up
ara

Değişimin Diyalektiği ve Devrim

Değişimin Diyalektiği ve Devrim Konusu ve Özeti

Değişimin Diyalektiği ve Devrim
Ne Olursa Olsun Savaşıyorlar kitabının da yazarı Server Tanilli tarafından kaleme alınan Değişimin Diyalektiği ve Devrim kitabı Felsefe, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Alkım Kitapçılık Yayıncılık yayınevinden 1970 yılında 9789759920845 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Değişimin Diyalektiği ve Devrim isimli kitap 268 sayfadan oluşuyor. Değişimin Diyalektiği ve Devrim kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Alkım Kitapçılık Yayıncılık
ISBN: 9789759920845
Sayfa: 268 sayfa Basım Tarihi: 1970
Yüzyılımızın başlarındaki en çarpıcı gerçek şu: Kapitalizm bir süredir, tek başına ve "yeni liberalizm" adıyla, iletişim devriminden de yararlanıp dünyanın yeni bir fethine çıkmıştır; onu, doğası ve insanıyla yağmalarken, var olan eşitsizlikleri daha da derinleştiriyor; "ortaklaşa olan"ı yok ediyor, emeğin kazandığı mevzileri çiğniyor ve gelecek için umutları da karartıyor. "Küreselleşme", şimdilik her şeyin metalaştırıldığı bir süreç ve "paranın totalitarizmi" altındayız.Böyle bir ortamda Marx'ın hayali yeniden dolaşıyor; çünkü insanlar olan biten hakkında bölük-pörçük değil bütünlüğüne bir açıklama ihtiyacındalar, bunu da ancak Marksizm sağlayabilir.Marksizm de hangi Marksizm? Kimliği yok edilmiş ve dogmatikleştirilmiş Marksizm mi? Yoksa akılcı ve bilimsel bir düşünme yöntemi olarak Marksizm mi? Hangisi? Marx'ı tekrar ve yeni gözlüklerle okumak gerekiyor.Yeter mi? Liberal çıkmazdan sıyrılmaya çalışırken, ileriye dönük bir "toplum tasarısı" da ortaya koymayacak mıyız?Dahası, kapitalizmi nasıl ve hangi güçlüklerle aşacağız? Dillere dolanan "değişim"in anlamı ne? "Daha insanca bir dünya"nın kapılarını açmayacaksa o, neye yarayacak? İşte insanlığın temel sorunlarından birkaçı! Bizi de ilgilendiriyor. Okuyunuz göreceksiniz...
Mert Yitmen

Mert Yitmen

@mertyitmen

''Değişmeyen tek şey değişimdir!''
Sosyalizmin sorunları üzerinde uzun uzadıya kafa yormanın sonucu olan bu kitabı okumanızı öneririm; içinde katılmadığım yerler olsa da.
0 beğen · 0 yorum

Değişimin Diyalektiği ve Devrim - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle