up
ara

Oğulların Diyarı

Oğulların Diyarı Konusu ve Özeti

Oğulların Diyarı
İlk kitabı ile edebiyat dünyasına adım atan GIPI tarafından kaleme alınan Oğulların Diyarı kitabı Çizgi Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. KARA KARGA YAYINLARI yayınevinden 2017 yılında 6059670654 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Oğulların Diyarı isimli kitap 288 sayfadan oluşuyor.Kitabı Türkçe'ye Ayla Meltem Görgün çevirmiştir. Oğulların Diyarı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Ayla Meltem Görgün
Yayınevi: KARA KARGA YAYINLARI
ISBN: 6059670654
Sayfa: 288 sayfa Basım Tarihi: 2017
Vera

Vera

@payiz

Karanlık Bir Çizgi Roman
İtalyan çizgi roman ustası Gipi, bu çizgi romanda sinematografik bir evren yaratmış. Ve anlatmaya başlamış; uygarlığın sona erdiği, karanlık ve ıssız bir dünyada; bir baba, iki oğul ve bir defterin hikayesini.

Yalın olduğu kadar yoğun bir anlatım, etkileyici bir post-apokaliptik öykü. Havanın ağırlığını, karakterlerin nefes alışını, ıssız dünyada yankılanan sesleri iliklerinize kadar hissediyorsunuz.

Acımasız bir dönem, iyilik ve güzelliğin tamamen ortadan kalktığı bir ortamda geçen yaşantılar. Yiyecekler yok denecek kadar az, yaşam şartlarının tümü olumsuz ve insanlar bu yüzden birbirlerini öldürüyorlar. Hiçbir kural ve yasanın olmadığı en güçlünün bile işinin birazda şansa bağlı olduğu bu ortamda insanların tek amacı hayatta kalabilmek. Babaları da oğullarını bu yüzden sert ve duygusuz yetiştirmeye çalışıyor. "Yaşamak için böyle olmak zorundalar" diyor ama içten içe de onlara sevgisini gösteremediği için en çok kendini eksik hissediyor onları eksik bıraktığını bilmeden. Tabi eski günleri de çok özlüyor yaşantısında pay edinmiş bütün iyilik ve güzellikleri özlüyor. Bu yüzden deftere yazıyor her şeyi. Bu arada okuma - yazma bilmek, kitaplar, defterler gibi eğitici materyaller de yasaklı yazısız ama yaşıyor olanların koyduğu sert kurallardan biri. Baba ve sevgisiz büyütmeye çalıştığı iki oğlunun maceraları desek de arka planda toplum ve kurallarına da ağır eleştiriler var. Gipi bunu metnin arkasına gizlemeyi tercih etmiş. Ve tabi çizimler de mükemmeldi bittikten sonra tüm anlatılanları uzun metrajlı ve kaliteli bir filmde izlemiş gibi doymuş olduğumu hissettim. Çizgi roman okuyucuları bilirler bu türde önemli olan da budur.

Son olarak tabi bu bir çizgi roman olsa da kurgusu bana Einstein'ın şu sözünü hatırlattı; "3 . Dünya savaşında hangi silahların kullanılacağını bilmiyorum ama 4. Dünya savaşında taş ve sopalar olacağını biliyorum."
Kitapta ki ortam ve yaşantılara tam olarak uyan bir söz. Piyasadaki çocuksu ve kalitesiz çizgi romanlar dışında farklı alternatifler arayanlara tavsiyemdir.

Keyifli okumalar dilerim...
ataç ikon Oğulların Diyarı
kitaba 9 verdi
3 yorum
Ruh Hassası (@ruhhassasi)
İlgi çekici bir çizgi romanın çok güzel bir incelemesi olmuş. Distopik eserler her zaman dikkatimi çekmiştir; fakat onları okurken şu anki hayatımızda oradan izler görmek de insanı hafiften tedirgin etmiyor değil. Özelikle 'hayatta kalmak için duygusuz olmak' fikri çok dikkatimi çekti. Bir de dediğin gibi etkili çizimlerle süslenmiş ise benim gibi çizgi romanlara ilgi duyanlar için kesinlikle okunmaya değer. Kalemine kem gözler değmesin, Tanrı nazarlardan esirgesin @payiz :)
12.06.19 beğen 1 cevap
Vera (@payiz)
[silindi]
12.06.19 beğen cevap

Oğulların Diyarı - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Vera

Vera

@payiz

SONUMUZU GETİREN SEBEPLER HAKKINDA, TARİH KİTAPLARINDA SAYFALARCA YAZI YAZILABİLİRDİ.

AMA SONUMUZ GELDİĞİNDE BİR DAHA HİÇ KİTAP YAZILMADI.
(Sf. 5)
ataç ikon Oğulların Diyarı
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Vera

Vera

@payiz

Çocuklar. Bir köpek öldürdüler. Bizim için normal. Artık. Kediler, köpekler, hepsini öldürüyoruz. Onları yiyoruz...
Bir zamanlar.... Köpekler halıda yatardı desem... Divanların yanında... Kuru. Sıcak evlerde. Ve onları yemek yerine okşuyorduk, desem? Bunu yapsam sonra... Onlara halının ne olduğunu söylemem gerekir... Divanı... Kuru bir evi...
ataç ikon Oğulların Diyarı
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
5 yorum
Mayhoş (@mayhosh)
Bazen buna benzer bir gelecek geliyor fikrime ve ben çok korkuyorum çocuklarım torunlarım ve insanlığım adına.😔
12.06.19 beğen 1 cevap
Gökdeniz mert (@pote)
Bu ülkede böyle batıda öyle değil kültürün insanların bakış açıları ile ilgi bu vahşet . Ezik toplumların dejenere ürünlerinden bir tanesi bu durum “ tıpkı tecavüz sapkınlık cinayet çocuk istismarı gibi . Batı neden bu toplumu kabul etmiyor ? Çöpü kim ne yapsın , son bir ayda 50 yakın kadın ya öldürüldü ya yaralandı iş gence ile öldürülen hayvanlar ise aynı seviyede .Kendi içinde bile saygıyı ahlakı vicdanı unutmuş bir toplum hayvanlara ne yapmaz ?
12.06.19 beğen 1 cevap
9/10
1 oy
Sence kaç puan almalı?
0