up
ara

Chef

- Chef

Chef Konusu ve Özeti

Chef
Hüzün ve Tesadüf kitabının da yazarı Mustafa Kutlu tarafından kaleme alınan Chef kitabı Hikaye, Edebiyat türünde okuyucusu ile buluşuyor. Dergah Yayınları yayınevinden 2013 yılında 9789759954536 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Chef isimli kitap 214 sayfadan oluşuyor. Chef kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Dergah Yayınları
ISBN: 9789759954536
Sayfa: 214 sayfa Basım Tarihi: 2013
Beğeniyle takip edilen Kutlu'nun son hikayeleri bu kitapta... Bu öyküleri de elinizden bırakamayacaksınız....
Mustafa

Mustafa

@mecazzadam

SEÇTİĞİMİZ HAYATLAR... BİR AİLEYE GÜZELCE BAKIŞ..
Ah Mustafa Kutlu''nun dili bambaşka... sade diyeceğim de bunun çok ötesinde aslında böyle alıp koparıyor yaşadığınız yerden sizi... sonra bitince tekrar yaşadığınız şehir ile muhatap oluyorsunuz..

Kitapta asıl olarak konuların bütünleştiği bir aileye mensup 3 ana karakterimiz var .. bunlardan birincisi Hüsnü Bey.

Hüsnü Bey bir banka şefi.. kendi halinde ete süte bulaşmayan.. heycanını yitirmiş.. işten eve--evden işe bir patika çizmiş ve bu patikanın dışına çıktığı tek yer bir bar sadece stresli olduğu çoğu dönem bu bar'a ugrayıp iki tek atan ve orda birkaç arkadaşı ile demlenen halis muhlis bir bankacı işte.. tek hayali bir araba.. bardan çıkınca bar'ın yakınlarında bulunan lüks bir oto galerisine gidip vitrine çakılıyor.. kalıyor.. hayallere dalıyor.. gel zaman git zaman deli bir hatun ile tanısıyor barda hatunun adı iris.. yanı asıl adı sıdıkaymıs hatun begenmemıs degıstırmıs ıste... hatun bir sinemacı ..sanatsal bir cevresı var.. sana dıyor bır banka reklamı cekecegız başrolün de hazır banka müdürünü oynayacaksın... banka müdürü olmak da Hüsnü Bey'in aslında 2. hayali... öyle deyince hemen reklam cekımlerıne baslanıyor falan filan derken film işi yatıyor.... böyle şef halinde hayat ile mucadelesı suruyor Hüsnü Bey'in ... Hüsnü Bey'ler bir sürü hayatta.. hepimiz bile olabiliriz... Hüsnücüğüm sen en iyisi mi risk misk alma sana göre değil zaten... emekli ol ve balık tut işte tam da böyle bir adamı okuyoruz...

Arzu Hanım; Hüsnü Bey'in eşi emekli kendileri.. evine ailesina bağlı herseye ya sabır ceken bır asil kadın.. ama Hüsnücüğümden şikayetçi ben bile bir erkek olarak şikayetçiyim... Hüsnü kadınına , eşine biraz hayalet kalmış bir karakter çünkü ve Arzu Hanım bu hayaletle yıllardır sabırla yaşamış sadık bir kadın.. Bir de üst kattaki çılgın komşuları Gülşen var Gülşen hiç evlenmemiş.. bir gün gelip Arzu'nun aklına giriyor ve bu ıkı kadın ticaret hayatına atılmak için güneye iniyorlar.. lokantacılık yapacaklar..Arzu mektup bırakıp pırrrr oluyor... mektubunda boyle bır sansı denemek ıstedıgını ve tekrar donecegını belırttıkten sonra helallık ıstıyor.. ıkı hatun guneylerde cok guzel bır lokanta ısıne gırıyorlar ve hersey cok guzel ılerlıyor.. ancak hızlı gülşen tabı kı yarı yolda su koyuyor ve lokantaya gelen ressam bır turıst ıle kendını bılınmezlıge vuruyor... arzu işi kotarıyor ve ıyı para kazanıyor...

Özgür ise bu ailenin tek erkek cocugu.. aklı fıkrı tıcarette ortaokul donemlerınde atılıyor bu ıslere su satıyor..atkı bere satıyor kıs mevsımlerı.. daha buyuk oynamak ıcınde ıcınde yanan bır orman var hep ama allah koruyor kı ve de ıyı bır aıle yetısmıslıgı oldugundan kotu seylere bulasmadan tıcaret hayatında bır sekme ıle olece kalıyor ortada... sonrası dusunceler hayaller...


Güzel bir aile tablosunu gerı planda ızlıyoruz aslında.. bu aıle ne kadar da bölük börçük kalmış gibi işlense de..aslında aralarında saygı denen kutsal bır harç ile sağlamlaştırılmıs .. hayatlara usul usul cok guzel bır uslupla deyıp gecıyor Mustafa Kutlu.. hıc sıkılmadan gecıyor satırlar.. hayatlar..mevsımler..yıllar... super bır hıkayeydı .. cok memnun kaldım..
teşekkürler Mustafa Kutlu..
ataç ikon Chef
kitaba puan vermedi
1 beğen · 0 yorum
Mustafa Y.

Mustafa Y.

@devrikcumlem

Mustafa Kutlu okumalarıma devam ediyorum. Dil yine gayet akıcı. Fakat çok iyi bulmadım hikâyeleri. Bir aileyi anlatıyor üç bölüm şeklinde. Ailedeki her birey kendisi konuşuyor. Anlatım biçimi klasik Kutlu hikâyeciliği. Sıkmayan lakin beklenileni karşılamayan bir kitap.
ataç ikon Chef
kitaba 6 verdi
0 beğen · 0 yorum
Merve Münteha Öz

Merve Münteha Öz

@mervemuntehaoz

Kitabın anlatımı akıcı. Sıkılmadan okunan bir kitap. Ama kitaptaki 3 karakter de bir seçim yapacakları sırada yarım bir şekilde kitap bitiyor.
ataç ikon Chef
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum

Chef - S41

Şaşkınlığımı kaldırıp attım.Hayatımı değiştirecek bir karar aldım.
Merve Münteha Öz tarafından eklenmiştir.
Zeynep G

Zeynep G

@zeynepg

Cemil Meriç üstad boşuna " Banka mabed, para mabud" dememiş.
ataç ikon Chef
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Zeynep G

Zeynep G

@zeynepg

Düşünün yahu
Ne ben ona bir demet çiçek almıştım ne o bana bir konser bileti.
Hayat bu muydu ?
Böyle mi yaşanmalıydı ?
Geçip giden trenin son vagonun atlayamaz mıydık ?
Bu kadar atıl, pısırık, çekingen, korkak mıydık ?
ataç ikon Chef
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Mustafa

Mustafa

@mecazzadam

Ayrılırken bu defa ben öptüm onu yanağından. Sonra kendimi sarhoş gibi sokaklara vurdum. Çatlak sesimle bildiğim bütün türküleri bağıra çağıra söyledim. Bir iki pencere açıldı. -Oha!.. Oha!.. Diyenler oldu. Saat gecenin kaçı acaba? Zamanı unutmak buna derler işte. Aşk herhalde.
ataç ikon Chef
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Mustafa

Mustafa

@mecazzadam

Berber koltuğuna oturan kel adam ne demiş, "Bırak dağınık kalsın " demiş.
ataç ikon Chef
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Zeynep G

Zeynep G

@zeynepg

-Özgürlük, özgürlük... De bakalım nedir özgürlük ?
-Ne olacak kula kul olmamak; Allah'a kul olmak, işte bu.
ataç ikon Chef
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum