up
ara
‹ Suriye Savaşları

Suriye Savaşları Kitap İncelemeleri

sultaniyegah

sultaniyegah

@reyhann

Ayşe Karabat, uzun yıllar Arap ülkelerinde yaşamış bir gazeteci. Bölgeyi çok iyi tanıyor olması sebebiyle, Suriye meselesini çok yönlü ele almış. Kitabı okuduktan sonra aklımdaki soru işaretleri azalır diye düşünürken şu an kendimi daha fazla soru sorarken buluyorum.

Müslüman, Hristiyan ve Yahudilerin bir arada yaşadığı ve mensup oldukları dinlerin de kendi içinde etnik ve mezhepsel olarak bölündüğü bir ülke Suriye. Her Orta Doğu ülkesi gibi. Bir ülkede savaş bitince, hemen komşusunda başlayan kan dökme yarışında sıra Suriye'nin. İktidarın mafyokrasiyle yönettiği halk, özgürlük ve reform adına sokaklara inmeye başlıyor, barışçıl gösteriler amacından sapıyor, iktidar da kendinden olmayanın gözünün yaşına bakmıyor. Her dinden, her mezhepten, her ülkeden insanlar var ve hepsi kendi çıkarını gözetiyor. Yetmiyor, komşusu dahi olmayan ama Orta Doğu'da hakkı olduğunu iddia eden devletler, Suriye'den el çekmiyor. Adeta gövde gösterisine dönüşen savaş, mazlumların kıyameti haline geliyor.

Suriye sıkı bir düğüm. Orta Doğu'da var olan her devlet gibi, hissesine düşeni yaşıyor. Köklü tarihi ve kültürü yok olurken, akan kanın hesabı bile artık tutulmuyor. Savaş bir gün biter, ülkeden barut kokusu gider evet ama kayıpları kim telafi eder? Gelecek düzenin, gidecek olandan hayırlı olacağını kim garanti eder?

Suriye ölüm, Suriye hala sımsıkı bir kördüğüm.
ataç ikon Suriye Savaşları
kitaba 8 verdi
3 beğen · 0 yorum