up
ara

Bir Kadın Bir Ses

(Türkiye'de Bir Kadının Varolma Savaşı) -

Bir Kadın Bir Ses Konusu ve Özeti

Bir Kadın Bir Ses
Bir Kadın Bir Ses kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Remzi Kitabevi
ISBN: 9789751411631
Sayfa: 189 sayfa Basım Tarihi: 2006
Bu kitapta bir kadın ve onun sesi var, ama anlatılan gerçek yaşam öyküsünün en önemli kahramanı bir erkek.
Saniye, Torosların bir köyünde büyüdü. Babasının gözüne girebilmek için ‘erkek gibi bir kız' olması gerektiğini anladı ve kısa saçıyla, sert bakışıyla, asker gibi rap rap yürüyüşüyle onun takdirini kazandı.
Mehmet yakışıklı, tatlı dilli, kadınların dikkatini çekip onların gönlüne girmesini bilen biriydi ve ‘erkek gibi bir kız' olan başı dik Saniye'den hoşlandı.
Saniye babasının gözüne girmek için erkek gibi bir kız olmasını öğrenmişti, ama kadın olmanın ne demek olduğunu hiç bilmiyordu; kimse kadın olmayı öğretmemişti. Neye uğradığını anlayamadan kendini evlenmiş buldu ve oldukça çetrefil, karmaşık, acılarla dolu bir yaşam öyküsü başladı.
Evliliğinin dördüncü ayında kocasının pantolonunun cebinde genç bir kıza yazılmış bir aşk mektubu buldu ve ancak bir kadının gösterebileceği bir yaratıcılıkla bir komplo kurdu: kızın evini buldu, görücüymüş gibi kızın evine gitti ve kocasını oraya getirtti; önce hayret daha sonra öfkeden dona kalan Mehmet'in yüzüne kapıyı çarparak çıktı.
Bu yaşam öyküsü çetrefil, karmaşık ve acılarla dolu; aynı zamanda bu toplumun kadınlarının birçoğunun öyküsü.
Erkek karısını kendinden uzak tutmaya kararlı; uzaklığından, bilinmezliğinden ve yalnızlığından gelen bir gizemi var. Kadın onun iç dünyasına girmeye, onun can yoldaşı olmaya sürekli çabalıyor. Acılarla dolu yalnız bir yolculuk; her ikisi için de süregiden yalnız bir yolculuk.
Saniye duygularını ve özlemlerini şiire döküyor. Sadece kendi için değil, bu ülkenin tüm kadınları için yazdığını düşünüyor. Otuz yılı aşkın evliliğinde adını bir kez bile duymuyor. 'Acaba ben var mıyım?' kuşkusuna kapılıyor.

Yoksam ben
Varmışım gibi
Canlıymışım gibi
Neden acıyor yüreğim
Yaş akıtıyor gözlerim.

Saniye Çelik'le konuşmamı sanki rahmetli annem benden istedi. Dinlediğimde, Saniye'nin acıları, yalnızlığı, içinin burukluğu annem Zehra'nın yaşamını anımsattı.
Ve bu kitap oluştu.
Sinem Karataş

Sinem Karataş

@sinemkaratas95

Saniye Çelik..Kitabımızın başkahramanı.Şantajla evlenmiş,şiddet görmüş,aldatılmış,baskı içinde yaşamış,ama yinede kendi için bir şeyler yapmaya çabalayan bir kadın.30 sene boyunca eşinden türlü yaralar almış bir kadının hayat hikayesini anlatan bu kitabı okuduğunuzda kiminiz annelerinizi,ninelerinizi hatırlayacak,hafiften gözlerinizin yaşardığını hissedeceksiniz.Geçmişte kadınlara verilen değerin ne kadar olduğunu görecek ve bu eşitsizliğe isyan edeceksiniz kalplerinizde.Kitabın yazılış öyküsü Saniye hanımın yazarın imza gününe gidip şiirini paylaşmasıyla birlikte ortaya çıkmıştır.Yıllardır sevgiye açlığını,çektiği çileleri,yüreğindeki yangınları işlemiş satırlara tek tek Saniye Hanım.Eşinin türlü hakaretlerine katlanmış,ötelenmiş,onur kırıcı davranışlara maruz kalmasına rağmen 3 evladını da bırakmamış,onlar için çabalamış okutmuş bir anne.Ben okurken yer yer Saniye Hanıma kızarken çoğu zaman onun çaresizliğine üzüldüm.Kitabı bitirdiğinizde üzerimizdeki toplum baskısını "Dul" diye isimlendirilip dışlanma korkusu yüzünden yıllarca hayatları mahvolmuş,mahvolan kadınları düşünecek onların sessiz çığlıklarını hissedeceksiniz ruhunuzun derinliklerinde.Canına Tak Eden Kadınlardan sonra okuduğum bu kitap beni çok düşündürdü.Ve bana çok farklı bakış açılarından insanların yaşamlarına bakmayı öğretti.Okumanızı tavsiye eder,keyifli okumalar dilerim...
ataç ikon Bir Kadın Bir Ses
7.3 (13 oy)
0 yorum
Tuğçe Tümbet

Tuğçe Tümbet

@ttmbet

Şuana kadar ülkemizde birçok Saniye Çelik olduğunu biliyoruz kimileri evliliklerindeki şiddeti baba evine dönmekten daha ızdıraplı bulduğu için kimileri ise evliliğindeki maddi rahatlığın karşılığı olarak eşlerinden gördükleri şiddete göz yumdular kimileriyse evlatlarını babasız büyütme korkusuyla korkunç evliliklerini sürdürmeye mahküm bir şekilde evliliklerini sürdürdüler . Saniye Çelik'in ise bir kadın olarak kendini bu işkencenin ortasında bulsada pes etmeyip eşiyle mücade etmesini ve Saniye Çeliğin inişli çıkışlı hayatını konu alıyor ..kesinlikle bir kadın olarak evlilik konusunda kendime unutulmaz dersler çıkarttığım , gerçek hayatın tam ortasında yaşanan bir hayat...
ataç ikon Bir Kadın Bir Ses
7.3 (13 oy)
0 yorum

Bir Kadın Bir Ses - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle