up
ara

Kumandanı Öldürmek Paylaşımları

zemberek kuşu

zemberek kuşu

@zemberekkusu

Merak sadece kediyi öldürmez; paylaşım fotoğrafı
Merak sadece kediyi öldürmez;
Önce kitabın adıyla başlamak gerekirse; Murakami verdiği bi demeçte ilk önce kitabın adını düşündüğünü söylemiş. Mozart’ın ünlü bestesi Don Giovanni operasından ilham almış. Kitapta da bu operadan sık sık bahsediliyor. Kumandanı öldürmek, ünlü geleneksel Japon ressamın başına gelen trajedileri metaforlaştırılarak çizdiği, herkesten sakladığı resmi. Hikayenin ilk düğümü bu resmi bulmayla başlıyor. Üç kişinin etrafında gelişiyor; İngiliz arabaları düşkünü zengin bir adam olan Bay Menşiki, Bay Menşiki’nin yakınlaşmaya çalıştığı 13 yaşındaki Marie ve ikisi arasında köprü vazifesi gören portre ressamı, adını bilmediğimiz ana karakterimiz. Eşinden ayrıldıktan sonra yakın bi arkadaşının gözlerden uzak evine yerleşir kahramanımız. Yakın arkadaşı Amada, Japonya’nın en ünlü ressamlarından biri olan Tomohiko Amada’nın oğludur. Bay Amada’nın yıllarca inzivaya çeklip resim yaptığı eve artık ana karakterimiz yerleşir. Çatı katında Bay Amada’nın herkesten sakladığı resmini bulur. Kumandanı öldürmek.
Kahramanımızın yaptığı portrelerle birlikte zincirleme pek çok olaya sebebiyet verir, kumandanı öldürmek resmi. Bay Menşiki adındaki komşusuyla tanışır, onun portresini yapar. Yaşadığı evin arkasındaki koruluktaki mabedde esrarengiz sesler duyar. Orayı yıkıp kuyu benzeri özel bir oda bulurlar. Odanın içinde eski budist rahiplerinin kullandığı tarzda bir çan. Kitabın kapağındaki çanla buldukları çanın uyumsuz olduğunu düşünüyorum. O çanı çalan kumandanın kılığına girmiş ideayla tanışma, hem komşusu hem de öğrencisi olan Marie’nin potresini yapmasını isteyen Menşiki’nin sırlarını öğrenme, birbirleriyle keşişen resimler vs merakın açtığı kapının kapanması çok zor oluyor.
Opera, resim ve gizemli olayların sürdüğü kurguda yazar tarihi olaylarada şöyle bir dokunmuş: Kristal gece, Nanking katliamı gibi. Bu olaylara değindiği içinde kendi ülkesinden olumsuz yorumlarla karşılaşmış. Milli tarih bilinci her yerde aynı galiba. Gerçi yazarı okurken Japon bi karakteri okuyo gibi bi his duyulmuyo çoğu zaman.
Uzun soluklu olmasına rağmen bir çırpıda okunabiliyor. Yer yer ürkütücü ve çoğu zaman merakın üst seviyelere çıktığı bi kitap olmuş.
Beni düşündüren kısımları ise yazarın diğer kitaplarından fazlaca esintiler hissettirmesi. İlk olarak bu kitaptaki ana karakter yazarın Zemberekkuşu kitabındaki ana karakterin aynısı gibi. Sadece başlarına gelen olayların benzerliği için değil ki epey fazlalar, kastettiğim sanki önceki kitapta anlatılan karakterin farklı boyutta başına gelenler. Eşinin onu terk etmesi, uykuluyken ilişkiye girdiğinde gerçek yaşamında da etkileri olması (Sahilde Kafka, Renksiz Tsukuru Tazaki’nin hac yılları kitabında geniş yer alıyordu, gerçi bu kez rüyasında birlikte olduğu eşini hamile bile bırakabildi), kuyuya girmeler, farklı boyuta geçip gerçek hayatta kaybolan kızı o boyutta araması vs. Diğer kitaplarında geçen pek çok olaydan bir kaçı. Buna benzer bi olayda; ana karakterin evli bi sevgilisi vardı. İki kızı olan bu kadın büyük kızının haftalardır uyuduğunu ve hiç kalkmadığını söylemişti. Bu olay yazarın Karanlıktan sonra, kitabında anlatılan hikaye.
Tüm bunlara rağmen benzerlikler beni rahatsız etmedi aksine delil topluyomuş gibi bi hisse kapıldım. Çok uzun olmasına rağmen müthiş bi anlatım gücüyle kendinizi kaptırıyorsunuz. Yazarın okuduğum en iyi kitabı diyemem ama ilk dördün içinde rahtlıkla yerini alıyor.
ataç ikon Kumandanı Öldürmek
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
13 yorum
zemberek kuşu (@zemberekkusu)
@batuuu epey dağınık oldu ama gece gece bu kadar ancak😅😅
04.02.19 beğen cevap
zemberek kuşu (@zemberekkusu)
Zemberekkuşu kitabında da vardı, işi uzattığı, yeni karakterlerle kurguyu karıştırdığı yerler. Neyse yakın zamanda okurum belki, 1Q84’ü.
04.02.19 beğen cevap