up
ara

Kırmızı Bisiklet

Kırmızı Bisiklet Konusu ve Özeti

Kırmızı Bisiklet
Gölgedekiler kitabının da yazarı Can Dündar tarafından kaleme alınan Kırmızı Bisiklet kitabı Sosyoloji, Anı, Hatıra türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789750714719 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Kırmızı Bisiklet isimli kitap 240 sayfadan oluşuyor. Kitap Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Kırmızı Bisiklet kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750714719
Sayfa: 240 sayfa Basım Tarihi: 1970
Önce ürkerek bastı pedallara... Kırmızı bisikletin dengesi bozuldu. Fark ettirmeden seleden tutup düzelttim.

Acemi sürücüyü iltifatlar ve ıslıklarla yüreklendirdim.

Şimdi bazen arkasından tuttuğumu bilmeden bisikleti kendisinin sürdüğünü sanıyor, bazen ise tuttuğumu sanıp gerçekten kendisi sürüyordu.

Zamanla bisikleti kimin yönettiğini ayırt edemez oldu.

Oysa ben farkındaydım:
Kırmızı bisiklet uçmaya hazırlanıyordu.

Kırmızı Bisiklet'te Can Dündar "baba olma" serüvenini, kendi yaşadıkları üzerinden okurlarla paylaşıyor. Kendi babasıyla ilişkisini, "babba" kelimesini ilk duyduğunda yaşadığı coşkuyu, başlardaki uykusuz gecelerde hissettiklerini ve onu takip eden, "Hangi masalı okumalı, hangi oyuncağı almalı?" gibi endişeleri, bütün içtenliğiyle dile getiriyor.

Ve kırmızı bisikletin iki tekerlek üzerinde seyretmesiyle uyanan, "Hangi okula göndermeli, tarihi nasıl anlatmalı, doğumu nasıl öğretmeli, beladan nasıl esirgemeli?" gibi kaygılarla, giderek bir yol arkadaşına dönüşen oğluyla ilişkisini anlatıyor.

Can Dündar, Kırmızı Bisiklet'in 20. baskısını hazırlarken kitabı elden geçirerek yeniledi. Kendi yaşadıklarının yanı sıra başkalarının deneyimlerine; günümüz çocuklarının, gençlerinin ve anne babalarının sorunlarına da yer veren yazar, kitabın yeni halini, yakın zamanda kaybettiği babasına vedasını anlattığı yazılarla sonlandırdı.
Kitap Dostuyum

Kitap Dostuyum

@kitapdostuyum

...süzüldüm imbiğinden..
Piştim, o ihtiyarın dergahında
Babamın oğluydum eskiden;
Oğlumun babası oluverdim birden..

Hayat denen geçit töreninde babasıyla evladını aynı zaman diliminde görmek pek mümkün değil. Biri veda ederken, diğeri geliyor, biri erken giderken diğeri gecikiyor. İşte, babalar gününü babasıyla kutlayanlar şanslı. Evladıyla birlikte kutlayanlar da....hem babasıyla hem evladıyla kutlayabilenler ise daha şanslı...
Sevgili Can YÜCEL bu küçücük kitapta öyle güzel, öyle çok, öyle derin konulara değinmiş ki. Hem bir çocuk olmuş ebeveynlere seslenmiş, hem bir baba olmuş topluma seslenmiş. Şapkanızı önünüze koyup düşüneceksiniz. Çocuğunuzu büyütürken masum olduğunu zannederek okuduğunuz hikayelerden, başınızdan savmak için verdiğiniz cevaplardan, onunla vakit geçirmediğiniz için (vicdan rahatlatmak için) odasına doldurduğunuz oyuncaklardan utanacaksınız. Bu kitapta her şey var. Sublinminal mesaj, 25. kare...daha neler, neler...Ülkelerini sevmekten başka suçu olmayan babalarını, hocalarını, eşlerini kalleş tuzaklarda yitirenler. Öyle yada böyle. Şu yada bu nedenle... Babalarının bedelini ödeyen çocuklar, çocuklarının bedelini ödeyen babalar. Töre cinayetleri, tabular...Çaresi "İLETİŞİM" demiş, Can YÜCEL. Sevgi demiş. Birbirine zaman ayırmak demiş. Eğer ki, yanınızdaysa sevdikleriniz. Sizden önce gitmedilerse bilin kıymetini. Sarılın sıkı sıkı. Bugünü yaşayın, yarın olmayabilir. İyi okumalar
ataç ikon Kırmızı Bisiklet
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Kırmızı Bisiklet
Çocukların dünyasının belki düşündüğümüz belki de aklımıza bile gelmeyen yönleriyle ele alındığı kitaptır Kırmızı Bisiklet. Kimi zaman öyle duygulanıyor ki insan gözlerinden damlalar süzülürken fark ediyor ne denli etkilendiğini. Kimi zaman kahkahalardan katılıyor, kimi zamansa “Bu da olur mu?” diyor insan.

Çocukların masum dünyalarında neler olduğunu belki zaman zaman düşünüyor, hissetmeye çalışıyoruz. Can Dündar’ın çoğu yazısında çok duygulandım. Küçük yüreklerin anne babalarından beklediği belki “küçük” ama onlara göre “önemli” şeyleri şiirsel üslubuyla ön plana çıkaran Yazar, kulaklarımıza maddi imkan gerektirmeyen, her insanın yapabileceği hayati mesajlar fısıldıyor. Kulak verip, önce anlamak ardından uygulamak gerek diye düşünüyorum.

Babasıyla ilişkisinden yola çıkarak, oğluna nasıl “baba” olacağını düşünen, babasıyla olan anılarını; zihninde istiflediği özel bölümden özenle çıkarıp, zamanı gelince oğluna uygulayacağı eğitim için hazırladığı rehbere ilave eden ve ardından oğluyla yaşadıklarını, babasıyla yaşadıklarıyla birleştiren Can Dündar’ın babalık serüvenini zoruyla kolayıyla, umuduyla umutsuzluğuyla, gülümsemesiyle, hüznüyle, endişesiyle, korkusuyla satırlara yansıttığı duygularını okumak oldukça duyguluydu.

Bu kısa kitabı öncelikli olarak anne babalara, öğretmenlere ve tüm yetişkinlere tavsiye ederim. Keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Kırmızı Bisiklet
kitaba 9 verdi
6 beğen · 0 yorum
Esin Aykan

Esin Aykan

@esinaykan

Güzel yürekli CAN.. 3.okuyuşumdu bu kez.Değişen pasajlarıyla, babanıza olan veda satırlarınızla yine kalbimi on ikiden vurdunuz. Elime ilk aldığım zaman dilimi 2008.. Özlemişim takvimler 2009'u gösterdiğinde tekrar aldım elime. Bir ablama Kırmızı Bisiklet'i tavsiye ederken kitabın içinden bir cümleyle araladım Can DÜNDAR kapısını.. Fotoğrafını gördüğümde "Kapağımı değişmiş?" dedim. Kitap alacakken gözüme ilişti ve yenilendiğini ve satırların arasına yakın zamanda babası Ali Rıza DÜNDAR'ın vefatından sonra eklenen satırların olduğunu öğrenip hemen aldım.. İlk kez okur gibi heyecan duydum oysa sayı üçtü..Babama Veda satırlarındaysa gözlerim doldu. Diyeceğim o ki ön yargılarınız olmadan sevin ya da sevmeyin ama bu sımsıcak kitabı okuyun..OKUYUN..Her şeyden önce bir ferdin evladı ve CAN bir BABA.. Sevgiyle
ataç ikon Kırmızı Bisiklet
kitaba puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Fâtıma

Fâtıma

@yitiktheology

??Küresel sorunları çok iyi gözlemleyip yorumlayan nadir yazarlardan biri Can Bey...????

??Sorunları bu kadar iyi analiz edip dünyada yaşamaya değer hala bir şeyler olduğuna inanan yaşama direncine hayran kaldım bir kez daha bu eseriyle..???

.??Deneme türü olunca fazla da bir şey söylemeye gerek yok aslında tek solukta okuyabileceğiniz, yer yer hüzünlecek yer yer sebepsiz yere tebessüm edeceğiniz, kelimelere duygu libası giydirilen muazzam bir eser..


İyi ki kitaplar var..Feyizli okumalar dileriz efendim..?????????
ataç ikon Kırmızı Bisiklet
kitaba 8 verdi
3 beğen · 0 yorum
Marjinal Yaklaşımlar

Marjinal Yaklaşımlar

@marjinalyaklasimlar

Bugün ise Kırmızı Bisikleti tanıtacağım okumayan arkadaşlarımız için.
Kırmızı Bisiklet babalar ve evlatları konusunu baz alınarak oluşturulmuş bir kitap. Zamanın gelip geçiciliğine dayanmaya çalışan yazar,en sonunda yenilir ve kitap böyle başlar. :

"Geç,istediğin gibi seç..ister ağır aksak,ister koşar adım" dedim bizim ihtiyara."Bu dönüşü olmayan yolculukta ya gideriz,ya gitmeyiz bir bu kadar daha"
"Yanılıyorsun dostum",dedi ihtiyar. "kalıcıyım ben,asıl sensin geçen"

Devamı:

http://marjinalyaklasimlar.blogspot.com.tr/2014/02/krmz-bisikletcan-dundar.html
ataç ikon Kırmızı Bisiklet
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum

Kırmızı Bisiklet - S41

Ömrümün en güzel yılbaşı hediyesini aldım önceki gece... İkiye katlanmış bir kağıdın içine karalıydı.
"2003" yazıyordu ak kapakta, yukarıdan aşağıya... Her rakam aynı renk pastel kalemle boyanmıştı.
İç sayfada eli süpürgeli, mavi bir kardan adam gülümsüyor, yanı başında , yeni öğrenilmiş eğri büğrü harfler, eksik dişli bir çocuk ağzı gibi konuşuyordu:

"Sevgili babacığım! Sana hediye alamamak beni üzdü. Ama senin en iyi hediyenin ben olduğumu biliyorum ve yeni yılını kutluyorum."
Yasemin Pforr tarafından eklenmiştir.
serap çelikten

serap çelikten

@serapcelikten

sürüden ayrılan koyunları sevdim hep,
bir de kendi bacağından asılmayanları.
Kendimle yaşadım en büyük kavgalarımı.
İçimdeki çocuklar tahterevalli oynadı hayatla;
ben seyrettim...
ataç ikon Kırmızı Bisiklet
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Derya Y.

Derya Y.

@deryasin

Hayatın basamaklarını tırmanıp yükselirken insan, kendisini yukarı taşıyan şeyin, çocukken kalbine yerleştirilen o cesaret duygusu olduğunu fark edemiyor.
ataç ikon Kırmızı Bisiklet
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Fâtıma

Fâtıma

@yitiktheology

Hayat gibi, doğumdan ölüme doğru ilerliyor.
...
Kalemim dedi hep, dilimin diyemediğini...
...
Bıçaklar kesmedi de tenimi, bir kötü sözle öldüm.
...
"Başta anlayamaz insan," dedi, "anladığında da çok geç olur."
...
"Gerçekten adilsen eğer, söylesene niye e n mutlu olduğumuz
an ışıktan hızlısın ... Acı çektiğimizde kaplumbağadan yavaş? . ."
...
"İyisi mi ben sana bir yardımcımı
yollayayım. 'Sabır'dır adı. .. Merhemidir yarattığım tahribatın . . . "
...
Zaman denilen devridaim makinesi, rengarenk bir dönme dolap
gibi, allı morlu ışıklar saça saça, bir aşağı bir yukarı taşıyacak
bizi; oğlu babaya, babayı oğula dönüştürerek, çocukları büyütüp
büyükleri küçülterek, bir "neydik, ne olduk" oyununda ömürler
söndürüp son durakta herkesi başladığı yere döndürerek. . .
...
Babalık etmek için uçurtma almak yetmez, birlikte uçurmak
gerekir.
...
Bu hayat bir prova değil.Hepimiz sadece bir kez yaşıyoruz ve ben, çocuklarım büyürken yanlarında olmak istiyorum.
...
Günün ancak 4 0 saniyesini babasına ayıran bir çocuk, ortala
çocuk, ortalama 3 saatini televizyon karşısında geçirmektedir.
...
Hayatın basamaklarını tırmanıp yükselirken insan, kendisini
yukarı taşıyan şeyin, çocukken kalbine yerleştirilen o cesaret duygusu olduğunu fark edemiyor.
...
Kolay değil, istikballe yarışıyordum.
...
Oyuncaklar. . . çocuklarımıza ayıramadığımız vakitlere karşı verdiğimiz rüşvetler . . . Oysa oyuncaktan çok, onları birlikte oynayacağı bir babaya ihtiyacı var çocukların . . . Tıpkı babaların hediyeden
çok, ziyaretine gelip onlarla dertleşecek çocuklara ihtiyacı olduğu gibi. . ...
"Her yeni çocuk, Tanrı'nın insandan hala umudu kesmediğinin göstergesidir."
...
Babalar, çocuklarının doğumuyla büyür; çocuklarsa babalarının ölümüyle . . .
...
İbadethane elbet önemli; ama müzenin de önemli olduğunu nasıl anlatacağız?"
...
Hepinize çocukluğumun bilyeleri kadar rengarenk bir bayram
diliyorum.***
...
Yetişkin görünmeye çalışan çocuklarla, çocuk görünmeye çalışan yetişkinler tuhaf bir orta noktada buluşmuştu:
Kimse çocuk değildi sanki orada; lakin kimse yetişkin de değildi ...***
...
Çocuklarımızı TV'nin elinden kurtarabilmek için önce kendimizi
TV karşısından kaldırabilmemiz gerek. Asıl zor olan da bu . . .
Çünkü televizyon, çoğumuzu çoktan çocuklaştırdı bile . . .***
...
Bir lürk çocuğunun ortalama üç saatini ekran başında geçirdiğini
göz önüne alırsanız sözünü ettiğim beyin yıkamanın gücü ortaya
çıkar.
...
"Kardan adamı öpün; eğlenirsiniz!"***
...
Medeniyetler daha kundakta çatışmaya başlıyor.
...
Daha ergen olmamış bir çocuğu çarşafa sokmak da yüzünü
makyajlamak da çocuk haklarına aykırı ...
Gelin vazgeçelim bu sevdadan; elimizi çekelim çocuklardan . .******
....
"Taş atan çocuklar"ın ellerinin kelepçelendiği çağda önemsiz
görünebilir; ama "kilo alan çocuklar"ın midesindeki kelepçe de
bir başka toplumsal esareti simgeliyor.
...
Dedik ya; her bebek, biraz da anne babasının yarım kalmış
konutu üstüne çıkılacak kattır.
...
Nesnelerle olduğu gibi insanlarla da "işlevsellik"leri ölçüsünde
ilişki kuran bir kuşak yetişiyor. Daha çok sayıda yaşlının huzurevine
çekilmesinin nedeni bu bence . . . Boşanmaların hızla artması
da ondan . . .*****
...
Tanrı aşkına söyleyin, bildiğiniz "sağlıklı bir masal" var mı?***
...
Başarı hırsıyla herkes çocuğunu bir an önce hayata karıştırma
telaşına kapıldı. "Büyümüş de küçülmüşlük" prim yaptı. Büyüme
yaşı küçüldü. Ve çocukluk yok oldu.***
...
Çare, çocukları okula göndermemek değil tabii . . .
Ama asıl çare bulununcaya dek bir damla da biz düşünsek mi?*****
...
Onlara sevgiyi öbür dünyada arattığımız için utanalım.
Ve çocukları değil, ana babalarını tedavi altına alalım.
Çünkü tembellik değil, ana babalarının başarı hırsı öldürüyor
çocuklarımızı. . .***
...
Onlara sevgiyi öbür dünyada arattığımız için utanalım.
Ve çocukları değil, ana babalarını tedavi altına alalım.
Çünkü tembellik değil, ana babalarının başarı hırsı öldürüyor
çocuklarımızı. . .***
...
İyi evlat, iyi öğrenci, iyi asker, iyi yurttaş koşulsuz "evet" derdi.
İtiraz, ihanetti.***
...
Her sabah "Türk'üm, doğruyum, çalışkanım" diyerek yetişenlerin
çoğu ne doğru dürüst "Türk", ne "doğru", ne "çalışkan" ola
bildi ve üniversite sınavında " 1 00 bin sıfır" çekti. Şimdi anlıyoruz ki, bizim Hititlerinkinden önce kendi ailemizin tarihini öğrenmeye, itaatten önce sorgulamaya, ezberlemeden önce anlamaya, farklılıkları kabullenmeye, bir arada yaşamayı içselleştirmeye ihtiyacımız var.***
...
Acaba Türkiye'de itiraz eden çocuğu hoş görecek öğretmenler,
müdürler, veliler, valiler, komutanlar, bakanlar var mı?
Yoksa işe, onların eğitimiyle mi başlamalı?*******
...
Yol haritanız, durakları kanla işaretlenmiş bir kederli anılar atlasıdır.
...
Eceliyle ölmez kahramanlarınız . . .
Tarih, kitapta değil, sokaktadır.*****
...
Darağacını gösterin; sadece farklı düşündüğü için insanların
boynu kırılarak öldürülmesinin korkunçluğunu fark etsin.****
...
Ne dini, ne bilimi kardeşim ... Asıl, mutlulukta geri kaldık biz ...****
...
Evet, ülkeyi yönetenlerin çocukları, bazen istikballerini zora sokma pahasına akçeli işlere, ticarete dalmamalı, bir "gemicik" dahi almamalıdır.***
...
Her mecrada insan canının 5 para etmediği, hesaplaşmanın
her daim öbür dünyaya ertelendiği bir cehalet diyarı burası. . .
Evlatların ebeveynlerini değil, ebeveynlerin evlatlarını gömdüğü,
taze kana doymaz bir toprak. . .
Azrail'in anavatanı. . .****
...
Ama şunu bilelim; kah malzemesi çalınmış bir pansiyon enkazında
kah özel tim hoyratlığında kah basiretsiz devlet katında evlatlarımıza
kıyan o Azrail' in asıl adı cehalet . . .*******
...
Çünkü yaş almak, evden ayrılmak, evlenmek filan değil, babadan
kopmak bitiriyor çocukluğu insan hayatında . . .
O büyük dayanaktan yoksun kalmak büyütüyor bir anda . . .
Çöken duvarın dibinde filizleniyor ademoğlu aslında . . .***
...
ataç ikon Kırmızı Bisiklet
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
Derya Y.

Derya Y.

@deryasin

Zaman sardı yaralarımı, kinlerimi hafızama gömdüm. Hamdım, oldum. Sevdayı en umulmadık yerde buldum.
ataç ikon Kırmızı Bisiklet
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
ekstra_okur

ekstra_okur

@yyyaassinnn

" Oyuncaklar...çocuklarımıza ayıramadığımız vakitlere karşı verdiğimiz rüşvetler... Oysa oyuncaktan çok , onların birlikte oynayacağı bir babaya ihtiyacı var ... tıpkı babaların hediyeden çok , ziyaretine gelip onlarla dertleşecek çocuklara ihtiyacı olduğu gibi... "
ataç ikon Kırmızı Bisiklet
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
212
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
Aşk, fantastik, polisiye, bilim kurgu ve diğer kitap türlerini kapsayan ve zirveyi kolay kolay kaptırmayan tüm zamanların en ...
547
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Başlıyorum... paylaşım fotoğrafı
Başlıyorum...
Kırmızı Bisiklet’e başlıyorum bakalım...
ataç ikon Kırmızı Bisiklet
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
3 beğeni · 0 yorum beğen ikon