up
ara

Düşerken

Düşerken Konusu ve Özeti

Düşerken
Kraliçenin Pireleri kitabının da yazarı Tarık Tufan tarafından kaleme alınan Düşerken kitabı Roman (Yerli), Roman türünde okuyucusu ile buluşuyor. yayınevinden 2018 yılında 9786057525161 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Düşerken isimli kitap 304 sayfadan oluşuyor. Düşerken kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Profil Kitap
ISBN: 9786057525161
Sayfa: 304 sayfa Basım Tarihi: 2018
"Bir sabah kimselere bir şey söylemeden, göç vaktini kaçırmış, suskun, yorgun ve kederli bir kırlangıç gibi alıp başını uzaklaştı. Biraz daha bekleseydi kanatlarında o dermanı bulamayacaktı. Umut niyetine sırtında taşıdığı bir çift kanat, zaman geçtikçe zayıflayacak, gitgide çürüyecek ve ruhunu zehirleyen bir belaya dönüşecekti.”

Düşerken, başka dünyalardan bir kadınla bir erkeğin zamansız karşılaşmasını ve giderek karmaşıklaşan yol hikâyesini anlatıyor.

“Nereye?” diye düşünmeden gitmek isteyenlerin varabilecekleri tek yer geçmişleridir.

Tarık Tufan’ın çok katmanlı kurgusu ve ustalıklı anlatımıyla gün yüzüne çıkan Düşerken, uyumsuzluğun, arayışın, kapanmamış yaraların ve bir dizi keskin hesaplaşmanın romanı…
(Tanıtım Bülteninden)
Betül Zeyrek

Betül Zeyrek

@betulzeyrek

Yine bir Tarık Tufan kalemi ve yine kurgu içinde kurgu, duygu içinde karmaşık duygular... Her okuduğumda bambaşka dünyaların kapısı aralanıyor önümde ve bu kapılardan baktığımda aslında gördüğüm kısmına aldanıp yargılama yapmamam gerektiğini öğreniyorum... İnsanların geneli sadece gördükleri üzerine konuşur, peki ya göremedikleri, gördüklerinin arkasında yatan nedenler... Neden kimse bunlara hiç bakmak, bakmak istemez ki??? Kitabı okuduğumda tam olarak hissettiğim bu oldu... Bakmak ve görmek ya da görememek arasında o kadsr derin fark var ki...

#şanzelizedüğünsalonundan sonra okuduğum diğer romanı. Ve şanzelizeden bir tık daha derin ve daha sonuçsal diyebilirim. En azından genel Tarık Tufan tarzından minnacık farkı var... Evet bir sonu var, kimine göre sonu olmasada.

Bambaşka dünyalarda yaşayan bir kadın ve bir erkeğin zamansız karşılaşmasını bulacaksınız #Düşerken de. Ansızın yaşanan karşılaşma, bir tualde bitmeyi bekleyen resim, sessiz sedasız katlanılan iki beden. Bir yol, bir yol arkadaşı, bilinmezlikler ve karmaşık duygular... Hepsi iç içe sizi bekliyor. #Tarıktufan kalemini bilenler eminim ki severek okuyacaklardır. Ben bir solukta bir sonraki sayfayı merak ederek okudum. Her bir sayfa da uyumsuzluğu, arayışı, kapanmayan, kanamayı bekleyen yaraları, hesaplaşmaları, acıyı, hüznü belki biraz da kendinizi bulacaksınız. Sizde kahramanımızın yaptığı gibi alın elinize kitabı ve yola çıkın, onlar nereye gittiğini bilmeden, sizde ne ile karşılacağınızı bilmeden okuyun. Bekletmeyin derim 😉

"Nereye?" diye düşünmeden gitmek isteyenlerin varabilecekleri tek yer geçmişleridir...
ataç ikon Düşerken
kitaba 10 verdi
6 beğen · 0 yorum
Leylanın Biri

Leylanın Biri

@leylaninbiri

Öncelikle şunu demeliyim ki hayatı sadece gördüklerinden ibaret sananlar var. Ne vahim bir durum bu öyle değil mi? Peki ya görmediklerimiz? Düşünsenize koskoca bir zihin küçücük bir algı topuna dönüşüyor ve onu siz oradan oraya yuvarlıyorsunuz.
Sırf görüntüye inanarak yaşamak yahut görüntü için yaşamak ne büyük talihsizlik. Bence insan önce kendi iç görüntüsüne bakmalı sonra da dış görüntüsüne bakıp bunları karşılaştırmalı. Aradaki fark çok büyükse vay başımıza gelenler!
Mutlu olmak için daha neyi bekliyoruz ki? Hayatını değiştirebilecek o hamleyi başlatmazsan bana göre kayıp giden zamanın içinde olsa olsa kaybolursun ya da boğulursun.
"Düşerken"adlı romanda birbirine tutunmaya çalışan iki farklı dünyaya ait iki farklı insanın yollarının nasıl kesiştiği konu edilmektedir.Romanı özetleyen tarif bence "insanın kendisiyle hesaplaşması "dır. İshak ve Jülide karakterlerinin o istenmeyene, ait olmadıklarına karşı duruşları aslında çoğumuzun yapmak istediği o başkaldırıyı oluşturmaktadır.
Tarık Tufan 'ın bütün kitaplarını okumuş biri olarak söylemeliyim cümleleri öyle tanıdık geliyor ki. Buna yazarın iç dökme hali diyebilirim. Bundan sonraki kitabında da yine bu hâl bence devam edecek.
"Bir kadın ve bir erkek olarak yürüdüler uzun ,dar,loş koridoru. Bir Yusuf Atılgan koridoru gibiydi; boğucu,buğulu,karanlık. O kısacık zaman diliminde, aynı yöne doğru birlikte yürüyen bir kadın ve bir erkek oldular."
"Bu belki onu tüketebilirdi; fakat bu kadar güzel bir şeyin içinde onunla beraber tükenmek mukaddese bundan ne diye kaçmalıydı?"
ataç ikon Düşerken
kitaba puan vermedi
5 beğen · 0 yorum
Nazlı

Nazlı

@selamalbatros

Bitti...
Hiç tanımadığın bir insana içini dökmek, sonra da onunla birlikte tıkılıp kaldığın hayattan sessizce kaçıp bir yolculuğa çıkmak...
Kitap tam olarak ta böyle bir hayali gerçek kılıyor..
İshak ve Jülide tam düşerken el ele tutuşup çıktıkları yolculukta hayatla, kendileriyle hesaplaşıyor..
Tarık Tufan kalemine hayran olduğum bir isim..
Bu kitabı da bende en sevdiklerimden oldu....
Ve şu dönemde ilaç gibi geldi...
ataç ikon Düşerken
kitaba 10 verdi
6 beğen · 0 yorum
Seda sayıt

Seda sayıt

@sedasayit

Devamlı aynı betimlemeleri tekrarlayan
İlk defa bir Tarık Tufan kitabı okudum ve bir kitabı bitirmeden diğerine geçemeyen bir okuyucu olarak en sıkıldığım ikinci kitaptı diyebilirim (birincisi Orhan Pamuk-Masumiyet Müzesi). Aynı cümleleri bu kadar çok tekrarlayarak kitabın yarısını heba etmiş çok üzgünüm. Ve bu kadar basit bir konu çok şaşkınım. Bizim türk dizilerini mi anımsattı ne?
ataç ikon Düşerken
kitaba puan vermedi
1 beğen · 0 yorum

Düşerken - S41

Beni hiç görmüş müydü? İshak dediğim anda kafasında neler belirdi? Hiçbir fikrim yoktu. Kapıyı açmış olmasından derin bir hayal kırıklığı duyuyordum. İçimden lanet okudum. Genellikle gittiğim evlerde kapıyı açanlar bekledikleri insanın geldiğini görünce memnun olurlar. Bazıları da sanki çağıran, ihtiyacı olan kendileri değilmiş gibi rahatsız bir yüz ifadesiyle karşılaşırlar. Bu kez gerçekten haber vermeden, davet edilmeden çalmıştım kapıyı.
Dünyalı tarafından eklenmiştir.
zehra

zehra

@zehraozsy

Bu belki onu tüketebilirdi; fakat bu kadar güzel bir şeyin içinde onunla beraber tükenmek mukadderse bundan ne diye kaçmalıydı ?
ataç ikon Düşerken
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
sultaniyegah

sultaniyegah

@reyhann

Birbirimizi anladık. Kimselerin anlamadığını, kimselerin sormadığını anladık.
ataç ikon Düşerken
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
sultaniyegah

sultaniyegah

@reyhann

Sebebi ne olursa olsun, kötü biten her olayın ardından kendimi cezalandırmaya çalışmak gibi berbat bir eğilimim vardı.
ataç ikon Düşerken
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
sultaniyegah

sultaniyegah

@reyhann

Her insan için sıradan, son derece olağan sayılabilecek duyguları bütünüyle yitirmiş olmak, hayata uyum imkanımın neredeyse tamamen elimden kayıp gitmiş olması demek ve gerçekten çok üzülüyorum.
ataç ikon Düşerken
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
sultaniyegah

sultaniyegah

@reyhann

Ben hiçbir şeyi kaldığı yerde bırakmadım, bırakamadım. Önceleri bunu maharet bilirdim, şimdi kafam karışık, bazı anlarda bunu yapabilenlere içten içe imrendiğimi itiraf ediyorum.
ataç ikon Düşerken
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Muhammet Ercan

Muhammet Ercan

@mtercann

Kitap/Kahve paylaşım fotoğrafı
Kitap/Kahve
Her gün gördüğümüz insanların görünmeyen hikayeleri.
ataç ikon Düşerken
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Bedia Taş

Bedia Taş

@bediatas

 paylaşım fotoğrafı
Duygularımın tercümanı Tarık Tufan🧡
ataç ikon Düşerken
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğeni · 1 yorum beğen ikon
GÖLGE (@golge3434)
Herkesin, duygularını tercüman eden bir kitabı olmalı.....
10.01.19 beğen cevap
Mustafa

Mustafa

@mecazzadam

Şu an okuduğum kitap paylaşım fotoğrafı
Yalnızlık, seçtiğim bir hal değil, ellerimle tırnaklarımla tutunmaya çalışıp tepetaklak, yara bere içinde yuvarlandığım, suyu çekilmiş, eski bir kuyuydu...

Hadi. . Gitmeyi deneyin bakalım.

Gitmek üzerine çok konuşulur..özellikle gitmeye cüret eden karakterlerin yaşam ağaçlarında ki sarı yapraklarla doğru orantılıdır gitmek. .
ataç ikon Düşerken
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum beğen ikon