up
ara

Yılkı Atı

Yılkı Atı Konusu ve Özeti

Yılkı Atı
Noktalar kitabının da yazarı Abbas Sayar tarafından kaleme alınan Yılkı Atı kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Ötüken Neşriyat yayınevinden 1970 yılında 9789754374063 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Yılkı Atı isimli kitap 112 sayfadan oluşuyor. Yılkı Atı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Ötüken Neşriyat
ISBN: 9789754374063
Sayfa: 112 sayfa Basım Tarihi: 1970
"Güçlü, hırslı bir at kişnemesi ovanın dört bir yönüne dağıldı. Dağınık düzen otlayan sekiz on at başlarını kaldırdılar ve kulaklarını diktiler. (...) İçlerinde güçlü, kuvvetlileri vardı. Kimi kahra uğramış zavallı, kimi yılkının alışığı..." "hesaptan düşülmüş, defterden silinmiş" roman kahramanı Doru Kısrak'ın yılkıya bırakılma öyküsü ve Orta Anadolu'nun ağır kış doğasında yaşama mücadelesi, halk dilinin zengin sözcük ve deyimleriyle işlenerek, şiirsel bir anlatımla ölümsüzleştirilmiş, eşsiz bir yapıt olan "Yılkı Atı"; Abbas Sayar'ın, Sekili'de çiftçilik yaptığı yılların gözleminden yola çıkılarak yazılmış ilk romanıdır. 1971 yılında TRT Roman Başarı ödülünü alan, çok geniş okur çevresi olan "Yılkı Atı" romanı bir kez daha okurlarla kucaklaşıyor.
Mehmet Tekinbaş

Mehmet Tekinbaş

@mehmettekinbas

Yılkı, tabiatta serbest dolaşan yabani atlar anlamındadır aslında. Ancak yılkı bizdeki anlamıyla at, eşek gibi yük taşımakta kullanılan hayvanların kışın beslenme masraflarından kurtulmak isteyen sahipleri tarafından doğaya bırakılması olayına verilen addır. Kış sonunda ise eğer hayatta kalmışsa tekrar sahiplenir bu hayvanları açıkgöz köylüler. Hayvan bilmez sahibinin neden kendisini salıverdiğini, hayvan masumiyetiyle yine döner yuvasına. Kışın geçirdiği kötü günleri açlığını unutarak

Yılkı Atı, Yaşar Kemal romanları tarzında güzel bir roman olmuş. Doru kısrağın gözünden anlatılıyor olaylar. Güzel bir at olan doru atın, kendisini çok seven sahibinin onu yerel geleneklere uyarak yılkıya bırakması sonucu kışın zor şartları altında sahipsiz, çaresiz, aç ve ne yapacağını bilemeden, yaşadığı duruma anlam veremeyerek ve arkasında tayını bırakarak geçirdiği günler, diğer atlarla birlikte yaşadıkları, bir kısrağa gönül verişi, at sürüsüne saldıran kurtlara karşı mücadeleleri, sevdiği kısrağın ölümü, daha sonra bir köye sığınması ve kendisine sahip çıkılması sonrasında yaz geldiğinde yine eski yuvasına dönüşü ve tayını eski sahibinin elinden kaçırarak özgürlüğe bu kez kendi isteğiyle dörtnala koşuşu. Akıcı bir anlatımla anlatılmış romanda.

Tuhaf bir gelenek yılkı. Tabi ki bunun da temelinde maddi imkansızlıklar var. Ama ne olursa olsun yapılmaması gereken bir davranış. Nasıl evladını veren Allah rızkını da verir diye inanıyorsan, O Allah senin ekmek kapın olan atın da rızkını mutlaka verecektir.
ataç ikon Yılkı Atı
kitaba 9 verdi
6 beğen · 1 yorum
zeynep krmm (@lonelygrl)
hayvanlarla ilgili herley benim yüreğime dokunuyor mağduriyetleri insanlardan çektikleri..ne sevgi ne saygı duyuluyor onlara..canlarım..
26.04.18 beğen 1 cevap
Gülcan

Gülcan

@gulcann

İbraam ve dorukısrak
Kısa ve durgun bir hikaye. Beni hikaye sarmadı ama kitaba kötü diyemem. Ben birazcık daha sürükleyici ve olaylı kitapları seviyorum.

Kitap şiveli yazılmış o yüzden şöyle bir beş sayfa cümleleri anlamakta zorlandım ama sonra alıştım.

Konudan kısaca bahsedeyim, ibraam adlı köylünün atı dorukısrakla olan hikayesini anlatıyor. Çok detaya girmiyim zaten kısacık hepsini anlatmış olurum. :)

Neyse işte kısacık, çerezlik bir kitap atları seviyorsanız büyük bir zevkle okursunuz.Güzel bir edebi metin. Ödüllü bir kitapmış ayrıca.
ataç ikon Yılkı Atı
kitaba 7 verdi
6 beğen · 3 yorum
tabula rasa (@tabularasa)
pdf konudunda yardımcı olan tabula rasaya teşekkürler :)
11.02.17 beğen cevap
Gülcan (@gulcann)
Ooo my god! çok özür dilerim. Kitabın PDF sini bulup okumama vesile olan @tabula-rasa Teşekkürler :)
11.02.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
http://www.hurriyet.com.tr/anadoluda-ozgur-atlar-zamani-40492876?utm_source=email&utm_medium=newsletter&utm_channel=Mail&utm_content=kutu2_gorsel
19.06.17 beğen cevap
Misafir

Misafir

@misafir000

Bazen düşünüyorum da insan mı hayvan ,hayvan mı insan çözemiyorum!
Doru sen ne asil bir atsın .Yılkıya gidecek olan sen değildin sahibin olmalıydı !
Hem bu ne saçma bir gelenektir .Atın gücü yerindeyken faydalan ,güçten düşünce yılkılığa gönder .Bu düzenbazlığı ancak bir Ademoğlu yapar zaten.
Çok çok etkilendim hikayeden.Okudukça insanlara kinim ,hayvanlara olan sevgim arttı.Okunması gereken kitaplar arasında bu kitap.Uzun bir süre hikayenin üzüntüsünü taşırım eminim.
ataç ikon Yılkı Atı
kitaba 9 verdi
3 beğen · 3 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
"Yılkıya gidecek olan sen değildin sahibin olmalıydı !" Eseri bir arkadaşım önermişti bana;iki yıl olmuştur.Kitabı bir kitapçıda elime alıp birkaç sayfa okumuşluğum da var mamafih atlarını yılkıya gönderenler biraz da mecburiyetten yani aslında yoksul olduklarından bu yola başvurmuyorlar mı?
01.10.14 beğen cevap
Kebikeç (@medusa)
Semih Abi biz bunun muhabbetini özelden konuşmuştuk diye hatırlıyorum ,yanılıyor muyum:)
12.12.14 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
http://www.hurriyet.com.tr/anadoluda-ozgur-atlar-zamani-40492876?utm_source=email&utm_medium=newsletter&utm_channel=Mail&utm_content=kutu2_gorsel
19.06.17 beğen cevap
Çallı Coşkun

Çallı Coşkun

@callicoskun

Yazarın ele aldığı konu muazzam. Emekçi atların gündelik, yahut zorlu yaşamlarından dem vuruyor. Lakin Dünya edebiyatında, hayvanları konu edinen büyük eserler vermiş yazarlar olunca çıta yükseliyor. İrdelenen canlılık ilişkisini, insan-hayvan; edebi diliyle, güçlü yazımıyla Jack London başı çeker benim için...
ataç ikon Yılkı Atı
kitaba puan vermedi
4 beğen · 0 yorum
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay

YILKI ATI Abbas Sayar
YILKI ATI

Mahallemdeki sahaf arkadaşımın en sevdiği,anlata anlata bitiremediği bir eserdir YILKI ATI.Geçtiğimiz yıl okuyamamıştım; bu yıl da okuyamamıştım bir türlü.Allah'tan teknoloji var.İlk beş sayfasını okudum.

http://www.kapakbak.com/Kitaplar/Otuken/Abbas_Sayar/Yilki_Ati/1518
EK 1
Bu akşam Abbas Sayar Ağabeyimizin YILKI ATI başlıklı kitabını okudum. Kapağında "roman" yazıyor ya aslında uzun bir hikâye bu eser.Haa,1971 yılında TRT Roman Başarı Ödülü almış;evet,ödülü hak eden sıkı bir eser bu fakat "roman" değil;dediğim gibi uzun bir hikâyedir Yılkı Atı.

Hikâye Orta Anadolu'da geçiyor.Köylük yerlerde geçimi kötüleyen atını kışın yabana bırakıyor;buna "atı yılkıya bırakma" bırakılan atlara da "yılkı atı" deniyor.Abbas Ağabeyimiz Yozgatlı imiş;orada doğmuş(1923'te);yokluk yüzünden üniversiteye gidememiş.Yozgat'ta matbaa kurmuş;gazete çıkarmış;tam kırk dört yıl.1970 yılında YILKI ATI ile ismini duyurmuş. 1999'da aramızdan ayrılmış."Mezarı Yozgat'tadır." yazıyor kitabın başındaki kısacık özyaşam öyküsünde.Hayat ne kısa:Doğum tarihi/Ölüm tarihi.Arada kaç yıl geçmiş;o insan nasıl yaşamış;neler yapmış,ne yemiş,ne içmiş? Abbas Sayar Ağabeyimiz işte bu muhteşem güzellikteki hikâyeyi yazmış.Anlamını bilmediğim sözcüklerle karşılaştım kitapta.Sanki anlamışçasına okudum geçtim bu sözcükleri.Anladığımı sanmıyordum ama hiçbir eksiklik de duyumsamadım koca hikâyede.

Unutmadan yazıvereyim:Bu kitabı çocuklarımıza okutmalıyız,çok seveceklerdir.Bir de buraya tadımlık ürünler gibi hikâyenin dilini ve az da olsa üslubunu anlamak adına alıntılıyorum 110'uncu sayfayı:

Akşam İbrahim sözü yeniden Doru'ya getirdi:
- Mustafa,Kısrak paçasını kurtarmış.Hasibenin Murat ovada görmüş Doru'yu.Ulan şu hayvan milleti insandan akıllı. Seni,beni tek başına yabanda, kışta koysalar alimallah perişanlığımız diz boyuna çıkar. Bir peykede donar kalırız. Şu ata bak şuna... Beş saatlik yolu elin ile yapmışın gibi, git, dağı taşı aş, ovayı bul, arkadaş edin. Canavarın, kışın şerrinden yakanı kurtar, baharı bul...Bunu Allah yapar oğlum. Her mahluka o sahip çıkıyor.Kulunki telaş...Ben demedim mi hepinize. Doru'nun nasibi kesilmemişse değil yılkı, kırk yıl aç sefil bıraksan kılı bile kıpırdamaz,diye... Nasip işi bu...Allah'ın takdiri bu,alın yazısı bu...Kısrak gelip de bir işe sarılsın da gör.O zaman,ağanın her bir işi bildiğini anlarsın...Er sabah yol göründü bize. Er sabah ne? İlk horozda.Bir tayı hazırla sen.Birimiz yaya düşeceğiz yola...Dönüşte her ikimiz de atlı.İkimizin atlı gitmesi olmaz. Kısrak peşten gelmez.Zorluk çıkarır.Yürümez,yuları geçer,kaçmak ister.Tayı dişi kekliğe benzer yılkılığın.Onu görünce dayanamaz.Tezinden yaklaşır, gafil avlanır.Yakayı hemencecik ele verir.Var git yat sen.Er horozda her bir şeyi hazır et! Yular al, gem al, minderi çifte sar tayın üstüne..."

E,işte bu konuşan İbrahim.Kime konuşuyor? Oğlu Mustafa'ya.Ne konuşuyor? Geçen yıl yılkıya bırakılan doru atlarını bulmaya,bulup getirmeye gidecekler de,onu anlatıyor "ağası" oğluna.Kitabı okuyacak olanlar bundan sonrasını okumasın! Köylü yılkıya bırakılan doru at için İbrahim'e demediğini komaz.Ne hainliği kalır ne gavurluğu.İbrahim'e sorsan,tüm köylü sıkışınca gönderir atını yılkıya,bir ben miyim vicdansız,der.Abbas Sayar yılkıya bırakılan atın geçirdiği kışı öyle güzel anlatır ki ben bu güne kadar kar fırtınasını bu kadar gözümün önüne getiren bir metin okumamıştım.Anadolu'da kışın karı,fırtınası ıslık çalar YILKI ATI hikâyesinde,yer ile gök birleşir,dağ tepe görünmez olur ve azdıkça azan fırtına sabahlara kadar ulur.

İbrahim oğlu Mustafa'ya yılkı atının nasıl yakalanacağını öğretiyorken,Tayı varsa alacaksın ki yanına,yılkı koşup gelsin hemen.Çıkarlar yola.İbraamın dediği gibi de olur.Mustafa atar yuları Doru'nun boynuna.Yakalar da! Bütün o deli kışı yabanda canavara karşı tek bir aygırın koruması eşliğinde geçiren Doru tek bir hamlede kurtulur Mustafa'nın elindeki ipten.Anasını gören tay hemen yanına koşar.Tay ile anası Doru at Mustafa'nın elinden kurtulur kurtulmaz soluğu en yakın tepede alırlar.

Üşenmedim saydım.Kitap baştan sona 88 sayfa.Son sayfasında 120 yazdığına bakmayın!

Çarşamba,1 Şubat 2017 09.02.17
ataç ikon Yılkı Atı
kitaba 10 verdi
4 beğen · 3 yorum
Gülcan (@gulcann)
Semiiiihhh abiiiii yarın bu kitabı okumaya başlayacağım :)
09.02.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Oku Gülcan...Oku! Anadolu'nun bağrından çıkmış Abbas Sayar.Abbas Sayar da bize bu güzel eseri armağan etmiş. Oku ve okut bu kitabı lütfen!
09.02.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
http://www.hurriyet.com.tr/anadoluda-ozgur-atlar-zamani-40492876?utm_source=email&utm_medium=newsletter&utm_channel=Mail&utm_content=kutu2_gorsel
19.06.17 beğen cevap

Yılkı Atı - S41

Çılkır bir at soluk soluğa Kısrak'a yaklaştı. Kısrak, görmemezlikten geldi. Boynunu biraz daha uzattı. Umut ve yaşama isteği dolu bir kişneme bıraktı. Çılkır, önce Doru'nun boynunu kokladı. Burun deliklerine yaklaştı. Kısrak önce ses çıkarmadı. Sonra huysuzlaştı. Kıçını döndü, yalandan bir çifte attı, yürüdü. Beş on adım sonra durdu. Bu kez de Çılkır kişnedi. Yeniden Kısrak'a yaklaştı. Gerisini kokladı, kişnedi. Kısrak yine çifte attı, yürüdü. Yorgunluğunu ve açlığını unutmuş gibi idi. Bir yaşama sevinci dolmuştu yüreğine. Gözleri ışıklanmış, noktalı bakışları dağılmıştı.
özge yüksel tarafından eklenmiştir.
Kübra Aksu

Kübra Aksu

@kubraaksu

Yerde ot yoktu, çöp yoktu. Taş yiyordu atlar.
ataç ikon Yılkı Atı
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 1 yorum
Kübra Aksu

Kübra Aksu

@kubraaksu

Gitmiyordu. Götürüyorlardı...
ataç ikon Yılkı Atı
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
aylin doğanç

aylin doğanç

@aylindogancaysan

İyi bir gavurluktur tokluk. Kini azaltır, hoş görürlüğü arttırır.
ataç ikon Yılkı Atı
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
ahmet-samsa

ahmet-samsa

@samsa

Güneş doğar doğmaz Kısrak'ın sırtına yapıştı. Bir hoş oldu at. Sanki yüreğine kürek kürek hayat atıyorlar, dirilik atıyorlardı... Bir kişneme doldurdu içini. Dayanamadı, kişnedi...
ataç ikon Yılkı Atı
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

"Çabuk," dedi. "Gönülsüz köpeğin davara gittiği gibi iş görme."
ataç ikon Yılkı Atı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Can

Can

@canae

Şu an okuduğum kitap paylaşım fotoğrafı
Adama gülerler adama... Gemsiz, yularsız, egzersiz, mindersiz atınan yola çıkmış deyi.
ataç ikon Yılkı Atı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
17 beğeni · 7 yorum beğen ikon
Merve 🗡 (@mtrv)
Vişne suyunu neden karıştırıyorsun ?
06.03.17 beğen 2 cevap
Yasin Erdem

Yasin Erdem

@yasinerdem60

"İnsan" eşref-i mahlukat ve bir bu kadar küçük hacimli bir kitaba "insan"a ait bütün duyguların bir "at" üzerinden aktarıldığı bir kitap. Gayet sade bir dil ve akıcı bir üslupla okuyucuyu sarıp sarmalıyor. Yer yer "yılkı atı"yola kışın dondurucu soğuğunu ilimlerinde hissettiren bir anlatım. Abbas Sayar bu kadar küçük hacimli eserde ustalığını konuşturuyor. Okunası bir kitap.
ataç ikon Yılkı Atı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğeni · 0 yorum beğen ikon