up
ara

Osmanlı Sarayında Hayat

Osmanlı Sarayında Hayat Konusu ve Özeti

Osmanlı Sarayında Hayat
Osmanlı Sarayında Hayat kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Yitik Hazine Yayınları
ISBN: 9789944766043
Sayfa: 216 sayfa Basım Tarihi: 1970
Topkapı Sarayı, devasa bir imparatorluğun, üç kıtayı üç buçuk asır yönettiği merkez Osmanlı'nın en parlak, en sönük; en muhteşem, en acı; en neşeli, en hazin günlerinin şahidi... Burada her köşenin bir hikâyesi vardır, her hatıranın bir izi.Sarayda, Osmanlı padişahına selam vermek istemeyen Rus elçinin başına gelenlerden Enderun'daki talebelerin sabah uyanışına; padişahın bir gününü nasıl geçirdiğinden merasimlerdeki muhteşem disipline kadar neler yaşanmamıştır ki Osmanlı Sarayı'nda Hayat, Topkapı Sarayı'nın şahit olduğu nice hâdiseyi tarihin karanlık sayfalarından günümüze ilber Ortaylı'nın o hoş üslubuyla aktarıyor.Kitabın sayfalarını çevirirken yeniçerilerin Divan Meydanı'ndaki nidalarını, aşçıların saraya yemek yetiştirme telaşlarını duyacaksınız. Canına kıyılan padişahın çığlığı ile ürperecek, yeni doğan bir şehzadenin şenlikleriyle neşeleneceksiniz. Hırka-i Saadet ziyaretleriyle hislenecek, III. Selim'in musiki nağmeleriyle rahatlayacaksınız.Sarayda yaşananları; kulaktan dolma bilgilerden, dedikodulardan, ikinci sınıf romanlardan değil, Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı ilber Ortaylı Hoca'dan öğrenmek ve Osmanlı tarihine sarayın penceresinden bakmak için sizi eserin sayfalarına davet ediyoruz. Topkapı'yı turistlerden evvel kendimize öğretmek için.
Misafir

Misafir

@misafir000

Topkapı sarayını en ince detaylarına öğrenmek isteyenlerimiz bu kitabı okumalı
0 yorum
keyifle okunası bir kitap
0 yorum

Osmanlı Sarayında Hayat - S41

Hiç şüphesiz ki Divan-ı Hümayun muhteşem kulesiyle ortadadır. Bu kule önceleri ahşaptır. Bir yangından sonra tekrar restore edilir ve 19. yüzyılda da mimar aile Balyanlar bugünkü görünümünü verir. Kase-ı Adl yahut Adalet Kulesi'nin alt katında Divan-ı Hümayun toplanır. Sadrazam, kubbe altı vezirleri, -şayet vezir ise- yeniçeri ağası, kaptan paşa ve nişancı... Nişancı, imparatorluğun kadastrosunu, tımar ve dirlik tevcihatını yapan biriydi. Çok önemli bir memuriyetti. Burada sadece ilmiyenin ve adliye işlerinin reisi olarak Anadolu ve Rumeli kazaskerleri bulunurdu. Müfti dediğimiz şeyhülislam sonraları anılan ilmiye reisi hiçbir zaman divanın üyesi olmamıştır, Divan-ı Hümayun'a da katılmamıştır.
Uğur Göre tarafından eklenmiştir.