up
ara

Düğümlere Üfleyen Kadınlar Kitap İncelemeleri

sibel murat

sibel murat

@sibelmurat

baştan söyleyeyim, kitabın içinde bir yerlere tutunabilmek için epey bi sayfa çevirdim ;)

İntikamı için savaşın ortasında kalmış bir şehre gidecek kadar öfke dolu Madam Lilla'nın öyküsünün çerçevesinde gelişen olaylar dizisi. Madam'a göre her kadının içinde bir tanrıça var, buna inanıyor.

Kitapta anlatılanlar Türk bir gazeteci tarafından dile getiriliyor. Ülkenin karışık olan durumundan dolayı Türkiye'ye dönemiyor. Tunus'ta kaldığı otelde Tunuslu Amira ve Mısırlı Maryam'la tanışıyor. Üç kadının yolları sonunda Madam Lilla kesişir ve ondan Afrika turu daveti alırlar. Bu tur Tunus'tan Libya'ya kadar uzanıyor. Dört kadının birbirinden sakladıkları sırları zamanla ortaya dökülüyor ve aslında niye bu tura çıkmayı kabul ettiklerini de cevap oluyor.

Muhammed'in mektuplarını okurken aşk romanı okuyorum, Maryam'ın kaleme aldığı Tanrıça Dido'nun yazıtları okurken mitolojik bir kitabı araştırıyorum, çöllerde geçen hikayeleri okurken de bir macera kitabı içinde buldum kendimi. Tanrıça Dido mu; Yunan ve Roma kaynaklarına göre Kartaca'yı (bildiğimiz Tunus) kuran ilk kraliçe ;)

Kitapta bir bölümde kadınların sahiplenmesi gereken yedi kuraldan bahsediliyor. Yazıtlarda altı tanesi keşfediliyor, ya yedincisi... Yedinci kuralı her kadın kendi belirlemeli diye sonlanıyor kitap.
ataç ikon Düğümlere Üfleyen Kadınlar
kitaba puan vermedi
0 yorum