up
ara

Malafa

Malafa Konusu ve Özeti

Malafa
Kinyas ve Kayra kitabının da yazarı Hakan Günday tarafından kaleme alınan Malafa kitabı Roman (Yerli), Aile Hayatı, Aile İlişkileri türünde okuyucusu ile buluşuyor. Doğan Kitap yayınevinden 2005 yılında 9789759914981 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Malafa isimli kitap 210 sayfadan oluşuyor. Kitap Ma vié - Benim Tarzım Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Malafa kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9789759914981
Sayfa: 210 sayfa Basım Tarihi: 2005
"Topaz Jewellery Center evrenin en büyük kuyumcusudur. Temeli Kapalıçarşı'da, çatısı Antalya'dadır. Çatının altında dört kat yatar. Her biri yedi yüz metrekaredir. Topaz'ın penceresi yoktur. Havalandırma sistemi eşsizdir. Bina, var olmayan bir ülkenin büyükelçiliğine benzer, içine adım atıldığında Türkiye'den çıkılır. Dışarıdan Kabe'ye, içeriden ana rahmine benzer. Topaz, üç delikli bir kasadır. Her deliğin şifresi farklıdır. Birinci delik ana giriştir. Ön cephenin balina grisi rengindeki duvarı, hayat geçirmez camdan üretilmiş kapılar taşır. Girerken yüksek, çıkarken alçak görünmesinler diye doğu cephesinde ikizleri vardır. Topaz'ın ikinci deliği doğu cephesindeki siyah camdan kapılardır. Binanın bağırsağına denk düşen arka cephedeyse duvarla aynı renkte tokmak taşıyan balina grisi demir bir kapı vardır. Topaz'a giren birinci deliği, çıkan ikincisini kullanır. Çünkü Topaz'a girmiş olan turistle, girecek olan turist karşılaşmamalıdır. Topaz'da çalışansa girip çıkmak için, duvara gömülmüş, görünmez delikten geçer. Topaz Jewellery Center, evrenin en büyük kuyusudur."
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Malafa
Hakan Günday yine farklı tarzını ortaya koymuş.Ama benden söylemesi daha önce Hakan Günday okumadiysaniz eğer bu kitapla baslamayiniz.Bu kitapla başlarsanız diğer kitaplarını okumak istemeyebilirsiniz.AZ ile başlamanız daha yerinde bir karar olacaktir?
Malafa da yine içerisinde argo terimler bulunduran ve okurken bu kelimeler ne anlama geliyor diyeceğiniz ama biz şekilde çözebileceğiniz kelimelerle dolu bir kitap.
Apcik=kız
Ahparik=Erkek kardeş,arkadaş
Abus=Salak,aptal
Ataka=para
Camper=Yürü "ikile"anlamında
Ceviz=Kötü ışe yaramaz
Dacik=Türk
Malafa=Yüzük ölçüsü almaya yarayan alet
Papi=Baba
Mart=Erkek vs.vs . Daha buraya yazamayacağım kadar fazla ve argo kelimelere hakim bir kitap.
??Özetleyecek olursak Malafa da büyük bir kuyumculuk sektörüne sahip Topaz da tezgahtarlarin nasıl müşteri avladigini bu müşterilerin çoğunluğunun turizm acentasiyla anlaşmalı bir şekilde Topaza getirilişi konu edinilmistir.
İsin kotu tarafi kitapta yazan bir çok şeyin doğruluğuna inaniyorum ????
ataç ikon Malafa
kitaba 6 verdi
2 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
,
07.07.17 beğen cevap
nlgnycydncr (@dunyasnilzehes)
?
09.07.17 beğen cevap
Selin Kökdemir

Selin Kökdemir

@selinkokdemir - İstanbul

Bir kuyumcu dükkânının kapısından giriyorsunuz. Gösterişli, albenili bir dükkân burası. Pahalı mücevherlere ulaşıyorsunuz. Ama önce tezgâhtarlar... Yani tezgah. Önce tezgahtan geçiyorsunuz. Ya da hep tezgâhta kalıyorsunuz. Hayatta da olduğu gibi... Bir kuyumcu dükkânına kocaman bir dünyayı sığdırıyor Hakan Günday.. Kozan, ana karakaterimiz tezgâhtardır. Eline ne geçerse satabilecek kadar başarılı… Ağzı laf yapan, herkesi ikna edebilecek kadar laf yapan bir tezgâhtar. Onun kullandığı dili kullanıyor Günday da. O jargonla konuşuyor. Satmak dışında dünyada olup biten hiçbir şeyi umursamayan Kozan da bugünün insanını yeniden tanımlıyor. Yüzeysellik ve satmak… Her şeyden ve hepsinden önemlisi satmak, yani başarı. Kocaman bir yalanın hüküm sürdüğü bu büyük kuyumcu, ona göre, büyük bir kuyu. Bir hayaller ve yalanlar diyarı burası. Hakan Günday Malafa’da eğlenceli bir düzen eleştirisine imza atıyor.
ataç ikon Malafa
kitaba puan vermedi
0 yorum
Emirhan Oruç

Emirhan Oruç

@emirhanoruc

Hakan Günday kitapları arasında konu olarak bana uzak kalan ısınamadığım bir kitap oldu Malafa. Belki de konu ile alakalı 'racon'la ilgili kelimelere uzak olduğum için öyle geldi. Bir pasaj seçilmiş mekan olarak ve kuyumcu dükkanında yaşanan olaylar anlatılıyor. Olaydan ziyade karakter psikolojileri ön planda tutulmuş. İnsanda bulunan kötülüğe, çirkinliğe zoom yapılmış adeta. Karakterlerin birbirlerinin kuyusunu kazma uğraşında bulunmalarını izliyoruz olay sürecinde.

Yazarın eserleri ile alakalı bir okuma sırası yapılacaksa diğer eserlerinin öncelikli olarak okunmasını ve Malafa'nın sonraki zamanlardan birinde de okunabileceğini düşünüyorum. Okunmalı yani ne olursa olsun :)
ataç ikon Malafa
kitaba 6 verdi
0 yorum
serap özen

serap özen

@serapozen0

HAKAN GÜNDAY salt gerçekleri kendine has üslubuyla anlatan iyi gözlemci,sıra dışı bir yazar...MALAFA okuduğum 2. kitabı.çok beğendiğimi söylemeliyim.Turizm bölgelerinde yaşayanlar,tezgahtarlık yapanlar hatta yolu buralara düşenler mutlaka okuyun derim..eminim kulağınıza küpe edeceğiniz bir çok cümle bulacaksınız kitapta.okuduktan sonra da iyice düşünün ve kendinize sorun.hayatta hangi konuda olursa olsun,ister alış veriş deyin ister herhangi başka bir konuda amacımıza ulaşırken izleyeceğimiz her yol mubah mıdır????

Kitabın tek eksiği bence,hangi kelimenin ne anlama geldiğini belirten bir dip not olmaması...sağolsun google imdadıma yetişti :))
ataç ikon Malafa
kitaba 10 verdi
0 yorum
hatice Yaltır

hatice Yaltır

@haticeyaltir - İstanbul

Sanki sürekli tekrar var gibi hissettim. Çünkü tek bir mekanda farklı karakterler ve satış anlatılıyor. Daha önceki kitaplarından farklı ancak yine beğendiğim sert tarzı var. Karakterler ilginç ve okurken olayların gerçek olduğunu düşünmek beni korkuttu. Biliyorum ki Hakan Günday yazıyorsa mutlaka gerçeklik vardır.

Kitapta geçen ahçık, mart, kevaş vs gibi kelimeleri ilk kez okudum, gördüm, duydum. Hakan Günday yaratısı diye düşünürken gerçekte de böyle bir dil olduğunu öğrendim. Farklı bir dünya tanımak isteyenlere...
ataç ikon Malafa
kitaba 6 verdi
0 yorum

Malafa - S41

Altın sarısı dişlerini gösteren ve elindeki tablayı gümüş bir tepsi gibi tutan Bahadır, altı yaşından beri işkence gördüğü evinden kaçıp Aksu Belediyesi'ne sığındığı için Topaz'da çıraklığa başlayabilmiş bir çocuktu.
Sonay Ç. tarafından eklenmiştir.
EL_NINO

EL_NINO

@elnino - Marrakech

Bazen kendimizi o kadar kapatıyoruz ki dışarıda neler olup bittiğini unutuyoruz. Hatta dünyayı öğrenemeden ölüyoruz. Hayatımız çalışmakla, kazandıklarımızı biriktirmekle geçiyor. Peki ya sonra? Evet, çocuklarımız için yapıyoruz her şeyi. Bizden sonrası için. Ama para harcarken yaptığımız tercihler belirliyor kimliğimizi. Bazen durup düşünmek gerekiyor. Neden çalışıyorum? Rahat bir hayat için. Peki o rahat hayatı yaşayacak olan kişi yani kendim için ne yapıyorum ? Hiçbir şey.
(69)
ataç ikon Malafa
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Cansu Doğan

Cansu Doğan

@cansudogan7146 - Mersin

Dünya bir tezgâhtır. Tezgâhın hangi tarafında hayat olduğuysa ancak ölünce anlaşılır.
ataç ikon Malafa
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
EL_NINO

EL_NINO

@elnino - Marrakech

Düşünce, insanın ölümsüz olan tek organıdır. Sonsuza kadar, yeryüzünün sırtında zıplayan tenis topları gibi, bir kafatasından diğerine çarpar.
(107)
ataç ikon Malafa
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
EL_NINO

EL_NINO

@elnino - Marrakech

Kimin tezgahtar olduğu tezgahın sonunda belli olur.
(205)
ataç ikon Malafa
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
EL_NINO

EL_NINO

@elnino - Marrakech

Bazı insanlar, inanması ne kadar güç olursa olsun, zihinlerini boşaltabilirler. Bilgiler, deneyimler, duygular, kişilik özellikleri buharlaşır. Unutmak, var olanı yok etmektir. Geriye sadece hayatı sürdürmek için gerekli olan kalır.
(156)
ataç ikon Malafa
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
72
KİTAP
Ma vié - Benim Tarzım Kitaplar
Her yanı ile sizi tasvir eden, veya sizi anlatan bir kitap varsa yeri bu listededir. ...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
20
KİTAP
Tüm Zamanların En Kötü Kitapları
Bir kitap ne kadar kötü olabilir ki? Bazen daha ilk sayfalarda bıraktığımız, bazen zevkimizden uzak olduğunu düşündüğümüz, ba...
37
KİTAP
Hiçbir İşe Yaramayan Fakat Abartılan Kitaplar
Edebi yönden veya kurgu yönünden zayıf olduğu halde gereğinden fazla övgü alan kitapları bu listede topluyoruz. Sen de abartı...
8
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Hakan Günday Kitapları
Türkiye'de yeraltı edebiyatı denince akla ilk gelen isimlerden biri olan, sivri dili ve karamsar kalemiyle tanınan Hakan Günd...
Psykhe

Psykhe

@psykhe

 paylaşım fotoğrafı
"İlk bilgi nedir sence?"
"Anlamadım?"
"Bir insanın ilk öğrendiği şey nedir?"
"Yürümek mi?"
"Hayır dostum, düşünmek!"
"Düşünmek mi?"
"Evet, neden ile sonucu eşleştirmek. Yani düşünmek. Bir bebeğin öğrendiği ilk şeydir. Peki, söyle bakalım, bir insanın ilk unuttuğu bilgi hangisidir?"
"Düşünmek mi?"
"Zeki bir adamsın. Evet, düşünmek. Sevgili dostum, insanlar düşünmeyi unutmakla başlarlar hayvanlaşmaya. Neden ile sonucu eşleştirmeyi unutmakla başlarlar insanlıklarından uzaklaşmaya. Dürüstlükten vazgeçmenin tek nedeni düşünmeyi unutmaktır.
ataç ikon Malafa
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum