up
ara

Beynin Evrimi ve Tanrıların Ortaya Çıkışı

Beynin Evrimi ve Tanrıların Ortaya Çıkışı Konusu ve Özeti

Beynin Evrimi ve Tanrıların Ortaya Çıkışı
Beynin Evrimi ve Tanrıların Ortaya Çıkışı kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: Erkan Aktaş
Yayınevi: Paloma Yayınevi
ISBN: 9786059200448
Sayfa: 316 sayfa Basım Tarihi: 2018
Ahmet KARAMAN

Ahmet KARAMAN

@ahmetkaraman

Kitaba dair güzel, kısa bir özet.
yaklaşık 40.000 yıl önce, homininler bilişsel evrimin beş önemli aşamasını tamamlamıştı. Homo habilis olarak, yaklaşık 2 milyon yıl önce, önemli ölçüde daha zeki olmaya başladılar. Homo erectus yaklaşık 1.8 milyon yıl önce özfarkındalık sahibi oldu. Arkaik Homo sapiens'in Neandertal türü, yaklaşık 230.000 yıl önce başkalarının düşünceleri konusunda bir farkındalık elde etmeyi (zihin kuramı) başardı. Erken dönem Homo sapiens ise yaklaşık 100.000 yıl önce kendisi hakkında düşündüğünü düşünmesine olanak tanıyan içebakış becerisi kazandı. Son olarak, modern Homo sapiens yaklaşık 40.000 yıl önce, geleceği planlamak için geçmişten gelen deneyimlerini kullanarak kendisini zamanda geriye ve ileriye doğru düşünebilme becerisini, yani otobiyografik belleği geliştirdi. Bu bilişsel evrimin her aşamasına beyinde oluşan ve günümüzde en azından kabaca tanımlanabilen anatomik değişiklikler eşlik etti.

Böylece, bilişsel olarak donanımlı hâle gelen modern Homo sapiens, bitki ve hayvanları evcilleştirmeye, devletler kurmaya ve uygarlıklar yaratmaya hazırdı. Bu olağaüstü bir gelişme silsilesi olacaktı. Ancak bu gelişmelere eşlik eden, gölgede kalmış sorular daima bir yerde bekliyordu. "Nereden geldim?" "Neden buradayım?" "Ben öldükten sonra bana ne olacak?" Modern Homo sapiens, bu soruların yanıtlarını tanrılarımızda ve dinlerimizde bulacaktı.
0 yorum

Beynin Evrimi ve Tanrıların Ortaya Çıkışı - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Ahmet KARAMAN

Ahmet KARAMAN

@ahmetkaraman

"Ölümden bihaber olan atalardan, öleceğini bilen bir varlık türedi."
0 yorum
Ahmet KARAMAN

Ahmet KARAMAN

@ahmetkaraman

Medeniyetin temeli Mezopotamya atıldı.
0 yorum
Ahmet KARAMAN

Ahmet KARAMAN

@ahmetkaraman

Neredeyse 200.000 yıl boyunca büyük hayvanları avlamakla birlikte zıpkın, ok, yay veya başka bir silah keşfetmemişlerdi. Sadece beyin boyutlarına bakılacak olsa Neandertallerin bilgisayar yapmaları ve aya gitmeleri gerekirdi.
0 yorum
Ahmet KARAMAN

Ahmet KARAMAN

@ahmetkaraman

"Tanrı deneyimi, temporal lobun yapımı ile ilişkili bir olgudur. Eğer temporal lob başka bir şekilde gelişmiş olsaydı Tanrı Deneyimi oluşmazdı."
0 yorum