up
ara

Düğümlere Üfleyen Kadınlar

Düğümlere Üfleyen Kadınlar Konusu ve Özeti

Düğümlere Üfleyen Kadınlar
Biri çok feci kırılmış ve kendini kıran adamı bulup öldürmek isteyen, diğer üçü de bu ölüme ikna olmuş, yardım etmeyi kabul etmiş, bu ölümün belki kendi yaralarına da iyi geleceğini düşünen kadınlar... ve çölleri aşarak o adamı aramaları... Sonuçta herkes birilerini öldürmek ister hep. İster fiziksel olarak ister manevi olarak.
Yayınevi: Everest Yayınları
ISBN: 9786051416069
Sayfa: 480 sayfa Basım Tarihi: 2013
Düğümlere Üfleyen Kadınlar Kitabı Hakkında Genel Bilgi
Gazeteci olarak tanıdığımız Ece Temelkuran’ın 2013 yılında çıkardığı bu kitap ismini Felak Suresinden alır. Bir röportajında Ece Temelkuran bu romanı yazabilmek için bir yıl boyunca Kuran-ı Kerim ile ilgili çalışma yaptığını söylemiştir. Düğümlere üfleyen kadınlar aslında büyücü kadınlardır. Kuran’da geçen anlamı budur. Tüm dünyadaki kadınların her şeyle baş edebildiklerini ama sadece kalpleriyle baş edemediklerini söyleyen yazar, bu kitabın kadınlara kalpleriyle nasıl baş edebileceklerini öğreteceğini belirtir. Yazar kitaba neden bu ismi koyduğunu da şu sözlerle açıklıyor:”Felak suresinde der ki, “düğümlere üfleyen kadınların şerrinden korunun”. Düğümlere üflemek ve o nefesteki güç şer için kullanıldığı kadar aslında hayat boyu iyilik için ve hayat kurmak için kullanılıyor. Bu çok güçlü bir nefes, çok güçlü bir üfleme. Ben de bu yüzden kitabın ismini “Düğümlere Üfleyen Kadınlar” koydum.”

Düğümlere Üfleyen Kadınlar Kitabının Konusu
Biraz fazla bilmiş Madam Lilla başka erkekleri öylece bırakıp gittiğini aklına getirmeksizin kendisini yüzüstü, hayal kırıklığı ve feci bir kalp kırıklığı içinde bırakan adamı bulmak ve onu öldürmek istiyor. Bu yolculuğunda yanına kendisine destek olacak ve yardım edecek her biri birbirinden yaralı üç kadını da alıyor. Ve yola çıkıyorlar. Tunus’tan Libya’ya ardından Mısır ve Lübnan’a uzanan bir yol. Bu bir yol hikayesi aslında. Kadınların yüzyıllardır aldığı yolu Madam Lilla ve diğer üç kadın kendi içlerinde, içlerine doğru tekrar alıyorlar. Yol boyunca bu yaralı dört kadın kendilerinin nasıl sevilmesi gerektiğini, nasıl inanmak gerektiğini, erkekleri ve kendilerini ve birbirlerinin sırlarını çözmeye çalışıyorlar.

Düğümlere Üfleyen Kadınlar Kitabının Özeti
“Öldürmeyi öğreneceksiniz hanımlar!!!!” bu söz Madam Lilla’ya ait. İkna etmeye ve etkilemeye çalıştığı üç kadına söylüyor bunu. Kitabın anlatıcısı Türk bir gazeteci. Bir araştırma için gittiği Tunus’ta bir otelde kalıyor ve orada Maryam adlı Mısırlı ve Amira adlı Tunuslu iki kadınla tanışıyor. Otel lobisinde bu iki kadınla yemek yerken karşı balkonda tek başına duran biraz yaşı olgun ve gösterişli bir kadına kadeh kaldırıyorlar ve birbirleriyle laflaşıyorlar. Bu kadın Madam Lilla’dır ve sonrasında onları evine yemeğe davet ediyor. İşte bu an, dört kadının tanışma ve hiç tahmin edemeyecekleri şekilde hayatlarının birleşme anıdır.

Madam Lilla bu üç kadını ikna ediyor ve yola çıkıyorlar. Yol boyunca da kendilerine hem yol gösterecek hem de güç verecek değişik kadınlarla tanışıyorlar. Amaçları Madam Lilla’yı çok feci kırmış olan bir adamı bulmak ve onu öldürmek. Bu uğurda çöller geçiyorlar.

İlk bakışta bir kadın romanı gibi gözükse de bu kitap, erkeklerin de çok şey öğrenebileceği, kadınlara bakışlarını değiştirebileceği bir kitaptır. Kitaptaki en güzel erkek karakterlerden olan Muhammet’in dediği gibi, erkeklere kadınların nasıl sevileceğini öğreten bir kitap bu. Ve yine Muhammet’in yazdığı mektuplardan tüm erkeklerin faydalanması onların yararına olacaktır.

“Aslında herkes birisini öldürmek istiyor. Ya fiziksel anlamda ya da manevi anlamda.” Diyor yazar. Bu yüzden herkes hep birlikte bu yolculuğa çıkıyorlar ve birbirlerinin sırlarını öğreniyorlar. Okuyucu da bu yolculuğa arka koltuğa sıkışarak eşlik ediyor. Aynı zamanda Kuran’ı bilenler için çok farklı bir alt anlam var kitapta ama Kuran’ı bilmeyenler için de akıp giden bir yol hikayesi bu. Kuran’ın bize anlattığı inancı ve bir kadının nasıl inanması gerektiğine de değiniyor kitap. “En çok kadınların inandığını düşünüyorum” diyor yazar. Ve en çok kadınların inanmayı istediğini vurguluyor. “İnanmaktan daha kudretli olan şey; inanmayı istemektir” diyen Madam Lilla da yazarı doğruluyor sanki.
Naz Ortabey

Naz Ortabey

@nazortabey

Arkadaşım hediye etmese kaçıracaktım resmen bu güzel kitabı. Gerçi tanıyorum Ece Temelkuran'ı. Twitterda severek takip ettiğim bir isim. Arada sırada kitabı da ilişiyor gözüme profilinden. Yapılan güzel yorumlar da cabası. Alıp okuyayım diyorum kendime. Böylece okumayı düşündüğüm o uzun kitap listesinin en altına ekleniveriyor. Tabi biraz hayali bir liste olduğundan en başlardayım hep. O yüzden hediye olarak gelmese okumaya fırsat bulamayacaktım. Daha kitabın başlarındayken o geç kalmışlığın hüznü de vardı zaten içimde, başlayabilmiş olmanın verdiği sevinç de. Bu nötr ruh haliyle ilerlerken sayfalarda adım adım yaklaştığımı hissediyordum mutlu sona. Ve son cümleden sonra gerçekten güzel bir kitap okumuş olmanın yarattığı o hazzı yaşıyorum dibine kadar. Benim de yazacak bir şeylerim olduğunu kavrıyorum kitabın kapağını kapatırken. Ama bu isteği defalarca rafa kaldırmış biri olarak şaşırtmıyorum yine kendimi. En azından kitapla ilgili yorum yapacak kadar güç bulduğum için bir basamak atlamış gibi hissetmekte sakınca bulmuyorum kendimce :) Kitapla ilgili yapılan yorumlara baktığımda yer ve zaman konusunda sıkıntı yaşadıklarını gördüm okuyanların. Ben de hafif durakladım bu konuda ama zihnimi yormadı o kadar. Kitabın türü hakkında her şeyden biraz biraz var yorumunu da olumlu olarak düşünüyorum. Betimlemeler konusunda da haksız sayılmazsınız ama onlar olmadanda yarım kalırdı bir şeyler bence. Genel olarak baktığımda zamanımın tek saniyesinin dahi boşa geçtiğini düşündürmeyecek bir kitap var elimde. Önerebileceğim ve yeniden okuyabileceğim türden bir kitap...
0 yorum
kitap pınarım

kitap pınarım

@kitappinarim

Kitabın adını ilk duyduğumda bende “büyü, nazar…” gibi çağrışımlar uyandırmıştı ve hikâyenin de bu çerçeve etrafında oluştuğunu düşünmüştüm. Bu sebeple kitabı elime ilk aldığımda hemen arka kapağı okudum hikâyenin ne olduğu hakkında bir fikir edinebilmek için. Ancak kitabın konusunun tahmin ettiğimden farklı olduğunu gördüm. Bu kitapta “düğümlere üflemek” , “sorunları çözmek “ olabilirdi belki. Başlığı bırakıp kitabın konusuna gelecek olursak… Kitabın konusunu beğendim mi? Evet. Farklı hikâyeleri olan kadınların yaşamın bir noktasında buluşmaları ve ortak bir hikâyede yol almaları hoşuma gitti.
Yazarın üslubunu beğendim mi? Evet. Özellikle bazı söz ve deyimlerin kullanım tarzının anlatıma zenginlik kattığını düşünüyorum.
Peki bu hikayede bu üslubu beğendim mi? ….. Bu konuda biraz tereddüdüm var. Hikâyenin, kahramanlar ve coğrafyadan ötürü doğulu bir havası olsa da üslup batılı kalmış sanki. Gerçi olayın günümüzde geçmesi ve gazeteci bir kahramanın olması, batılı tarzda deyim ve ifadelerin kullanılması için yeterli gerekçeyi sağlıyor gibi görünse de ben pek sevemedim. Doğu coğrafyasında geçen hikâyelerde galiba daha şiirsel, daha edebi bir dil tercih ediyorum.
Bu kitap için herhangi bir öneride bulunmuyor ve kendiniz için doğru seçimi yapmanız umuduyla okuyup okumama kararını sizlere bırakıyorum.
ataç ikon Düğümlere Üfleyen Kadınlar
kitaba puan vermedi
0 yorum
sibel murat

sibel murat

@sibelmurat - Çanakkale

baştan söyleyeyim, kitabın içinde bir yerlere tutunabilmek için epey bi sayfa çevirdim ;)

İntikamı için savaşın ortasında kalmış bir şehre gidecek kadar öfke dolu Madam Lilla'nın öyküsünün çerçevesinde gelişen olaylar dizisi. Madam'a göre her kadının içinde bir tanrıça var, buna inanıyor.

Kitapta anlatılanlar Türk bir gazeteci tarafından dile getiriliyor. Ülkenin karışık olan durumundan dolayı Türkiye'ye dönemiyor. Tunus'ta kaldığı otelde Tunuslu Amira ve Mısırlı Maryam'la tanışıyor. Üç kadının yolları sonunda Madam Lilla kesişir ve ondan Afrika turu daveti alırlar. Bu tur Tunus'tan Libya'ya kadar uzanıyor. Dört kadının birbirinden sakladıkları sırları zamanla ortaya dökülüyor ve aslında niye bu tura çıkmayı kabul ettiklerini de cevap oluyor.

Muhammed'in mektuplarını okurken aşk romanı okuyorum, Maryam'ın kaleme aldığı Tanrıça Dido'nun yazıtları okurken mitolojik bir kitabı araştırıyorum, çöllerde geçen hikayeleri okurken de bir macera kitabı içinde buldum kendimi. Tanrıça Dido mu; Yunan ve Roma kaynaklarına göre Kartaca'yı (bildiğimiz Tunus) kuran ilk kraliçe ;)

Kitapta bir bölümde kadınların sahiplenmesi gereken yedi kuraldan bahsediliyor. Yazıtlarda altı tanesi keşfediliyor, ya yedincisi... Yedinci kuralı her kadın kendi belirlemeli diye sonlanıyor kitap.
ataç ikon Düğümlere Üfleyen Kadınlar
kitaba puan vermedi
0 yorum
Halenin Haresi

Halenin Haresi

@haleninharesi - İstanbul

Düğümlere Üfleyen Kadınlar
Kitap akıcı bir dille kaleme alınmış. Romanın içinde geçtiği süreç, durum-duygu ve zaman geçişleri, romandaki baş kişiler, yaşanan hayatlar, özelden evrensele uzanan bir çizgide anlatılmış. Ve ortaya gerçekten "etkileyici bir yolculuk hikayesi" çıkmış. Yolculuğa zaman zaman yazarın yanında, zaman zaman kendiniz olarak katılıyorsunuz. Roman da karşınıza çıkan karekterler bir süre sonra kendiniz ya da yakın arkadaşınız oluyor, öyle samimi. Ortadoğu ve kadın hikayelerini sevenler için tam da aradıklarını bulabilecekleri bir kitap.
dönem kitaplardan etkilenmemi direkt olarak değiştiriyor. Belki de bu dönemde okumuş olmak beni böylesine etkiledi. Altını çizecek sayısız cümle bulmakta sıkıntı çekmedim. Kitapla ilgili yorumlara şöyle bir göz gezdirdiğimde, kitapta ki betimleme-tasvir ve ifadeleri çok abartılı bulan okuyucular olduğunu gördüm. Bahsedilen tasvirler okurken benim de dikkatimi çekmişti ama o kadar da rahatsızlık hissetmedim. Hayatın o kadar da basit yaşanmayacağına olan "derin" inancımı haksız çıkarmadı. Derinlikleri olan kadın hikayelerini okumaktan keyif aldığı söylemeliyim. Yaz aylarında ne okusam diye düşünen okuyuculara kitabı tavsiye edebilirim.
0 yorum
Gulen Nalbant

Gulen Nalbant

@gulennalbant

Ece Temelkuran
Hayatimin en yorucu, belirsizliklerde dolu ve kesinlikle bana dayanak olacak olguların arayışında olduğum bir dönemde karşıma çıkmıştı Ece Temelkuran ve en çok etkilediğim kitabı ‘ Düğümlere üfleyen kadınlar ‘

Öyle bir nefeste , heyecanla,sonunu görmek umuduyla değil tam tersi sindire sindire,notlar alarak,iki iki tekrarlayıp karakterlerin hepsiyle iç içe olarak okuduğum belki tek kitaptır.

İmgesel olguları yoğun,gerçekle Spiritüalizmin sınırları arasında gerili bir ipte yürüyormuş hissi uyandıran ve kesinlikle okurken sizi dış dünyadan koparıp alacak bir kitap. Kitabı bitirip kendi dünyanıza döndüğünüzde artık birtakım şey
lerin eskisi gibi olmayacağını ve yaseminlere olan bakış açınızın tamamen değişeceğine eminim.
0 yorum

Düğümlere Üfleyen Kadınlar - S41

"Yasemin,Madam Lilla'nın dediği gibi olmaz. Kendiliğinden olmaz." diyor. Duraklıyoruz. Sanki gece boyunca cereyan etmiş tek acayip şey buymuş,bir sinema şaheserindeki kritik devamlılık hatasını bulmuş gibi ciddi.
Murat Yıldırım tarafından eklenmiştir.
Mısra

Mısra

@yagmur88

"Bir insan bu kadar mı hevesli olur yaşamaya, ortada bir hayatı bile yokken..."
ataç ikon Düğümlere Üfleyen Kadınlar
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Erkin Çoban

Erkin Çoban

@erkincoban - İstanbul

Başka kadınların çaresizliklerine öfkelenen kadınlar muhakkak kendi çaresizliklerine öfkeleniyordur.
ataç ikon Düğümlere Üfleyen Kadınlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs - İstanbul

"Oysa ben hikayesini ilk kez anlatırken dikkate alınmayan insanların aniden ölebileceğinden korkarım."
ataç ikon Düğümlere Üfleyen Kadınlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Rabia Kaya

Rabia Kaya

@rabiakaya97

"Evlilik tatlı hanımefendi, porselen takımlarının desenlerine adamın yüzünden daha çok gördüğün bir münasebettir. Benim ise şükür ki , her zaman porselen takımlarından daha heyecanlı şeyler oldu hayatımda. Çin porselenlerinden daha desenli adamlar !"
ataç ikon Düğümlere Üfleyen Kadınlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Sıradan Biri

Sıradan Biri

@mrcyldz41 - Kocaeli / İzmit

"Bizim gibiler hep kendi kendini iyileştirmek zorundadır. Kimse gerçekten yardıma ihtiyacımız olduğuna inanmaz."
ataç ikon Düğümlere Üfleyen Kadınlar
kitaba 4 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
164
KİTAP
Kadınların Okuması Gereken Kitaplar
Kadınları, yaşam tarzlarını, duygularını ve erkeklerden farklarını anlatan, her kadının içinde kendisinden bir parça bulacağı...
293
KİTAP
Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar
Bu kitapların acilen filmi çekilmeli! Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz, senaryolaştırılması mümkün ol...
212
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
Aşk, fantastik, polisiye, bilim kurgu ve diğer kitap türlerini kapsayan ve zirveyi kolay kolay kaptırmayan tüm zamanların en ...
231
KİTAP
En İyi Kadın Yazarların Mutlaka Okunması Gereken Kitapları
Hem Türk edebiyatının hem de Dünya edebiyatının en önemli kadın yazarları tarafından kaleme alınmış mutlaka okunması gereken ...
5
KİTAP
On The Road - Yol Hikayeleri
Yol hikayeleri bambaşkadır. Yolculuk serüvenlerini anlatan tüm kitapları bu listeye ekleyebilirisiniz. Yollar, kesişen hayatl...
Can

