up
ara

Araz

Araz Konusu ve Özeti

Araz
Araz kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Destek Yayınları
ISBN: 9786054455515
Sayfa: 102 sayfa Basım Tarihi: 2011
“Ayrılığı seçtin mi her şeyi götüreceksin yanında. Geriye hiçbir şey kalmayacak. Söylenmemiş sözler kalmamalı bıraktığın yerde ki ben en çok onları duydum. Gittin mi adamakıllı gideceksin. Hiçbir özlem kalmayacak dönüşleri emziren. Demem o ki dönecekmiş gibi gitmeyeceksin. Büyük git gideceksen uçsuz bucaksız, dursuz duraksız git. Telefonun numaraları sesime düşmemeli, yolların yoluma değmemeli. Hiçbir anıya, hiçbir dizeye, hiçbir şarkıya yenilmemeli ayrılık. Şiirler okununca unutulmalı, hasret dokununca uyutulmalı.

Gece inmişken ayak parmaklarına kadar, yahut gün doğarken… Yatağının diğer yastığındaki boşluk tecavüz ederken gözlerine, ne bileyim tek başına yiyeceğin sofrana iki kişilik servis açtığında susacaksın, duracaksın... Gitmenin hakkını vereceksin.

Ayrılık gurur duymalı seninle. Gidensen, sözün ayaklarına geçiyorsa, ayakların yakınımdan geçmeyecek! Ayrılığı seçtin mi büyük olacak ayrılık! Ayrılığı seçtin mi?...
Popüler kültüre hitap eden bir kitap. Pek kitap okumayanlar bu kitabı yere göğe koyamıyor fakat bana sorarsanız fazla romantizm barındırıyor ve çok dramatik. En keyifli anınızda okusanız bile moraliniz bozuluyor dayak yemiş hale geliyorsunuz. Lisenin ilk yıllarında okumuş olsaydım beğenebilirdim fakat bu kitaba iyi demek okuduğum kaliteli kitaplara haksızlık olur.
Bunlara rağmen bazı cümleler fazlasıyla güzel... Ama bir kaç cümle bir kitabı kaliteli kılmaz. Adı roman ve yine bana kalırsa hikaye diyebiliriz. Kitabın yarısı şiir dolu. Betimlemeler çok sınırlı ve ele aldığı kahramanların hayatını başka bir çok kitapta bulabilirsiniz.
Ve yine bunlara rağmen böyle can sıkıntımın yoğun olduğu bir anda kitabı tek solukta okuyup bitirdim. Ve dedimki iyiki okumuşum okumuşda acının hüznün en dibine vurmuşum. Biliniz ki en dibe varmadan en uca çıkılmıyor. Kahraman Tazeoğlu yeni yeni sivrilmeye başlayan bir yazar ve kendine göre bir kitlesi var. Genç okuyucuların dikkatini bu kitapla çekmeye devam edecektir.
ataç ikon Araz
kitaba 4 verdi
0 yorum
irem şahin

irem şahin

@iremsahin

 ● İlk olarakk Kahraman Tazeoğlu'nun kitaplarını okumaya arkadasımk sayesınde basladım Başka kitabından ''Aşkı Angut gibi yasamak'' Adlı hikayeyi anlattıgında aşık oldum ve ogün okul çıkısı gidip direkt o kitabı aldım ve okudum zaten 2. kitabı ise araz oldu benım için Araz aslında bir kişii onunla ilgili hikayeler yasananlar..
Fakat kötü sonla biten bir kitap tam kavustular derken Araz ölüyorr ve Kahraman ise onun hep
''Sana çok pis bir şaka yaptık ''demesini bekleyerek hayatını sürdürmeye çalışıyor...
ve son sayfadan ise..
''Basını gökyüzüne doğru kaldırdığımda bulutların arasına saklanmış olan siluetlerini görüyorum. Bana gülümsüyorlar.Onlara doğru yükseliyorum.
Aşka,
Rüzgara,
Ayrılığa,
Zamana,
EYVALLAH...
ataç ikon Araz
kitaba 10 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Kahraman Tazeoğlu son yılların en hoş romantiği diyebilirim.. Aşk ve sevgi tutku ayrılık ve getirisi olan yalnızlık..üzerine yoğunlaşan yazarımız bunu sade anlaşılır bir dille üstelik kelimelerle iyi oynayarak yapıyor.. Arazı okumaya başladım ve içimde çok hoş bir coşku oluştu.. Her kesin kendinden bir şeyler bulabileceği güzel hikayeleri ve şiirleri var. Araz da terk edilen sevgilin sorgulamasını yapmış yazarımız .. Romantik aşka aşık insanların keyifle okuyabileceği bir kitap. yazarın tüm kitapları yazar tarafından imzalı bir arkadaşım tarafından hediye geldi.. İyi ki de geldi... Ayrı bir lezzet ve tat..
ataç ikon Araz
kitaba 6 verdi
0 yorum
Serendip

Serendip

@okuryazar1453

Güzel giriş ortalama gelişme ve çarpıcı son
Kahraman Tazeoğluyu daha öncesinden sadece şiirlerinden tanırdım, Kendisini ilk tanıdığım kitap Araz ile oldu, Kahraman Tazeoğlu bu kitabında yetkinliğini konuşturmuş kimisi tarafından beğenilmeyebilir ama edebiyatta gelişim gösteren bir bilim sonuçta, Kitaba güzel bir başlangıç yapılıyor gelişme bölümünde biraz sıkıyor ama kitabın sonunu getirenler Romanda şiirselliği tadıyor, Sırada Kahraman Tazeoğlunun Bambaşka kitabı var okumayı düşünenlere önerebilirim....
ataç ikon Araz
kitaba 8 verdi
0 yorum
Kalemistik

Kalemistik

@kalemistik

Kitap okumaya ilk başladığım dönemlerde okumuştum. şimdi diyorum ki, "Allah'ım ben bu saçma kitabı neden okumuşum?" Roman desen roman değil, şiir desen şiir değil, deneme desen deneme değil. Baştan sona acemilik kokan, kitap zevki henüz gelişmemiş insanlar dışında kimseyi tatmin etmeyecek bir kağıt tomarı.

Vesselam...
ataç ikon Araz
kitaba 1 verdi
0 yorum

Araz - S41

Günlerdir uykusuz ve sürekli hareket halindeyim. Yola ne zaman çıktığımı bilmiyorum. Saçların yağlandı. Ter korkuyorum. Banyo yapmaya ihtiyacım var. Ankara otogarındayım. Saat 23.30. Birazdan otobüsün kalkacak.
hk tarafından eklenmiştir.
aLoNe

aLoNe

@alone

Bir gün gidersen, beni ‘kaldığına’ inandırarak git. Ben ancak, gitmediğine inanarak yaşayabilirim. Çünkü seni beklemek için, önce gittiğine inanmam gerek…
ataç ikon Araz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
HY

HY

@hilalyavuz23

İntiharlardan ölümsüz, ihanetten ölümlü yüreğim, senzede acılarla küçüldü yine, bu gece, dün gece, gecelerce...
ataç ikon Araz
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Esra Özmel

Esra Özmel

@esraozmel

Hiç bulmadıklarını asla yitiremezsin.
ataç ikon Araz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Fümeli

Fümeli

@fumeli

Çok ağlayanlar gördüm. Ve çok gülenler. Her uğurlamayı bir şölene dönüştürenleri bilirim. Ya da bir trajediye... Ağlayanların ve gülenlerin ne demek istediğini bilirsiniz. Ama ikisinin arasında kalıp susanları asla çözemezsiniz.
ataç ikon Araz
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
aLoNe

aLoNe

@alone

Ona bakmak bir hayatı unutmaktı; unutulmuşken hayatın bir yerlerinde…
ataç ikon Araz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
10
KİTAP
Yazarların ve Yazar Adaylarının Okuması Gereken Kitaplar
Yazarlar kendilerini geliştirmek için daima çok okumalıdır. Yazarların ve yazar adaylarının okuması gereken kitapları bu list...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
195
KİTAP
Zaman kaybı olan kitaplar
Bitse de kurtulsam dediğiniz, okuduktan sonra kendinize bir şey katmadığını düşündüğünüz, zamanımı keşke başka bir kitaba ver...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
231
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Okunan En İyi Aşk Kitapları
Bazen gülümseten, bazen ağlatan, bazense imrendiren duygu yüklü aşk hikayeleri, tüm zamanların en iyi aşk kitapları listesind...