up
ara

Bir Kaçırılma Öyküsü

Bir Kaçırılma Öyküsü Konusu ve Özeti

Bir Kaçırılma Öyküsü
Bir Kaçırılma Öyküsü kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789755107097
Sayfa: 351 sayfa Basım Tarihi: 1970
Yazarlık mesleğine gazete ve haber ajansı muhabirliğiyle başladıktan sonra 1960'lı yıllardan beri Latin Amerika tarihini kendine özgü o "büyülü gerçekçilik" üslubuyla roman ve öykülerinde yeniden anlatmaya koyularak, sanki tüm Latin Amerika için bir kimlik arayışına giren, Nobel Ödülü sahibi Kolombiyalı büyük yazar "Gabriel Garcia Marquez", Kolombiya'yı yıllarca haraca kesen uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar'ın, can düşmanı olan öbür kartellerin elinden kurtulabilmek için bir yandan adalete teslim olma sürecini işletirken, öte yandan da pazarlık gücü kazanabilmek amacıyla tam dokuz kişiyi kaçırmasını anlatan "Bir Kaçırılma Öyküsü" adlı bu yeni kitabıyla, gazeteciliğe bir tür dönüş yapıyor. Birçok yapıtında gazete haberlerinden yola çıkmış olan Gabriel Garcia Marquez, bu kez haberi romanlaştırırken, hemen hepsi gazeteci olan bu dokuz kişinin, ailelerinin, dostlarının, onları kaçırıp rehin tutanların ve Escobar'la yapılan pazarlığı yürüten yetkililerin yaşadıklarını ve hissettiklerini büyük bir ustalıkla ve bir gazeteci gözüyle ortaya koyuyor; Kolombiya'nın bu karanlık dönemini irdelerken de, ülkesinin gerçeklerine bir başka açıdan ışık tutmuş oluyor. "Bir Kaçırılma Öyküsü"nün bu basımını, yazıldığı dil olan İspanyolca dışında ikinci dilde yayınlayan ilk birkaç ülkeden biri olduğumuzu da övünçle belirtmek istiyoruz.

Bir Kaçırılma Öyküsü - S41

Son dakikada çıkan çeşitli sakıncalarla, bu randevu bir yıl önce ertelenmişti, ama Diana'yla ekibi, 30 Ağustos günü öğleden sonra saat beşte, hem de hiç kimseye haber vermeden, yanlarında kendilerini UKO yönetiminin elçileri olarak tanıtan iki delikanlı ve bir genç kızla birlikte, köhne bir kamyonetle yola koyuldular.
Arif Boğaç tarafından eklenmiştir.
Arif Boğaç

Arif Boğaç

@bogac

İktidar - tıpkı bir aşk gibi - iki yanı keskin bir kılıçtır. Hem uygulanır hemde bir hastalık gibi insanı sarar.

Sayfa : 95
0 yorum
Arif Boğaç

Arif Boğaç

@bogac

Eroinden daha zararlı bir uyuşturucu girmişti ulusal kültüre: kolay kazanılan para. Yasaların mutluluğun karşısındaki en büyük engel olduğu, okuma yazma öğrenmenin hiçbir işe yaramadığı, namuslu insan olarak yaşamaktansa bir suçlu olarak çok daha iyi ve güvenli yaşandığı düşüncesi yerleşmişti. Özetle, her gizli savaşta kendini gösteren toplumsal bir yozlaşmaydı söz konusu olan.


Sayfa : 161
0 yorum
Arif Boğaç

Arif Boğaç

@bogac

Çıkar beni buradan, aynaya bakmadığım bunca aydan sonra artık kim olduğumu bile bilmiyorum.

Sayfa : 264
0 yorum
Arif Boğaç

Arif Boğaç

@bogac

Kolombiya'da nasıl oy toplandığını, parlamenterlerin pek çoğunun seçimden nasıl galip çıktıklarını hepimiz biliyoruz diyordu bir yazısında. Oy satın almanın, ülkenin tümünde, özellikle de kıyı kesiminde başını alıp gittiğini, seçmenlerin oylarına karşılık elektrikli ev aletleri çekilişleri yapıldığını, seçilenlerin birçoğunun, bunu, kamu maaşları ve parlamenter ödenekleri üzerinden komisyon almak gibi daha başka politik alışkanlıklar yoluyla başardıklarını söylüyordu. Bu yüzden de diyordu seçilenler, ayrıcalıklarını kaybetme olasılığı karşısında bugün avaz avaz ağlayan hep aynı erkeklerle aynı kadınlardır. Sonrada neredeyse kendi aleyhine bir sonuca varıyordu: Medyanın, uğruna onca mücadele verilen ve artık epeyce yol almaya başlamış bulunan tarafsızlığı yok olup gitmiştir.

Sayfa : 312 - 313
0 yorum
18
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Gabriel Garcia Marquez Kitapları
Kolombiyalı yazar, romancı, hikayeci ve oyun yazarı Gabriel Garcia Marquez'in tüm okurlar tarafından okunması gereken en iyi ...