up
ara

Kumandanı Öldürmek

Kumandanı Öldürmek Konusu ve Özeti

Kumandanı Öldürmek
Sahilde Kafka kitabının da yazarı Sahilde Kafka ve Fırın Saldırısı kitaplarının da yazarı Haruki Murakami tarafından kaleme alınan Kumandanı Öldürmek kitabı Roman (Çeviri), türünde okuyucusu ile buluşuyor. yayınevinden 2015 yılında 9786050955804 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Kumandanı Öldürmek isimli kitap 848 sayfadan oluşuyor. Kumandanı Öldürmek kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Ali Volkan Erdemir
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9786050955804
Sayfa: 848 sayfa Basım Tarihi: 2015
Batuuu

Batuuu

@batuuu - Ankara

Sonunda bitti 😂Oldukça fazla zaman aldı. Kitap kurgusu itibAriyle Kafka sahilde ve Zemberek kuşunun güncesi kitaplarına oldukça benziyordu
ozellikle 500den sonrası sanki zemberek kuşu kitabının başka bir versiyonuydu.Kitabın ozellike evdeki esrarengiz olayların gerçekleşmesi kısmı okurda biraz ürkütücü duygular oluşturuyordu o yüzden o bölümü nedense diğer bölümden daha çok sevdim. Ressamın eşinin rüyada hamile kalması ,metafor ve idea gibi varlıkların ortaya çıkması kurgu açısından 1Q84 kitabıni anımsattı,çünkü o kitapta da adamın eşi rüyada hamile kalmıştı ve little people olarak tasvir edilen varlıklar metafor ve idea gibi varlıklara benziyordu....
Son olarak, bu yazarın kitapları kurgu itibariyle okuru kitabın içeriğine iyi çekiyor ama dikkat edilmesi gereken husus yazarın kitaplarına edebi değer açısından yaklasmamak lazım.Kurgu da olsa yazar ozellikle sanatsal açıdan eğer okur bakabiliyorsa bir şölen yaşatıyor ve bazen tarih icinde yolculukta yapiyor.

keyifle okunabilecek bir kitap...
ataç ikon Kumandanı Öldürmek
kitaba 8 verdi
13 yorum
kader.cmln (@naturmort)
Bence artık biraz ara vermelisin Murakami ye ard arda aynı yazım dilini okuyunca sıkıcı oluyor
03.03.19 beğen 1 cevap
zemberek kuşu (@zemberekkusu)
Sonunda bitirebildin demek 👏🏻👏🏻👏🏻
03.03.19 beğen cevap
güns

güns

@guns

Murakami sayfaları hızla tükenirken keşke daha uzun olsaymış diye hissettiren bir kitap yazmış. Okuma eylemini bu kadar zevkli hale getiren, gizem dolu, sürükleyici bu kitaba kelimenin tam anlamıyla bayıldım.

Murakami sevenlerinin mutlaka okuması gereken bir eser olan 'Kumandanı Öldürmek', yazarın daha önce kitaplarını okumamış olanların için ise yazarın okunacak ilk kitabı olmamalı diye düşünüyorum. Sanki bu kitap biraz daha yazarı tanıyarak okumayı gerektiriyor. Tabi ki yinede tercih sizin. Keyifli okumalar...

http://www.gunselice.com/kumandani-oldurmek-haruki-murakami/
ataç ikon Kumandanı Öldürmek
kitaba 9 verdi
0 yorum
Halenin Haresi

Halenin Haresi

@haleninharesi - İstanbul

Kitap çeşitli sebeplerle yalnız kalmış bir ressamı ve yalnız yaşadığı ev ve çevresinde olanları konu alıyor. Murakami, karakterlerini, iç dünyalarını ve onların dışında kalanları öyle ustaca kurguluyor ki, ne okuduğunuzu, ne zamandır okuduğunuzu unutturuyor size. Detaylar ve detayların akıcı yazarı. Tasvirler, güçlü anlatımlar, su gibi akan satırlar. 800 sayfalık bir kitaba ne zaman başladığımı anımsıyorum da, ne ara sonuna geldiğimi hatırlamıyorum. Gizemli, merak uyandırıcı, sürükleyici bir kitap.
ataç ikon Kumandanı Öldürmek
kitaba 8 verdi
0 yorum

Kumandanı Öldürmek - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
güns

güns

@guns

Birini sevmekten korkmuyormuş. Aksine zaman içinde nefret etmekten korkuyormuş.
ataç ikon Kumandanı Öldürmek
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
güns

güns

@guns

Mantığa uysun ya da uymasın, nihayetinde bir şeyin anlamını ortaya çıkaran şey çoğu durumda yarattığı sonuçtur.
ataç ikon Kumandanı Öldürmek
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
güns

güns

@guns

Zamanı yanına almak en önemli iştir.
ataç ikon Kumandanı Öldürmek
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
güns

güns

@guns

İnsanın düzgünce yaşayabilmesi için dayanacağı merkezi bir eksene ihtiyacı vardır.
ataç ikon Kumandanı Öldürmek
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
zemberek kuşu

