up
ara

Değirmen

Değirmen Konusu ve Özeti

Değirmen
Yeni Dünya kitabının da yazarı Sabahattin Ali tarafından kaleme alınan Değirmen kitabı Türk Klasikleri, Öykü türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789750806605 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Değirmen isimli kitap 137 sayfadan oluşuyor. Kitap Kısacık, Okunası Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Değirmen kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789750806605
Sayfa: 137 sayfa Basım Tarihi: 1970
"İşte adaşım, sana seven bir Çingene'nin hikayesi.Çiçeklerin açtığı mevsimde, senin kollarına yaslanan ve çiçekler kadar güzel kokan bir vücutla uzak su kenarlarında oturmak ve öpüşmek, yoruluncaya kadar öpüşmek hoş şeydir...Seni gördüğü zaman zalimce başını çeviren mağrur bir dilberin kapısı önünde ve ay ışığı altında sabaha kadar dolaşmak, bunu candan arkadaşlara ağlayarak anlatmak, -söz aramızda- gene hoş şeydir.Fakat sevgili bir vücutta bulunmayan bir şeyi kendisinde taşımaya tahammül etmeyerek onu koparıp atabilmek, işte adaşım, yalnız bu sevmektir." ("Değirmen"den)Türk edebiyatının "özgür" sesi Sabahattin Ali' den yıllara meydan okuyan öyküler...
Betül Zeyrek

Betül Zeyrek

@betulzeyrek

Yine bir Sabahattin Ali kitabı. Kürk Mantolu Madonnası ile tanışmıştım kendisi ile ve hayran kalmıştım diline. Bu kitabını da okuyunca dedim ki her kitabında aynı harikuladelik ve aynı dil incelikleri. .

3 bölüm ve bu 3 bölümde yer alan 16 tane hikayecik. Her birinden çıkarılması gereken mesaj bambaşka alabilene. Kitaba adını veren değirmeni ilk okuduğum anda ilk hikayeden derin duygusal yoğunluğun içinde buldum kendimi. Sevmek buydu işte, senin için değerli olan birine sende olan en değerli olanı, kolunu verebilmekti. Herkes yapabilirmiydi sevdiğim dediği kadın için bu fedakarlığı bilemiyorum ama, okuyunca sevginin derinliğine şahit olunca şu anda yaşanan sevgilere sevgi diyerek değer atfetmek gelmedi içimden. .

Yalnız ilk okuyanlar için dili ince akıcı lakin biraz ağır ve yoğun anlatıma sahip. Mesela "Kurtarılamayan Şaheser"i okurken gerçekten yoruldu beynim biraz mola verip kahve sonrası yeniden okudum. .

Ve yine beni etkileyen birbirinden güzel öykülerle hasbihal ettim. Bir gün içinde bitti kitap, lakin ben bunun üzerine saatlerimi veretek düşündüm. Kendi kendime mütalaa ettim. Almam gereken derslere kulak kesildim ve sonra bir kez daha" Ah Sabahattin Ali" dedim, ne güzel bir dilin, yalın ama yoğun bir anlatımın var. Okuyun ve öykünün bir de buradaki tadına bakın, eminim seveceksiniz ?
.
ataç ikon Değirmen
kitaba 9 verdi
2 beğen · 0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Değirmen
Kısa öykülerden oluşan Değirmen adlı eserde Yazar Anadolu insanını konu almıştır.

Korkuları, ümitsizlikleri, masumiyeti, aşkı ve sevgiyi yaşayışı ile insan anlatılmış. Öyküleri; öykünün olduğu köy ya da kasabada, bir ağacın arkasından olan biten tüm olayları olayları izliyormuşum gibi yakından hissederek okudum. Bu his bana çok iyi geldi. Hikayelerde tanıdık birşeyler vardı, tanıdık birileri vardı. Sanki herşey aşinaydı. Bu durum betimlemelerin çok güçlü olmasından mı kaynaklanıyor, yoksa Yazarın yüreğinin derinlerinden gelen cümleleri okuyucu tarafından birden fazla okunmasını sağlayarak, okuyucuya özümsetmesinden mi kaynaklanıyor bilinmez. Bilinen tek şey var o da Yazar’ın anlatışının güzide oluşudur. Üslubu, betimlemeleri, konu aldığı olaylar ve kişiler, kısacası herşeyiyle bu eser okunmalıdır. Özellikle “gerçek sevgi” duygusunun yüreğin derinlerinde hissedildiğini okurken hissetmek, insanın içini ısıtıyor.

Kitabı tavsiye ederim. Keyifli okumalar.
ataç ikon Değirmen
kitaba 10 verdi
5 beğen · 2 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Çok güzel inceleme. Tavsiyene uyacağım Sn. Gülşah
23.11.17 beğen 1 cevap
Dilara Artar

Dilara Artar

@dilaraartar

Öykü ve İnsan
İnsan öyküleri yazmak kolay değildir, hele Anadolu insanının öyküsünü yazmak hiç kolay değildir. Anadolu insanı derindir, herkesi anlatacağın bir sözle anlatamazsın Anadolu insanını, yeniliklere çoğu zaman dirense de kendisini tanımlamak için daha önce hiç kullanılmamış kelimeler kullanılsın ister... Ruhu farklıdır, doğası farklıdır ve yüzeyden bakmadığınız zaman oldukça derindir Anadolu insanı; yalnız onunla derine inebilmelisiniz...

Sabahattin Ali'nin, yıllara meydan okuyan öyküleri var Değirmen adlı kitapta. Her biri iliklerinize kadar işleyecek türden... Hepsi çok tanıdık. Hepsi çok yaşanmış... Özellikle Kırlangıçlar ve Bir Siyah Fanila İçin adlı öyküler gözümde ayrı bir değer kazandı. Çok benzeştirdim kendimle...

Sabahattin Ali okumayı seviyorsanız ya da daha önce hiç bir kitabını okumadıysanız mutlaka Değirmen'i okuyun... Sıcak bir karşılama ve tanışma faslı sizi bekliyor...
ataç ikon Değirmen
kitaba 10 verdi
7 beğen · 1 yorum
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Okuma listesine ekliyorum, oldukça ilgi çekici gerçekten. Paylaşım için teşekkürler.
27.07.15 beğen cevap
Meltem K.

Meltem K.

@meltemk

Adaşım diyerek başlamalıyım zira bu kelime beni çok etkiledi. Bir süre etrafta adaşım diye gezindim. Ve hikayeler; aşkı -sağda solda nadiren görebileceğiniz veya hiç göremeyeceğiniz gerçek aşk- anlatan birbirinden bağımsız, güzel hikayeler.. Okuyunca kendinizle bir iç muhasebe yapabilirsiniz. Diyor ya kitapta: Sen hiç sevdin mi adaşım? Göreceksiniz ki, Sabahattin Ali'ye göre birçoğumuz hiç sevmemişiz ki zamanımızın gelip geçici olup aşk diye nitelendirilen durumlarına bakarsak, evet adaşım biz hiç sevmemişiz. İçinizdeki aşığı uyandırabilir nitelikte bir kitap. Ve kitaptaki günümüzde kullanılmayan kelimelerin varlığı beni mutlu etti. Duyguları güzel yansıtmış, anlayabildiğim ölçüde bunu söyleyebilirim. Hayatınıza güzel cümleler kazandırabilecek bir kitap. Mesela ben deli olmaya daha özen göstereceğim, adamakıllı bir deli...
ataç ikon Değirmen
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum
Mustafa

Mustafa

@mustafac

Heyhat, saadet dedikleri el, insanları okşamakta pek hasistir!
UYARI: Kitabın incecik olduğuna bakmayın. Belki bir gün belki birkaç saatte bitirebileceğinizi düşünebilirsiniz.Ancak bir tanecik damlada okyanusu hissettiren anlatım ve kelimelere haddinden fazla duygu yüklenmiş olması hasebiyle sindirmeniz hayli vakit alacaktır.

Kısa öykülerin yer aldığı bu kitap 3 kısımdan oluşuyor. Birinci kısımda duygu yoğunluğunu daha fazla hissettim. Kitaba ismini veren ilk hikaye Değirmen ise aşkın, tutkunun gerçekten sevmenin ne olduğunu malumunuz yazarın diliyle iliklerinize kadar hissedebileceğiniz nitelikte. Kitabın tümünü göz önüne alacak olursak Anadolu insanını vermek istediği mesajlarla betimleyip kurgulamış.

Koşmaktan görmeye vakti olmayan kırlangıçlar gibi yaşadığımız şu hayatta, azıcık nefes alıp dinlenmek için okuyun derim.
ataç ikon Değirmen
kitaba 7 verdi
5 beğen · 0 yorum

Değirmen - S41

Yavaş yavaş gözlerine ve bakışlarına bir gamlılık çöktü. Dostluktan filan bahsederken, sesleri titriyor gibiydi; yahut onlar böyle zannediyorlardı. Fakat böyle zamanlarda hemen birinden biri, bir kahkaha atar ve işi alaya bozardı: İç burkulduğu halde... Nihayet günün birinde ikisi de bunun böyle sürüp gidemeyeceğini anladılar. İkisi de birbirlerine açılmaya karar verdiler.
Meltem K. tarafından eklenmiştir.
AY IŞIĞI

AY IŞIĞI

@suskun

Sen sevgiline ne verebilirsin sanki? Kalbini mi? Pekâlâ, ikincisine? Gene mi o? Üçüncü ve dördüncüye de mi o?.. Atma be adaşım, kaç tane kalbin var senin?
ataç ikon Değirmen
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
28 beğen · 0 yorum
Zeynep Çelik

Zeynep Çelik

@zeynepcelik

...sen sevgiline ne verebilirsin sanki? Kalbini mi? Pekala, ikincisine? Gene mi o? Üçüncü ve dördüncüye de mi o?.. Atma be adasim , kaç tane kalbin var senin?..
ataç ikon Değirmen
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
19 beğen · 0 yorum
Irem USTA

Irem USTA

@iremusta

Koşmaktan görmeye vaktimiz olmuyor ki...
ataç ikon Değirmen
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
18 beğen · 9 yorum
GÖLGE (@golge3434)
Allah azze ve celle şöyle buyurur,
ey adem oglu şayet benim sana (dünya nimetlerinden) taksim ettigim şeye razı olursan kalbini rahatlatmışımdır.
şayet benim sana taksim ettiğim şeye razı olmazsan izettim ve celalim adına yemin olsunki dünyayı sana öyle bir musallat ederim ki sen onda vahşi hayvanların karada kişneyip koşuşturdugu gibi koşturup durusunuz.
dünya dan da ancak sana taksim ettigim kadarını elde edebilirsin ve yanımda kınanmış olursunuz.
17.12.18 beğen 1 cevap
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf

''Vicdan azabı dedikleri şey, ancak bir hafta sürer. Ondan sonra en aşağılık katil bile yaptığı iş için kâfi mazeretler tedarik etmiştir.”
ataç ikon Değirmen
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
17 beğen · 0 yorum
Barış Altınbıçak

Barış Altınbıçak

@barisaltinbicak

Öyle adamlar vardır ki, haysiyet, şeref gibi kayıtlara aşina olmadıkları halde, gurur ve nahvetlerine (kibirlerine) dokunulur, acizleri yüzlerine çarpılırsa kendilerini kaybedecek kadar hiddetlenirler.
ataç ikon Değirmen
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
15 beğen · 0 yorum
253
KİTAP
Kısacık, Okunası Kitaplar
Kısa ama etkili kitaplar bu listede. Sayfa sayısına bakmayın. Kısa ama yoğun kitaplar. Az zamanınız mı var? Kısacık bir kitap...
20
KİTAP
Tutunamayanların Hikayelerini Anlatan Kitaplar
Bu listede, hayata karamsar gözlerle bakan, başlarına türlü felaketler gelen ve hayata tutunamayan kitap kahramanlarının anla...
14
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Sabahattin Ali Kitapları
Türk edebiyatının en sevilen yazarlarından biri olan Sabahattin Ali'nin en çok satan, en beğenilen ve mutlaka okunması gereke...
Gülsüm Çoşkun

Gülsüm Çoşkun

@gulsumcoskun

 paylaşım fotoğrafı
“Odamda beni kitaplarım bekler. Bu yegâne tesellidir.” demiş Sabahattin Ali. En güzel tesellidir belki de bu. Kalemine sağlık...
ataç ikon Değirmen
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğeni · 0 yorum beğen ikon
✨UrsaMajor✨

✨UrsaMajor✨

@elifbirkadin

 paylaşım fotoğrafı
“Sen sevgiline ne verebilirsin sanki? Kalbini mi?
Pekala, ikincisine? Gene mi o?
Üçüncü ve dördüncüye de mi o? Atma be adaşım, kaç tane kalbin var senin?”
ataç ikon Değirmen
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
21 beğeni · 3 yorum beğen ikon
Ayşe Ü. Karabacak (@ayseumitkarabacak)
https://youtu.be/GM_dQDblM_E

Ben de ekim ayında değirmeni okudum😊
04.11.18 beğen 1 cevap
Ateş (@bartender)
Değirmeni merak ediyorum
04.11.18 beğen cevap
Fâtıma

Fâtıma

@yitiktheology

 paylaşım fotoğrafı
Şu budala serçe bile üç günlük ömrünü keyifle geçiriyor da, biz, arasından uçtuğumuz ağaçları bile fark etmiyoruz.”
...
“Yarın öldüğümüz zaman birisi bize sorsa: ‘Dünyada neler gördünüz?’
dese herhalde verecek cevap bulamayız. Koşmaktan görmeye vaktimiz
olmuyor ki…”
ataç ikon Değirmen
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
25 beğeni · 2 yorum beğen ikon
Mustafa (@mustafac)
Koşmaktan görmeye vaktimiz olmuyor gerçekten..
30.10.18 beğen 1 cevap
ruken al

ruken al

@rukenal

 paylaşım fotoğrafı
“Bu oda karanlık” diyorum, “bu oda yalnız bugün değil, her zaman böyle karanlık...Burada kitaplarımla ben yaşarız ve bize aydınlık getirecek kimsemiz yok... Ben burada yalnızlığı bardak bardak içiyorum.”
ataç ikon Değirmen
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
17 beğeni · 5 yorum beğen ikon
Hakan (@hakani)
Bu kitabı ekledim listeme, gördükçe başlayasım geliyor.
29.10.18 beğen 1 cevap
balçıklımısra (@tahagur)
Sabahattin Ali nin tüm eserleri çok muhteşem.
29.10.18 beğen 1 cevap
balçıklımısra (@tahagur)
Elbet okumuşsunuzdur ama Kuyucaklı Yusuf ta okuyun
29.10.18 beğen cevap
Sabahattin Ali paylaşım fotoğrafı
Sabahattin Ali
“Odamda beni kitaplarım bekler. Bu yegane tesellidir. Her
eşyasını ayrı ayrı ve gayet iyi tanıdığım bu odada yalnız onlar
her zaman için yeni bir koku taşırlar. Her zaman söyleyecek
birçok lafları vardır. Mesela, masanın kenarındaki ucu kırık
mermer tütün tablasını belki yüz defa üstten, alttan, sağdan,
soldan tetkik etmiş, elime alarak saatlerce kırık yerdeki ince damarları
ve pürüzleri seyretmişimdir. O, bana artık kendi sesim
kadar bildiktir. Halbuki en çok okuduğum bir kitabın en çok
okuduğum bir satırı bile bana bazan başka şeyler söyleyebilir.
Yalnız onların böyle en mahrem taraflarını bile görebilmek için
uzun bir beraberlik lazımdır. Kitaplar yeni tanıdıklarına karşı
çok ketum olurlar. Bir kere de onlarla laubali oldunuz mu size
malik oldukları her şeyi verirler ve onlar bizim isteyebileceğimiz
her şeye fazlasıyla maliktirler. Kitapları bir kadın gibi sevenler,
yalnız bekar odalarının azabını daha az duyarlar. Ellerinde
bir kitapla beraber yattıkları, başuçlarındaki lambayı yaktıkları
zaman, bahtiyar bir evlilik hayatının daima tekrar edilen
saadetini hissederler: Kitaplarla zifafa girmesini bilen adam,
beşerliğinden kurtulmaya başlamıştır. Ve biz daima, daima beşeriz.”
ataç ikon Değirmen
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon