up
ara

Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine

Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine Konusu ve Özeti

Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine
Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Say Yayınları
ISBN: 9789754687002
Sayfa: 144 sayfa Basım Tarihi: 2006
Akıllı insan her şeyden evvel ıstıraptan ve tacizden azâde olmak için çabalayacak, sessizliği ve boş vakti, dolayısıyla mümkün olan en az sayıda beklenmedik ve tehlikeli karşılaşma ile birlikte sakin, mütevazı bir hayatı arayacaktır; ve böylelikle sözüm ona hemcinsleriyle çok az bir ortak tecrübeyi paylaştıktan sonra, münzeviyane bir hayatı tercih edecektir, hatta eğer büyük bir ruha sahipse büsbütün yalnızlığı seçecektir.

Hayatta nasılsa edebiyatta da öyle: Her nereye dönseniz derhal kendinizi düzelmez, yola gelmez bir insan güruhuyla karşı karşıya buluyorsunuz, her tarafı her bir köşeyi doldurmuşlar, tıpkı yaz sinekleri gibi sürü halinde her yere doluşup her şeyi kirletiyorlar. Bir yığın berbat kitap, gıdasını buğday başaklarından alan ve sonunda onu boğup kurutan edebiyatın istilacı yabani otları da öyle. İnsanların zamanını, parasını, dikkatini -ki bunların meşru hak sahibi iyi kitaplar ve onların soylu hedefleridir- gasp etmektedirler.

Dolayısıyla okumak söz konusu olduğunda nerede duracağını bilmek çok önemli bir şeydir. Geri durulacak yeri kestirmedeki maharetin esası, zaman zaman neredeyse salgın halinde yaygın olarak okunan herhangi bir kitabı, sırf bu yüzden okumaktan ısrarla uzak durmaktır denebilir, sözgelimi sebepsiz gürültü şamata koparan, hatta yayın hayatına çıktıklarının ilk ve son yılında birkaç baskıya ulaşabilen, sonra da unutulup giden siyasi veya dini risaleler, romanlar, şiirler ve benzeri böyledir.
Schopenhauer
aslı seloğlu

aslı seloğlu

@asliseloglu

Çokça katıldığım, altını çizdiğim, alıntı yaptığım yer olmasına rağmen; yazarın fazlaca kitap okumayı bu denli kötü göstermesine bütünüyle katılamadım. Çok okumanın, zihinde bir fikir birliği yaratmaya engel olduğundan bahsetmiş; doğrudur.. Ancak, fikir birliğinin mutlak doğru olduğunu kim söyledi? Hele ki günümüz anlayışında, dünyayı tanıma ve anlamlandırma yolunda cevaplar değil sorular önemliyken... Bence insan; eksikliği, tamamlanmamışlığı ve şüpheciliği miktarınca insandır. Ancak yine bence Schopenhauer'un kitabında bahsettiği 'insan' biz sıradan insanlar değiliz. O, filozof statüsündeki dahi beyinlerden bahsediyor. Elbette ki bir filozof savunduğu düşünce sayesinde gerçek anlamda 'doğup', onunla yaşayıp ölür. Ama toplumun büyük bir kesimini oluşturan bizim gibi orta zekalı insanların okuyup çeşitlenmekten başka çıkar yolu yoktur fikrimce. Bununla beraber şu noktada yazarla yüzde yüz aynı fikirdeyiz: Kitaplar su içer gibi okunup, hiç ara vermeden yeni bir kitaba başlanmamalı. Özenle seçilen kitaplar, okunup sindirildikten sonra diğerine başlanmalı. Neokur'a inceleme yazmak da sindirme işinin büyük bir parçasını oluşturuyor benim açımdan. Ayrıca bu fikir sebebiyle biz okuyucular büyük bir sorumluluk almak durumunda kalıyoruz, kitap seçimlerimiz konusunda. Daha ince eleyip sık dokumalıyım kitap seçerken ama ne kadar başarılı olurum bilinmez.

Schopenhauer bu kitabında, biraz okumak ama çokça düşünüp yaşamak gerektiğinden bahsediyor. Bunu kendimde deneyimleyen biri olarak söyleyebilirim ki bir takım felsefik sözleri -misal dürüstlük ya da kibirle ilgili sözler- bir zamanlar okuduğumda bana anlamlı bir şeyler ifade etmezken, bu konularla ilgili deneyimler yaşadıkça ve sebepleri üzerine çokça "niye böyle" diye düşündükçe bu sözlerin anlamlandığını gördüm. Artık okumuş olmanın ötesinde benimsedim ve kişiliğimin bir parçası haline getirdim. Okumasam düşünemezdim, ama düşünmeden okumak da anlamsızdı. Bunlar birbirini tamamlayan yapboz parçaları gibiydi.

Aslında kitap hakkında yazılacak daha çok şey var ama bazen her şeyi anlatmamak daha iyidir. Niye mi? Niyesini Schopenhauer şöyle açıklamış: "Bir düşünce ifade edilir edilmez (ya da sözcüklerini bulur bulmaz) içimizdeki varlığını yitirir, yahut en derin anlamıyla keskinliğini ve ciddiyetini kaybeder. Başkaları için varolmaya başlarsa içimizde hayatiyetten kesilir; nasıl ki bir çocuk dünyaya gelmesiyle anasından uzaklaşırsa." Ve ben incelemeyi burada yarım bıraksam iyi olacak çünkü ne demiş Hesiodos; "Yarım bütünden daha fazladır." :)
3 yorum
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Güzel inceleme olmuş, emeğinize sağlık. “Hele ki günümüz anlayışında, dünyayı tanıma ve anlamlandırma yolunda cevaplar değil sorular önemliyken...” Bu cümleyi çok beğendim, güzel ifade etmişsiniz.
18.04.18 beğen 1 cevap
Fatma Zehra Yıldırım (@fzehrayildirim)
Şeyler, tanımlandıkça bastırılır. Ama insan neredeyse hiçbir zaman bunun farkına varmaz.
19.04.18 beğen cevap
Misafir

Misafir

@misafir000

Yazarın bu kitabını yine yazara ait olan Kadına ve Aşka dair kitabı ile beraber okudum. Schopenhauer oldukça ne dediğini iyi bilen bir filozof. Yüzyıllar öncesi yapmış olduğu tespitler ve bu tespitleri altını doldurarak yapıyor olması Toplumları ve onları var eden insan unsurunu iyi analiz edip , oldukça gerçekçi ve acımasız tavrı ile eleştiriyor olması benim hoşuma gitti. Çünkü yazar neyi neden ve niçin dediğini iyi bilen bir filozof. Düşünceleri bu gün bile geçerliliğini korumakta bu da onun ne kadar öngörülü ve insan unsurunu iyi tahlil ettiğini gösteriyor. Bu kitabında okumanın ve yazmanın nasıl olması gerektiği ile ilgili öğretici nitelikte düşüncelerini açıklamış , Yaşamak boyutu ile ilgili toplumların sınıfsal özeliklerinden yola çıkarak yaşamı iyi kılan olgunun kültür boyutuna değinmiş. Tabi ki sınıfsal boyutu ile temellendirmelerini yapmış. Her kitap okuyuşumda veya bir konu hakkında düşüncelerimi yazmak istediğimde onun altını çizmiş olduğum düşünceleri aklıma geliyor. Kitap dili ve çevirisi itibari ile anlaşılır. Çok az da olsa eski kelimeler yer almakta lakin bu durum bizim cümlelerin anlamını algılamamızda eksi rol oynamamaktadır. Teorik fikir kitaplarını seven bir insan olarak okuduğum her iki kitabında anlattığı konular itibari ile doyuma ulaştığımı söyleyebilirim. İyi bir filozofun sesine kulak vermek isterseniz ki eğer onların içinde Schopenhauer 'ın olması şart . Yoksa eksik kalırsınız. Onunla ve düşünceleri ile geç tanışmış olduğumdan dolayı muzdaribim. Tüm kitapları evet ben iyi bir okurum diyen tüm arkadaşların okuması gerektiğine inanıyorum. Sosyolojiyi , Felsefeyi , İnsanı ve İnsana dair tüm olgulara yönelik çıkarımların yapılabilineceği ve kişiyi geliştiren bir filozof. OKUNMALI OKUNMALI OKUNMALI...
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Yazarın bu kitabını yine yazara ait olan Kadına ve Aşka dair kitabı ile beraber okudum. Schopenhauer oldukça ne dediğini iyi bilen bir filozof. Yüzyıllar öncesi yapmış olduğu tespitler ve bu tespitleri altını doldurarak yapıyor olması Toplumları ve onları var eden insan unsurunu iyi analiz edip , oldukça gerçekçi ve acımasız tavrı ile eleştiriyor olması benim hoşuma gitti. Çünkü yazar neyi neden ve niçin dediğini iyi bilen bir filozof. Düşünceleri bu gün bile geçerliliğini korumakta bu da onun ne kadar öngörülü ve insan unsurunu iyi tahlil ettiğini gösteriyor. Bu kitabında okumanın ve yazmanın nasıl olması gerektiği ile ilgili öğretici nitelikte düşüncelerini açıklamış , Yaşamak boyutu ile ilgili toplumların sınıfsal özeliklerinden yola çıkarak yaşamı iyi kılan olgunun kültür boyutuna değinmiş. Tabi ki sınıfsal boyutu ile temellendirmelerini yapmış. Her kitap okuyuşumda veya bir konu hakkında düşüncelerimi yazmak istediğimde onun altını çizmiş olduğum düşünceleri aklıma geliyor. Kitap dili ve çevirisi itibari ile anlaşılır. Çok az da olsa eski kelimeler yer almakta lakin bu durum bizim cümlelerin anlamını algılamamızda eksi rol oynamamaktadır. Teorik fikir kitaplarını seven bir insan olarak okuduğum her iki kitabında anlattığı konular itibari ile doyuma ulaştığımı söyleyebilirim. İyi bir filozofun sesine kulak vermek isterseniz ki eğer onların içinde Schopenhauer 'ın olması şart . Yoksa eksik kalırsınız. Onunla ve düşünceleri ile geç tanışmış olduğumdan dolayı muzdaribim. Tüm kitapları evet ben iyi bir okurum diyen tüm arkadaşların okuması gerektiğine inanıyorum. Sosyolojiyi , Felsefeyi , İnsanı ve İnsana dair tüm olgulara yönelik çıkarımların yapılabilineceği ve kişiyi geliştiren bir filozof. OKUNMALI
0 yorum
Beyhude

Beyhude

@mamafih

Yazarın bu kitabını yine yazara ait olan Kadına ve Aşka dair kitabı ile beraber okudum. Schopenhauer oldukça ne dediğini iyi bilen bir filozof. Yüzyıllar öncesi yapmış olduğu tespitler ve bu tespitleri altını doldurarak yapıyor olması Toplumları ve onları var eden insan unsurunu iyi analiz edip , oldukça gerçekçi ve acımasız tavrı ile eleştiriyor olması benim hoşuma gitti. Çünkü yazar neyi neden ve niçin dediğini iyi bilen bir filozof. Düşünceleri bu gün bile geçerliliğini korumakta bu da onun ne kadar öngörülü ve insan unsurunu iyi tahlil ettiğini gösteriyor. Bu kitabında okumanın ve yazmanın nasıl olması gerektiği ile ilgili öğretici nitelikte düşüncelerini açıklamış , Yaşamak boyutu ile ilgili toplumların sınıfsal özeliklerinden yola çıkarak yaşamı iyi kılan olgunun kültür boyutuna değinmiş. Tabi ki sınıfsal boyutu ile temellendirmelerini yapmış. Her kitap okuyuşumda veya bir konu hakkında düşüncelerimi yazmak istediğimde onun altını çizmiş olduğum düşünceleri aklıma geliyor. Kitap dili ve çevirisi itibari ile anlaşılır. Çok az da olsa eski kelimeler yer almakta lakin bu durum bizim cümlelerin anlamını algılamamızda eksi rol oynamamaktadır. Teorik fikir kitaplarını seven bir insan olarak okuduğum her iki kitabında anlattığı konular itibari ile doyuma ulaştığımı söyleyebilirim. İyi bir filozofun sesine kulak vermek isterseniz ki eğer onların içinde Schopenhauer 'ın olması şart . Yoksa eksik kalırsınız. Onunla ve düşünceleri ile geç tanışmış olduğumdan dolayı muzdaribim. Tüm kitapları evet ben iyi bir okurum diyen tüm arkadaşların okuması gerektiğine inanıyorum. Sosyolojiyi , Felsefeyi , İnsanı ve İnsana dair tüm olgulara yönelik çıkarımların yapılabilineceği ve kişiyi geliştiren bir filozof. OKUNMALI
0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine
Schopenhauer’in okuma, yazma ve düşünme konularındaki görüşlerini yazmış olduğu kitaptır.

Can sıkıntısı, insanın yalnız kaldığı zamanlarda kendi kendine yetmesi, insanın dış dünyadan beklentisinin olmaması gerektiği, akılsız iradenin baş belası bir durum olduğu ilk bölümdeki öne çıkan başlıklar arasındadır. Bu bölümde “Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar” da da vurgulanan konular var.

İkinci bölüm ve dördüncü bölümler, biz okurları ilgilendiriyor. İnsanların şahsi ve zihni iki hayatı olduğu ve bunlardan zihni hayatın oldukça önemli olduğu vurgulanmış. Zihinsel ihtiyaçların olmadığı durumlarda, zihinsel zevklerin olmayacağından bahsedilmiş. Üzerinde düşünme olmaksızın yapılan okumanın verimli olmayacağı ve bu yüzden uzun süre kitap okumanın zihni körleştirdiği konusu ele alınmış. Okumanın, bir insanın kendi düşüncelerinin yerine okumayı koyması ve bu açıdan da düşünmek eylemini gerçekleştirememeyi gerektirdiği, bu yüzden okumanın kısa sürelerle yapılması gerektiği vurgulanmış.

Yazar, diğer bölümde de Yazarlık üzerine düşüncelerini paylaşmış. Yazar’ın eski klasik yazanlarının eserlerini okuduktan sonraki hissedilenler ile ilgili tespitlerini oldukça yerinde buldum. Kitabın orjinalini tercüme ile değiştirmenin doğru olmadığını kendi üslubuyla dillendiren Yazar, içeriğin biçime tercih edilmemesi gerektiğini öğütlemiş. Yazarların gereksiz yere gösterişli kelimelerle ve uzatarak bir konuyu anlatmasının doğru olmadığını ve doğallığın ön planda olması gerektiğini kendine has üslubuyla değerlendirmiş Yazar.

Kitapta bence öne çıkan konulardan derlediğim incelemem umarım faydalı olmuştur. Keyifli okumalar dilerim.
2 yorum
ekar (@ekar)
çok kitap okuyan insanların kendi düşüncelerini ortaya çıkaracak zaman bulamadıklarına katılıyorum.. yerinde bir tespit.. kitap okumalı ama, kitaplara esir olmamak, zihnimizi kitaplara teslim etmemek gerekli.. yazarların da kitaplarında ele aldıkları konular bir düşünce ürünü.. değerlendirmeden, üzerinde düşünmeden kabul etmek çok doğru bir davranış olmamalı..
01.01.18 beğen cevap

Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine - S41

Burada genel bir doğrunun bir başka tatbikatıyla karşılaşırız ki Goethe Dictung und Wahrheit'ında (Şiir ve Hakikat III. Kitap), şu şekilde dikkat çeker: Bir insan son tahlilde her şeyde kendisine başvurmalıdır; ya da Oliver Goldsmith'in The Traveller'da ifade ettiği biçimiyle:

Still to ourselves in every place consin'd
Our own felicity we make or find.*

*Her yerde sadece kendimize emanet olduğumuzdan mutluluğumuzu da kendimiz yaratır ya da buluruz.
Guapo tarafından eklenmiştir.
Gökçe

Gökçe

@gokceyasa

Dünyadaki bütün akıllılar bir araya gelse akıldan nasip almamış birisi için hiçbir kıymet ifade etmez.
0 yorum
Gökçe

Gökçe

@gokceyasa

Okumak bu topraklarda, biraz da sorulan bu soru sayesinde "bir boş zaman meşgalesi " olarak bellendi.İnsanlar bu topraklarda boş zamanlarını "okumak" la dolduruyorlardı, dolu zamanlarında ne yapıyor ve ne yapmaya davet ediliyorlardı?
0 yorum
Beyhude

Beyhude

@mamafih

Sırf bayağı kimselerin her gün piyasaya çıkan ve sinekler gibi her yıl katlanarak çoğalan yazdıklarını okumak uğruna bu bütün zamanların ve bütün ülkelerin en nadir ve en soylu kafalarının eserlerinin kapağını bile kaldırmaksızın yüz üstü bırakan halk tabakasının budalalığı ve huysuzluğu inanılacak gibi değildir.
sayfa ; 67
0 yorum
Gökçe

Gökçe

@gokceyasa

Çünkü halk yeni olanı okumayı iyi olanı okumaya tercih edecek kadar saftır.
0 yorum
Beyhude

Beyhude

@mamafih

Eğer okuyabilecek zamanı da satın alabilseydi kitap satın almak ,insan için iyi bir şey olurdu; fakat insanlar genellikle kitap satın almayı o kitapların içindeki şeyleri elde etmekle ve onlara hakim olmakla karıştırırlar.

Bir insanın okuduğu her şeyi muhafaza etmesini istemek , yediği her şeyi midesinde muhafaza etmesini istemekten farksızdır. Yediği şey onu bedenen , okuduğu şey de zihnen beslemiştir ve o bunlarla ne ise o olmuştur. Nasıl ki beden kendisiyle türdeş olanı hazmederse , bir insan da kendisini ilgilendiren- dikkatini çeken şeyi muhafaza edecektir ; bir başka deyişle onun düşünce sistemiyle örtüşen yahut amaçlarına denk gelen şeyi bünyesinde alıkoyacaktır. Tabiatiyle herkesin hedefleri vardır. , fakat çok azı bir düşünce sistemine benzer bir şeye yaklaşır. Bu sebepten ötürüdür ki bu insanlar hiç bir şeye nesnel bir alaka göstermezler, okuduklarından hiç bir şey hatırlamaz.
sayfa; 68_69
0 yorum
209
KİTAP
Asla Unutmak İstemediğimiz Kitaplar
Asla unutmak istemediğimiz, aklımızın bir köşesinde hep dursun dediğimiz en etkileyici kitapları bu listede paylaşıyoruz....
31
KİTAP
Kaynak sayılacak kitaplar
Bazı kitaplar vardır ki diğer kitaplara ve araştırmalara kaynak niteliğinde bilgiler barındırırlar. Kendilerinden sonra yapıl...
104
KİTAP
Felsefe Severlere Kitap Tavsiyeleri
Felsefe okumayı seven, hatta kendi çapında felsefi düşünceler üretmeye hevesli felsefe düşkünlerinin okuması gerektiğini düşü...
104
KİTAP
Felsefe Severlere Kitap Tavsiyeleri
Felsefe okumayı seven, hatta kendi çapında felsefi düşünceler üretmeye hevesli felsefe düşkünlerinin okuması gerektiğini düşü...
312
KİTAP
Tavsiye Ettiğim Kitaplar
Kitap tavsiyesi arayanlar buraya! Herhangi bir kitap türüne bağlı kalmaksızın beğenerek okuduğumuz ve herkesin okumasını tavs...
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

İnsan mutluluğunun iki düşmanı, acı ve can sıkıntısıdır. paylaşım fotoğrafı
"İnsan mutluluğunun iki düşmanı, acı ve can sıkıntısıdır."
Akıllı adam her şeyden evvel ıstıraptan ve tacizden "harici sıkıntıdan" azâde olmak için çabalayacak, sessizliği ve boş vakti, dolayısıyla mümkün olan en az sayıda beklenmedik ve tehlikeli karşılaşma ile birlikte sakin, mütevazı bir hayatı arayacaktır.

Ve böylelikle sözüm ona hemcinsleriyle çok az bir ortak tecrübeyi paylaştıktan sonra, münzeviyane bir hayatı tercih edecektir, hatta eğer büyük bir ruha sahipse büsbütün yalnızlığı seçecektir.

Çünkü bir insan ne kadar kendi kendisine yeterse, başka insanlara o denli daha az gereksinim duyacaktır ; haddi zatında başka insanlar da ona o kadar az tahammül edebilecektir.

Yüksek bir zihin düzeyinin bir insanı toplum dışına itebilmesinin nedeni budur.

Doğrudur, eğer zihnin niteliği nicelikle telafi edilebilseydi, bu insanların büyük dünyasında bile yaşama zahmetine değerdi.

Fakat şükür ki yüz tane ahmak bir araya gelse bir tane akıllı adam etmez.

*
Bu kadar duru ve gerçekçi ifadeler.
ataç ikon Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv

Alıntı
https://www.resimag.com/
"Okurken bir başka kimse bizim için düşünür: Biz sadece onun zihin sürecini takip etmekle yetiniriz. Nasıl ki yazmayı öğrenirken talebe öğretmen tarafından kalemle çizilmiş çizgileri takip eder, okurken de tıpkı bunun gibidir; düşünme işinin büyük bölümü zaten bizim için bitirilmiştir. Bunun içindir ki kendi düşüncelerimizle meşgul olduktan sonra elimize bir kitap almak her zaman bizi bir parça rahatlatır. Fakat okurken zihnimiz aslında başka birisinin düşüncelerinin oyun alanından başka bir şey değildir. Ve dolayısıyla öyle olur ki çok fazla -yani neredeyse bütün gün- okuyan ve arada düşünmeksizin geçirilen eğlence yahut meşgale ile kendisini eğlendiren kimse, yavaş yavaş kendi kendine düşünme yeteneğini kaybeder."
ataç ikon Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 yorum
BUKALEMUN (@karacurin)
Şamunayermiy 'di bu ?
16.02.18 beğen cevap
fatih ozan (@fatihozan)
Resim anlamlı olduğu kadar iğrenç :)
16.02.18 beğen 1 cevap
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Schopenhauer’den yazmak üzerine düşünceler
“Bir düşünce ifade edilir edilmez (ya da sözcüklerini bulur bulmaz) içimizdeki varlığını yitirir yahut en derin anlamıyla neşesini ve kıvraklığını kaybeder. Başkaları için var olmaya başlarsa içimizde hayatiyetten kesilir; bir çocuğun dünyaya gelmesiyle anasından uzaklaşması gibi...
Yürümek için baston ne ise, düşünce için Kalem de odur, fakat nasıl ki insan en kolay bastonsuzken yürürse, en kusursuz biçimde de elinde kalem yokken düşünür. İnsan ancak yaşlanmaya başladığında bir baston kullanmayı ister, [baston artık onun için bir yük değil, bir yardımcıdır] kalem de böyledir.”
2 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Çok iyi ?
31.12.17 beğen 1 cevap
ekar (@ekar)
hayattan alınmış bir tecrübe..
31.12.17 beğen 1 cevap
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Schopenhauer’e göre Yazar türleri
“...üç tür yazardan bahsedilebilir. Birinci türe düşünmeksizin yazanlar dahil edilebilir.Bunlar hafızalarındakini veya hatırlayabildiklerini, hatta doğrudan başka insanların kitaplarındakini yazarlar. Sayıca en kalabalık olan bu zümredir. İkinci kümede yer alanlar yazarken düşünenlerdir. Bunlar yazmak için düşünürler; bunlar da oldukça kalabalıktır. Üçüncü kümede ise yazmaya başlamazdan önce düşünmüş olanlar vardır. Bunlar sadece düşündükleri için yazarlar; ve nadirattandırlar.”
0 yorum