up
ara

Altın Cariye Safiye Osmanlı Hanedanı 4. Kitap Kitap İncelemeleri

Tuğba Afacan

Tuğba Afacan

@tugbaafacan

Safiye
Popüler tarihi romanlarıyla ünlü olan yazarın bu serisi aslında Moskof Cariye Hürrem kitabıyla başlıyor; fakat ben Altın Cariye Safiye ile tanışmış oldum yazarla. Muhteşem Yüzyıl dizisi zamanında birçok tartışmalara yol açmış olsa da pek çok kişide Osmanlı tarihini araştırma merakı uyandırdığı da bir gerçeği oluşturuyor. Altınyeleklioğlu'nun söz konusu "Sultan Kadınlar" serisi de bu popüler merakın ürünü hiç şüphesiz ki.
Bana tarihi figürleri ders kitaplarından değil de böylesine bir kurmaca içinde öğrenmek her zaman daha cazibeli geliyor. Bana kalırsa bu tarz popüler kitapların en güzel hizmeti gerçek araştırmalara zemin hazırlamak ve okuyucuyu heveslendirmek. Zira ben kitabı bitirdiğimde ağlayan gelin'i (ters lale) araştırırken ve Özdemiroğlu Osman Paşa hakkında makale ve tez okurken buldum kendimi. Bunlar sadece iki örnekti.
Kitabın başları Safiye'yi Murad'a hazırlama süreci olduğu için sıkıcı geçmesine rağmen roman sonraları yalın anlatımıyla okuyucuyu kendisine bağlıyor.
0 yorum
gülbin öge

gülbin öge

@gulbinoge

Seriyi okurdan içindeki kurgu kadar yazarın ele almış olduğu Hürrem'in erguvan renginden başlayarak her sultanın kendine has bir renkle eşleşmesi okurken beni rengin bu büyüsü de çok etkilemiştir.
0 yorum
Tülay Can Tanrıverdi

Tülay Can Tanrıverdi

@tulaycantanriverdi

Demet Altınyeleklioğlu'nun Osmanlı kadınlarını bu kadar sadakatsiz göstermesine üzüldüm. Kurgusu hoş, güzel ama hikayesiyle benden iyi bir not alamadı.
0 yorum