up
ara

Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kitap İncelemeleri

Erhan Karakaş

Erhan Karakaş

@erhankarakas

Özellikle her gencin bir an önce okuması gereken kitap. Şahsen gençlik yıllarımın başında olsaydı ve okuyabilseydim dediğim kitap. İlber Ortaylı’nın insanlara bir sürü tavsiyesi ve önerilerini bulabileceğiniz kitap...
Şöyle kitap, böyle kitap, kitap gibi kitap.
0 yorum
Yusuf AYDIN

Yusuf AYDIN

@yusufaydin

Sohbet tadında, okurken acaba şu konuda önerisi nedir diyip merakla bi dahaki bölümü okuyarak kitabın bile ne zaman bittiğinin farkına varmayacağınız, çok dolu dolu değerli bir eser olmuş...
0 yorum
Mr.OsmanKorkmaz

Mr.OsmanKorkmaz

@mrosmankorkmaz

Daha anlamlı yaşamak için ilber ortaylı’dan tavsiyeler...
0 yorum
Gamze Türk

Gamze Türk

@gamzeturk

Veee elimde kahvem üç kişi bir yerde oturup sohbet ediyormuş gibi muazzam bir duyguya sürüklendiğim yakın bir takipçisi ve hayranı olduğum hocanın muhteşem eserini sonlandırdım.

Nutuktan sonra bir baş ucu kitabım daha oldu. Geniş bir kapsamda rehber niteliğinde bir eserdi. Gezilecek yerlerden kitaplara,tiyatrolara,operalara kadar dolu dolu bir eser. Gezmenin de okumanın da izlemenin de bir kültürü bir üslubu olduğunu her sayfayı çevirdiğinizde anlayacaksınız.

Ah eskiler ne varsa onlarda var bir kez daha keşke diyorum eskilerin tozunu yutup şimdiki yaşıma geri dönebilsem. Sanırım o zaman her şeyi dolu dolu yaşamanın güzelliğini görebilirdim.

Her kesimin ki zannımca özellikle çoçukların okuması gereken okurken hayatlarına şekil verdirecek nitelikte bir kitaptı. Soru cevap şeklinde ilerlemesi de kitaba daha renkli bir hava vermişti.
Herkes kendi talihinin mimarıdır diyor İlber hoca ne kadar da güzel bir söz..Hamur bizim elimizde olana kadar istediğimiz şekli alana kadar bozup yapabiliriz yeter ki isteyelim..
0 yorum
Yonca

Yonca

@kitapokumakhuzurverir

İlber Ortaylı "cahil " kelimesi ile tanımış bir ön yargı oluşturmuştum, oluşturmuştuk.
Biliyorsunuz yargılar bedavadır,ve herkese etiket kolayca yapıştırılır.
Bu kendisi ile ilk tanıştığım söyleyiş ,röportaj tadında bir sohbet olmuş.
Kitapta hakikaten kendini geliştirmekten geri kalmamalı olan gençler olarak hayatımızı nasıl daha iyi yaşayabiliriz ona değinmiş.
Verdiği önerileri özellikle not aldım.
Bunlar benim için kusursuz bir öneri idi.
Hayat yolculuğunda iyi bir rehber olabileceğine inanıyorum bu kitabın,içinde çok fazla alınması gereken mesajlar var çünkü.
Ön yargılarım fazlasıyla kırıldı diyebilirim.
0 yorum
Gamze Türk

Gamze Türk

@gamzeturk

Çoçuklarınızı hayatın zorluklarına realist bir şekilde hazırlayın. Türkiye’de dayanıksız,hayata hazırlıksız, en küçük güçlükte tökezlemeye meyilli çoçuklar yetiştiriliyor.
0 yorum
Sir Ossi

Sir Ossi

@hopefulreader

İlber Ortaylı günümüzde sayısı çok az olan, nadir bulunan insanlardan biri. Yazıma ‘Allah ülkemizde onun gibilerin sayısını artırsın’ duasıyla başlamak istiyorum 🤲🏻. Kendisi bir tarih profesörü olmasının yanı sıra hemen her konuda büyük bilgi birikimine sahip bir entelektüel. Bu kitap da o derin ve büyük bilgi birikiminin toparlanıp yazıya dökülmüş, okuyucuya sunulmuş hali. Her insanın, özellikle de her gencin alıp, okuması gereken bir başucu kitabı. Yenal Bilgici ile röportaj şeklinde hazırlanan kitapta; insanın kendini nasıl geliştirebileceğinden, bulunduğu ortam ve imkânlardan nasıl istifade edebileceğinden, gezip görülebilecek yerlerden ve bu yerlerin hangisinde ne gibi güzelliklerin bulunduğundan, eğitim hakkındaki düşüncelerinden ve ülkemizdeki eğitimin nasıl geliştirilebileceğinden, edebiyat, müzik, sahne sanatları hakkındaki bilgi ve tecrübelerinden, ve daha birçok konudan bahsediliyor. Sohbet havası halinde seyreden kitabı okurken genel olarak hiç sıkılmadım. Ayrıca çoğu zaman da sanki içimde İlber hoca konuşuyormuş gibi onun ses tonunu hissettim 😄 Sözün özü, kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum... 🙋🏻‍♂️
0 yorum
Ayşe Ü. Karabacak

Ayşe Ü. Karabacak

@ayseumitkarabacak

İlber Ortaylı’nın Yenal Bilgici ile yaptığı söyleşinin kaleme dökülmüş hâlini okuyoruz. Öyle keyifle okudum ki, zihnimde İlber Ortaylı’nın sesi canlandı hep. Yer yer muzip cevaplarıyla da güldüm, eğlendim.
Mutlaka herkesin okuması, faydalanması gereken önerileri var İlber Hoca’nın. İnsanın kendini nasıl yetiştirmesi gerektiği, bunun için çevresini kendi inşa etmesi, çabalaması gerektiği, eğitim, seyahat, sinema, opera, tiyatro, edebiyat, kültürel geziler, mimari üzerine çok geniş kapsamlı bir söyleşi olmuş. Elimden bırakamadan okudum.
Herkesin başucu kitabı olacak nitelikle, kıymetli bir eser.
Yaşanacak şehrin tanımını şöyle yapmış İlber Ortaylı:
“ İyi bir şehir; bir kütüphanede iyi bir kütüphanecilik hizmetiyle çalışıldıktan sonra iyi bir salonda, iyi tiyatro oyunları seyredebildiğin ve temsilin ardından güzel bir kafeye gidip sohbet edebileceğin şehirdir. Bu özellik gelişmişse, diğerleri de ona göre gelişmiştir.”
Youtube kanalım: https://www.youtube.com/user/ayseum
0 yorum
Mert Mercimekci

Mert Mercimekci

@mertmercimekci798

Tecrübe ve tavsiyelerden kendinizce bir anlam yükleyebileceğiniz sürece fazlasıyla istifade edebileceğiniz bir söyleşi kitabı. Ara ara mustafa kemal atatürk hakkındaki hoş detaylardan bahsediliyor, işte o an kitabı okumayı bırakıp uzaklara dalarak gülümsüyorsunuz. Ardından sizi bir şehri nasıl gezeceğiniz, öğrenmeniz gereken diller ve nedenleri, sinema müzik ve daha bir çok şeye dair tavsiyelerden oluşan bir kısım karşılıyor. Kitap içerisinde çokca isim var hepsi önemli fakat her birine vakit ayırmalı derseniz yanlış olur. Tecrübelerden faydalanın fakat sizin dünya görüşünüz ve düşünce yapınız ile entegre ederek bunu yapın, bahsedilen her şeyi olduğu gibi alarak değil. Herkesin kitaplığında bulunması gereken bir kitap.
1 yorum
KısacaBc (@kisacabc)
Yani söylediğiniz gibi öğrenilen her bilgi bir şey katmalı insana lakin birebir karşısındaki gibi düşürse insan ne anlamı kalır kendi düşüncelerinin? Kişinin de kendince bir yorumu olmalı ve bunlar yoğurulup yine kişinin kendisi tarafından anlamlandırılmalı.
07.07.19 beğen cevap
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

İlber Ortaylı'nın sohbetlerinin bile para ettiği günümüzde, güzel bir kaç fikir edinebilmek için okumak istedim hocamızı. Güzel başlayan kitap maalesef benim için pek de iç açıcı olarak gitmedi. İlber Ortaylı büyük bir değer, eleştirmemiz haddimize değil ancak beğenmeme lüksümüz yokmuş gibi herkesin her denileni de direkt olarak yutmaması gerekiyor. Ben kitapta herkes için ufak tefek fikirler çıkar derken, tamamen burjuvazi bir gözle bakılmış, maalesef ki köydeki bir çocuğun hayatının hiçbir noktasında dokunamayacak bir eser olmuş. Bu kötü mü, bence değil. Ama noksan kalıyor bir noktada. Elitistlik konusunda hocaya katılmak ile birlikte, kendi keyif aldığı ülkeleri Avrupa'dan kayırmasına, doğu hayranlığını çılgıncasına vurgulamasına şaşırdım. Objektif kalması gibi bir zorunluluğu yok tabii, bu benim beklentim ile alakalı.
Okuyana, dinleyene, görene mutlaka hoş vakit geçirtecektir bu kitap. İlber Ortaylı'nın Türkçe hakimiyeti için okunabilir.
0 yorum