up
ara

Düğümlere Üfleyen Kadınlar Kitap İncelemeleri

Gulen Nalbant

Gulen Nalbant

@gulennalbant

Ece Temelkuran
Hayatimin en yorucu, belirsizliklerde dolu ve kesinlikle bana dayanak olacak olguların arayışında olduğum bir dönemde karşıma çıkmıştı Ece Temelkuran ve en çok etkilediğim kitabı ‘ Düğümlere üfleyen kadınlar ‘

Öyle bir nefeste , heyecanla,sonunu görmek umuduyla değil tam tersi sindire sindire,notlar alarak,iki iki tekrarlayıp karakterlerin hepsiyle iç içe olarak okuduğum belki tek kitaptır.

İmgesel olguları yoğun,gerçekle Spiritüalizmin sınırları arasında gerili bir ipte yürüyormuş hissi uyandıran ve kesinlikle okurken sizi dış dünyadan koparıp alacak bir kitap. Kitabı bitirip kendi dünyanıza döndüğünüzde artık birtakım şey
lerin eskisi gibi olmayacağını ve yaseminlere olan bakış açınızın tamamen değişeceğine eminim.
0 yorum
Fatma

Fatma

@sosyologclara - KahramanMaraş

Bir Ece Temelkuran kitabı. Dört kadının ortadoğu hakkındaki düşüncelerini görüyorsunuz kitapta. Coğrafyanın kişilik üzerindeki yansımaları var. Her insan bulunduğu coğrafyanın kaderini taşır zaten. Bu okudugumuz Ortadoğu da bir serüvendi. Kitap verilmek istenen mesaj açısından güzel ama birşeyler var beni sarmayan, olaylara pek hakim olamadım ama bir kadın nasıl olmalı, nasıl hisseder, nasıl düşüp, nasıl ayağa kalkar onu okudum. galiba benim tarzım değil. iki tane Ece Temelkuran okudum bu kadar yeter.
ataç ikon Düğümlere Üfleyen Kadınlar
kitaba puan vermedi
0 yorum
Hikaye çok sürükleyici olmasına rağmen nedendir bilmiyorum baya ağır ağır okudum. Sanki elimde tutamadım kitabı az az okuyup bıraktım hep. Ama gerçekten güzel bir hikayesi var sonunun öyle bitmesinden de çok etkilendim didonun yazıtlarından da. Ece temelkuranın okuduğum ilk kitabıydı diğerlerini de merakla okucağım günleri bekliyorum :)
ataç ikon Düğümlere Üfleyen Kadınlar
kitaba puan vermedi
0 yorum
Düğümlere Üfleyen Kadınlar Hk.
Ece Temelkuran' ın okuduğum ilk kitabıdır. Kitabın Türkçesine, akışına diyecek sözüm yok. Ama okurken sıkılmışlığım azımsanmayacak kadar çok. Kitabın yola çıkışı Felak suresinde geçen "Düğümlere Üfleyen Kadınlar." Ama yazar sanırım bunu yeterli bulmuş ki ayetin ve dahi surenin tamamını dikkate almamış. Kitap o kadar feminist bir düzeyde yazılmış ki, kadın tanrılaştırılmış. Bu da Kur'an' la bir o kadar çelişkili. Tümden kötümser olmayayım. İçinde altını çizdiğim cümle ve paragraf sayısı fazla. İnce tespitler mevcut. Ancak buna rağmen 10 sayfa okumuşken düşümde yer eden koca bir hiçten fazlası değil. Hasılı çok beğendiğim söylenemez.
0 yorum
magnoliabooksss

magnoliabooksss

@kitapkusuu - İstanbul

Ece Temelkuran a yakışmayan bir kitap oldu bu. o kadar sıkıcı ki. sıkıldığınız için kitaptan kopuyorsunuz. okunmasa bir şey kaybedilmez.
0 yorum
Ortadoğu'da bir pansiyonda bir araya gelen üç kadının, başka bir kadının intikam davetiyle çıktıkları yolculuğu anlatır Düğümlere Üfleyen Kadınlar. Ve bu yolculuk esnasında Ortadoğu'da devrim gerçekleri ile beraber; kadınların birbirlerini ve kendilerini tanımalarını gözlemleyebilirsiniz.
Ayrıca kitap içindeki Dido'nun yazıtları ve Muhammed'in mektupları okuması heyecan verici eserlerdi.
0 yorum
Ümran Badem

Ümran Badem

@umrancakir

Daha önce yarım bıraktığıma pişman oldum. Akıcı ama yavaş yavaş sindirerek okunması gerek. Ah Madam Lilla aahh.
0 yorum
Sema Aydın

Sema Aydın

@semaaydin0

Düğümlere Üfleyen Kadınlar
MIsır'lı, Tunus'lu ve Türk 3 kadın... Üçü de aynı erkek egemen kültürün hakim olduğu toplumlardan gelmiş. Ece Temelkuran bu kitabında; bu üç kadının tek başına var olma çabaları, erkeklerin küçümseyen bakışlarının kendilerini silik birer gölgeye çevirmesine izin vermeyen iradeli duruşlarıyla müslüman bir ülkede çağdaş bir kadın olmanın zorluklarına nasıl meydan okuduklarını harika bir üslupla dile getirmiş.Herkesin okuması gereken bir kitap...
2 yorum
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Ne kadar öz inceleme olmuş, emeğinize sağlık Sema Hanım :)
30.08.15 beğen cevap
Sema Aydın (@semaaydin0)
Teşekkürler :)
30.08.15 beğen cevap
Halenin Haresi

Halenin Haresi

@haleninharesi - İstanbul

Düğümlere Üfleyen Kadınlar
Kitap akıcı bir dille kaleme alınmış. Romanın içinde geçtiği süreç, durum-duygu ve zaman geçişleri, romandaki baş kişiler, yaşanan hayatlar, özelden evrensele uzanan bir çizgide anlatılmış. Ve ortaya gerçekten "etkileyici bir yolculuk hikayesi" çıkmış. Yolculuğa zaman zaman yazarın yanında, zaman zaman kendiniz olarak katılıyorsunuz. Roman da karşınıza çıkan karekterler bir süre sonra kendiniz ya da yakın arkadaşınız oluyor, öyle samimi. Ortadoğu ve kadın hikayelerini sevenler için tam da aradıklarını bulabilecekleri bir kitap.
dönem kitaplardan etkilenmemi direkt olarak değiştiriyor. Belki de bu dönemde okumuş olmak beni böylesine etkiledi. Altını çizecek sayısız cümle bulmakta sıkıntı çekmedim. Kitapla ilgili yorumlara şöyle bir göz gezdirdiğimde, kitapta ki betimleme-tasvir ve ifadeleri çok abartılı bulan okuyucular olduğunu gördüm. Bahsedilen tasvirler okurken benim de dikkatimi çekmişti ama o kadar da rahatsızlık hissetmedim. Hayatın o kadar da basit yaşanmayacağına olan "derin" inancımı haksız çıkarmadı. Derinlikleri olan kadın hikayelerini okumaktan keyif aldığı söylemeliyim. Yaz aylarında ne okusam diye düşünen okuyuculara kitabı tavsiye edebilirim.
0 yorum
kitap delisi

kitap delisi

@tubapembe1

içsel yolculuk...
Amira,Maryam,Madam Lilla ve yazarımızın Tunus'ta bir otelde yollarının ve kaderlerinin kesişmesiyle başlayan ve planlamadıkları bir yolculuğa çıkarak devam eden bir hikaye.
Çölü aşmak için çıktıkları yolda her kadın kendi hikayesine bir son bulmaya çıktıklarını anlıyorlar. Mitoloji,aşk,entrika... Kendinizden bir şeyler bulmak isterseniz çok şey anlatılıyor bu kitapta...
Anlatımda olaylar yavaş ilerliyor sıkıcı gelebilir zaman zaman fakat olay odaklı değilde anlam odaklı bakarak okursanız bence sıkılmadan sindire sindire benim gibi altını çize çize okursunuz :))
Herkese tavsiye ederim...
0 yorum
Şeyma

Şeyma

@seymakurt - İstanbul

"Amira, bize kadınları nasıl seveceğimizi anlatan bir kitap lazım. Yoksa hep böyle şapşal ve kavruk kalacağız. Bize kadınların nefesini genişletecek, o nefesin rüzgârına yelken açmamızı öğretecek bir kitap lazım. Yoksa biz ne kadar sevilsek tamir olmayız."


Çok iyi bir analiz gücü,farklı anlatımı ve her satırına yansıyan birikimi ile güzel bir eser çıkarmış Ece Temelkuran.. Ortadoğuya gezinti yapmış oldum :) Bu kitap sayesinde onu bir tık daha sevdim ben Ece'yi :)
0 yorum
Canan bütüner

Canan bütüner

@cananbutuner - Konya

"Çünkü erkek bir kadının nefesi kadar..."
0 yorum
SELCAN SELÇUK

SELCAN SELÇUK

@selcanselcuk

Anlatımlarındaki doygunluk ve sürükleyicilik ile harika bir kitap.Sindire sindire okunması gerekiyor.Uzun bir kitap ve bir solukta okuyup bitireyim derseniz tadını alamazsınız.Dört kadının gizemli yolculuğu.Her birinin çözmesi gereken iç dünyaları ve bu iç dünyanın dış dünya ile mücadelesi .Farklı milletlerden de olsalar kadınların yaşadıkları her yerde aynı mesajını veriyor.Ve Ece Temelkuran'ın harika anlatımıyla;dört kadının hem maddi hem manevi yolculuklarını anlatıyor.Yazarın tarzını sevenler için mutlaka okunması gereken bir kitap.
2 yorum
FİLOZOF (@kulturelcisi)
Bu kitap sürükleyici gelmedi yarıda bıraktım 250 syf yarıda bıraktım , cok sıkıcı geldi bana . Sürükleyici değildi .
16.09.15 beğen cevap
SELCAN SELÇUK (@selcanselcuk)
:)
03.11.15 beğen cevap
Esra Kadakaloğlu

Esra Kadakaloğlu

@esrakadakaloglu

En kıymetli kitaptır benim için. Ece Temelkuran'ın eşsiz anlatımı ve dört kadının soluksuz yolcuğu..
Her kütüphanede mutlaka olması gereken, olmazsa olmaz.
0 yorum
azra2004

azra2004

@azra2004 - İstanbul

En çok alıntı paylaştığım kitaptı sanırım.Şiir gibiydi.
ataç ikon Düğümlere Üfleyen Kadınlar
kitaba puan vermedi
0 yorum
/ 4