up
ara

Oğulların Diyarı Kitap İncelemeleri

Vera

Vera

@payiz

Karanlık Bir Çizgi Roman
İtalyan çizgi roman ustası Gipi, bu çizgi romanda sinematografik bir evren yaratmış. Ve anlatmaya başlamış; uygarlığın sona erdiği, karanlık ve ıssız bir dünyada; bir baba, iki oğul ve bir defterin hikayesini.

Yalın olduğu kadar yoğun bir anlatım, etkileyici bir post-apokaliptik öykü. Havanın ağırlığını, karakterlerin nefes alışını, ıssız dünyada yankılanan sesleri iliklerinize kadar hissediyorsunuz.

Acımasız bir dönem, iyilik ve güzelliğin tamamen ortadan kalktığı bir ortamda geçen yaşantılar. Yiyecekler yok denecek kadar az, yaşam şartlarının tümü olumsuz ve insanlar bu yüzden birbirlerini öldürüyorlar. Hiçbir kural ve yasanın olmadığı en güçlünün bile işinin birazda şansa bağlı olduğu bu ortamda insanların tek amacı hayatta kalabilmek. Babaları da oğullarını bu yüzden sert ve duygusuz yetiştirmeye çalışıyor. "Yaşamak için böyle olmak zorundalar" diyor ama içten içe de onlara sevgisini gösteremediği için en çok kendini eksik hissediyor onları eksik bıraktığını bilmeden. Tabi eski günleri de çok özlüyor yaşantısında pay edinmiş bütün iyilik ve güzellikleri özlüyor. Bu yüzden deftere yazıyor her şeyi. Bu arada okuma - yazma bilmek, kitaplar, defterler gibi eğitici materyaller de yasaklı yazısız ama yaşıyor olanların koyduğu sert kurallardan biri. Baba ve sevgisiz büyütmeye çalıştığı iki oğlunun maceraları desek de arka planda toplum ve kurallarına da ağır eleştiriler var. Gipi bunu metnin arkasına gizlemeyi tercih etmiş. Ve tabi çizimler de mükemmeldi bittikten sonra tüm anlatılanları uzun metrajlı ve kaliteli bir filmde izlemiş gibi doymuş olduğumu hissettim. Çizgi roman okuyucuları bilirler bu türde önemli olan da budur.

Son olarak tabi bu bir çizgi roman olsa da kurgusu bana Einstein'ın şu sözünü hatırlattı; "3 . Dünya savaşında hangi silahların kullanılacağını bilmiyorum ama 4. Dünya savaşında taş ve sopalar olacağını biliyorum."
Kitapta ki ortam ve yaşantılara tam olarak uyan bir söz. Piyasadaki çocuksu ve kalitesiz çizgi romanlar dışında farklı alternatifler arayanlara tavsiyemdir.

Keyifli okumalar dilerim...
ataç ikon Oğulların Diyarı
kitaba 9 verdi
3 yorum
Ruh Hassası (@ruhhassasi)
İlgi çekici bir çizgi romanın çok güzel bir incelemesi olmuş. Distopik eserler her zaman dikkatimi çekmiştir; fakat onları okurken şu anki hayatımızda oradan izler görmek de insanı hafiften tedirgin etmiyor değil. Özelikle 'hayatta kalmak için duygusuz olmak' fikri çok dikkatimi çekti. Bir de dediğin gibi etkili çizimlerle süslenmiş ise benim gibi çizgi romanlara ilgi duyanlar için kesinlikle okunmaya değer. Kalemine kem gözler değmesin, Tanrı nazarlardan esirgesin @payiz :)
12.06.19 beğen 1 cevap
Vera (@payiz)
[silindi]
12.06.19 beğen cevap