up
ara
‹ Tüm Kimim Ben? İncelemeleri

Kimim Ben? Kitap İncelemeleri

Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez - Bursa

Kimim Ben?
Yazar’ın edebiyat konusundaki denemelerinden oluşan kitabıdır. Kitabın tanıtımında, dilimizin yanlış kullanımlarından bahsettiği konusunda bilgi olduğundan dolayı kitabı hemen okumaya karar verdim. Okurken de çoğu zaman “İyi ki okuyorum.” dedim.

Başyapıtlar ve romanlardaki baş kahramanlar gibi kişiden kişiye farklılık gösteren konular ele alınırken, meselenin öznel yanının ağır bastığı dile getirilse de, nesnel bakış açısının ön plana çıkarılmış olması her iki konunun da tarafsız bir tutumla ele alındığını gösteriyor. Fransızca’dan Türkçe’ye kazandırılan birçok eserde emeği geçen Yazar’ın bakış açısıyla çevirinin, çevirmeni zorlayan kısımları ile bir kitabın bir dilden başka dile çevrilirken, dil yanında o dilin kültür ve toplum yapısının da ön planda ele alınmasının önemli olduğunun farkına varılması açısından doyurucu bilgilerle desteklenmesi, kitabın keyifle okunmasını sağlıyor.

Çeviri yaptığı eserlerden söz ederken, sadece adını duyduğum, bazılarının adını bile duymadığım dünya klasiği kategorisindeki eserlerle ilgili bilgi veren Yazar, okunacaklar listeme oldukça katkı sağladı. Erdal Öz’den, Halide Edib Adıvar’a, Fethi Naci’den, Sabahattin Ali’ye birçok Türk yazarın üslubundan, eserlerinden ve yaşamından kesitler içeren yazılar nedeniyle, Yazar’ın bakış açısıyla birçok konuyu okumak ve yorumlamak keyifliydi.

Dilimize sonradan ilave edilen yabancı kökenli sözcükler kadar, noktalama işaretlerinin lüzumsuz kullanımı, noktalama işaretlerine bile sonradan ilave edilen işaretlerden bahsedilmesi, kitabı okumama sebep olan konuyla ilgili farklı bilgiler kattı bana.

Anılar, farklı konularla ilgili görüş ve düşünceler, özellikle edebiyat konusunda güzel bilgiler bulunan bu kitabı herkese tavsiye ederim. Keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Kimim Ben?
kitaba 10 verdi
2 yorum
Batuuu (@batuuu)
güzel bir inceleme olmuş teşekkürler
11.11.18 beğen 1 cevap