up
ara

Dev Şeftali

Dev Şeftali Konusu ve Özeti

Dev Şeftali
Kaplumbağa kitabının da yazarı Roald Dahl tarafından kaleme alınan Dev Şeftali kitabı Çocuk, Çocuk türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Çocuk Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789755108049 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Dev Şeftali isimli kitap 144 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Lale Akalın çevirmiştir. Kitap Filmi de Çekilen Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Dev Şeftali kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Lale Akalın
Yayınevi: Can Çocuk Yayınları
ISBN: 9789755108049
Sayfa: 144 sayfa Basım Tarihi: 1970
Roald Dahl, çocuklar için pek çok güzel kitap yazmış ünlü bir yazar. Daha önce yayımladığımız Çarli'nin "Çikolata Fabrikası" ile Çarli'nin "Büyük Cam Asansörü" adlı iki güzel kitabını okuduysanız, bu yazarın değerini bileceksiniz. Bu kitabında, dev gibi kocaman bir şeftalinin üzerinde yapılan serüven dolu bir yolculuğun öyküsünü anlatıyor Roald Dahl. Bu öykünün baş kişisi James, küçük yaşta öksüz ve yetim kalmış dünya tatlısı bir çocuktur. Hayvanat bahçesinden kaçan bir gergedan, bir gün James'in annesini de babasını da yer. Yapayalnız kalan zavallı küçük James, teyzelerinin yanına sığınmak zorunda kalır. İki teyzenin içleri kötülük doludur; James'e yapmadıklarını bırakmazlar. Bir gün... Hayır, öyküyü anlatmamızı beklemeyin. Okumaktan başka çareniz yok. Bir başlayın hele, elinizden bırakamayacaksınız.
Pelin

Pelin

@pelinnn

Açık konuşmak gerekirse çocuk kitabı gözüyle okumadım. Kitabın arka kapağındaki yazısında bir cümlesi beni okumaya itti oda başkahramanımız Jamesin anne babasının hayvanat bahçesinden kaçan gergedanın yemesi?. Otla beslenen hayvan yanlış duymadınız ? Sonra yazarın Çarlie’nin çikolata fabrikası hikayesini yazdığını öğrenince absürtlükte sınır tanımadığını tahmin edip elime aldım.
Kitaba gelirsem anne babası gergadan tarafından yenmiş gudubet teyzelerinde kalmak durumunda kalmış James, adeta külkedisi gibi zorlu koşullarda yaşar iken tuhaf bir şekilde evlerinin bahçesinde hiç meyve vermemiş şeftali ağacının tek meyve vermesi ve kısa sürede devasa boyuta ulaşarak İngiltere’nin bilmem ne kasabasında ilgi odağı olmuştur. Lanet teyzeler bu ilgiyi paraya dönüştürürken bizim James şeftaliye çıkmış sığınmış, böceklerle arkadaş olmuştur. Kısa süre sonra şeftali daha da büyüyerek dalından kopup lanet teyzelerin ezer İngiltere’nin meşhur uçurumundan denize düşmesiyle hikaye ilerler. Bu sırada gelin böceği, solucan, kırk ayak, ateş böceği, ipek böceği, çekirge örümcekle birlikte gudubet teyzelerinden çok çektiklerini anlatır tıpkı James de olduğu gibi. Direk sonla birleştirirsem hiçbir işe yaramadan evin içinde Mutsuzluk halinde yaşayan canlıların ekip ruhu oluşturup tuhaf bir şekilde şeftaliyle birlikte farkında olmadan özgürlükler ülkesi adıyla anılan Amerika’ya doğru yolculuğu ne kadar tuhaftır değil mi :) sanki doğa kurallarını james ve böcek arkadaşlarına göre kullanıp Amerika’yı çekim alanı yaratmış martıların taşıdığı şeftaliye pusula olmuştur :) Böceklerde dahil bu tuhaflıkta amerikada yer bulabilmiş paraya para dememişlerdir sosyal açıdan ise toplumca kabul edilme ötesine gidilmiştir ?. Alenen Amerikan propogandası... Şeftali meyvesine hiç girmiyorum bile, yorumu siz incelemeyi okuyanlara bırakıyorum :)
ataç ikon Dev Şeftali
kitaba puan vermedi
7 beğen · 9 yorum
Melihcan ÖZSOY (@melihcanozsoy)
Ben böyle komik anlatımlı inceleme görmedim ? gudubet teyzeler,lanet teyzeler,bizim James, İngiltere'nin bilmem ne kasabası bence kitap okumayı bırak stand up a başla ordan yürürsün ?
28.05.18 beğen 1 cevap
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Sabah sabah bu kadar eğlenebilirdim. Okuyacağım bu kitabı :)
28.05.18 beğen 1 cevap
Gülcan (@gulcann)
Matildayı da oku. Hatta izle. Benim en sevdiğim filmlerden biridir. Kitabını bir ara pdf bulmak istedim bulamadım. Sonra satın alırım diye öyle kaldı. Okumadım. Ama filmi güzel.
28.05.18 beğen 1 cevap
Buğlem Öner

Buğlem Öner

@buglemoner

Çocuk kitabı gibi görünsede aslında yönetim kitabı diyebilirim. Problemin ne olduğu ve problemin çözüm tekniklerini yazan bir kitap. Yetişkinlerde okuyabilir
ataç ikon Dev Şeftali
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
F. Emre

F. Emre

@gecree

yıllar önce çocukluğumun kitabı. Hayal dünyamı genişleten ve kitap okumayı sevdiren kitap. Her çocuğa okutulmalı. Filmini izlettirmeyiniz ;)
ataç ikon Dev Şeftali
kitaba 10 verdi
0 beğen · 1 yorum
atilla altan (@atillaaltan)
bencede filmi korkunç
20.01.15 beğen cevap

Dev Şeftali - S41

Bahçenin tam ortasında, pek de uzak olmayan bir yerde, her şeyin tepesinden bakan dev şeftaliyi görebiliyordu. Galiba bu gece eskisinden de büyüktü. Ne kadar da göz kamaştırıcı bir görüntüsü vardı! Ay ışığı, şeftalinin kocaman yuvarlağı üzerinde parlıyor, ışıyor, şeftaliye kristal ve gümüş görüntüsü veriyordu. Meyve, otların üzerinde yayılmış, sessiz, gizemli ve muhteşem bir gümüş topa benziyordu.
GizemliKitaplar tarafından eklenmiştir.
Buğlem Öner

Buğlem Öner

@buglemoner

Ve nihayet kara göründü. Aa burasi new York city -james
ataç ikon Dev Şeftali
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
338
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...