up
ara

Baltar

Baltar Konusu ve Özeti

Baltar
Baltar kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Şule Yayınları
ISBN: 9786052021804
Sayfa: 255 sayfa Basım Tarihi: 2018
Betül Zeyrek

Betül Zeyrek

@betulzeyrek

Ve kitap bitti... bir köyün serin,toprak kokan havası, dağlarında çobanların köpeklerin koruyuculuğunda koyunları güttükleri bozkır yaylası artık sessizliğe büründü... Ama tadı damağımda kaldı... Çocukluğuma gittim, yaylanın düzünde dolaştım, tek odalı yayla evine, ağıla girdim, pınardan su içtim kana kana, soğuk suyunda elime yüzüme su vurdum, yayla rüzgarı çetindir diye hırkamı geçirdim üstüme ve dağın tepesine çıktım uzaktan izledim... Herks mutluydu yaylada, herkesin yüzünde kocaman gülücükler vardı, aralarında samimi muhabbetleri vardı...Ah dedim ne güzeldi o yıllar. Keleminize sağlık, ben gerçekten çocukluğumu okudum her bir satırında. Hepsini gözümde canlandırdım, köyün kokusunu taa içimde hissettim. İşte dedim Anadolu kokan, köy kokan bir eser.

Baltar, bir Sivas kangalı. Baltar'ın etrafında gelişen bozkır yaylasının hüznü, yaşanan dostluklar, düşmanlıklar, Kurtlarla ve silahlarla geçen zorlu mücadele, ve bozkırın o masum sevdaları ele alınıyor. Köpeklere olan ön yargımı kırdım ben bu kitapla. Bir sürüye bir köpeğin nasıl sadık kaldığını okudum, kendini nasıl sahibine adadığına şahit oldum. Baltar, devir, köpek demek istemedim çünkü bence çoğu insandan daha duyarlı ve daha insancıllar. Ama kurgu harika. Akıcı, merak uyandırı bir günde bile biter. İçeriğinden çok bahsetmicem, okumanız gerek. Şehrin kalabalığından sıkıldınız ve bir köye özlem duyuyorsanız kesınlıkle alın ve okuyun.
ataç ikon Baltar
9 (2 oy)
0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

"Affetmek,merhametin en acar çırağıdır." Köse Dağı eteklerindeki yaylada Aladam ve Saroz köylülerinin hayvancılık yapmakta olduğu,aç kurtların kuzuları kaptığı, cobanlara eşlik eden güçlü oldukları kadar akıllı olan kangal köpeklerinin hikayesini okuyacaksınız Baltar'da.Okurken an geldi ki bogazim düğüm düğüm oldu Baltar ın başına gelenlerin daha acimasizcasi nice hayvanın başına geliyor diye düşündüm, insanlık adına üzüldüm. 😢😢En sevdigim karakter ise Şahin oldu,onun diyalogları güldürdü beni,minicik elleri ile tiplemeyi kafamda canlandirdim durdum açıkçası.

En güzeli nedir biliyor musunuz?Kitapta yeni yeni kelimeleri ve anlamlarını bulmak.Aslında yeni demek yanlış olur,eski fakat pek kullanılmayan ya da benim için yeni olan terimleri öğrenmek.Bu kitapta da benim için yeni pek cok ifade vardi öğrenmiş oldum.
Baltar biraz da geçmiş dönemi anlatiyormus izlenimi bıraktı bende.Oysa günümüzde de yaylacılık yapan,koyunlarini otlamaya çıkaran ve onlara eşlik eden çoban köpeklerimiz var.Hayatın içinden anlatimiyla okumanizi önerdiğim bir kitap olacak Baltar.
ataç ikon Baltar
9 (2 oy)
0 yorum

Baltar - S41

Kimseden ses çıkmıyordu.Saroz Yaylasi'na arka çıkmak için silahlanan Kürt Ali'nin Köylüleri, calılarin dibinden sürünerek gerilediler.Sakasinin olmadığını onlardan daha iyi kimbilebilirdi."Şart olsun,kan akacaksa bugün alacak," dedi Kürt Ali.
nlgnycydncr tarafından eklenmiştir.