up
ara

Güller Kitabı

Güller Kitabı Konusu ve Özeti

Güller Kitabı
Güller Kitabı kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Kapı Yayınları
ISBN: 9789758950812
Sayfa: 320 sayfa Basım Tarihi: 1970
Gül, zaman zaman lâle ve karanfil gibi zorlu rakiplerle mücadele etmek zorunda kalmışsa da, saltanatını her zaman korumuş, bütün çiçekleri, hatta tabiatı özetleyen bir çiçektir. Aslında her çiçek "gül"dür ve gül, tabiattaki görüntü çokluğunun arkasında var olan gizli birliğe işaret eder. "Güller Kitabında" Türk kültürünün "çiçek" macerası, bu sebeple "gül" etrafında anlatılmaktadır. Sadece çiçek macerası mı? Göçebelik devirlerimizden bugüne kadar çiçekler etrafında geliştirdiğimiz incelikli kültür, derin duyarlık, tabiata farklı bakışımız ve bu bakış tarzındaki değişmeler de Güller Kitabının başlıca konuları arasında yer alıyor. Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 1992 yılında "inceleme" dalında ödüle layık görülen, "Güller Kitabı"nı okumak, yazarıyla birlikte kültürümüzün uzun ince yollarında zevkli bir yolculuğa çıkmak demektir.
Misafir

Misafir

@misafir000

Güller kitabında Beşir Ayvazoğlu çiçeklerin anlamları, efsaneleri hakkında çok güzel tespitlere yer veriyor. örneğin gül neden kırmızıdır? çünkü bülbül güle aşıktır. gülün rengi önceden kırmızı değilmiş. gül bir gün çok susuz kalmış sararıp solmuş susuzluktan ölecekmiş. bunu gören bülbül gülün üzerine konmuş ve gülün dikenini kendine saplamış bülbülün akan kanıyla gül susuzluğunu gidermiş yeniden hayat bulmuş. rengi de o günden sonra kırmızı olmuş.
ataç ikon Güller Kitabı
8.67 (6 oy)
0 yorum

Güller Kitabı - S41

Yerleşik hayata geçtikten sonra ister istemez tarımla, dolayısıyla bitkilerle daha yakından ilgilenmeye başlayan atalarımızın çiçeklere de başka bir gözle bakmaya başlamaları tabiîdir. Hayvan yetiştiren ve avlayan insanın karakteriyle, bağda bahçede çalışan, toprakla haşır neşir olan insanın karakteri birbirinden çok farklıdır. Biri son derece hareketli, öbürü durgun bir varlık karşısındadır. Çiftçi toplumlar bu yüzden Fatihlerin karşısında duramamışlardır.
Samyeli Yılmaz tarafından eklenmiştir.
312
KİTAP
Tavsiye Ettiğim Kitaplar
Kitap tavsiyesi arayanlar buraya! Herhangi bir kitap türüne bağlı kalmaksızın beğenerek okuduğumuz ve herkesin okumasını tavs...
Hüzünlü Kelamlar

Hüzünlü Kelamlar

@zynpsmr

 paylaşım fotoğrafı
"Çiçekleri hep sevdim; çiçek sevmeyen biri herhalde normal bir insan olarak kabul edilemez."
ataç ikon Güller Kitabı
8.67 (6 oy)
3 yorum
ea (@yesilfular)
mümkünse bu resmi çalıyorum.
04.04.17 beğen 1 cevap