up
ara

Yankı-Sensiz Geçen Yıllarım

Yankı-Sensiz Geçen Yıllarım Konusu ve Özeti

Yankı-Sensiz Geçen Yıllarım
Yankı-Sensiz Geçen Yıllarım kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Müptela Yayınları
ISBN: 9786052006511
Sayfa: 312 sayfa Basım Tarihi: 2018
Müjde Tekin

Müjde Tekin

@mujdetekin

Kitabı elime alalı daha bir gün oldu ve Yankı ile Ada’nın hikayesini o kadar merak ediyordum ki; tasarladığım okuma listemin sırasını bozup en başa yerleştirdim kitabı.
Öncelikle şunu belirtmek isterim ki kitap kapakları resmen beni al ve huzur bul diyor o kadar canlı baktıkça bakasım geliyor.
Şu an bu yorumu yazarken devam kitabı olan Ada’nın ağzından anlatılan kitabı da yarıladım; ama onun yorumunu ayrı yapmak istedim. Ada gibi seven ve fadakar olan bir kadını bence ayrı bir ilgiyi hak ediyor.
İlk aşkı tarafından ihanete uğrayıp terkedilen Yankı, o an hissettiği intikam duygusuyla yanlış bir hamle yapıyor. Ve yaptığı davranışın hemen ertesi günü de bundan pişmanlık duyarak geride kimi nasıl bıraktığını umursamadan ülkeyi terk ediyor. Tam yedi yıl..
Kitapta Yankı’nın hissettikleri, neyi neden yaptığına dair duygu geçişleri ve o süreçte de Yankı’nın bastırdığı gerçek duygularının ortaya çıkış süreci çok güzel yansıtılmıştı. Baştaki Almanya’ya gitmeden önceki Yankı bencilce duyguları ile hareket ederken; yedi yıl sonra ülkesine dönen Yankı ise daha olgunlaşmış sevmenin ve sevilmenin değerini anlamaya başlayan, aşk ile sevgi arasındaki farkına varan biri olarak ailesinin karşısına çıktı (Karşılaşacağı sürprizden habersiz).
Ve bu kitapta beni en çok etkileyen Helga’nın hikayesi oldu.
0 yorum
NEJLA GÜNEŞ MUCIK

NEJLA GÜNEŞ MUCIK

@nejlagunesmucik

Yine en ama en çok sevdiklerimden sevgili Aysegül Çiçekoglu' nun bizzat imzalattığım kitaplarından Yankı 'yı her daim olduğu gibi büyük bir duygusal şölen ile okuyup bitirmiş olmanın keyfini yaşıyorum. İki serilik kitabın ilki "Yankı " , ikincisi "Ada " . Geç kalınmış bir baba ve yine geç kalınmış koca olan Yankı'nın, ailesini geri kazanmak için yaptıklarını, büyük bir aile olmanın verdiği güven duygusu, sahiplenilme duygusunu yaşayan kimsesiz bir anne olan Ada ' nın yaşadıkları, hasreti, pişmanlıkları. ... Çok güzeldi çok okunası. Yazarın kalemini zaten çok seviyorum, özellikle kitaplarında karakterlerini anlatırken mutlaka okurun ya ders çıkaracak nitelikte olması ya da okurunu pozitif anlamda doğru olana yönlendiren olay akışları beni benden alıyor. Mesela büyükanne ve büyükbaba anlatılırken saygı, sevgi, hürmet ve yol gösterici tecrübeleriyle okurun kalbine bu duyguları işliyor adeta. Hep dediğim gibi, her yazdığını okuyacağım Allah nasip ederse, tüm yazdıkları var bende. Yazacaklarınızı en çok bekleyenlerdenim sevgili yazarcım
0 yorum

Yankı-Sensiz Geçen Yıllarım - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Müjde Tekin

Müjde Tekin

@mujdetekin

“Bu hikayenin en başından beri dikkatimi çeken ne oldu biliyor musun Yankı?”
“Ne?”
“Duru’yu anlattığın tüm o anılarda sürekli olarak ona aşığım dedin ama Ada’yı anlattıklarında sevgiden bahsettin.”
“Bunun nesi garip? Duru aşık olduğum kızdı.”
“Evet, aşık olduğun oydu, ama sen kabul etmesen de o aşk siz büyürken bitmişti. Aşk ve sevgi arasındaki farkı biliyor musun Yankı?”
Sessiz kaldığımda bana bakarak gülümsedi. Sonra yavaşça konuşmaya başladı.
“Aşk hoşlanmadır ve geçicidir. Birden gelir ve insanı kör eder. Gözün aşık olduğundan başkasını görmez. Hep yanında olmak istersin. Sevgi ise bağlılıktır Yankı. Onun yanında kendin olabilmektir. Rol yapmana gerek kalmaz çünkü sevginin buna ihtiyacı yoktur. Sevgi huzurdur, güvendir. En önemlisi, sevgi sonsuzdur.”
ataç ikon Yankı-Sensiz Geçen Yıllarım
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum