up
ara

Ahmed Arif-Abisi Olmak Halkının

Ahmed Arif-Abisi Olmak Halkının Konusu ve Özeti

Ahmed Arif-Abisi Olmak Halkının
Ahmed Arif-Abisi Olmak Halkının kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: İletişim Yayıncılık
ISBN: 9789750524547
Sayfa: 98 sayfa Basım Tarihi: 2018
Mehmet Tekinbaş

Mehmet Tekinbaş

@mehmettekinbas

Onu şarkı haline gelmiş, Hasretinden Prangalar Eskittim, 33 Kurşun, Oy Havar, Ay Karanlık, İçerde, Maviye Çalar Gözlerin gibi şiirlerinden tanırsınız onu. Genelde Ahmet Kaya seslendirmiştir şiirlerini. En çok da Hasretinden Prangalar Eskittim'i severim.

Şeyhmus Diken bu kitabında Ahmed Arif'in yaşamı, şiire başlaması, hayatı boyunca yediği kazıklar, mutlulukları ve daha nice anılarını anlatıyor. Değerli bir ozan olan Ahmed Arif güzel şiirlerini çilekeş hayatı ve güzel insanlığı ile tamamlıyor.

Kitabın yazarı Şeyhmus Diken kitabın başında "Niye Yazdım" dediği bölümde şöyle diyor:

Okumakta olduğunuz Ahmed Arif: Abisi Olmak Halkının kitabı, şiiriyle birlikte her anısı, her sözü, kelamı adeta aforizma halini almış usta şairin bilinenlerinin yanında kimi dostlarının dağarcığında kalmış, belki de unutulayazmış anılarının bir kez daha dile getirilişi. Bu bir biyografi değil de satırlarında Ahmed Arif' in sesini duyacağınız bir anılar manzumesi.


"Hasretinden Prangalar Eskittim" Ahmet Kaya'nın sesiyle tanıdığımız güzel şarkının yazarı Ahmed Arif.

"Soyumla değil, ancak halkımla öğünebilirim."diyor. Halkımdan gayrısını övgüye layık görmem..Bir de sevgiliyi.." demeyi de ihmal etmiyor.

Hasretinden prangalar eskittiği içerde, cıgarası karanfil kokarken dağlarına bahar gelmiştir memleketinin Ahmed Arif'in.

Onuru ve gururu bir de şöyle ifade eder. "Ahmed abisi olmak halkımın. Başka bir şeyim yok. Başından beri bu kalenderliğim var, ta çocukluğumdan beri."

Kitaptan ilginç bir bilgi ise şöyle "22 Eylül 2012'de Ahmed Arif'in çocukluğunun ve gençliğinin geçtiği Urfa'nın Siverek ilçesinde 30 bin kişinin bir rekor denemesi yaparak Siverek stadyumunda Ahmed Arif'in "Anadolu" şiirini okuması hayli ilginç olmuş.

Çok kıymetli bir Ozandı Ahmed Arif.
ataç ikon Ahmed Arif-Abisi Olmak Halkının
kitaba puan vermedi
0 yorum

Ahmed Arif-Abisi Olmak Halkının - S41

Ama bir yandan da "temkinli" olmak vardır: "Karımın telefon numarasını dahi bilmezdim. Muhabir arkadaşlara 'yengenizi arayın' derdim. Şimdi de kimsenin telefon numarasını bilmem. Neden mi? Provokasyonu önleme duygusu. Psikoloji işte..."
Perizan tarafından eklenmiştir.