up
ara

Atsızlı Söyleşiler

Atsızlı Söyleşiler Konusu ve Özeti

Atsızlı Söyleşiler
İlk kitabı ile edebiyat dünyasına adım atan Zeynel Abidin Polat tarafından kaleme alınan Atsızlı Söyleşiler kitabı Röportaj, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Historia yayınevinden 2018 yılında 9789756587423 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Atsızlı Söyleşiler isimli kitap 272 sayfadan oluşuyor. Atsızlı Söyleşiler kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Historia
ISBN: 9789756587423
Sayfa: 272 sayfa Basım Tarihi: 2018

Atsızlı Söyleşiler - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
ruhadam

ruhadam

@ruhadam

Yeni Bir Betik Daha paylaşım fotoğrafı
Yeni Bir Betik Daha
Bu kitabı @@karamelmerii 'ye ithaf ediyorum...

Atsız'ın evi hakkında; Evin 100/95'ini kütüphane kaplardı. Hatta kapı girişinde de bir tabela vardı. Descartes'in; "Ey buraya girenler bütün ümitleri terk ediniz."
Gündoğdu Saruhanoğlu

---------

Atsız politikadan hoşlanmazdı. "Siyaset taviz verme sanatıdır." derdi.

---------

Evdeki Atsız Bey son derece sevecen bir insandı. Şakacı, muzip, hicvi seven... Mesela, o belli bir dönem askeri tıbbiyede okumuş. Eskiden hamilelerin çocuk gelişimini izlemek için pergel gibi bir olay vardı. Evde odan varmış. Demişler k; "Hocam o nedir?" Hoca da diyor ki; "Durun madem sordunuz ben dolikosefal misiniz, brafisefal misiniz bir bakayım, kafatasınızı ölçeyim Türk müsünüz değil misiniz?" diyor. Turan-Irkçılık hikayesinin çoğu o pergelden çıkmıştır. Yani şakayı algılayamayanların ortaya attığı olaydır.
Gündoğdu Saruhanoğlu

---------

...Hüseyin Nihal Atsız budur. Hiçbir dünya ikbali için fikirlerinden infirak etmemiş, sapmamıştır.

---------

Bu adam 40'lı yıllarda yeni doğan çocuğuna gıda almak için kütüphanesinde ki kitapların bazılarını satan adam. Namı müstearla kitap yazan adam... Hayatı boyunca Atsız ile hep uğraşmışlar.
Prof. Dr. Osman Fikri Sertkaya

---------

Türkün yararına olan nedir? Onu düşünür taşınır imajları ve taşları yerli yerine koyar. Makalelerini öyle yazardı. Türkçülük makalesinde bana söylediği bir söz var. "50 sene sonra okunacakmış gibi yaz." derdi. Ben "Makalelerim nasıl?" dedim. "Beğeniyorum." dedi. "Fakat biraz daha arı ve duru olacaksın, 50 sene sonrayı, gerektiğinde yüz sene sonrayı düşünerek yazacaksın." dedi.
Nurettin Pakyürek

---------

Atsız Hakkında
Hiçbir imla hatası yapmadan dilin bütün özellik ve sihirli güzelliklerini kullanmasını bilerek çok açık net ve hatta bazı hallerde, bazı tartışmalarında polemiklerinde diyelim, atlıyı atından indirecek kadar keskin ifadelerle hakaret etmeden, küfür ve avamdan galat ifadeler kullanmadan şimşek gibi yazılar yazardı.
İbnülemin Mahmut Kemal İnal Bey

---------

Çok sabırlı bir adamdı. Çok azimli ve çok çalışkan bir adamdı. Yani anlatılır gibi değil. Çok çilekeş bir adam ama bir kere şikayet ettiğini duymadım. Mesela ben birçok kitaplarını okuyarak gittim ama Dalkavuklar Gecesi'ni okumamıştım. Bana sordular, "Yok okumadım." dedim. Atsız Hoca'da bir nüsha varmış onu bana verdi. "Bunu oku ama, bir kitabın içinde oku." dedi. "Babam bana hepsini alıyordu ama bunu görmemiş herhalde." dedim. "Bu çıktığı gün bitti." dedi. Tekrar basalım demiş yayınevi. Para kazanmak için kitap yazdı derler diye bastırmamış. Kendi ağzından duydum bunu.
Sevgi Kafalı

---------

Atsız için şu cümle çok önemliydi. "Türk genci gerektiğinde davası uğruna babasını da harcar." Bu söz Atsız'ın gözünde ve düşüncesinde çok iyi bir davranış, fakat Halide Nusret Zorlutuna'da, hanımdır nihayet, o da kendisine göre haklıydı, diye düşünüyorum: "Babasını harcayan bir adama birincilik vermem." diyor. İşte benim yüzümden birbirleriyle ters düşmüşler o gün.
Hasan Sami Bolak
ataç ikon Atsızlı Söyleşiler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
14 beğeni · 2 yorum beğen ikon
Karamel merii (@karamelmerii)
Teşekkür ederim "listeme ekliyorum" yalanına karşılık gerçekten ekliyorum. Atsız'a dair her eseri zevkle okumaya meyilli biriyim. Benim için değerli bir armağan oldu bu hâliyle. Yücel Hacaloğlu'nun Atsız'ın Mektupları adlı kitabı da okudunuz mu? Eğer okumamışsanız ben de onu size önermek, ithaf etmek istiyorum.
11.01.19 beğen 1 cevap