zemberek kuşu

@zemberekkusu

Merak sadece kediyi öldürmez; paylaşım fotoğrafı
Merak sadece kediyi öldürmez;
Önce kitabın adıyla başlamak gerekirse; Murakami verdiği bi demeçte ilk önce kitabın adını düşündüğünü söylemiş. Mozart’ın ünlü bestesi Don Giovanni operasından ilham almış. Kitapta da bu operadan sık sık bahsediliyor. Kumandanı öldürmek, ünlü geleneksel Japon ressamın başına gelen trajedileri metaforlaştırılarak çizdiği, herkesten sakladığı resmi. Hikayenin ilk düğümü bu resmi bulmayla başlıyor. Üç kişinin etrafında gelişiyor; İngiliz arabaları düşkünü zengin bir adam olan Bay Menşiki, Bay Menşiki’nin yakınlaşmaya çalıştığı 13 yaşındaki Marie ve ikisi arasında köprü vazifesi gören portre ressamı, adını bilmediğimiz ana karakterimiz. Eşinden ayrıldıktan sonra yakın bi arkadaşının gözlerden uzak evine yerleşir kahramanımız. Yakın arkadaşı Amada, Japonya’nın en ünlü ressamlarından biri olan Tomohiko Amada’nın oğludur. Bay Amada’nın yıllarca inzivaya çeklip resim yaptığı eve artık ana karakterimiz yerleşir. Çatı katında Bay Amada’nın herkesten sakladığı resmini bulur. Kumandanı öldürmek.
Kahramanımızın yaptığı portrelerle birlikte zincirleme pek çok olaya sebebiyet verir, kumandanı öldürmek resmi. Bay Menşiki adındaki komşusuyla tanışır, onun portresini yapar. Yaşadığı evin arkasındaki koruluktaki mabedde esrarengiz sesler duyar. Orayı yıkıp kuyu benzeri özel bir oda bulurlar. Odanın içinde eski budist rahiplerinin kullandığı tarzda bir çan. Kitabın kapağındaki çanla buldukları çanın uyumsuz olduğunu düşünüyorum. O çanı çalan kumandanın kılığına girmiş ideayla tanışma, hem komşusu hem de öğrencisi olan Marie’nin potresini yapmasını isteyen Menşiki’nin sırlarını öğrenme, birbirleriyle keşişen resimler vs merakın açtığı kapının kapanması çok zor oluyor.
Opera, resim ve gizemli olayların sürdüğü kurguda yazar tarihi olaylarada şöyle bir dokunmuş: Kristal gece, Nanking katliamı gibi. Bu olaylara değindiği içinde kendi ülkesinden olumsuz yorumlarla karşılaşmış. Milli tarih bilinci her yerde aynı galiba. Gerçi yazarı okurken Japon bi karakteri okuyo gibi bi his duyulmuyo çoğu zaman.
Uzun soluklu olmasına rağmen bir çırpıda okunabiliyor. Yer yer ürkütücü ve çoğu zaman merakın üst seviyelere çıktığı bi kitap olmuş.
Beni düşündüren kısımları ise yazarın diğer kitaplarından fazlaca esintiler hissettirmesi. İlk olarak bu kitaptaki ana karakter yazarın Zemberekkuşu kitabındaki ana karakterin aynısı gibi. Sadece başlarına gelen olayların benzerliği için değil ki epey fazlalar, kastettiğim sanki önceki kitapta anlatılan karakterin farklı boyutta başına gelenler. Eşinin onu terk etmesi, uykuluyken ilişkiye girdiğinde gerçek yaşamında da etkileri olması (Sahilde Kafka, Renksiz Tsukuru Tazaki’nin hac yılları kitabında geniş yer alıyordu, gerçi bu kez rüyasında birlikte olduğu eşini hamile bile bırakabildi), kuyuya girmeler, farklı boyuta geçip gerçek hayatta kaybolan kızı o boyutta araması vs. Diğer kitaplarında geçen pek çok olaydan bir kaçı. Buna benzer bi olayda; ana karakterin evli bi sevgilisi vardı. İki kızı olan bu kadın büyük kızının haftalardır uyuduğunu ve hiç kalkmadığını söylemişti. Bu olay yazarın Karanlıktan sonra, kitabında anlatılan hikaye.
Tüm bunlara rağmen benzerlikler beni rahatsız etmedi aksine delil topluyomuş gibi bi hisse kapıldım. Çok uzun olmasına rağmen müthiş bi anlatım gücüyle kendinizi kaptırıyorsunuz. Yazarın okuduğum en iyi kitabı diyemem ama ilk dördün içinde rahtlıkla yerini alıyor.
ataç ikon Kumandanı Öldürmek
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
13 yorum
zemberek kuşu (@zemberekkusu)
@batuuu epey dağınık oldu ama gece gece bu kadar ancak😅😅
04.02.19 beğen cevap
zemberek kuşu (@zemberekkusu)
Zemberekkuşu kitabında da vardı, işi uzattığı, yeni karakterlerle kurguyu karıştırdığı yerler. Neyse yakın zamanda okurum belki, 1Q84’ü.
04.02.19 beğen cevap