up
ara

Güneş Ülkesi

Güneş Ülkesi Konusu ve Özeti

Güneş Ülkesi
Güneş Ülkesi kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Say Yayınları
ISBN: 9786050200324
Sayfa: 112 sayfa Basım Tarihi: 1970
Yapıtları en az on cilt tutan Campanella'nın uzun süren yaşamı tam bir özgürlük mücadelesidir. İtalyanca olarak kaleme aldığı Güneş Ülkesi, yaşamını adadığı "özgürlük" düşüncesinin ve otoriteye karşı boyun eğmezliğinin simgesi gibidir. Bu büyük yapıt, ona ilk kez yaklaşanlar için ilerlemekte tereddüt edilecek büyük ve gür bir orman ya da bir labirent havası verir. Aynı zamanda 30 yıllık hapislik hayatının yarattığı öfkeyle birlikte Campanella'nın ateşli ruhundan yayılan bir çığlık; insanları cehalet uykusundan uyandıran ve kederli dünyalarından çıkmaya çağıran bir çan sesi gibidir. Güneş Ülkesi, adaletsizliğin bilincinde olan, toprağından sürülmüş, zorunlu ihtiyaçlarını bile karşılamakta güçlük çekmiş ve bunun acısını taşımış bir insanın, adil ve dayanışmacı, baskı ve sefaletten arınmış bir toplum düşünün somutlaştırıldığı bir ideal kent tasarımıdır. Mutlu bir Cumhuriyetin betimlemesi olan bu küçük kitap, 17. yüzyılda Fransa'da ve Almanya'da konuşulup tartışılmış; 19. yüzyılda pozitivistler ve sosyalistler arasında yayılmıştır. Avrupa tarihine ve kültürüne karşı aldığı mesafe ve ele aldığı ekonomik kolektivizmin yanı sıra üslubu ve doğallığıyla da dikkat çekmiştir.
ahmet-samsa

ahmet-samsa

@samsa

Güneş Ülkesi okuduğum ilk ütopya. Öncelikle belirtmek isterim ki; 112 sayfa olan kitabın sadece son 60 altmış sayfasında Campanella'nın Güneş Ülkesi metnini okuyabiliyoruz.
Kitap, Ütopya ya da Başka Bir Dünyanın Olabilirliği Üzerine başlıklı Mustafa Hazım Bayka tarafından yazılmış 14-15 sayfalık bir yazı ile başlıyor. Bu yazıda ütopyaların tarihi hakkında ve kısa olarak önemli ütopyalar hakkında bazı bilgiler verilmiş ki ben bu bölümü faydalı buldum.
Güneş Ülkesi Fransızca baskıdan Türkçeye çevrilmiş ve ikinci bölümde ise orijinal dilinden Fransızcaya çeviren Luigi Firpo'nun yazdığı önsöz bulunuyor. Bu önsöz bölümü ise Campanella'nın hayat hikayesi aslında. Doğru bildikleri uğrunda karşılaştıkları tüm düşmanlıklara ve mahkumiyetlere rağmen mücadeleye nasıl devam ettiğini anlatan bu bölüm Campanella'nın özellikle hayata ve savunduklarına bağlılığına hayranlık duymamıza sebep oluyor.
Güneş Ülkesi'ne gelince tüm düzenin aile üzerine değil de birey ve toplum olmak üzerine kurulduğunu görüyoruz. Aile ve özel mülkiyetin kesinlikle olmadığı bu düzende astrolojiye çok önem veriliyor ve tüm planlamalar yıldızların ve gezegenlerin konumuna göre yapılıyor. Güneş Ülkesi'ni anlatan Cenovalı Denizci'ye göre Hristiyan olmasalar da bu ülkede yaşayanların Hristiyanlığa çok yakın bir dini benimsedikleri ve devletin dinî konulara da çok önem verdiği anlaşılıyor. Zenginlik ve yoksulluğun dolayısıyla köleliğin olmadığı bu ülke, bence sadece bu özelliğinden dolayı bile örnek alınabilir bir yönetim olmayı başarıyor.
Say yayıncılığın Ütopya dizisinin altıncı kitabı olan Güneş Ülkesi, dizinin diğer kitaplarını da okuma isteği uyandırdı bende. Ütopyalarla ilgilenenlerin bu detaylı baskıyı beğeneceklerini düşünüyorum.
ataç ikon Güneş Ülkesi
7.4 (49 oy)
0 yorum
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

En bilinen ütopyalardan biri.
Campanella, özel mülkiyetin olmadığı bir devlet düzeni tasarlar. Gelgelelim özel mülkiyetin neden olmaması gerektiğini öyle garip şekilde açıklar ki özel mülkiyete olan sempatiniz artar neredeyse. Bir de burada da din adamları olmazsa olmazdır ve kadın erkek arasında eşitlikten tam olarak söz etmek mümkün değildir. Ama en büyük eleştirim bireylerin tamamen devlet düzeni için var olmasıdır. Campenalla' ya göre doğru işleyen bir devlet düzeninde bireyler de zaten mutludur ki bunu söylerken bireylerin tüm duygularını yok saymakta daha doğrusu bu duyguları da devlet eliyle kontrol etmekte, daha da doğrusu iyi bir düzen içinde zaten bireylerin başka türlü şeyler hissetmeyeceğini savunmaktadır. Ben buna kesinlikle katılmıyorum.
Benim çok sevdiğim, çok tuttuğum bir ütopya değildir lakin yazıldığı dönem ve yazarının yaşadıkları göz önüne alındığında son derece önemli bir eserdir.
ataç ikon Güneş Ülkesi
7.4 (49 oy)
0 yorum
ziya nur

ziya nur

@ziyanur

Güneş ülkesi Campanella’nın günün birinde gerçekleşeceğini düşündüğü bir devlet düzenidir.. Güneş ülkesinde dile getirilen konu; toplumsal bir düzen düşüncesidir. Yazar temel olarak bu kitapta; toplu halde yaşayan insanların amacının genel yarar olduğu, özel bir mal mülkün olmadığı, çalışmanın bir zevk haline geldiği bir düzenden bahsetmektedir. Hayal etiği güneş ülkesi gerçekleşmemiştir.Sadece hayalda kalmıştır.İyiki de gerçekleşmemiş.
ataç ikon Güneş Ülkesi
7.4 (49 oy)
0 yorum
Kitap Dostuyum

Kitap Dostuyum

@kitapdostuyum

Campanella; günün birinde gerçekleşeceğini düşündüğü bir devlet tasarısına Güneş Ülkesi demiştir.Hayalini kurduğu ve Güneş ülkesi olarak adlandırdığı ülkede de amaç; sadece devlete hizmet etmektir. Campanella; Güneş Ülkesi gibi bir ülkeyle yeni bir altın çağın doğacağına ve bunun da Güneş ülkesi gibi bir devlet düzeniyle gerçekleşeceğine inanda da ben o güneşin ülke insanlarını kasıp kavuracağını düşünüyorum.
ataç ikon Güneş Ülkesi
7.4 (49 oy)
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

bence sonuna kadar tek dünya devleti propagandasıydı.bir ara yazarın yaşasın illuminati diye aradan çıkıp bağıracağını bile düşündüm :) her şeyin ortaklaşa kullanıldığı,insanların düşünmediği,itiraz etmediği,devlet kontrolünde ürediği bilim kurgu bir dünya.ben keyifle okudum.
ataç ikon Güneş Ülkesi
7.4 (49 oy)
0 yorum

Güneş Ülkesi - S41

Buna karşılık, Campanella için kainat bölünmez bir bütündür; la Machia Mundi'de taşlar ve yıldızlar, hayvanlar ve bitkiler, melekler ve gezegenler büyük bir ilişkiler bütünü oluşturur. Bu ilişkiler karşılıklı etkiler, gizli bağlar, dengeler ve uyuşumlarla sağlama alınmıştır. Kendi doğasının ilkelerine göre ölen her varlık (antite) büyük bütünsel kitle içinde yaşamını sürdürür. Acı ve kötülük bir varoluştan ötekine geçişin olağan bir veçhesinden ibarettir. Bir tür spazm - kasılma - bütünsel varoluşun seyri içinde bir değişimi ifade eder. Bütünsel varoluş sonu gelmez bir biçimde açılır, sonsuz bir oyun veya kutsal Güç'ün oyunla ilgisinin göstergesi gibi. Fiziksel realitenin deneysel olarak incelenmesi çalışmalarından gençliğinden beri uzak kalmış olan Campanella, kaçınılmaz olarak metafiziğe doğru yönelecekti. Ama, canlı dünyanın mikroskopla incelenmesi ve yıldızlı gökyüzünün teleskopla araştırılması onun daha az ilgi gösterdiği bir alan olmayacaktı.
A tarafından eklenmiştir.
furkan polat

furkan polat

@mrpolat

''Dünyanın bütün kitapları kafamın açlığını doyuramaz.
Neler neler okumadım!
Ama yinede zihnimin açlığından ölüyorum.
Kavrayışım arttıkça, bilgim eksiliyor...''
ataç ikon Güneş Ülkesi
7.4 (49 oy)
0 yorum
ahmet-samsa

ahmet-samsa

@samsa

Güneş Ülkeliler der ki: "Yalana verilen izin, dünyayı yıkıma sürükler, erdemli hareketin gölgede kalmasına yol açar; korku veya dalkavuklukla haksız yere değersizler yüceltilmiş olur."
ataç ikon Güneş Ülkesi
7.4 (49 oy)
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Dünyanin bütün kitapları doyuramaz kafamın ve ruhumun açlığını. Neler neler okumadım ki ...! Ama yine de kafamın ve ruhumun açlığından ölüyorum... Anlayışım arttıkça, bilgim eksiliyor...
ataç ikon Güneş Ülkesi
7.4 (49 oy)
0 yorum
Elif Özkaya

Elif Özkaya

@elifozkaya

"Sana yapılmasını istemediğin şeyi başkasına yapma ve sana yapmalarını istediğin şeyi de onlara yap!"
ataç ikon Güneş Ülkesi
7.4 (49 oy)
0 yorum
Elif Özkaya

Elif Özkaya

@elifozkaya

"Çünkü birbirine benzeyen şeyler her zaman birbirini bulur."
ataç ikon Güneş Ülkesi
7.4 (49 oy)
0 yorum
104
KİTAP
Felsefe Severlere Kitap Tavsiyeleri
Felsefe okumayı seven, hatta kendi çapında felsefi düşünceler üretmeye hevesli felsefe düşkünlerinin okuması gerektiğini düşü...
249
KİTAP
Kısacık, Okunası Kitaplar
Kısa ama etkili kitaplar bu listede. Sayfa sayısına bakmayın. Kısa ama yoğun kitaplar. Az zamanınız mı var? Kısacık bir kitap...
Kenan

Kenan

@enron

 paylaşım fotoğrafı
Dünyanın bütün kitapları doyuramaz kafamın açlığını. Neler neler okumadım ama yine de kafamın açlığından ölüyorum. Kavrayışım arttıkça bilgim eksiliyor.
ataç ikon Güneş Ülkesi
7.4 (49 oy)
0 yorum