up
ara

Düşerken

Düşerken Konusu ve Özeti

Düşerken
Düşerken kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Profil Kitap
ISBN: 9786057525161
Sayfa: 304 sayfa Basım Tarihi: 2018
"Bir sabah kimselere bir şey söylemeden, göç vaktini kaçırmış, suskun, yorgun ve kederli bir kırlangıç gibi alıp başını uzaklaştı. Biraz daha bekleseydi kanatlarında o dermanı bulamayacaktı. Umut niyetine sırtında taşıdığı bir çift kanat, zaman geçtikçe zayıflayacak, gitgide çürüyecek ve ruhunu zehirleyen bir belaya dönüşecekti.”

Düşerken, başka dünyalardan bir kadınla bir erkeğin zamansız karşılaşmasını ve giderek karmaşıklaşan yol hikâyesini anlatıyor.

“Nereye?” diye düşünmeden gitmek isteyenlerin varabilecekleri tek yer geçmişleridir.

Tarık Tufan’ın çok katmanlı kurgusu ve ustalıklı anlatımıyla gün yüzüne çıkan Düşerken, uyumsuzluğun, arayışın, kapanmamış yaraların ve bir dizi keskin hesaplaşmanın romanı…
(Tanıtım Bülteninden)
Betül Zeyrek

Betül Zeyrek

@betulzeyrek

Yine bir Tarık Tufan kalemi ve yine kurgu içinde kurgu, duygu içinde karmaşık duygular... Her okuduğumda bambaşka dünyaların kapısı aralanıyor önümde ve bu kapılardan baktığımda aslında gördüğüm kısmına aldanıp yargılama yapmamam gerektiğini öğreniyorum... İnsanların geneli sadece gördükleri üzerine konuşur, peki ya göremedikleri, gördüklerinin arkasında yatan nedenler... Neden kimse bunlara hiç bakmak, bakmak istemez ki??? Kitabı okuduğumda tam olarak hissettiğim bu oldu... Bakmak ve görmek ya da görememek arasında o kadsr derin fark var ki...

#şanzelizedüğünsalonundan sonra okuduğum diğer romanı. Ve şanzelizeden bir tık daha derin ve daha sonuçsal diyebilirim. En azından genel Tarık Tufan tarzından minnacık farkı var... Evet bir sonu var, kimine göre sonu olmasada.

Bambaşka dünyalarda yaşayan bir kadın ve bir erkeğin zamansız karşılaşmasını bulacaksınız #Düşerken de. Ansızın yaşanan karşılaşma, bir tualde bitmeyi bekleyen resim, sessiz sedasız katlanılan iki beden. Bir yol, bir yol arkadaşı, bilinmezlikler ve karmaşık duygular... Hepsi iç içe sizi bekliyor. #Tarıktufan kalemini bilenler eminim ki severek okuyacaklardır. Ben bir solukta bir sonraki sayfayı merak ederek okudum. Her bir sayfa da uyumsuzluğu, arayışı, kapanmayan, kanamayı bekleyen yaraları, hesaplaşmaları, acıyı, hüznü belki biraz da kendinizi bulacaksınız. Sizde kahramanımızın yaptığı gibi alın elinize kitabı ve yola çıkın, onlar nereye gittiğini bilmeden, sizde ne ile karşılacağınızı bilmeden okuyun. Bekletmeyin derim 😉

"Nereye?" diye düşünmeden gitmek isteyenlerin varabilecekleri tek yer geçmişleridir...
ataç ikon Düşerken
kitaba 10 verdi
0 yorum
Leylanın Biri

Leylanın Biri

@leylaninbiri

Öncelikle şunu demeliyim ki hayatı sadece gördüklerinden ibaret sananlar var. Ne vahim bir durum bu öyle değil mi? Peki ya görmediklerimiz? Düşünsenize koskoca bir zihin küçücük bir algı topuna dönüşüyor ve onu siz oradan oraya yuvarlıyorsunuz.
Sırf görüntüye inanarak yaşamak yahut görüntü için yaşamak ne büyük talihsizlik. Bence insan önce kendi iç görüntüsüne bakmalı sonra da dış görüntüsüne bakıp bunları karşılaştırmalı. Aradaki fark çok büyükse vay başımıza gelenler!
Mutlu olmak için daha neyi bekliyoruz ki? Hayatını değiştirebilecek o hamleyi başlatmazsan bana göre kayıp giden zamanın içinde olsa olsa kaybolursun ya da boğulursun.
"Düşerken"adlı romanda birbirine tutunmaya çalışan iki farklı dünyaya ait iki farklı insanın yollarının nasıl kesiştiği konu edilmektedir.Romanı özetleyen tarif bence "insanın kendisiyle hesaplaşması "dır. İshak ve Jülide karakterlerinin o istenmeyene, ait olmadıklarına karşı duruşları aslında çoğumuzun yapmak istediği o başkaldırıyı oluşturmaktadır.
Tarık Tufan 'ın bütün kitaplarını okumuş biri olarak söylemeliyim cümleleri öyle tanıdık geliyor ki. Buna yazarın iç dökme hali diyebilirim. Bundan sonraki kitabında da yine bu hâl bence devam edecek.
"Bir kadın ve bir erkek olarak yürüdüler uzun ,dar,loş koridoru. Bir Yusuf Atılgan koridoru gibiydi; boğucu,buğulu,karanlık. O kısacık zaman diliminde, aynı yöne doğru birlikte yürüyen bir kadın ve bir erkek oldular."
"Bu belki onu tüketebilirdi; fakat bu kadar güzel bir şeyin içinde onunla beraber tükenmek mukaddese bundan ne diye kaçmalıydı?"
ataç ikon Düşerken
kitaba puan vermedi
0 yorum
Şeyma

Şeyma

@sessizbiciglik

Yılbaşı hediyesi olarak gelen ancak çok taze bir şekilde bitirebildiğim kitap olur kendileri. Tarık Tufan severim (hatta belki biraz fazla seviyor olabilirim). Düşerken kısa kitaplarından sonra doyurucu bir kitap oldu benim için. Bana kattıkları çok güzel oldu kitabın. Kapattığımda sen kimsin, bu hayatta yaptığın şeylerin kaçı kendin için diye sorular sordum kendime. Kitap iki ana karakter üzerinden ilerliyor. İki farklı derin yara ama onları birleştiren şey ikisininde kaçma isteği. Hep istemez miyiz bilmediğimiz tanımadığımız insanlara en gerçekçi şekilde kendimizi açmayı. Açtıktan sonra ne olur daha çok yaralanmamak için gideriz bizi en iyi tanıdığımız kişiden. Yine böyle bir hikaye olacak Sanıyordum klasik bir hikayeyle karşı karşıya kalırım sanıyordum ama öyle değilmiş ben gayet güzel ve ruhumu doyuracak bir kitap okudum. Tavsiye edilir :)
ataç ikon Düşerken
kitaba puan vermedi
0 yorum
Nazlı

Nazlı

@selamalbatros

Bitti...
Hiç tanımadığın bir insana içini dökmek, sonra da onunla birlikte tıkılıp kaldığın hayattan sessizce kaçıp bir yolculuğa çıkmak...
Kitap tam olarak ta böyle bir hayali gerçek kılıyor..
İshak ve Jülide tam düşerken el ele tutuşup çıktıkları yolculukta hayatla, kendileriyle hesaplaşıyor..
Tarık Tufan kalemine hayran olduğum bir isim..
Bu kitabı da bende en sevdiklerimden oldu....
Ve şu dönemde ilaç gibi geldi...
ataç ikon Düşerken
kitaba 10 verdi
0 yorum
Seda sayıt

Seda sayıt

@sedasayit

Devamlı aynı betimlemeleri tekrarlayan
İlk defa bir Tarık Tufan kitabı okudum ve bir kitabı bitirmeden diğerine geçemeyen bir okuyucu olarak en sıkıldığım ikinci kitaptı diyebilirim (birincisi Orhan Pamuk-Masumiyet Müzesi). Aynı cümleleri bu kadar çok tekrarlayarak kitabın yarısını heba etmiş çok üzgünüm. Ve bu kadar basit bir konu çok şaşkınım. Bizim türk dizilerini mi anımsattı ne?
ataç ikon Düşerken
kitaba puan vermedi
0 yorum

Düşerken - S41

Beni hiç görmüş müydü? İshak dediğim anda kafasında neler belirdi? Hiçbir fikrim yoktu. Kapıyı açmış olmasından derin bir hayal kırıklığı duyuyordum. İçimden lanet okudum. Genellikle gittiğim evlerde kapıyı açanlar bekledikleri insanın geldiğini görünce memnun olurlar. Bazıları da sanki çağıran, ihtiyacı olan kendileri değilmiş gibi rahatsız bir yüz ifadesiyle karşılaşırlar. Bu kez gerçekten haber vermeden, davet edilmeden çalmıştım kapıyı.
Perizan tarafından eklenmiştir.
zehra

zehra

@zehraozsy

Bu belki onu tüketebilirdi; fakat bu kadar güzel bir şeyin içinde onunla beraber tükenmek mukadderse bundan ne diye kaçmalıydı ?
ataç ikon Düşerken
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Birbirimizi anladık. Kimselerin anlamadığını, kimselerin sormadığını anladık.
ataç ikon Düşerken
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Sebebi ne olursa olsun, kötü biten her olayın ardından kendimi cezalandırmaya çalışmak gibi berbat bir eğilimim vardı.
ataç ikon Düşerken
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Her insan için sıradan, son derece olağan sayılabilecek duyguları bütünüyle yitirmiş olmak, hayata uyum imkanımın neredeyse tamamen elimden kayıp gitmiş olması demek ve gerçekten çok üzülüyorum.
ataç ikon Düşerken
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Ben hiçbir şeyi kaldığı yerde bırakmadım, bırakamadım. Önceleri bunu maharet bilirdim, şimdi kafam karışık, bazı anlarda bunu yapabilenlere içten içe imrendiğimi itiraf ediyorum.
ataç ikon Düşerken
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Nyx

Nyx

@erebus

Kafası Karışık İnsanlar paylaşım fotoğrafı
Kafası Karışık İnsanlar
" Bir yaşa gelince düzeleceğini sandı bütün bunların. Bir yaşa geldi, düzelmedi. "

Kitapları okurken kendimden bir şeyler arar bulurum. Kendimı eşsiz sandığım zamanlar da duygularımın bana has yalnız benim olduklarını düşünmek ve bunları okurken aramak gibi bir huyum yoktu. İçimde bir yerlerde eşsiz olduğumu düşünürdüm hep ama karakterim eşsiz olsa da duyguların benzerlik gösterdiğini gördüm zamanla. Bunun adı 'büyümek' mi, 'yetişmek' mi?! bilemem.

Nerede bir yeşillik görsem atıyorum kendimi üzerine, beton binalardan, tozlu yollardan, asık suratlardan çok sıkıldım. İnsanların insanlığından çıkması yetmiyormuş gibi artık hayvanlar da doğasına yabancılaşmış... Sabahları güneş doğarken daha çok çıkıyor kuşların sesi, insanlar uyanmaya, çoğalmaya, sokaklara dökülmeye başladıkça mahsunlaşıyor, mağdurlaşıyor, sessizlesiyorlar sanki...

Kafamın arkasında bir mandal toka unutmuşum ve unuttuğum için arkaya hızla başımı yaslamışımda o toka kafamla kırılmış, canımı acıtmış gibi bir acı hissediyorum. -Bunu daha önce yaşadım ama şimdi değil ahaha-

Ne diyordu üyeler? İşte buldum, sıradaki kitabım 'Düşerken' okuyalım bakalım. :)
EK 1: https://youtu.be/-55ZYpTwu1g "I accept that some things will never change." Anathema seni ne çok seviyorum bir bilsen... Paylaşımı bu şarkıyla destekliyorum ama uyarıyorum arkadaşlar, fazlası bünyeye zarar. :)) 01.05.19
ataç ikon Düşerken
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 yorum
zemberek kuşu (@zemberekkusu)
Çimlere uzanmışsın, belliki hava da mis, intihara meylettirecek şeyleri boş ver, nefes aldıracak şeyler dinle. Mesela; https://youtu.be/9eqyir5JGpA
01.05.19 beğen 5 cevap
Red Red (@khaos)
Keyifli okumalar ve bunun adı büyümek olmalı ama daha çok içsel bir büyüme.
01.05.19 beğen 1 cevap
döşeğimde ölürken (@belirsizlik)
tarık tufana kalmış bir nesil nesil olmaktan çıkmıştır... kahrolsun afyon saçan yazarlar
01.05.19 beğen 2 cevap
Muhammet Ercan

Muhammet Ercan

@mtercann

Kitap/Kahve paylaşım fotoğrafı
Kitap/Kahve
Her gün gördüğümüz insanların görünmeyen hikayeleri.
ataç ikon Düşerken
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Bedia Taş

Bedia Taş

@bediatas

 paylaşım fotoğrafı
Duygularımın tercümanı Tarık Tufan🧡
ataç ikon Düşerken
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum
GÖLGE (@golge3434)
Herkesin, duygularını tercüman eden bir kitabı olmalı.....
10.01.19 beğen 1 cevap