up
ara

Kıyı Kitabı

Kıyı Kitabı Konusu ve Özeti

Kıyı Kitabı
Kıyı Kitabı kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Everest Yayınları
ISBN: 9789752890206
Sayfa: 112 sayfa Basım Tarihi: 1970
Avuç içinde saklanacak kadar küçük bir şey olsa aşkKeşke, saklayıp her yere götürebilsen. "Gönülçelen" hiçbir şey kalmasın üzerinde. Bırak onu, bırak kendi evinde.Kimse kimsede o kadar yol alamaz. Sakın bilmediğini söyleme, bilmezden gelme: Biri en fazla magmasını geçer diğerinin. sıra çekirdeğe gelinceHer aşk, çamur gibi bir eriğe dönüşür; yol, insanın çekirdeğine varınca.
KitapKadın

KitapKadın

@benkitaptanibaretim

Kıyı'da Duranların Kitabı
Ya da dünyaya kıyıdan bakanların kitabı.
*
Ece Temelkuran'ın okuduğum ilk şiir-metin türünde eseri. Altı bölümden oluşuyor kitap: Yolcu, Ova, Uçuş, Deniz, Şehir ve Ev.
*
Tedirgin ve nereye gideceğini bilmeyen bir çocuk gibi başlıyoruz yolculuğa. Aslında biliyoruz yolculuğumuz kendimize, insana. " Göçe yetişememiş bir kuş kadar üşüyor" kalbimiz, geride bıraktıklarımıza bakarken. Ama yolcuyuz öğrenmeliyiz "yatıya gelmedik bu dünyaya." Ve anlıyoruz "yolculuk kimsesizliktir." Kelebekler ve siyah kuğular eşlik ediyor bize. Anlamına varmaya başlıyoruz yolculuğun. Bir albatrosdan öğreniyoruz; "Hep bir kuş ölümüyle biter kalp ve kanat eksiltmelerinin sonu." Ve yola dönüşüyoruz en nihayetinde. Derken nehre düşüp balıkla tanışıyoruz. Artık "kendimizden ibaret, sadece kendimize aitiz." Kılıçbalığıyla gümüşün sırrına erişiyoruz. Ve kalabalıkla tanışıyoruz, sonra şehirle. "Herkes birini, biri mutlaka diğerini öldürür şehirde." Acıyı görüyoruz. "Acı herkesindir." Sonra şehrin kuralı çınlıyor kulaklarımızda durmadan; "Arkana bakma. Taş olursun!" Yoruluyoruz. Yedi Ağrı' da alıyoruz soluğu. "Beden, kendi ağrısını dindirmeyi bilir." Denizli şehirlerde sırtımızı dönüyoruz "arsız kalabalığın kişilerine." Deniz doluyor gözümüze. Arınıyoruz. Kıyıya varıyoruz, yıkıyor bizi zaman. Yolun sonundayız şimdi. Yolculuk öğretiyor insana; " su, toprak, hava ve her birimiz birer evren olsak da, biri gibi duruyoruz kalabalıkta."
*
Kıyıda durup, kendi yolculuğunu izler gibi akıp gidiyor kitap... Bu dünyadan "bir tuhaflık gibi" gelip geçişimizi yeniden anlıyoruz. Bittiği yerde yeniden başlayan yolculukları kucaklıyoruz. Öyle sıcak, öyle derin. Bir iç çekişinde bir yaşamı anlar gibi...
ataç ikon Kıyı Kitabı
kitaba puan vermedi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

ötede durdukça ötelenen birisin sen
ötelendikçe; daha geniş bir alanı görebilen.
ataç ikon Kıyı Kitabı
kitaba puan vermedi
0 yorum

Kıyı Kitabı - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Ece Hatice

Ece Hatice

@ecehatice

"Ancak hiçbir şey konuşabilir her şeyin dilinden.
Ancak hiç kimse isen konuşabilirsin
herkesin kalbinden.”

Kılıçbalığı'ndan...
ataç ikon Kıyı Kitabı
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
14
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Ece Temelkuran Kitapları
Ünlü yazar ve gazeteci Ece Temelkuran'ın mutlaka okunması gereken en iyi kitapları listelenmektedir. ...