Can

@canae - Elazığ

Okuyoruz. paylaşım fotoğrafı
Okuyoruz.
*****
Bir insan bu kadar mı hevesli olur yaşamaya, ortada bir hayatı bile yokken...
*****
Başka kadınların çaresizliklerine öfkelenen kadınlar muhakkak kendi çaresizliklerine öfkeleniyordur.
*****
... bir kere teslim olursam ihtiyarlayıp ölürüm. Biri bana sarılırsa ayakta duramam. Çünkü... Çünkü kalbim ablukada kalır o vakit. Düşmana teslim olmak daha kolay. Onurun kırılır en fazla, ama beni seven birine teslim olursam... Esir düşerim.
*****
İnsan hic tatmamışsa, keder için de dua eder. Kendinden bile gizler ama her insan bir kere mahvolmak ister. Bakmayın kimse bir cennet dilemez, herkes yana yakıla kendi cehennemini görmek ister.
******
ataç ikon Düğümlere Üfleyen Kadınlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
22 yorum
Feyzanur (@vareste)
Keyifli okumalar :)
10.08.17 beğen 1 cevap
Kıymet Ceviz (@kiymetceviz)
Keyifle oku Ece'yi... Everest yayınlarından okumuştum, sonra Can yayınları bastı pek renkli baskıları var bütün kitaplarının, ama Everest'teki o kitap kapağı hâlâ derin bir yolculuğa ççıkacakmışım gibi bir hisse kaptırır beni...
“Amira, bize kadınları nasıl seveceğimizi anlatan bir kitap lazım. Yoksa hep böyle şapşal ve kavruk kalacağız. Bize kadınların nefesini genişletecek, o nefesin rüzgârına yelken açmamızı öğretecek bir kitap lazım. Yoksa biz ne kadar sevilsek tamir olmayız.”
10.08.17 beğen 5 cevap
Sosyal-Leş (@timesup)
Ece Temelkuran'in en sevdigim kitabı
10.08.17 beğen 2 cevap
Fatma

Fatma

@sosyologclara - KahramanMaraş

 paylaşım fotoğrafı
Siz neler okuyorsunuz? 🌸🌼
ataç ikon Düğümlere Üfleyen Kadınlar
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
10 yorum
Mehmet Can (@mcan)
Gizemli denizlerdeyi bitirsem Ac serisine başlamak istiyorum ama zor ilerliyor biraz 😏
31.07.18 beğen 1 cevap
PİP! (@nusretk)
Türk Klasikleri - Reşat Nuri Güntekin Eserlerden Seçmeler
31.07.18 beğen 1 cevap
Türkan Fulya

Türkan Fulya

@turkanfulya - Adana

"Belki insanın içinde, kızgın çelikten yapılmış bir Foucault Sarkacı var. İnsan dünyanın belli bir yerinde, belli bir açıyla durmayınca sarkaç kaburgalara çarpmaya başlıyor, göğüs kafesini parçalıyor. "
ataç ikon Düğümlere Üfleyen Kadınlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Özge

Özge

@ozgeselcuk - Mersin

*Düğümlere üfleyen kadınlar paylaşım fotoğrafı
*Düğümlere üfleyen kadınlar
"Belli ki dünyayla başa çıkabilen ama kalbiyle başedemeyen bir kadındı."
Ece Temelkuran
https://www.resimag.com/
ataç ikon Düğümlere Üfleyen Kadınlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 yorum
anam, çiğdem de çitlenmiş :)))
20.06.17 beğen 3 cevap
Promiyer (@pronuyer)
Karanlıkta kitap mı okunur yaa
20.06.17 beğen 4 cevap