up
ara

Çakırcalı Efe

Çakırcalı Efe Konusu ve Özeti

Çakırcalı Efe
Bir Bulut Kaynıyor Bu Diyar Baştanbaşa - 4 kitabının da yazarı Yaşar Kemal tarafından kaleme alınan Çakırcalı Efe kitabı Roman (Yerli), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789750807244 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Çakırcalı Efe isimli kitap 182 sayfadan oluşuyor. Çakırcalı Efe kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789750807244
Sayfa: 182 sayfa Basım Tarihi: 1970
Çakırcalı Memed Efe, on beş yıldan fazla bir zaman boyunca eşkıya olarak Osmanlıya baş kaldırmış, binden fazla insanı öldürmüş, öte yandan fakir fukaranın koruyucusu olmuştur. Yaşar Kemal, Çakırcalı'yı öldüren müfrezenin kumandanı Albay Rüştü Kobaş'ın verdiği bilgiler ışığında eşkıyanın hayat hikayesini, tanıklarının yorumlarına da yer vererek anlatır. "Yaşar Kemal insanoğlunun çektiklerini hırs dolu bir beceriyle anlatan yürekli bir yazardır. O isyan ve öfkesini, insanlara karşı Batı yazarlarında az görülen bir güvenle desteklemesini bilmiştir." -New Statesman, (İngiltere)-"Bir epik kültürünün bu ölçüde derinliklerine inmiş birini daha bulmak çok güç." -Norrtelje Tidning, (İsveç)-"Yaşar Kemal çağdaş edebiyatın eşine az rastlanır devlerinden biridir." -Le Figaro, (Fransa)-
Mehmet

Mehmet

@yoldas - Tunceli / Dersim

Yaşar Kemal'in eserlerinde dram vardır, hüzün vardır, acı vardır, zulüm vardır, yoksulluk vardır en önemlisi insanlığa bu zulmü reva görenlere karşı bir direniş, bir başkaldırı vardır. Severek okuduğum bir çok yazarın bana göre en büyük eksiği ; acıyı, yoksulluğu tarif eder, trajediyi gösterir, zulmü anlatır, hayatı en dipte yaşayan insanları dramatize eder, okurken gözlerimizden yaşlar akıtır, ama getirir bu insanları yine gücün kucağına bırakır, herhangi bir çıkış yaratmaz. Yaşar Kemalin eserlerinde en çok bunu seviyorum acıyı tarif edip bırakmaz, karakterlerini zulme karşı direnişe geçir. Hesap sordurur, bedel ödettirir. Umutsuzluk yasak der, en son anına kadar umudu diri tutar. Kadınları kadın gibi kadındır, evcil kadın tanımından ziyade zulme karşı direnişte mücadelenin içine alır, kıçını kırdırıp evinde oturtmaz, o kadınlar umut olur, yol gösterici olur, karanlığa yakılan birer meşaledir. Çocuklar onun eserlerinde çocuk değildir, acılarla harmanlanmış yüreklerinde bir kor ateş vardır, bu ateşi salanları yakacağı anı bekler. Dağlar, taşlar, börtü böcek, uçan kuşlar, yağan yağmurlar namerde sırt çevirir, yiğidi korur alır bağrına basar vermez zalime...

Bu çocuklardan biri Çakırcalı Memed Efedir. Babası dağlardan Osmanlıyla anlaşma yaparak inmiş bir efedir. Henüz çocukken gözleri önünde katledilmiştir babası. Anası ağıtlar yakmış '' demedim mi sana Osmanlıya güven olmaz '' diyerek göz yaşı dökmüş, sitem etmiştir. Memedi kanatlarının altına alıp babasızlığı unutturmaya çalışmıştır. En derin yaralarımızı göstermesek de bunu yine en derinden hissedebilen analarımız, nasırlı elleriyle tarlada çapa yapan analarımız, giymeyen giydiren, yemeyen yediren, çocukları üzülmesin diye gizli gizli ağlayan analarımız... Gözleri önünde alçakça katledilen babasını bir çocuğa unutturmak bir yere kadar mümkündür ama o çocuk bir şeyleri anlayabilecek yaşa geldiği zaman maalesef orada analarda çaresiz kalır. Alır eline mavzerini, biner atına, sürer dağlara... Ağaların, beylerin, çalıkakıcıların kan kusturduğu köylülerin imdadına Hızır gibi yetişir. Ağadan, Beyden alır gariban halka verir, evlenemeyen genç kızların çeyizi, erkeklerin başlık parası, yoksulun sofrası olur. Halk bağrına basar Çakırcalıyı, kavgalısı, aşa ekmeğe ihtiyacı olanı, kız kaçıranı Çakırcalıya gelir; Çakırcalı bir mahkeme, Çakırcalı maliye, Çakırcalı doktor, Çakırcalı adalet, Çakırcalı ilaç olur... Sarayın, derebeylerin, zaptiyelerin bir numaralı düşmanı, korkulu rüyası olur. Dağları sevmez Çakırcalı Efe, kendini dağlara sürükleyen nedenlere sitem eder, anasının bacaklarının arasına silah sokup zulüm eden babasının katili Hasan çavuşu, yedi mecidiye karşılığında kendini satanları öldürmek zorunda kalışına içerler. Halkın üstünde bir ölüm, zulüm makinasına dönmüş Osmanlı, Çakırcalı Memed Efeyle defalarca anlaşma yapar, ama Osmanlıda hinlik bitmez her seferinde kendisini öldürmek için düze indirildiğini anlar, tıpkı babasına yapıldığı gibi.

Dağlarda iki çeşit eşkiya vardır; şehirdeki ağaların hizmetine çalışıp yoksul halk üzerinde baskı aracına dönüşmüş, zulmeden, kadın kaçıran eşkiyalar, hükümet gibi bunlarda Çakırcalı Efeye düşmandır. Çünkü Çakırcalı kimseye boyun eğmez, bu eşkiyaların tam tersi bir karakterdir, zalim ağalardan, onların tetikçisi eşkiyalardan alıp yoksula dağıtır, kimsenin tetikçisi olmaz.

İnce Memedlerin, Çakırcalı Efelerin, Hürü anların, Hatçe kadınların, Kürt Hacı Mustafaların, Topal Alinin, Çoban Memedin, sesleri kulaklarımızda, ağıtları dilimizde, acıları yüreğimizde, kavgaları kavgamızda. Zulüm varsa tarih buna karşı koyanları yaratmıştır, insanlığın ilk günlerinden buyana. '' Efelik Egede kökü ta ötelere, derine dayanan bir gelenekti. Osmanlıdan, Bizanstan daha eski. Belki de bu dağlar dağ olalı zeybeksiz kalmamıştı.'' ( s 21 ) Ne çok ihtiyacımız var Çakırcalı Efelere, İnce Memed'lere.
ataç ikon Çakırcalı Efe
kitaba puan vermedi
6 yorum
lila (@nenuphar)
İncelemeni okuyunca halkın sevip bağrına bastığı zalimin karşısında olan Çakırcalı Efe’yi tanımak istedim. Yaşar Kemal onun hikayesini yazarken onu öldüren birliğin kumandanının tuttuğu defterlerdeki notlardan faydalandığını okudum. Yorumundan Yaşar Kemal’in okunması gereken bir kitabı olduğu anlaşılıyor, not aldım dostum. Kalemine sağlık.
08.10.18 beğen 2 cevap
lila (@nenuphar)
Çok emek vererek yazmış Yaşar Kemal. Çakırcalı Efe’nin günümüzde tanınmasını sağlamış, roman tiyatro oyunu olarak da uyarlanıp sahnelenmiş. Biraz daha bilgi bulabilir miyim diye araştırırken kitabın pdf dosyasını buldum. Okumak isteyenler için buraya ekleyeyim. https://media.turuz.com/h...l-2014-183s.pdf - 3 dk
09.10.18 beğen 1 cevap
Antisedan

Antisedan

@mnks - Muğla

destansı roman
Kitap okumayı seven bir insan Yaşar Kemal gibi bir yazarla karşılaştığı zaman daha önce ben bu ustadı tanımadan neden vaktimi öldürmüşüm diye kahırlanır.Bu yüzden kitabı beğenmemeniz olanaksız. Ustadın her zamanki gibi akıcı bir dille bize sunduğu bu kitapta Çakırcalı Mehmet Efenin hayatı anlatılıyor. Çakırcalı Mehmet Efe'nin hayatını okurken onunla birlikte üzüntüsünü, sevincini, insanlığını, aşkını, öfkesini, hıncını, yardımseverliğini de hayatınıza katacaksınız. Her birinden ayrı bir ders çıkaracağınıza eminim. Yaşar Kemal okumaya ne kadar küçük yaştan başlarsanız sizin adınıza bir kazanımdır.
ataç ikon Çakırcalı Efe
kitaba 10 verdi
0 yorum
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris - İstanbul

Büyuk usta Ege'nin ünlü Efesi Çakıcı'yı tanıtıyor bize. Kendisini tanıyan insanlarla ve Albay Rüştü ile yaptığı görüşmeler sonrasında hazırlanan kitap bir kaynak niteliğinde. Babasının intikamı için efe olan Çakırkalı' nın dönemin toplumsal yapısı, ağalık düzeni gibi nedenlerle her düze inişte tekrar dağa çıkması, önceleri zenginden alıp fakire dağıtan, yardımsever kimliğinin, adaletinin, anlayışının zamanla nasıl değiştiğini adım adım okuyorsunuz. Mertliği ve cesareti ise örnek alınacak cinsten. Akıcı, doğal, yalın anlatımı ile usta Çakıcı' yı bizden, içimizden biri yapmayı başarıyor.
ataç ikon Çakırcalı Efe
kitaba 10 verdi
0 yorum
Ozan KAYA

Ozan KAYA

@smyrnablue

Yaşar Kemal üstadın kaleminden Çakırcalı Mehmet Efe' nin destansı hayat hikayesini okumak, Ege efelik kültürünün efsanelerinden birini daha yakından tanımak, özellikle bir İzmirli olarak çok güzel bir deneyimdi. İzmir' de Çakıcı lakabıyla da bilinen Çakırcalı Mehmet Efe, İzmir' in kavakları türküsüne de esin kaynağı olmuştur.
"İzmir' in kavakları, dökülür yaprakları. Bize de derler Çakıcı. Yar fidan boylum. Yakarız konakları...."
Efelik kültürünü öğrenmek isteyenlerin mutlaka okumasını tavsiye ederim.
ataç ikon Çakırcalı Efe
kitaba 10 verdi
0 yorum
Dünyalı

Dünyalı

@dunyaliperizan - Batman

Bir Aydınlı olarak okumam gerektiğini düşünerek okumuştum zamanında. Pişman da olmadım.
Kitap da Çakırcalı Efe'yi bir şekilde görmüş insanların anılarından derleyerek yazılmış. Yaşar Kemal'in kalemiyle de birleşince ortaya güzel bir kitap çıkmış. Ege'ye ve Ege'nin yerel tarihini merak edenler için güzel bir kitap.
ataç ikon Çakırcalı Efe
kitaba 10 verdi
0 yorum

Çakırcalı Efe - S41

Ağa:
"Tamam oğlum."
Hacı tekrar altınları döktü saydı. Bin üç yüz lira tamamdı. Hepsini torbalara doldurdu.
Memed:
"Hacı" dedi, "yüzünü Ağaya geri ver. Belki bugünlerde bir haceti vardır."
Hacı gönülsüz gönülsüz yüz altını yeniden saydı, ortaya koydu. Çıktı gitti.
Memed:
"Ağa" dedi, "senin için akıllı adam derlerdi de... Gerçekten akıllıymışsın. Keşki senin gibi dostum olaydı. Kusura bakma para için, biz daha yeni eşkıyayız. Para gerekti."
gamze tarafından eklenmiştir.
hk

hk

@haticeee - Ankara

İnsanoğlu yüzde yüz hiç bir şeyde tam değildir.
ataç ikon Çakırcalı Efe
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
hk

hk

@haticeee - Ankara

Ele avuca sığmıyor. Kayıyor. Eğer bu adam şeytan değilse, şeytanın öz kardeşidir.
ataç ikon Çakırcalı Efe
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris - İstanbul

Eşkıya demek yatak demektir. Yatakları eşkıyanın canıdır. Yatağını belli eden eşkıya yaşamaz. Bura senin baş yatağın. Bir daha buraya ayak basmayacaksın

Sayfa: 32
ataç ikon Çakırcalı Efe
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Mehmet

Mehmet

@yoldas - Tunceli / Dersim

Adam eline geçmiş esire hakaret etmez. Ya öldürür, ya bırakır.

Yapı Kredi Yayınları - Sayfa - 51
ataç ikon Çakırcalı Efe
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum
Mehmet

Mehmet

@yoldas - Tunceli / Dersim

Efelik Egede kökü ta ötelere, derine dayanan bir gelenekti. Osmanlıdan, Bizanstan daha eski. Belki de bu dağlar dağ olalı zeybeksiz kalmamıştı. Kaçakçılık bir okul. Çok efenin heybesinde, atının eyerinde tütün kokusu vardı.

Yapı Kredi Yayınları - Sayfa - 21
ataç ikon Çakırcalı Efe
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum
Melike

Melike

@hiiccc

2018 e Üç-Beş-On Kala  paylaşım fotoğrafı
2018 e Üç-Beş-On Kala
Soğuk bir Kadıköy gecesinden herkese iyi aksamlar iyi geceler efenim... Baktım herkes 2017 elveda 2018 merhaba gibi zımbırtılar şeyediyor bari eksik kalmiyalim dedim. Efenim 2017 gecti ölmüşün arkasindan konusmayalim.Gunaha girmeyelim bu gece daha fazla
2018 de isteyene saglik mutluluk huzur aşk para iş kimlik ne istiyorsaniz onu yedirsin size. Noel Baba torbasindan fırlatsın size dileklerinizi. Uzun lafa kalabalığa gerek yok. Hepinize- sessiz ve kimliksizlere iyi yillar guzellikler sizleri bulsun. Hava soguk karanlik ve ay parlıyor...
ataç ikon Çakırcalı Efe
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum