up
ara

BARBAR MODERN MEDENİ

BARBAR MODERN MEDENİ Konusu ve Özeti

BARBAR MODERN MEDENİ
BARBAR MODERN MEDENİ kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: İnsan Yayınları
ISBN: 978-975-574-887-0
Sayfa: 299 sayfa Basım Tarihi: 2018
Muhammed U.

Muhammed U.

@siyaasiyabend

Barbar Modern Medeni
Kitabı hiç aklımda olmadığı halde bir rastlantı sonucu aldım. Yazarı, yani İbrahim Kalın, hükümet dahilinde sevdiğim sayılı bürokratlardan.

Kitapta yazarımız barbarlık, modernlik ve medenilik tahlili yapıyor. Teknolojik manada ilerlemenin saf bir medenilik sayılamayacağı konusunda yer yer yönlendirmeler de bulunuyor. Toplum eleştirisi yapıp, maddeleşen insanın, ruhunu ve duygularını kaybettiğini, bir medeniyetin en önemli vasfının aslında ruh ve duygu olduğunu vurguluyor. Ve çok önemli bir soru soruyor, ''Milyonlarca insanın sadece Yahudi olduğu için hunharca katledilmesi, Avrupa-modernite tarihinde istinai bir sapma mıdır yoksa modern teknolojik medeniyetin ve onu üreten zihniyetin kaçınılmaz bir sonucu mudur ? '' Bana göre bu soru üzerine yüzlerce kitap binlerce makale yazılabilir. Gerçekten kitabı okuduğum süre boyunca bu soru bir saniye bile aklımdan çıkmadı.
ataç ikon BARBAR MODERN MEDENİ
kitaba 9 verdi
0 yorum

BARBAR MODERN MEDENİ - S41

Bu noktada bir toplumun hangi kriterlere göre medeni sayılıp sayılamayacağı karşımıza hem felsefi hem de siyasi bir sorun olarak çıkmaktadır. Medeniyetin kriteri meselesi, bugün de medeniyet tartışmalarının merkezinde yer almaktadır. Medeniyetin ölçütü, bilim ve teknolojide ilerlemiş olmak mıdır ? 19. yüzyıl kapitalistlerinin ileri sürdüğü gibi medeniyet, kapitalizmle, ticaretle ve serbest piyasayla aynı manaya mı gelmektedir ? Yoksa bir tutum, davranış, yahut düzeni medeni yapan, onun hukuka dayanıyor olması mıdır ? Dini, ahlaki ve estetik düşünce medeniliğin bir ölçütü müdür ?
Muhammed U. tarafından eklenmiştir.