up
ara

İki Şehrin Hikayesi Kitap İncelemeleri

Oytun Burak Gökçen

Oytun Burak Gökçen

@oytunburakgokcen

Kitap; Fransız İhtilali’den üç yıl sonrasını anlatır, Jironden devri başlamıştır. Sanki üç yıl öncesine, feodalizm dönemine dönülmüştür. Bu döneme “Terör Dönemi”de denmiş. Giyotinle idamlar, Paris’te rutinleşmiş olaylara dönmüştür. Charles Dickens, İki Şehrin Hikayesi ile; uyanış, suç, umut, utanç, kurtuluş, sosyal adaletsizlik ve yurtseverlik temalarını kuvvetli bir biçimde işleyerek, ingiliz halkına binlerce insanın acısını anlatmaya çalışmıştır. Roman boyunca iki şehir, Londra ve Paris karşılaştırılmış. Paris’teki bir hapishanede suçsuz yere 18 yılını geçirdikten sonra, eski bir dostunun yardımı ile kurtulan Dr. Manette’in tesadüfen Londra’ya dönüşü sırasında tanıştıkları bir Fransız olan Charles Darnay ile kızının yapacakları evlilik ve bunun ardından meydana gelen Fransız İhtilali’nin hayatlarına etkileri anlatılır. Olayların akışı ve birbirleri ile bağlantıları oldukça da merak uyandırıcı. Bol şans...
ataç ikon İki Şehrin Hikayesi
8.5 (470 oy)
1 yorum
Batuuu (@batuuu)
yüz temel klasik arasında bence en iyi yazilani en okunalisi bu
01.02.19 beğen 1 cevap
Eduşka

Eduşka

@edaa

Evet dünyanın en çok satan kitabını ben yakın bir zaman da okudum ve yeni inceleme yazıyorum. Fransız ihtilalini ve o dönemde Paris ve Londra'da olan ruh halini merak ediyor iseniz hemen alın ve okumaya başlayın.

Şunu açıkça söylemem gerekirse ,ilk başladığımda kitabı sevemeyeceğimi ve beni sıkacağını düşündüm. Fazlaca karakter ve sürekli değişen konular var.Demem o ki kitabın içine girebilmek için azıcık sabırlı olmak lazım 150-200 sayfa kadar :)

Fakat daha sonrasında yazarın o kişileri bağlama güzelliği,kurgusu ve kitaplarda en sevdiğim şey olan betimlemeleri, çok iyiydi.Klasik olmayı sonuna kadar hak ediyor.

...Ve kitabın sonunda ki o kocaman fedakarlık içime öyle bir oturdu,hislerime ve değerlerime öyle bir değdi ki... keşkeee bitmeseydi !!!
ataç ikon İki Şehrin Hikayesi
8.5 (470 oy)
0 yorum
Fatma

Fatma

@fatmaneokurama

Kitabın başında bu nasıl dünya klasiğine girdi diye düşüyorsun. Sonra yazar bir yazıyor bir yazıyor insanın nutku tutuluyor, dönemin sorunlarını öyle ustalıkla kaleme almış ki o acıları size tanıdıklaştırıyor. Öyle sürğkleyici ki insanın kitabı bırakası gelmiyor. ??
ataç ikon İki Şehrin Hikayesi
8.5 (470 oy)
0 yorum
Elif Ergüven

Elif Ergüven

@elifguner3511

Yazarın hayal gücüne, olayları ve önemsiz görünen tipleri birbirine bağlama sanatına hayran kaldım. Öyle ustaca biriktirmiş ki her şeyi hiçbir detayını atlamadan okumak gerekiyor.
ataç ikon İki Şehrin Hikayesi
8.5 (470 oy)
0 yorum
Badreamers

Badreamers

@panakea

Bu Charles Dickens in okuduğum ilk kitabıydı.Gerek konusu gerek de anlatım biçimi bakımından oldukça güzeldi.Olayların geçtiği zamanlar 19. yüzyıl başları,Fransız ihtilali dönemi. Yazarın ilk paragrafta söylediği gibi o günler hem en iyisi hem de en kötüsüydü.Fransız ihtilalini hep belli bir açıdan izleyen bizlere apayrı bir bakışaçısı sunuyor kitap.Galeyana gelmiş bir halkın mantıklarını yitirdiği noktada yapacaklarını aktarmış.Karakterlerin geneli diğer klasik eserlerde gördüğümüz iyiyse sapına kadar iyi kötüyse iliğine kadar kötü tanımına uyuyor.Ama yazdığım gibi geneli...Açıkçası bu kitaptan parıl parıl parlayan ,işte geldim burdayım diye bağıran çok önemli bir o kadar da özgün bir karakter doğdu.Sydney Carton.Kendi halinde ama tüm kitabın atmosferini değiştiren bu zat ı muhterem anısına bu inceleme metnini yazmayı kendime borç bildim.Bir insan nasıl sevilir,sevgi için nelerden vazgecilir bize uygulamalı öğretti.Ve böylece adını favori kitap karakterlerimin baş köşesine yazdırmış oldu.Sevgili Sydney Carton a söylenecek en güzel cümle olurdu,
Adamsın reis...
ataç ikon İki Şehrin Hikayesi
8.5 (470 oy)
0 yorum
masum kuş

masum kuş

@masumkus

8.4 şaka gibi.Fransız ihtilali edebi olarak nasıl analatılabilirdi başka. Bana söyler misiniz bunun cevabını. Şu vermiş olduğunuz notlardan şu yazarların haberi olsa herhalde ellerine kalem falan almazlar ve sizlerle bildiğiniz dilden konuşurlardı.
ataç ikon İki Şehrin Hikayesi
8.5 (470 oy)
6 yorum
Merve 🗡 (@mtrv)
Bu kitaba hak ettiği puanı vermeyenleri İşşAllah Cenab-ı Hakk doğru yola iletir
24.03.17 beğen cevap
masum kuş (@masumkus)
Derdin ne Merve T.?
24.03.17 beğen cevap
Merve 🗡 (@mtrv)
Derdim çoktur
24.03.17 beğen cevap
masum kuş (@masumkus)
Doktora git.
24.03.17 beğen cevap
Merve 🗡 (@mtrv)
Hoşem el çek ilacımdan tabib
Kılma derman kim helakim zehri dermanındadır
24.03.17 beğen cevap
masum kuş (@masumkus)
Bu sitenin yerlilerinden biri olduğun şımarıklığından belli.
24.03.17 beğen cevap
thebookthief

thebookthief

@tcbasakgurel

Tüm zamanların en iyisiydi, belki de en kötüsü... Bilgeliğin çağıydı. Aptallığın çağıydı, inançların dönemiydi, inançsızlığın da...
Dickens İki şehrin hikayesin de 1789 Fransız ihtilali öncesi ve sonrasında Londra ve Paris şehirleri arasında kesişen hayatları, aşkı, nefreti, intikamı ve fedakarlığı konu alıyor.
Dickens’a göre devrim öncesi Paris de acı egemendi. Bir yandan açlıkla, sefaletle mücadele eden halk, diğer yandan lüks yaşamlarıyla keyif süren asilzadeler. Ve öyle bir zaman geliyor ki, asilzadeleri o kocaman duvarlı sarayları bile koruyamaz olur. Fransız ihtilali ile halk asilzadelere karşı ayaklanır. Ancak intikam duygusuyla asilzadelere karşı kışkırtılan halk haklı, haksız ayırt etmeden bir çok insanı giyotine gönderir. İntikamı uğruna küçük bir çocuğun bile giyotine gönderilmesi isteyen kadın bana şunu hatırlattı: nefret nefreti, şiddet şiddeti doğurur..
Bence hikayenin asıl kahramanı hikayenin sonunda karşımıza çıkıyor. Sydney Carton'ın karşılıksız aşkı için yaptığı fedakarlığı asla unutmayacağım.
Klasikleri okumayı sevenlerin mutlaka okuması tavsiye edeceğin bir başyapıt. Mutlaka okuyun.
ataç ikon İki Şehrin Hikayesi
8.5 (470 oy)
0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

✏"Zamanların en iyisiydi, zamanların en kötüsüydü."✏ Diye başlıyor Dickens romanına. Fransız Devrimi'nin sonrasındaki Paris ve Londra'yı okuyoruz İki Şehrin Hikayesi'nde. Sık sık karşılaştırılıyor iki şehir de.

Yıllar boyunca hapis kalmış Dr. Manette, Dr.Manette'nin güzel kızı Lucie, Lucie'nin eşi Charles Darnay, sadık dost Lorry, Madam Defarge ile kocası ve Lucie'ye aşık Sydney Carton romanın kahramanları.
Charles Dickens, birçok kavramı diyalektiği kullanarak çok etkin bir dille yazmış romanı. Ve roman boyunca bizi karşılayan tek bir durum var aslında, zıtlıkların mücadelesi. Vatan hainliğinden vatanseverliğe, açlıktan tokluğa, varlıktan yokluğa kadar bir çok konuda aklımızı kurcalayan dinamik bir roman.

Bir yandan açlık ve sefaletle boğuşan halk, öte yanda bir eli yağda bir eli balda yaşayan aristokratlar. Aristokratların gözünde fakir insanların o kadar değeri yoktur ki, at arabasının altında ezilen fakir küçük kız çocuğunu bile görmezden geliyorlardır. Ve romanda Dickens şu cümlelerle aslında olacakları muhteşem şekilde ifade eder: ✏"Fransa ve Norveç ormanlarında kök salıp büyümekte olan ve kesilip kereste haline getirilerek torbası ve bıçağıyla tarihin o en korkunç taşınabilir aletine (giyotin) dönüştürülecek ağaçlar, Oduncu (Kader) tarafından çoktan işaretlenmişti. Ve yine büyük olasılıkla Paris yakınlarında bir yerlerde, sert toprakları ve kaba saba barakaları olan bir yerde, üzerine çamur bulaşmış, domuzların kokladığı, içine kümes hayvanlarının tünediği eski arabaları olan Çiftçi ( Ölüm) bu arabaları, mahkumları Devrim'in idam sehpalarına götürecek arabalar olarak çoktan ayırmıştı."✏ Ve öyle bir zaman olur ki nefretleri gitgide bilenen halk artık bu eşitsizliğe son vermek ister ve Cumhuriyet için savaşmaya başlarlar. Artık aristokratları kimse kurtaramaz. Giyotinin hüküm sürdüğü yıllarda halk, her idamı kendinden geçerek büyük coşkuyla izleyecektir. Ama bu ne kadar adil olacaktır?
Ve en etkilendiğim yer ise sonu. Ve Carton'un şu sözleri: ✏"Bugüne kadar yaptıklarımdan çok, ama çok daha güzel bir iş yapıyorum; bugüne kadar gittiğim yerlerden çok, ama çok daha güzel bir yere gidiyorum."✏ Herkese keyifli okumalar
ataç ikon İki Şehrin Hikayesi
8.5 (470 oy)
1 yorum
masum kuş (@masumkus)
Özür dilerim 1 puanı nereden sildiniz?
24.03.17 beğen cevap
Kumral Ada

Kumral Ada

@kumralada

2016'nın son kitabını da bitirmiş bulunuyorum. Uzun sürse de bitirdim, Kitabın başları sıkıcıydı çünkü kitapta geçen karakterlerden bahsediyordu hep. Sonradan asıl hikayeye geldik.. İnsanlar ne çekmiş o zamanlar, masumlar ölmüş, insanlar kindar.. Kitabı venedik yayınlarından okudum başka yayından okusam daha iyiydi olsun.. Yeterki kitap olsun ben her yayınevini okurum.
ataç ikon İki Şehrin Hikayesi
8.5 (470 oy)
1 yorum
masum kuş (@masumkus)
Siz cin ali serisi okuyun bence.6 da neyin nesi.
24.03.17 beğen cevap
Ajuez

Ajuez

@orlic

İki Şehrin Hikayesi, dünyada tüm zamanların en çok satan kitabı (200 milyonun üzerinde) Lisedeyken okumuş olmama, sonunu bilmeme rağmen tekrar heyecanla okudum. Kitap 1700 lü yılları, Fransız İhtilali' ' ni ve öncesini anlatıyor. İhtilal öncesi ezilmiş, sömürülmüş, sefalete sürüklenmiş halk, sefa içinde yaşayan asilzadelere, adaletsizliğe başkaldırmış ve devrimle birlikte yeni bir dönem başlatmıştır. Fakat yıllarca ezilip, sömürülen halk, bundan kaynaklı bir kin ve öfke biriktirmiştir. Bu öfke onları aslında asilzadelerden daha acımasız yapmış ve suçlu, suçsuz pek de ayırt etmeksizin yüzlerce insanı giyotinle idam ettirmiştir. Haksız yere hapsedilmiş ve 18 yıl hapishanede kalmış, bundan dolayı da çıldırmış Dr. Manette, Dr Manette'nin kızı Lucie ve Lucie'nin eşi asilzadelerinden olan Charles Darnay, Dr. Manette' nin eski uşağı Defarge ve karısı, Dr. Manette' nin sadık dostu banka müdürü Lorry ' in Paris ve Londra arasında yaşanan hikayesi. Ama benim için bu kitabın en önemli karakteri Lucie ' ye platonik şekilde aşık olan Avukat Sydney Carton ' dur. Gerçekten kitabın seyrini değiştiren ve muhteşem bir finale sebep olan Carton, bu romanın olmazsa olmazı bana göre. Bunca vahşete ve zulme tanık olmuş insanların ruhsal değişimlerini ele almış yazar. Aynı zamanda kitaptaki tarihi bilgilerden de faydalanabilirsiniz. Ama kitapta İngiltere ve İngilizler bir tık üstün tutulmuş gibi. Bu da sanırım yazarın İngiliz ve biraz da milliyetçi olmasından kaynaklı. Kısacası dünyada en çok satan kitap ünvanını hakkeden bir roman ve tavsiye ederim.
ataç ikon İki Şehrin Hikayesi
8.5 (470 oy)
0 yorum
dilayça

dilayça

@dilay7

İki Şehrin Hikayesi sürekli duyduğum ve merak ettiğim bir kitaptı. Beklentilerim yüksekti ve beklentilerimi karşıladı diyebilirim. Ben başka bir yayınevinden, daha az sayfalı okudum ama keşke daha uzun olup her şeyi daha detaylı anlatsaydı dedim. O yüzden tekrar okuyacak olsam muhtemelen can yayınlarını seçerdim; klasikleri iyi çevirdiklerini düşünüyorum. Hikayeye gelecek olursak, Fransız ihtilali ve o dönemki Londra'dan, soylular ve halktan, giyotine vurulmalar ve isyanlardan bahsediliyor. İçinde aşk da var ama oldukça dozunda. Olay örgüsünü beğendim. Başlarını anlamayabilirsiniz merak etmeyin ilerledikçe her şeyi rahatça anlayabiliyorsunuz. Özellikle sonları baya şaşırtıcı, beklenmedik şeyler oluyor. Klasik olması gözünüzü korkutmasın, aksine seveceğinizi düşünüyorum. Okunması gereken bir eser.
ataç ikon İki Şehrin Hikayesi
8.5 (470 oy)
0 yorum
Anıl Şölen

Anıl Şölen

@anilsolen23

Kitabın bir yerinden itibaren klişeye saracak diye korkmadım değil açıkçası. Yakışıklı,uzun boylu,karizma,esas oğlan darnay ve karşısında alımlı,çekici,sarı saçlı , mavi gözlü hanım hanımcık esas kız lucie. Devamında ise bunların kavuşamaması için bütün roman boyunca araya giren kişiler ve olaylar. Biraz da öyle oldu ama kitabın sıradan bir roman ve bir klasik arasındaki ayrımı da işte tam bu noktada başlıyor. Yazarın, defarge'ın karısı gibi dikkatle ördüğü olay örgüsü, sizi olağanlıktan kurtarıp iki şehir arasında sürükleyici bir maceranın kollarına atmakta. Yazar kitaptaki kişileri yaratırken ve tasvir ederken ne içtiyse, betimlemeler o kadar güçlü ve gerçekçi ki , kitabı bitirince sanki ihtilal döneminden günümüze geri ışınlanmışsınız gibi hissediyorsunuz.

Bunun yanı sıra ihtilal yanlısı ve dolayısıyla taraf tutan bir çok kişiye nazaran yazarın ne halkın ne de soyluların yanında yer alması dikkat çekici bir diğer ayrıntı. Bir soylunun, arabasıyla üzerinden geçip öldürdüğü insana kayıtsız kalmasından ve saraylıların fakirlere karşı olan davranışlarından rahatsız olurken diğer yandan ise sadece vahşi duygularını tatmin etmek için suçsuz insanları giyotine götüren halkı eleştirmeyi de ihmal etmiyor. Gücü soyludan alıp halka verseniz bile eğer amacına uygun kullanılmazsa aslında hiçbir şeyin değişmeyeceğine dikkat çeken yazar ihtilalin de bunu değiştirmediği fikrinde.
Bu analizlerden sonra ek olarak toplumun kanayan bir yarasına parmak basmadan da geçemeyeceğim. Kitabın başından sonuna kadar onu itip kaktılar,yeri geldi şımarık oldu, yeri geldi kibirli dediler. Bence adı okullara ,kiliselere,caddelere verilmesi ve hatta onuruna geleneksel giyotin şenlikleri düzenlenmesi gereken adam gibi adam Carton`dan bahsediyorum tabi ki. Efendi duruşu ve buram buram zeka kokan konuşmalarıyla gönlümüzde taht kuran bu gencin sadece sevdiği kadın için yaptıkları bile en kral aşk romanına taş çıkartacak nitelikte. Buna karşılık Lucie`nin de hemen topukları arkasına vura vura kaçmak yerine samimi bir şekilde son bir kez teşekkür etmesini beklerdim. İşte hapishanedeydi de çok riskliydi de ne yapsın kadıncağız da diyerek vurmayın hemen. Lucie hanım isteseydi araya doktor Manett'i sokar, giyotine gitmeden avukatın eline bir not geçmesini sağlayabilirdi. Darnay, Stryver, Carton ve Lucieden oluşan aşk treninde her ne kadar kazanan bizim oğlan Sidney olmasa da platonik aşkından böyle minik bir jesti haketmişti bence.

Sonuç olarak psikolojik açıdan ele alındığında dönemin soylusundan halkına kadar yaşayan herkesin içinde bulunduğu ruhsal durumu aktarması ve her ne kadar kurgu da olsa bunu neredeyse hiç hissettirmeyen gerçekçi ve sürükleyici anlatımı bakımından önemli ve okunması gereken bir eser diyebiliriz. Bu arada arkasından dedikodu yapmak gibi olmasın ama (oldu) yazarın romanı yazdığı yıllarda yaşadığı evlilikle ilgili problemlerden dolayı hafif bir depresyona girdiği ve kitaptaki kişileri yaratırken kendi hayatından da esinlendiği için ana karakterin başharflerini C.D olarak belirlemesinin bir tesadüf olmadığını da ekleyeyim. İyi okumalar
ataç ikon İki Şehrin Hikayesi
8.5 (470 oy)
0 yorum
Oz

Oz

@oznurs26

En nihayetinde okuma zamanımın çoktan geldiğini düşündüğüm bir romanımı daha bitirdim. Bu roman elime rastgele geldi, eğer gelmeseydi uzun bir süre daha okuyamazdım. Öncelikle teknik anlamda daha farklı bir yayınevi tercih edin (benim buna imkanım olmadı ikinci okuyuşumda başka bir yayınevini tercih edeceğim),editör o kadar dikkatsiz davranmış ki bir sürü imlâ hatalara, noktalama yanlışlıkları, anlatım bozuklukları vardı. Fakat bunlar hikayenin beni kendine çekmesine engel olamadı.

Romanda her duygu işlenmiş, sanırım en can alıcı noktası burasıydı;aşk, fedakarlık, tarih, devrim(!), ölümler, kavuşma... Kitap üç bölümden oluşuyor ama sanırım benim elimdeki kitabın çoğu yeri kısaltılmıştı, bu yüzden büyük eksiklik yaşadım. Tarih demişken 1789 Fransız Devrimi söz konusu. Bu Devrimde gözüyoruz kendisini sevdiği bir kadının mutluluğu için feda eden adamı, burada görüyoruz intikam için başkasının canından etme hırsını, ve en güzeli geleceğin bu hatalardan ders almasını burada görüyoruz. Meğersem o kadar da güzel bir şey değilmiş bu devrim, bunu da masumların arasında dolaşırken, giyotinin ucunda sizin ölmeniz için heyecanla bakan insanlardan anlıyorsunuz. Bunun dışında hikaye o kadar güzel işlenmiş ki; bir kişi geliyor sürekli bir iş yapıyor ama neden o iş yaptığını asla söylemiyor ve kitabın sonuna geldiğinizde bütün hikaye meğersem o kişinin yaptığı işe bağlıymış. Bu özellik sadece bir kişi için değil karakterlerin çoğu için geçerli neredeyse. Ben kitaba başlamadan önce ''alt tarafı iki şehir ve basit bir aşktır'' demiştim, eğer öyle olsaymış klasik olmazmış...
ataç ikon İki Şehrin Hikayesi
8.5 (470 oy)
0 yorum
T. Dmrc

T. Dmrc

@demirci3557

Dili çok yalın, tasvirler az ve bu da içinde toplumu ve ferdi okuma arzusu olan kişilere kesinlikle hitap ediyor.. İhtilal öncesi ve sonrası, iki şehir, iki toplumsal yara, birbirine benzeyen iki insanın birbirinin tam zıddı olan hayatı. Acaba eserin adı içinde barındırdığı birbirinden güzel hangi ikilem üzerinden geliyor. Harika.
ataç ikon İki Şehrin Hikayesi
8.5 (470 oy)
0 yorum
Buğlem Öner

Buğlem Öner

@buglemoner07

Akıl çağındaki İngiliz ve Fransız devletlerin özel çıkarları uğruna var olan her şeyin degismeyecegine inandıkları ve korumaya çalıştıklarını gözler önüne serilmiş bu yazımda. Günümüzde olduğu gibi o dönemde de ruhsal kesiflerin ortaya çıktığını da görüyoruz. Okunmaya değer.
ataç ikon İki Şehrin Hikayesi
8.5 (470 oy)
0 yorum
/ 5