenmiştir.