up
ara

Şu Çılgın Türkler

Şu Çılgın Türkler Konusu ve Özeti

Şu Çılgın Türkler
Turgut Özakman'ın çok satan tarihi romanı Şu Çılgın Türkler, Türkiye'nin yakın tarihine ışık tutan değerli bir eser. Çöküş döneminde olan bir imparatorluğun umutsuz halkı, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yeniden umutla dolar ve büyük mücadele dönemi başlar. Böylece Çılgın Türkler yeniden sahneye çıkar ve tarihe adlarını yazdırır.
Yayınevi: Bilgi Yayınevi
ISBN: 9789752201279
Sayfa: 752 sayfa Basım Tarihi: 2004
"...Özakman'ın kitabı, tarihsel bir gerçeğin güzelim bir Türkçeyle roman diline dönüştürülmesidir. Kırk yıllık özel çabayla saydamlastırılan özgün tarihimizin anlamını yeniden ve bu vakitte içimize sindirmek, bize ve yeni kuşaklara her zamankinden daha çok gerekli. Bu kitabı okuyun, çocuklarınıza okutun, dostlarınıza armağan edin!"- İlhan Selçuk, Cumhuriyet"Şu Çılgın Türkler'i okuyun, 'çılgın' babalarınızla, dedelerinizle onur duyun."- Hasan Pulur, Milliyet"Olağanüstü akıcı, öğretici, bize yakın geçmişimizi bir kez daha yaşatan bir eser."- Emin Çölaşan, Hürriyet"Hiç 688 sayfa boyunca gözlerinizin sürekli dolduğu oldu mu? Hiç, bir kitap boyu acıyı, kederi, gururu ve zaferi akıl almaz med-cezirler arasında adeta yaşadığınız oldu mu?.. Hiç, hıçkırıklarınızdan övünç duyduğunuz oldu mu?.. Benim oldu. Elleri öpülesi Turgut Özakman'ın 'Şu Çılgın Türkler' kitabını okurken."- Ümit Zileli, Cumhuriyet"...Bu kitabı okurken, kendi babamdan ve amcamdan, ailemden hep duyduğum olayları yaşadım. Bunu ancak çılgın Turgut yazabilirdi. Ancak, doğrusu, haset duymadım desemyalan olur; böyle bir şaheseri kendim yazamadığım için!"- Altemur Kılıç, Ortadoğu"Şu Çılgın Türkler'i bu yaz mutlaka okuyun... Okutun... Hatta 'Çılgın Türkler' kursları açıp gençlere Kurtuluş Savaşı'nı öğretin... Mutlaka!" - Ali Atıf Bir, Hürriyet
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil - Bursa

Çok kalın diye 9-10 senedir hep erteliyordum. Sonunda okuyup bitirdim. Okuyup duygulanmamak mümükün değil. Bu ülkenin her karışında milyonlarca kişinin canı, kanı, alın teri ve göz yaşının olduğunu bire bir yaşar gibi öğrenmek çok çarpıcı.Bunun yanında bir o kadar da hain, satılmış, kendi çıkarı için her şeyi satanların olduğunu bilmek de bir o kadar da üzücü. Her devir öyle değil mi? Her devirde kutsal bildiği değerler için kendini feda edenler de oluyor, kendi çıkarı için ülkesini ve tüm değerlerini feda edenler de. Bu binlerce yıldır değişmedi, değişmeyecek de. Günümüz de de bunun çok yakından şahidi olmuyor muyuz. Yine bir kurtuluş/yokoluş savaşındayız ve yine etraf hainden, kendi minicik çıkarı için tüm kutsal bildiğimiz değerlerden vazgeçenlerden geçilmiyor. Tarih hep tekrar ediyor. Ama ahlak, namus, şeref ve dürüstlük eninde sonunda hep galip geliyor ve inşallah yine gelecek...
ataç ikon Şu Çılgın Türkler
kitaba 10 verdi
0 yorum
Pepuk ???

Pepuk ???

@philosophia

Hasta Adam
Sınırları, Güney'de Afrika üzerinden İspanya'ya, Batı'da Viyana'ya dayanmış, tarihteki şanlı yerini sonuna kadar hak etmiş bir imparatorluk, son 300 yıl boyunca bilim, ilim ve teknolojide geride kalarak dünya liderliğini kaybetmiş, reform ve devrimlerini yaparak sanayi devrimlerini yapmış bir Avrupa'ya ayak uyduramamış ve artık "hasta adam " tanımlamasıyla bütün topraklarını kaybetmiş , yeraltı kaynaklarını, limanlarını, demir yollarını ve hatta hazinesinin denetimini kaybetmiş bir imparatorluk, yerini küllerinden yeniden doğan, her ne pahasına olursa olsun kanının son damlasına kadar vatanını savunmaya yemin etmiş bir milletin Gazi Mustafa Kemal liderliğinde tarih sahnesinde ki yerini tekrar almasının ve yazdığı bu destanla , sömürge olmuş nice millete, özgürlük ve bağımsızlık yolunda rehber oluşunun anlatımıdır bu kitap.
ataç ikon Şu Çılgın Türkler
kitaba 10 verdi
3 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Çoook uzun bir tümce olmuş Rojda.Okuyorken tıknefes oldum. :) "(...) Gazi Mustafa Kemal liderliğinde tarih sahnesinde ki yerini tekrar almasının" içerisindeki 'ki' bitişik yazılmalı.Bilesin!
12.10.16 beğen 1 cevap
Pepuk ??? (@philosophia)
Peki hocam bir daha olmaz. :)
12.10.16 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Teşekkür ediyorum Rojda. :)
12.10.16 beğen cevap
Derya Y.

Derya Y.

@deryasin

Kitaba başlamak için çok tereddüt etmiştim 'Acaba sıkıcı mıdır ki?' diye. Kitabı okumaya başlayınca hemen geçti :) Kitabı sindirerek tadını çıkara çıkara okudum.

Kitabın dili çok sade ve anlatım o kadar akıcı ki belgesel tadı veriyor. Kimi zaman coşturuyor, kimi zaman ağlatıyor, kimi zaman da kızdırıyor. Tarihimizi anlamak, vatanımızın nasıl kurtulduğuna okuyarak şahit olmak bile o kadar gurur vericiydi ki sık sık ''Ne mutlu Türküm diyene!'' dediğimi hatırlıyorum.
Ben okumak için geç kaldığımı düşünüyorum eğer okumadıysanız daha fazla geç kalmayın bu gurura siz de ortak olun derim.

Şimdiye kadar okuduğum kitaplar içinde ismiyle bu kadar uyum içinde olan bir kitap daha hatırlamıyorum :)
ataç ikon Şu Çılgın Türkler
kitaba 10 verdi
0 yorum
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay - İstanbul

ŞU ÇILGIN TÜRKLER
ŞU ÇILGIN TÜRKLER

Turgut Özakman

ŞU ÇILGIN TÜRKLER adlı romanı 2005 yılının Kasım ayında devretmiştim. Turgut Özakman kitabın yazarı olarak pek popülerdi o günlerde.Okuduğum kitap 80.basım idi.Sekseninci basım.Dile kolay. Öyle kısa da değildi üstelik;688 sayfaydı.Nasıl okumuşum? Hayret!

Edebî açıdan dört puan,gururumuzu okşadığından dokuz puan demiş idim bir başka sitede yazdığım yorum yazımda.Bu yorumuma karşılık bir arkadaş şöyle yazmıştı bana:Vatan haini misin? Sebebe bakar mısınız...Şu Çılgın Türkler romanına 4 puan verdim edebî açıdan diye sorulan sorudur bu.

Kitap ilk piyasaya sürüldüğü günlerde adından epeyce söz ettirmişti.
ataç ikon Şu Çılgın Türkler
kitaba 8 verdi
0 yorum
Sencer Kılıç

Sencer Kılıç

@mehmetyildiz - İstanbul

Sayfası Çok Nasıl Bitiririm Diyenler Buraya...
Arkadaşım öncelikle şanlı tarihimiz ne kadar yazılsa o kadar onurlanmalıyız ki zaten. Ne demek kitap çok kalın?! Mevzu kalın da ondan! (ups!) Şaka bir yana kitapta şöyle bir mevzu geçiyor; düşman kuvvetlerinden aşırılıp Liverpool limanından Türkiye'ye getirilen top mermileri, halihazırda elimizde bulunan toplara sığmayacak kadar büyüktür. Kurtuluş savaşının her yanından fışkıran çaresizliğin ağzını yüzünü dağıtan o muhteşem dehalardan birisi, yani bağrı yanık tornacı ustamız torna tezgahına taktığı top mermilerini bir bir yontup elimizde ki toplara uygun hale getiriyor. Bunun adı zaferdir Ahali... OKUYUN OKUTUN.
ataç ikon Şu Çılgın Türkler
kitaba puan vermedi
0 yorum

Şu Çılgın Türkler - S41

HABER Londra'ya sabah ulaştı ve Lloyd George öfkeden deliye döndü. Bu talihsiz anda ziyaretine gelen eski gazeteci ve konsolos, şimdi İyonya Bankası'nın Başkanı Yunan asıllı Sir John Stavridis'e ağzına geleni söyledi. "Artık bir Yunanlının fotoğrafını bile görmek istemiyorum.." diye bağırıyordu, "..Temsilcileriniz bana zafer için güvence vermişti. Kendi askeri danışmanlarıma değil, sizin hayalci subaylarınıza inandım. Ama az önce öğrendim ki o kadar güvendiğim Yunan ordusu üç ay içinde ikinci kez yenilmiş. Bu başarısızlığın beni nasıl bir çıkmaza soktuğunu anlayabilirsiniz. Hakimiyetimizin altında her ülkedekinden çok Müslüman var. Bir Trk zaferi hepsinde bağımsızlık hevesi uyandırabilir. Dağılmamak için M. Kemal'i mutlaka ezmek zorundayız. Bunun için Yunan ordusuna güveniyordum. Hükümetim o orduyu donatmış, ayrıca da 16 milyon sterlin yardım yapmıştı.
Murat Yıldırım tarafından eklenmiştir.
Betül BLT

Betül BLT

@betulblt - İstanbul

"Bana bak, Azrail korkakları arar, korktuğunu belli etme çocuk!"
ataç ikon Şu Çılgın Türkler
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Betül BLT

Betül BLT

@betulblt - İstanbul

"Efendiler! Hissiyata kapılmayın. Köylerde erkek kalmadı. Bir kadın üç-dört eve bakıyor, aile reisi oldu. Artık kadınların da seçme ve seçilme haklarını kabul etmek durumundayız."
Biri haykırdı:
"Feministliğinizi tebrik ederim."
"İnsanlığımı tebrik ediniz."
(Dönemin Erzurum Milletvekili Hüseyin Avni Bey)
ataç ikon Şu Çılgın Türkler
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ahmet avsar

ahmet avsar

@ahmetavsar0

"Yüzbaşı Faruk, İstanbul. Beni emretmişsiniz." ...............

Hemen şu müzevir teğmeni bul da özür dile olayı kapatalım.

Başıyla çıkması için izin verdi. Ama yüzbaşı yerinden kıpırdamadı:

-Paşam birde beni dinlemenizi rica ediyorum
Nazır bıkkınlıkla;
-Söyle bakalım. dedi
-Balkan savaşında teğmendim. Çanakkale de üsteğmen, Suriye cephesinde yüzbaşı oldum. Ben bu rütbeleri tek başıma savaşarak almadım.Her rütbem de binlerce şehidin ve gazinin hakkı var. Onların hakkını korumak namus borcumdur. Beni affedin özür dileyemem.

Harbiye nazırı bozuldu

-Anlamadın galiba Harbiye nazırı olarak emrediyorum.
Yüzbaşı sukunetle
-Anlıyorum efendim dedi,
Apoletlerini bir hamlede söküp masasına bıraktı:
-Artık emirlerinizi dinlemek zorunda değilim!

Selam vermeden dönüp kapıya yürüdü. Oturan subayların, İstanbul u tutan birkaçı dışında, hepsi saygıyla ayağa fırladı. Hepsinin rütbesi yüzbaşından daha büyüktü.

Gözleri dolarak yüzbaşıya selam durdular.....
ataç ikon Şu Çılgın Türkler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Şeyda

Şeyda

@seydaeylul - Adana

" İlerde halkımızın, bunca ibret verici tecrübeden sonra gerçek dindarlarla din tüccar ve aktörlerini birbirlerinden ayırdedeceğini ümit ederim. Yoksa hep böyle geri ve ezik kalırız. "
ataç ikon Şu Çılgın Türkler
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Şeyda

Şeyda

@seydaeylul - Adana

" Din konusundaki cahilliğin ne kadar tehlikeli olduğunu sürekli görmekteydiler. Dinde cahillik ile ihanet arasında usturanın ağzı kadar incecik bir aralık vardı. "
ataç ikon Şu Çılgın Türkler
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
264
KİTAP
Hazinem Dediğim Kitaplar
Kitap hazineleri ortaya çıksın! Hazine değerindeki kitaplarımızı bu listede paylaşıyoruz. Sen de en değer verdiğin ve herkesi...
6
KİTAP
Kurtuluş Savaşı'nı En İyi Anlatan Kitaplar
Tarihimizin en önemli savaşlarından biri olan Kurtuluş Savaşı hakkında detaylı bilgi edinmek isteyenlerin mutlaka okuması ger...
127
KİTAP
Başucu Kitaplarım
Hayatımızda yer edinmiş, zaman zaman sayfalarını yeniden karıştırdığımız ve okumaya doyamadığımız başucu kitaplarımızı bu lis...
23
KİTAP
Tarih Meraklılarının Okuması Gereken En İyi Tarihi Romanlar
Tarihi kurgu romanlar okumaktan hoşlananların mutlaka göz atması gereken en iyi tarihi romanlar listesidir. Lütfen araştırma ...
Volkan Akşahan

Volkan Akşahan

@volkanaksahan

Tarihimiz paylaşım fotoğrafı
Tarihimiz
Milli mücadeleyi tam anlamıyla anlatan bir kitap okumanızı tamsiye ederim. Ne zor şartlar için bu devleti kurduğumuzu bir defa daha kitabı yaşayarak öğrendim.
ataç ikon Şu Çılgın Türkler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
MERT AKSU

MERT AKSU

@mertaksu633 - Antalya

 paylaşım fotoğrafı
Kahveni al gel tarihi koklayacağız beraber.
ataç ikon Şu Çılgın Türkler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum