up
ara

Portobello Cadısı

Portobello Cadısı Konusu ve Özeti

Portobello Cadısı
The Zahir kitabının da yazarı Paulo Coelho tarafından kaleme alınan Portobello Cadısı kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 2008 yılında 9789750708794 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Portobello Cadısı isimli kitap 272 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Celal Üster çevirmiştir. Kitap Zaman kaybı olan kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Portobello Cadısı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Celal Üster
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750708794
Sayfa: 272 sayfa Basım Tarihi: 2008
Gizemli bir kadının öyküsü

Onu yakından tanıyan, belki de hiç tanımayan dostlarının ağzından Kim olduğumuzdan emin olmasak da, kendimize karşı her zaman içten olma cesaretini nasıl ediniriz?
Paulo Coelho, yeni romanı Portobello Cadısı`nda bu sorunun yanıtını arıyor. Portobello Cadısı, Athena adlı gizemli bir kadının öyküsünü, onu çok iyi tanıyan -ya da hiç tanımayan- yakınlarının ağzından anlatıyor.

İnsanlar bir gerçeklik yaratıyorlar, sonra da kendi yarattıkları gerçekliğin kurbanı oluyorlar. Athena işte buna başkaldırdı ve bunun için büyük bir bedel ödedi...
Heron Ryan, gazeteci

Athena, duygularımı biraz olsun göz önüne almadan kullandı ve yönlendirdi beni. Hocamdı, kutsal sırları aktarmayı, aslında hepimizde var olan o bilinmeyen gücü uyandırmayı üstlenmişti. O yabancı denize atıldığımızda, bize yol gösterenlere körü körüne güveniriz, çünkü bizden daha fazla bildiklerine inanırız...
Andrea McCain, tiyatro oyuncusu

Athena`nın en büyük sorunu, 21. yüzyılda yaşayan bir 22. yüzyıl kadını olması ve bu gerçeği hiç gizlememesiydi. Bir bedel ödedi mi? Kuşkusuz, ödedi. Ama coşkuyla taşan gerçek benliğini bastırsaydı, çok daha büyük bir bedel ödeyecekti. Durmadan başkaları ne der diye kaygılanan, kırgın ve mutsuz biri olacaktı.
Deidre O`Neill, Edda diye biliniyor
pathem

pathem

@pathem - İstanbul

Portobello Cadısı
Athena(Şirin) gibi bir karakter dünyada var mıdır? Belki de olmalıdır. Ama kendini soyutladığı için görmüyoruzdur. Merak ediyorum açıkçası. Aşk aşktır. Sevgi sevgidir diyen biri. Bunu sadece cinsellik olarak algılamayan biri olabilir mi? Sevginin pek çok yönü vardır. Ama bunu idrak etmekte zorlanıyoruz. En önemli sevgi de anne ve çocuğu arasında ki sevgidir. Hani annelerimiz der ya anne olunca ne demek istediğimi anlarsın. Ben bir anne değilim. Ama o sevgiyi anlamak için çaba sarf etmek gerektiğine de inanıyorum. Bunun içimizde olduğunu düşünüyorum.
Öğretmen öğrencisine sadece onda olanı bilginin açığa çıkmasına yardımcı olur diyor yazar. Bu da bir konuda bütün her şey bizde biter demek oluyor. Almak istediğimiz bilgi nereden olursa olsun almak gerekir. Bu bilgiyi nasıl ne ve zaman alacağımız hiç belli olmaz. Belki bir dilenciden belki de bir arkadaş aracılığıyla.
Yanımızdan geçen kişilere umursamadan bakmamalıyız. Her insan bize bir şey öğretir, gösterir.
Bu kitapta sevgiden, korkudan tutkudan bahsedilmiş. Manevi yönden güçlü olmak önemlidir. Ama bu manevi yönü de yanlış kullanmamak gerekir. Athena bunu yanlış yaptı diye düşünüyorum. Kendini bir azize gibi göstermek istemedi ama öyle anlaşıldı. Bunun olmasını beklemiyordu ama oldu. İnsanoğlu her zaman bir şeylerin onu harekete geçirmesini bekler. Böyle olunca da bir önder ararlar. Ama bunu yaparken başka kimseler bundan farklı şekilde faydalanma çabasına girer.
Ne yaparsan yap ne söylersen söyle karşıdakinin anladığı kadarsındır. Kimi bir azize kimi bir cadı kimi de kötü bir anne kimi de bambaşka biri olarak gördü.
Evet o bir insandı. Ama herkesten farklı olmayı tercih etti. .Bu farklılık karşısındaki kimselerce yanlış anlamış olsa da bunu yapmayı sürdürdü. Çünkü bu onun doğrusu ve gerçekliğiydi.
ataç ikon Portobello Cadısı
kitaba 8 verdi
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil - Bursa

Her kitabına olduğu gibi bunda da Paulo Coelho yine parapsikolojik olaylardan sözediyor. Yine din ve inançlara teğet geçiyor.
Kitaptan beğendiğim sözler aşağıda:
Kendini sevgiye kolayca açmak kadının doğasında vardır.
Aşk bazen insanı uçuruma sürükler, işin kötüsü sevdiklerimizi de yıkıma götürür.
Mutluluğun aşk olduğunu söylüyorlar. Oysa aşk mutluluk getirmez, hiçbir zaman da getirmemiştir. Tam tersine, sürekli bir kaygı durumudur aşk. Kendi kendimize sürekli olarak doğru mu yapıyorum diye sorduğumuz, uykusuz gecelerdir. Gerçek aşk vecd ile ıstıraptan oluşur.
İstendiği zaman vermek iyi bir şeydir, ama istenmeden vermek daha iyi bir şeydir.
Öğretmen müride ne yapması gerektiğini asla söylemez.
Öğretmenle mürit arasında tek bir fark vardır: öğretmen müritten daha az korkar.
ataç ikon Portobello Cadısı
kitaba 6 verdi
0 yorum
Rue

Rue

@rue - Ankara

Kitabımızın kahramanı Athena. Athena’nın içsel dönüşümü anlatılıyor. Kitap Athena’yı tanıyan kişiler tarafından anlatılarak okuyucu ile buluşuyor. Oldukça gizemli bir kadın Athena. Olaylar gizemini son sayfalara kadar koruyor bu da kitabı daha çok sevmeme neden oldu. Athena’nın yaşadığı olaylar sonucunda ortaya çıkarmış olduğu kurtuluş yolu oldukça başarılı bir şekilde aktarılmış. İnsanlara etki eden bir müzikten tutunda, asla tanışılmayan bir sevgilinin varlığına inanıp inanmamak arasında kalan birçok kişinin anlattıkları, yetenekleri ile insanları etki altına alan sıra dışı bir kadın sizi de etkisi altına alabilir. Ayrıca yazarın ‘Elif’ isimli kitabını okumuştum. Portobello Cadısı’nı daha çok sevdim. Kitap kitaplığımda.
ataç ikon Portobello Cadısı
kitaba 8 verdi
0 yorum
Buğlem Öner

Buğlem Öner

@buglemoner - Antalya

İnsanlar bir gerçeklik yaratıyorlar sonra kendi yarattıkları gerçekliğin kurbanı oluyorlar. Kitaptaki karakter athena bu işe baş kaldırdı ve bedelini ağır ödediği bir yazım çok iyi bir şekilde anlatılmış bizler için. Aslında hepimizde var olan bilinmeyen güce inanmayı gösteriyor coelho bu kitabında
ataç ikon Portobello Cadısı
kitaba 10 verdi
0 yorum
amersa

amersa

@amersa

Athenayla daha çok tanıştıkça, kendinizi, insanların değer yargılarını ve toplumsal doğruların. Yanlışların ne olduğunu sorguluyorsunuz. Kitabı bitirsenizde hala athenanın gerçekte kim olduğunu bilmiyorusunuz. Hala meraktayım. Bir roman karakteri olmasaydı kendisiyle tanışmayı çok isterdim. :)
ataç ikon Portobello Cadısı
kitaba 10 verdi
0 yorum

Portobello Cadısı - S41

"Mutluymuşum gibi yapıyorum; beni sevenleri, bana önem verenleri üzmemek için mutsuzluğumu gizliyorum. Geçenlerde intihar etmeyi bile düşündüm. Geceleri, yatmadan önce, kendimle uzun uzun konuşuyorum, intihar düşüncesi kafamdan çıkıp gitsin diye dua ediyorum; canıma kıyarsam, nankörlük etmiş, bir kaçışa sığınmış, dünyaya hüzün ve acı saçmış olurum. Sabahları buraya gelip Aziza Therese'le konuşuyor, geceleri konuştuğum şeytanlardan beni kurtarmasını istiyorum. Bugüne kadar işe yaradı, ama gittikçe zayıf düşüyorum. Uzun süredir reddettiğim bir görevim olduğunu biliyorum, ama artık kabul etmeliyim. Görevim anne olmak. Bu görevi yerine getirmeliyim, yoksa çıldıracağım. Hayatın içimde büyüdüğünü hissetmezsem, dışımdaki hayatı hiçbir zaman kabullenemeyeceğim."
Burcu S. tarafından eklenmiştir.
RT.D.

RT.D.

@312 - İstanbul

En güzeli, bırakacaksın kader hayatlarımıza karışsın, hepimiz için en doğru kararı versin.
ataç ikon Portobello Cadısı
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
RT.D.

RT.D.

@312 - İstanbul

Özgürlüğün özlemini çekecekleri yerde kendilerine bir çoban arayanlara acımak gerekir!
ataç ikon Portobello Cadısı
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
RT.D.

RT.D.

@312 - İstanbul

Çok sevdiğimiz birini yitirdiğimiz zaman duyduğumuz derin acının biricik avuntusu, en iyisinin bu olduğunu umut etmek belki de.
ataç ikon Portobello Cadısı
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Tuğçe

Tuğçe

@askkoleksiyoncusu

Yalnızlık, ne kadar bastırmaya çalışırsak o kadar güçleniyor, ama yok sayarsak gücünü yitiriyor, bunu fark ettim.
ataç ikon Portobello Cadısı
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
RT.D.

RT.D.

@312 - İstanbul

... Ağızlar açılmıyorsa, söylenecek önemli bir şey var demektir.
ataç ikon Portobello Cadısı
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
195
KİTAP
Zaman kaybı olan kitaplar
Bitse de kurtulsam dediğiniz, okuduktan sonra kendinize bir şey katmadığını düşündüğünüz, zamanımı keşke başka bir kitaba ver...
13
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Paulo Coelho Kitapları
Romanlarında okuyucuya psikolojik mesajlar veren ve bu sayede eserleri kişisel gelişim kitabı niteliği de taşıyan Brezilyalı ...
8.1/10
86 oy
Sence kaç puan almalı?
0