up
ara

Korku

Korku Konusu ve Özeti

Korku
Korku kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Çevirmen: Merve Duygun
Yayınevi: Butik Yayınları
ISBN: 9786055890599
Sayfa: 176 sayfa Basım Tarihi: 1970
...Korku nedir? Öncelikle korku, her zaman bir tür arzuyla ilgilidir. Ünlü bir adam olmak istersin, dünyadaki en ünlü adam; işte o zaman korku vardır. Ya başaramazsan? Korku başlar. Korku, arzunun bir yan ürünüdür. Bir kadına sahip olmak istersin ve yarın onunla olamayacağından, onun başka birine gidebileceğinden korkarsın. Hala hayattadır, gidebilir. Bir mobilyaya sahip olabilirsin, korku yoktur. Ama bir insana sahip olmaya çalıştığında, korku başlar. Korku, sahip olma arzusundan doğar; bir yan üründür; sahip olmak istersin, o yüzden korku başlar.
Unutma! Sadece nesnelere sahip olabilirsin, insanlara değil.

...Önce, tüm hükümlerini, yargılarını, değerlendirmelerini bir kenara bırak. Korku, gerçekliktir ve bir enerjidir. Yüzleşmek, anlaşılmak zorundadır. Ve sadece anlayışla, dönüştürülebilir. Başka hiçbir şey yapmaya gerek yoktur;
anlayış onu dönüştürür.

...Onun doğallığını kabul et - doğal olduğunu, kaçınılmaz olduğunu kabul et. O gerçeği kabul et ve devam et. Onu bastırma ya da onun seni engellemesine izin verme. Ona rağmen, ilerlemeye devam et. Titreyeceksin elbette, çünkü korku orada, ama ilerlemeye devam et. Titresen de, devam et.

...Yaşarsan, o zaman korkmazsın. Eğer yaşamınu doyasıya sürdürürsen, korkmazsın. Yaşamın sunabileceği doruklara ulaşmış, keyfini sürmüşsen, yaşamın coşkulu bir deneyime dönüşmüşse, içinde bir şiiri, bir şarkıyı, bir festivali, bir seremoniyi hissetmişsen ve her anını doyasıya yaşamışsan, zamandan korkmazsın ve tüm korkular kaybolur. Yaşanmamış bir yaşam, ölüme güç verir. Ve doyasıya yaşanmış bir yaşam, ölümün tüm gücünü alır.

...Öyleyse ne yapmalı? Daha çok yaşa, daha yoğun yaşa! Tehlikeli yaşa! Bu senin hayatın. Onu, sana öğretilen herhangi bir aptallık için feda etme. Bu senin hayatın, yaşa. Onu, hiçbir şey için feda etme.

Mesaj budur. Ve o zaman korku kalmaz.
Ays

Ays

@aysuatak

Kitabın konusu, adından da anlaşılabileceği gibi korku. Felsefik bir yaklaşımla yazar içimizdeki korkudan bahsediyor. Zaman zaman çok uzattığını düsünsem de içinden güzel sonuçlar çıkardım. Tavsiye ederim..
ataç ikon Korku
kitaba 6 verdi
0 yorum
Orhan Süer

Orhan Süer

@orhansuer

çok iyi , insanın anlam veremediği çözüme kavuşturamadığı bir takım sorunlara etkileyici ve faydalı bir bakış açısıyla yaklaşmış
ataç ikon Korku
kitaba 10 verdi
0 yorum

Korku - S41

Birine nasıl sahip olabilirsin? bu ne kadar saçma ve aptalca bir fikir. sadece nesnelere sahip olabilirsin, insanlara değil!
Orhan Süer tarafından eklenmiştir.
Ays

Ays

@aysuatak

İnsanlar güzel müziklerden korkar, insanlar harika şiirlerden korkar, insanlar yakınlaşmaktan korkar. insanların aşk ilişkileri, sadece vur-kaç oyunlarıdır. Bir diğer insanın varlığının derinliklerine inmekten korkarlar, çünkü o derinliklerde korku yatar-bir diğer insanın benlik havuzu, seni yansıtır. O havuzda, bir başkasının varlığının aynasında, eğer sen yoksan, eğer o ayna boşsa ve hiçbir şeyi yansıtmıyorsa, o zaman ne olacak?
ataç ikon Korku
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
arda polat

arda polat

@ekspres

Kimse ölmekten korkmaz. Bilmediğin bir şeyden nasıl korkabilirsin ki? Tamamen yabancı, garip, bilinmedik bir şeyden nasıl korkarsın? Korku sadece bilinen şeylerde vardır. Hayır, sen "Ben ölümden korkuyorum." dediğinde, ölümden korkmuyorsun aslında. -bilmiyorsun! Kim biliyor ki? Ölüm yaşamdan çok daha iyi olabilir.
ataç ikon Korku
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Orhan Süer

Orhan Süer

@orhansuer

Ölmek basittir, uçurumdan atlarsın kafana sıkarsın en kolay ve en basiti ölmek. Ama yaşa her şeye rağmen yaşa. Senden başka kimse seni düşünmez sadece doyasıya YAŞA!
ataç ikon Korku
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Yaşa..! Ve ölmenin cesaret gerektiren bir şey olduğunu düşünme. Cesaret gerektiren tek şey, doyasıya yaşamaktır, başka bir cesaret yok...
ataç ikon Korku
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Bir kadına ya da bir erkeğe nasıl sahip olabilirsin..? Bu ne kadar saçma, aptalca bir fikir. Sadece nesnelere sahip olabilirsin insanlara değil.
Bir insan, bir özgürlüktür. İnsan, özgürlüğünden dolayı güzeldir. Bir kuş, gökyüzünde süzülürken güzeldir; onu bir kafese koyarsın, artık o kuş aynı kuş değildir...
ataç ikon Korku
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum