up
ara

Bir Ömür Nasıl Yaşanır

Bir Ömür Nasıl Yaşanır Konusu ve Özeti

Bir Ömür Nasıl Yaşanır
Bir Ömür Nasıl Yaşanır kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Kronik Kitap
ISBN: 9789752430990
Sayfa: 288 sayfa Basım Tarihi: 2019
Osman Yetimoğlu

Osman Yetimoğlu

@osmanyetimoglu

İlber Ortaylı günümüzde sayısı çok az olan, nadir bulunan insanlardan biri. Yazıma ‘Allah ülkemizde onun gibilerin sayısını artırsın’ duasıyla başlamak istiyorum 🤲🏻. Kendisi bir tarih profesörü olmasının yanı sıra hemen her konuda büyük bilgi birikimine sahip bir entelektüel. Bu kitap da o derin ve büyük bilgi birikiminin toparlanıp yazıya dökülmüş, okuyucuya sunulmuş hali. Her insanın, özellikle de her gencin alıp, okuması gereken bir başucu kitabı. Yenal Bilgici ile röportaj şeklinde hazırlanan kitapta; insanın kendini nasıl geliştirebileceğinden, bulunduğu ortam ve imkânlardan nasıl istifade edebileceğinden, gezip görülebilecek yerlerden ve bu yerlerin hangisinde ne gibi güzelliklerin bulunduğundan, eğitim hakkındaki düşüncelerinden ve ülkemizdeki eğitimin nasıl geliştirilebileceğinden, edebiyat, müzik, sahne sanatları hakkındaki bilgi ve tecrübelerinden, ve daha birçok konudan bahsediliyor. Sohbet havası halinde seyreden kitabı okurken genel olarak hiç sıkılmadım. Ayrıca çoğu zaman da sanki içimde İlber hoca konuşuyormuş gibi onun ses tonunu hissettim 😄 Sözün özü, kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum... 🙋🏻‍♂️
0 yorum
Ayşe Ü. Karabacak

Ayşe Ü. Karabacak

@ayseumitkarabacak

İlber Ortaylı’nın Yenal Bilgici ile yaptığı söyleşinin kaleme dökülmüş hâlini okuyoruz. Öyle keyifle okudum ki, zihnimde İlber Ortaylı’nın sesi canlandı hep. Yer yer muzip cevaplarıyla da güldüm, eğlendim.
Mutlaka herkesin okuması, faydalanması gereken önerileri var İlber Hoca’nın. İnsanın kendini nasıl yetiştirmesi gerektiği, bunun için çevresini kendi inşa etmesi, çabalaması gerektiği, eğitim, seyahat, sinema, opera, tiyatro, edebiyat, kültürel geziler, mimari üzerine çok geniş kapsamlı bir söyleşi olmuş. Elimden bırakamadan okudum.
Herkesin başucu kitabı olacak nitelikle, kıymetli bir eser.
Yaşanacak şehrin tanımını şöyle yapmış İlber Ortaylı:
“ İyi bir şehir; bir kütüphanede iyi bir kütüphanecilik hizmetiyle çalışıldıktan sonra iyi bir salonda, iyi tiyatro oyunları seyredebildiğin ve temsilin ardından güzel bir kafeye gidip sohbet edebileceğin şehirdir. Bu özellik gelişmişse, diğerleri de ona göre gelişmiştir.”
Youtube kanalım: https://www.youtube.com/user/ayseum
0 yorum
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

İlber Ortaylı'nın sohbetlerinin bile para ettiği günümüzde, güzel bir kaç fikir edinebilmek için okumak istedim hocamızı. Güzel başlayan kitap maalesef benim için pek de iç açıcı olarak gitmedi. İlber Ortaylı büyük bir değer, eleştirmemiz haddimize değil ancak beğenmeme lüksümüz yokmuş gibi herkesin her denileni de direkt olarak yutmaması gerekiyor. Ben kitapta herkes için ufak tefek fikirler çıkar derken, tamamen burjuvazi bir gözle bakılmış, maalesef ki köydeki bir çocuğun hayatının hiçbir noktasında dokunamayacak bir eser olmuş. Bu kötü mü, bence değil. Ama noksan kalıyor bir noktada. Elitistlik konusunda hocaya katılmak ile birlikte, kendi keyif aldığı ülkeleri Avrupa'dan kayırmasına, doğu hayranlığını çılgıncasına vurgulamasına şaşırdım. Objektif kalması gibi bir zorunluluğu yok tabii, bu benim beklentim ile alakalı.
Okuyana, dinleyene, görene mutlaka hoş vakit geçirtecektir bu kitap. İlber Ortaylı'nın Türkçe hakimiyeti için okunabilir.
0 yorum
Mert Mercimekci

Mert Mercimekci

@mertmercimekci798

Tecrübe ve tavsiyelerden kendinizce bir anlam yükleyebileceğiniz sürece fazlasıyla istifade edebileceğiniz bir söyleşi kitabı. Ara ara mustafa kemal atatürk hakkındaki hoş detaylardan bahsediliyor, işte o an kitabı okumayı bırakıp uzaklara dalarak gülümsüyorsunuz. Ardından sizi bir şehri nasıl gezeceğiniz, öğrenmeniz gereken diller ve nedenleri, sinema müzik ve daha bir çok şeye dair tavsiyelerden oluşan bir kısım karşılıyor. Kitap içerisinde çokca isim var hepsi önemli fakat her birine vakit ayırmalı derseniz yanlış olur. Tecrübelerden faydalanın fakat sizin dünya görüşünüz ve düşünce yapınız ile entegre ederek bunu yapın, bahsedilen her şeyi olduğu gibi alarak değil. Herkesin kitaplığında bulunması gereken bir kitap.
1 yorum
KısacaBc (@kisacabc)
Yani söylediğiniz gibi öğrenilen her bilgi bir şey katmalı insana lakin birebir karşısındaki gibi düşürse insan ne anlamı kalır kendi düşüncelerinin? Kişinin de kendince bir yorumu olmalı ve bunlar yoğurulup yine kişinin kendisi tarafından anlamlandırılmalı.
07.07.19 beğen cevap

Bir Ömür Nasıl Yaşanır - S41

Bu arada o bahsettiğin 'çat kapı' hayat İstanbul'da zaten pek yoktu.Ankara' da yoğundu ama İstanbul'da sadece belli insanların arasındaydı. 70'lerin İstanbul'unda ancak o grupları tanıyorsan öyle yaşayabilirdin. İstanbul sabit grupların dünyasıdır. Mesela ben Sencer Divitçioğlu'na o konuda çok müteşekkirim. O arkadaşlarla hafta sonu bir yere giderdik, konuşurduk...Derken Mübeccel Hanım (Kıray) İstanbul 'a geldi,onun etrafında toplandık. Yaşar'a (Kemal) da gidip gelirdik.Oğlu Raşit zaten arkadaşımdı. Tilda 'dan evvel Raşit'le arkadaş olmuştum.
NESLİHAN tarafından eklenmiştir.
Hakan

Hakan

@hakani

12-25 yaşları arası öncelikle temel atma dönemidir. Hayatınızı esasen bu dönemde kurarsınız. 25-40 arasında hayata karışır, söz söylemeye zamanıdır. Bu yaşlarda başlarsınız. 40-55 arası olgunluktur, otoriter olma dönemidir. 55 ve sonrası ise bir dinlenme, demlenme zamanıdır. Bu yaşlarda pek bir şey yapmazsın; yeni şeyler ortaya koymaz, genelde tekrar edersiniz. Bu dönemini sürenler arasında, seyrek de olsa taze eserler verene rastlanır. İşte her birimiz bu süreçlerden geçeriz, çünkü biz bu dönemlerde yaptıklarımızla şekilleniriz.
0 yorum
Fatma acar

Fatma acar

@fatmaacar425

Herkes kendi talihinin mimarıdır.
0 yorum
Fatma acar

Fatma acar

@fatmaacar425

Hayat duygularla çalışılacak ve resmedilecek bir kompozisyon, aynı zamanda mantıklı yazılacak bir rapor gibidir.
0 yorum
Fatma acar

Fatma acar

@fatmaacar425

Üstünüze vazife olmayan şeylerle de ilgilenin.
0 yorum
Meryem Semiz

Meryem Semiz

@meryemsemiz

Bir insanın bittiği an, miskinliğe esir olduğu andır.
0 yorum
Gülsüm

Gülsüm

@fglsm

 paylaşım fotoğrafı
İnsan konforundan vazgeçmeyi göze almalıdır..
Kendi dünyasını yerinden kendisi oynatmalıdır 🦋
0 yorum
nevzat azap

nevzat azap

@nevzatazap

 paylaşım fotoğrafı
Muhteşem bir eser okumamızı tavsiye ederim.
0 yorum
Osman Yetimoğlu

Osman Yetimoğlu

@osmanyetimoglu

 paylaşım fotoğrafı
İlber Ortaylı’nın okuyacağım ilk kitabı olacak. Kendisini takip etmeye çalışır, videolarını izlerim. Televizyon programlarında da denk gelirsem kaçırmam. Ama bir tarihsever olarak bir türlü herhangi bir kitabını okuyamamıştım. Nasip son çıkardığı kitabıymış :) Şimdiden bu kitabın üzerimde büyük etki yapacağını ve hayatımı yönlendirmem konusunda bana çok yardımcı olacağını hissediyorum 😇 Hadi bakalım, başlıyoruz 🤙🏻🤓🤗
8 yorum
melike s. (@melikesa)
Nasıl oldugunu lütfen bizede söyleyin almayı düşünüyorum da..
07.08.19 beğen 1 cevap
melike s. (@melikesa)
Tamamdır
07.08.19 beğen cevap
melike s. (@melikesa)
Ağır değildir umarım genelde tarihi ya ondan
07.08.19 beğen cevap
.MS.

.MS.

@melikeseda

 paylaşım fotoğrafı
Yalnız kalmayı öğrenirseniz, düşünmeyi de öğrenirsiniz.
3 yorum
Bu kitabı bir ben okumadım bir de Oğuz Atay
24.06.19 beğen cevap
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
@cino cuğumun bana hediyesi 😘 İlber Hocaya bir bakalım ne demiş 😁
24.06.19 beğen 2 cevap